"Więcej Ewangelii, mniej biurokracji". Poufna narada papieża na temat oszczędności

04.05.2013 17:15
Papież Franciszek

Papież Franciszek (Fot. MAX ROSSI REUTERS)

W Watykanie odbyła się poufna narada papieża Franciszka z szefami urzędów Kurii Rzymskiej na temat oszczędności i redukcji biurokracji - podała agencja ANSA. Według jej źródeł papież nakazał też poprawić współpracę między watykańskimi kongregacjami i radami.
"WYJĄTKOWY". ZOBACZ ZDJĘCIA Z INAUGURACJI PONTYFIKATU >>>

- Więcej głoszenia Ewangelii, mniej biurokracji - takie polecenie Franciszek wydał, jak twierdzi włoska agencja prasowa, prefektom kongregacji i przewodniczącym papieskich rad. Oprócz większej koordynacji pracy urzędów prosił również o szukanie oszczędności.

Spotkanie, jak wynika z nieoficjalnych informacji, odbyło się w minionych dniach i było pierwszą taką naradą od początku obecnego pontyfikatu. Głęboka reforma Kurii Rzymskiej, której celem jest doprowadzenie do jasnego podziału kompetencji i likwidacji przerostu biurokracji, to jedno z najważniejszych zadań nowego biskupa Rzymu.

O potrzebie gruntownych zmian mówiono wiele podczas obrad kolegium kardynalskiego w czasie marcowego wakatu w Stolicy Apostolskiej po abdykacji Benedykta XVI. W minionych tygodniach papież Franciszek powołał ośmiu kardynałów doradców ze wszystkich kontynentów, którzy mają pomóc mu w realizacji reformy. Taki organ doradczy przy papieżu powołany został po raz pierwszy.

Tradycjonaliści: papież przesadza

Półtora miesiąca po wyborze nowego papieża, coraz wyraźniej słychać głosy krytyki wobec stylu sprawowania władzy przez Franciszka. Fakt, że papież nosi prostą białą sutannę, a pod nią zwykłe czarne spodnie, zdejmuje czasem piuskę, gdy spada mu z głowy, na ręce ma plastikowy zegarek i nosi stare czarne buty przywiezione jeszcze z Argentyny na konklawe, budzi wręcz konsternację wszystkich tych, którzy chcieliby widzieć w nim uosobienie władzy czy wręcz monarchę.

Według watykanistów jako niewłaściwa odbierana jest decyzja o zamieszkaniu w watykańskim hotelu zamiast w Pałacu Apostolskim czy rezygnacja z widocznych symboli papieskiej władzy. To wszystko odbiera powagę papieżowi - zauważają ci, którzy chcieliby, aby następca Benedykta XVI kontynuował jego linię powrotu do dawnych tradycji, sugestywnych strojów i wyraźnej hierarchiczności. Papież przesadza - można wręcz usłyszeć od reprezentantów starszego pokolenia rzymskiego duchowieństwa.

Zobacz także
Komentarze (93)
Zaloguj się
 • jaklucz

  Oceniono 343 razy 321

  Spoko, spoko. W Polsce takie fanaberie nie obowiązują. Michalik z Głódziem i Rydzykiem wytłumaczą tutejszym owieczkom, że oszczędności to mogą sobie robić na podręcznikach dla dzieci albo lekarstwach. Leksusy, marmury, chlanie i chłopaczki dla Paetza pozostaną bez zmian. Ku chwale Episkopatu

 • moherowy_dresiarz

  Oceniono 258 razy 236

  .

  Jak widać Franciszek ma się kogo obawiać .....

  Nie bez powodu zrezygnował z "odosobnienia" w watykańskich apartamentach i spożywa to co wszyscy na ogólnej stołówce ____ trudniej będzie wmówić Światu że odszedł w wyniku "ciężkiej i nagłej choroby"....

  .

 • dziadekjam

  Oceniono 216 razy 194

  Ta nagonka na rozpasany styl życia hierarchów skończy się w najlepszym przypadku cichym bojkotem szefa, a w najgorszym "przyspieszonym Konklawe"...

 • babciamarianna

  Oceniono 153 razy 143

  .

  Więcej Michalika i Rydzyka ......i polski kościół znika.......

  .

 • krzywelustro

  Oceniono 157 razy 133

  Niedługo watykańskie pasibrzuchy zaproszą do siebie Dudę, żeby nauczył ich strajkować.

 • vomitorium1

  Oceniono 119 razy 113

  b16 zapowiadał
  że będzie "skromnym ogrodnikiem w winnicy Pana”
  a franio
  nic nie mówi
  tylko zabiera się
  do tępienia chwastów
  i przerzedzania gałązek ( w tym uschniętych)
  (pytanie tylko
  czy owoce tej pracy
  będą mniej kwaśne (?))

 • krzywelustro

  Oceniono 118 razy 104

  Arcypurpurat Flaszka na podwórzu swojego pałacu kazał postawić drewnianą szopkę. Liczy na to, że Ojciec Święty niedługo odwiedzi Gdańsk, a On nie lubi luksusu...

 • cillian1

  Oceniono 94 razy 82

  musi będą zwalniać.

  Ciekawe czy ci co ukrywają się za pedofilię, też wylecą?

  a może to tylko szukanie motywu, do ich wywalenia?

 • cillian1

  Oceniono 59 razy 43

  @krzywelustro
  strajk odpada - oni przysięgali posłuszeństwo.

  A jak im nie pasuje, to znają lepszą metodę, pewniejszą od strajku.

  Zawsze mogą spalić kilka starych opon z merców - razem z papieżem oczywiście.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje