Plakaty w Czeczenii: Dżochar Carnajew jest niewinny, wpłać pieniądze rodzinie

04.05.2013 10:07
Plakat z apelem o wsparcie finansowe dla Dżochara Carnajewa

Plakat z apelem o wsparcie finansowe dla Dżochara Carnajewa (fot. screen vk.com/dzhokhar1993)

- Plakaty z wyrazami poparcia dla Dżochara Carnajewa, oskarżonego o dokonanie wraz ze starszym bratem zamachu bombowego podczas maratonu w Bostonie 15 kwietnia, pojawiły się na ścianach domów w stolicy Czeczenii Groznym.
Jak informuje w piątek BBC, nie wiadomo, kto stoi za tą akcją. Napis na plakatach ze zdjęciami Dżochara Carnajewa i jego matki głosi "niewinny". Jego autor apeluje o podpisywanie petycji skierowanej do Baracka Obamy. Jest tam również prośba o przekazywanie datków online.

Rodzice błagają o pomoc

"To jest 19-letni Dżochar Carnajew oskarżony o przeprowadzenie zamachu terrorystycznego w Bostonie. Oskarżenia są całkowicie bezpodstawne, nie ma ani jednego dowodu jego winy. Teraz przebywa w więziennym szpitalu, jest w bardzo ciężkim stanie. Wymaga medycznej i prawnej pomocy. Rodzice Dżochara apelują do was o pomoc w zebraniu pieniędzy dla ich syna. Nie chcą go stracić, tak jak niesprawiedliwie stracili starszego. Będziemy wdzięczni za każde wsparcie" - można przeczytać na plakatach. Jest tam też podany adres profilu założonego w popularnym w Rosji serwisie społecznościowym "Vkontakte". Apele o uwolnienie Dżochara Carnajewa i zapewnienia o jego niewinności są też malowane na murach Groznego.

Wcześniej, 24 kwietnia, w centrum Groznego pojawiły się ulotki z apelem o wsparcie dla Carnajewa i zapewnieniami o jego niewinności. Nie wiadomo, kto stoi za oboma akcjami i czy rzeczywiście zebrane pieniądze miałyby trafić do rodziny aresztowanego nastolatka. Zdaniem mieszkańców Groznego plakaty rozkleja najprawdopodobniej ktoś, kto chce zarobić na zamachu w Bostonie. Krewni Dżochara mieszkający w Czeczenii nie chcą komentować tej sprawy i unikają rozmów z dziennikarzami.

Ulotki z wyrazami poparcia dla Carnajewa pojawiły się też w stolicy Kirgistanu Biszkeku - informują rosyjskie media.

Starszy brat Dżochara, Tamerlan, został zastrzelony podczas starcia z policją trzy dni po zamachu w Bostonie, w którym zginęły trzy osoby, a 264 zostały ranne. Carnajewowie są z pochodzenia Czeczenami, jednak nie mieli bliskich związków z tym krajem. Popierany przez Moskwę czeczeński prezydent Ramzan Kadyrow twierdzi, że Carnajewowie nie mieszkali długo w Czeczenii, w latach 90. wyniszczonej wojną między Rosją a separatystami. Carnajewowie mieszkali przez jakiś czas w Kirgistanie i sąsiadującym z Czeczenią Dagestanie.

Zobacz także
Komentarze (87)
Zaloguj się
 • patriotaa

  Oceniono 216 razy 132

  no tak potrzebna kasa na następne bomby, bu następnych niewinnych ludzi pozabijać i pokaleczyć. Popędzić tych fanatyków islamskich do siebie i tam miedzy sobą się mordują.

 • jakub53

  Oceniono 158 razy 110

  To jest Czeczenia wlasnie! A durny polski rzad przyznaje im azyl. Zamiast deportacji...

  Tak BTW. Z Czeczenow zyje mnostwo organizacji (poza)rzadowych. Nie dajmi sie oglupic.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 124 razy 86

  Ochojska w Polsce też kasę będzie zbierać? Ona uwielbia Czeczeńców przecież.

 • r0b0l

  Oceniono 100 razy 84

  za Bieslań i szybkowary Carnajewów świat palcem w bucie nie kiwnie jak Rosja będzie Czeczenów rozjeżdżać czołgami
  Kiedys to byl naród walczący o swoją tożsamość, teraz to już tylko świry religijne

 • zdzwoj7412

  Oceniono 87 razy 79

  W ich mniemaniu jest niewinny, bo zabijał niewiernych. Nie ma czym się podniecać. My jesteśmy dla nich jak psy dla Wietnamczyków. Wpie....dolić, zarżnąć lub zer...żnąć. Wtedy pójdą do nieba i dostaną miliony dziewic (ciekawe jakiego wyznania te dziewice?).

 • legrange

  Oceniono 105 razy 75

  Najpierw Amerykanie wyhodowali sobie Al Kaidę, później bardzo napierdzielali Rosję za Czeczenię. Teraz poznają smak czeczeńskiego dżihadu.

 • drupal

  Oceniono 76 razy 44

  Fajna prowokacja ruskiego wywiadu. Zgarną wszystkich "pomagających".
  A swoją drogą, wszystkie niewinne i niesprawiedliwie sądzone muslimy z Zachodu powinny wziąć dupę w troki i przenieść się do swoich baśniowych krain z tysiąca i jednej nocy.Po cholerę żyją w tym zdegenerowanym świecie?

 • supertlumacz

  Oceniono 44 razy 40

  Nie rozumiem tych tekstów poświęconych Carnajewom.

  Po zamierzonej ucieczce z PRL do USA i ostatecznym wylądowaniu w Kanadzie, nie skarżyłem się władzom PRL na traktowanie w USA lub w Kanadzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje