Papież: Prześladowania chrześcijan dziś większe niż na początku

05.05.2013 07:30
Papież Franciszek powiedział, że obecnie chrześcijanie są bardziej prześladowani niż w początkach chrześcijaństwa. Słowa te przytoczył watykański dziennik "L'Osservatore Romano" w niedzielnym wydaniu.
Franciszek w kazaniu podczas sobotniej mszy w Domu świętej Marty, gdzie mieszka, przytoczył słowa Jezusa do uczniów: "Nie przerażajcie się! Świat będzie was nienawidził". Papież podkreślił, że źródłem tej nienawiści jest diabeł. "Jezus - wyjaśnił Franciszek - poprzez swoją śmierć i zmartwychwstanie wykupił nas z władzy świata, z władzy diabła, z władzy księcia tego świata".

"Tak liczne wspólnoty chrześcijańskie są prześladowane w świecie. W tych czasach bardziej niż na początku!" - mówił papież. Stwierdził, że z diabłem-"księciem nienawiści" nie można prowadzić dialogu. On - zaznaczył - "zaczyna od drobnych rzeczy, później przechodzi do pochlebstw, i nimi nas zmiękcza, aż wpadniemy w pułapkę".

Franciszek powiedział: "Moglibyście zapytać: Ojcze, ale jaką bronią można się obronić przed tym kuszeniem, przed tym mamieniem księcia tego świata, przed jego pochlebstwami?".

Odpowiedział, że bronią jest sam Jezus, Słowo Boże, a także pokora i łagodność. "Pokora i łagodność: to jest broń, której książę świata, duch świata nie toleruje, bo jego propozycje to władza światowa, propozycje próżności, bogactw" - przypomniał papież Bergoglio.

Zauważa się, że niemal każda poranna msza odprawiana przez Franciszka w kaplicy watykańskiego hotelu staje się wydarzeniem, odnotowywanym przez media ze względu na wymowę wygłaszanych przez niego kazań, pełnych sugestywnych porównań i odniesień.

Zobacz także
Komentarze (133)
Zaloguj się
 • folwark_polski

  Oceniono 137 razy 79

  ja widzę że w Polsce chrześcijanie prześladują normalnych Polaków

 • c.t.k

  Oceniono 108 razy 78

  A największe w kraju nad Wisłą/wg.Michalika/

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 149 razy 75

  "Papież Franciszek powiedział, że obecnie chrześcijanie są bardziej prześladowani niż w początkach chrześcijaństwa" - od dekad słychać to samo z ust naczelnika tego domu starców im. św. Piotra.

  "Nie przerażajcie się! Świat będzie was nienawidził" - na nienawiść kkat sobie bardzo solidnie zapracował, oj bardzo solidnie.

 • tschort

  Oceniono 76 razy 48

  Franciszek bierze na poważnie historie ewangeliczne i rozwali KK powiadam. Gorbaczow też wierzył w komunizm i mamy co mamy...Na szczęście.

 • chi_neng1

  Oceniono 50 razy 26

  Odnosnie tematu : " przesladowanie" , to szczerez mowiac, nie wiem co Franciszek ma na mysli ?

  My wiemy co znaczy autentyczne "przesladowanie" ze strony Koscioal i jak ono sie odbywalo faktycznie od zarania.

  Ale czy wyrazanie swoich opinii, krytyka i wytyczanie przestepstw KK - nalezy nazywac "przesladowaniem" ?

  Ja sie z tym nie zgadzam ( z mysla o prawdziwym przesladowaniu KK - w tym swoim "zakorzenianiu" wiary ) .

 • plastikpiokio

  Oceniono 39 razy 23

  oczywiscie ze tak ---- aby dac temu ODPOR obecnie w watykanie jest dwoch papiezy,

 • niktwazny126

  Oceniono 39 razy 23

  No, teraz to mówi tak, jak nasi dostojnicy kościelni lubią. Toż oni to prześladowanie odczuwają na każdym kroku- iedy są opłacani, żeby święcić pomniki, budynki i ulice, kidy otwierają państowe uroczystości, kiedy legalnie i za opłatą gloszą słowo Boże w przedszkolach i szkołach, pracują na etacie w szpitalach, mieszkają w luksusowych plebaniach. Noż prześladowanie jak nic. Dużo ma w tym temacie do powiedzenia ubogi i ciemiężony ojciec dyrektor.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje