USA nieoficjalnie: Izrael zaatakował wojskowy ośrodek badawczy w Syrii

05.05.2013 07:07
F-16

F-16 (Fot. Ariel Schalit AP)

- Izraelskie lotnictwo zaatakowało w nocy z soboty na niedzielę wojskowy ośrodek badawczy na północ od stolicy Syrii, Damaszku - poinformował stację telewizyjną NBC pragnący zachować anonimowość urzędnik administracji waszyngtońskiej Informację potwierdził dyplomata w Bejrucie.
- Armia izraelska przeprowadziła w nocy z soboty na niedzielę trzy ataki na obiekty wojskowe w Syrii - potwierdziło w niedzielę AFP źródło dyplomatyczne w Bejrucie. Pragnący zachować anonimowość dyplomata w Bejrucie powiedział, że izraelskie lotnictwo zaatakowało też składy z bronią. Poinformował, że pociski izraelskie uderzyły również w jednostkę syryjskiej obrony przeciwlotniczej w miejscowości Sabura w pobliżu autostrady Damaszek-Bejrut, na zachód od stolicy Syrii. Dodał, że w atakach tych są liczne ofiary wśród personelu wojskowego.

Samoloty nad Damaszkiem

Świadkowie, których relacje przekazało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, mówią, że w czasie eksplozji widzieli przelatujące nad Damaszkiem samoloty. Wybuchy koncentrowały się w rejonie wojskowego ośrodka badawczego Dżamraja i pobliskich składów amunicji. Telewizja Al-Dżazira podała, że celem ataku były także koszary Gwardii Republikańskiej i innej elitarnej jednostki na przedmieściach Damaszku.

- Myślałem, że to trzęsienie ziemi - relacjonował jeden z mieszkańców syryjskiej stolicy. - Było spokojnie, gdy nagle zobaczyłem na niebie jasne, pomarańczowe światło, a za chwilę usłyszałem potężne eksplozje - powiedział stacji Al-Arabija inny mieszkaniec Damaszku, który akurat siedział z przyjaciółmi na balkonie.

Eksplozje? USA nie komentuje

Przedstawiciel Białego Domu powiedział, że w nocy (czasu lokalnego) nie będzie żadnego oficjalnego komentarza odnośnie najnowszych informacji z syryjskiej stolicy. W nocy z sobotę na niedzielę słychać było w Damaszku eksplozje. Według syryjskiej telewizji państwowej był to atak izraelskiego lotnictwa na wojskowy ośrodek badawczy na przedmieściach stolicy Syrii.

- Nowy izraelski atak jest próbą podniesienia morale grup terrorystycznych po ich porażkach w walce z naszą armią - oświadczyła syryjska telewizja, odnosząc się do ostatniej ofensywy wojsk rządowych przeciwko rebeliantom. Według zachodnich agencji ośrodek Dżamraja był już celem izraelskiego ataku lotniczego w styczniu tego roku.

"Nie odnosimy się do takich informacji"

Departament USA i Pentagon nie skomentowały doniesień z Damaszku, tak jak i władze Izraela. - Nie odnosimy się do tego typu informacji - powiedziała rzeczniczka izraelskiej armii. Amerykańskie media poinformowały w sobotę, że dzień wcześniej izraelskie lotnictwo zaatakowało w Syrii składy z bronią przeznaczoną dla bojowników libańskiego Hezbollahu. Władze Izraela nie chcą dopuścić, by broń chemiczna i nowoczesne rakiety trafiły w ręce islamskich radykałów.

Hezbollah jest wrogiem Izraela, a wspiera prezydenta Syrii Baszara el-Asada. Ugrupowanie to finansuje inny sojusznik obecnych władz w Damaszku, Iran. Według ONZ trwająca od ponad dwóch lat antyrządowa rebelia w Syrii kosztowała już życie ponad 70 tysięcy ludzi.

Zobacz także
Komentarze (413)
USA nieoficjalnie: Izrael zaatakował wojskowy ośrodek badawczy w Syrii
Zaloguj się
 • kola

  Oceniono 5 razy -1

  Dziś w nocy już było wiadomo (m.in. podał tę wiadomość żydowski Yedioth Ahronoth), że syjonistyczni zbrodniarze nie bombardowali żadnych konwojów z bronią dla Hezbollachu, tylko przystąpili do operacji wsparcia islamskich terrorystów i wahabickich zbrodniarzy wspieranych przez NATO i satrapie Zat. Perskiej (Saudów, Katar, Bahrajn) a ponoszących ostatnio ciężkie straty z rąk sił wiernych prezydentowi Syrii bombardując składy paliwa, pas startowy, cywilny samolot transportowy przybyły z Iranu, koszary i magazyny z amunicją dla syryjskiej armii rządowej walczącej z terrorystami.

  Izrael tym samym ustawił się po stronie państw otwarcie wspierających terroryzm międzynarodowy i powinien być za to potępiony przez cały cywilizowany świat.

 • play100cen

  Oceniono 6 razy 0

  Państwo Izrael jest najdalej wysuniętym przyczółkiem cywilizacji zachodniej. Mojej cywilizacji. Polacy mają trudną historię z Żydami i nie widzę powodu, żeby tego nie dyskutować ,ale jeśli Państwo Izrael dokonuje jakiegoś działania, które wydaje się umacniać jego pozycje, to najpierw udzielam Żydom poparcia a potem ewentualnie analizuje jakieś argumenty "przeciw". Niech upadnie Izrael, to Europa będzie już tylko przedmiotem ekspansji islamu. Izrael to bodaj jedyne Państwo na świecie, które wprost pokazuje czym jest islam i jak należy z nim postępować.

 • 2560a

  Oceniono 7 razy 3

  Rada Bezpieczenstwa ONZ ma widocznie wazniejsze sprawy jak zajmowanie sie usprawiedliwiona , oczywiscie, agresja Izraela.
  Dobrze mi sie powiedzialo: usprawiedliwiona agresja.

 • telefonondznik1

  Oceniono 5 razy -5

  Helou!!! Wojna sie zaczela jakby ktos nie zauwazyl. Izrael wyszedl przed szereg,panikuje.Powrot papieza Benedykta do Vatykanu daje wrazenie ze choc mozEe wczesniej sie nie udalo to moze tym razem sie uda.Mowie tu o ujawnieniu tajnych dokumentow dot Holocaustu.Dokladniej tego ze co prawda obozy byly ,ale komor gazowych juz nie. I to wieczne pytanie=,,No to kto zabil te 6milionow Zydow;) hehe- Nikt,zostali wydeportowani do Palestyny. Jako ciekawostke dodam ze fraza 6milionow Zydow i Holocaust pojawiala sie juz wielokrotnie przed 1sza wojna swiatowa,Zacznijmy prace na uchyleniem obecnie nam nie kozystna ustawe o tzw KLAMSTWIE OSWIECIMSKIM a zobaczycie ze proba przenosin polowy Izraela do Polski sie nie powiedzie. Naprawde Zydzi nawroccie sie blagam..Pozdrowiam z wolnej Irlandi www.youtube.com/watch?v=vmEDwxEKQ5U

  www.youtube.com/watch?v=jMaQQ0OPa0A
  www.youtube.com/watch?v=k6C9BuXe2RM

 • dolby2

  Oceniono 4 razy 2

  Zdumiewająca retoryka.
  Samoloty izraelskie zaatakowały suwerenne państwo.
  A pan redaktor napisał:
  Izrael zaatakował wojskowy ośrodek koło Damaszku.
  Zgadnijcie obywatele, dlaczego panu redaktorowi tak się w bańce przestawiło.

 • telefonondznik1

  Oceniono 2 razy -2

  Helou!!! Wojna sie zaczela jakby ktos nie zauwazyl. Izrael wyszedl przed szereg,panikuje.Powrot papieza Benedykta do Vatykanu daje wrazenie ze choc mozy wczesniej sie nie udalo to moze tym razem sie uda.Moie tu o ujawnieniu tajnych dokumentow dot Holocaustu.Dokladniej tego ze co prawda obozy byly ,ale komor gazowych juz nie. I to wieczne pytanie=,,No to kto zabilte 6milionow Zydow;) hehe- Nikt,zostali wydeportowani do Palestyny. Jako ciekawostke dodam ze fraza 6milionow Zydow i Holocaust pojawialo sie juz wielokrotnie przed 1sza wojna swiatowa,Zacznijmy prace na uchyleniem obecnie nam nie kozystna ustawe o tzw KLAMSTWIE OSWIECIMSKIM

 • tua-reg

  Oceniono 2 razy 0

  Hej, polscy bezrobotni moze sie zaciagniecie do armii Asada?
  Podobno placi wiecej niz glodowa zapomoga.

 • mieczyslaw.grodecki

  Oceniono 9 razy 3

  To co sobie żydostwo robi z dala od mojego kraju to mnie akurat najmniej interesuje. Bardziej trapi mnie kwestia nadreprezentacji Polaków żydowskiego pochodzenia w życiu publicznym mojego kraju i to, że ta "elita" wikła mój kraj w cudze wojny, okrada mnie wysokimi podatkami, wyniszcza ekonomicznie i biologicznie mój naród oraz przygotowuje grunt prawny pod żydowską kolonizację w Polsce w razie gdyby w Izraelu coś poszło nie tak, mam głównie na myśli ułatwienia w zdobywaniu polskich paszportów dla Żydów i długie kolejki przez tamtejszymi biurami paszportowymi. Bombardowania Izraela gdzieś daleko na pustyni obchodzą mnie naprawdę niewiele, podobnie jak samo istnienie państwa Izrael.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje