Plakaty w Czeczenii: Dżochar Carnajew jest niewinny, wpłać pieniądze rodzinie

04.05.2013 10:07
Plakat z apelem o wsparcie finansowe dla Dżochara Carnajewa

Plakat z apelem o wsparcie finansowe dla Dżochara Carnajewa (fot. screen vk.com/dzhokhar1993)

- Plakaty z wyrazami poparcia dla Dżochara Carnajewa, oskarżonego o dokonanie wraz ze starszym bratem zamachu bombowego podczas maratonu w Bostonie 15 kwietnia, pojawiły się na ścianach domów w stolicy Czeczenii Groznym.
Jak informuje w piątek BBC, nie wiadomo, kto stoi za tą akcją. Napis na plakatach ze zdjęciami Dżochara Carnajewa i jego matki głosi "niewinny". Jego autor apeluje o podpisywanie petycji skierowanej do Baracka Obamy. Jest tam również prośba o przekazywanie datków online.

Rodzice błagają o pomoc

"To jest 19-letni Dżochar Carnajew oskarżony o przeprowadzenie zamachu terrorystycznego w Bostonie. Oskarżenia są całkowicie bezpodstawne, nie ma ani jednego dowodu jego winy. Teraz przebywa w więziennym szpitalu, jest w bardzo ciężkim stanie. Wymaga medycznej i prawnej pomocy. Rodzice Dżochara apelują do was o pomoc w zebraniu pieniędzy dla ich syna. Nie chcą go stracić, tak jak niesprawiedliwie stracili starszego. Będziemy wdzięczni za każde wsparcie" - można przeczytać na plakatach. Jest tam też podany adres profilu założonego w popularnym w Rosji serwisie społecznościowym "Vkontakte". Apele o uwolnienie Dżochara Carnajewa i zapewnienia o jego niewinności są też malowane na murach Groznego.

Wcześniej, 24 kwietnia, w centrum Groznego pojawiły się ulotki z apelem o wsparcie dla Carnajewa i zapewnieniami o jego niewinności. Nie wiadomo, kto stoi za oboma akcjami i czy rzeczywiście zebrane pieniądze miałyby trafić do rodziny aresztowanego nastolatka. Zdaniem mieszkańców Groznego plakaty rozkleja najprawdopodobniej ktoś, kto chce zarobić na zamachu w Bostonie. Krewni Dżochara mieszkający w Czeczenii nie chcą komentować tej sprawy i unikają rozmów z dziennikarzami.

Ulotki z wyrazami poparcia dla Carnajewa pojawiły się też w stolicy Kirgistanu Biszkeku - informują rosyjskie media.

Starszy brat Dżochara, Tamerlan, został zastrzelony podczas starcia z policją trzy dni po zamachu w Bostonie, w którym zginęły trzy osoby, a 264 zostały ranne. Carnajewowie są z pochodzenia Czeczenami, jednak nie mieli bliskich związków z tym krajem. Popierany przez Moskwę czeczeński prezydent Ramzan Kadyrow twierdzi, że Carnajewowie nie mieszkali długo w Czeczenii, w latach 90. wyniszczonej wojną między Rosją a separatystami. Carnajewowie mieszkali przez jakiś czas w Kirgistanie i sąsiadującym z Czeczenią Dagestanie.

Zobacz także
Komentarze (87)
Plakaty w Czeczenii: Dżochar Carnajew jest niewinny, wpłać pieniądze rodzinie
Zaloguj się
 • gbgb26

  0

  Ciekawe,że wszyscy są niewinni i już wiadomo,że to pokazówka.Skoro był niewinny to dlaczego uciekał i zabił gliniarza???
  Akurat w ich niewinność nie wierzę.
  Mamusia mogła się wcześniej zainteresować co dzieci robią??ale ciemnota swoje robi.Religia jej rozsądek zastąpiła.
  Pieniądze jeszcze im wpłacać??? Dobre sobie.

 • prof.miauczur

  Oceniono 1 raz 1

  to nie jest poparcie a wiara w niewinność chłopaka. może mają rację, w koncu nikt mu nie udowodnił, zabito go jak psa zanim cokolwiek powiedział.

 • bora5

  0

  oj strzeliła sobie Czeczenia w stope paskudnie.

 • pis_to_jebana_targowica

  Oceniono 1 raz 1

  Braciszek też był niewinny a go odstrzelili. Ten w nagrodę dostanie zastrzyk.

 • jack20

  Oceniono 6 razy 0

  oczywiscie ze jest niewinny. cia juz niejeden zamach na wlsnym narodzie przecwiczyla. 9.11. sie klania palantom

 • emeryt21

  Oceniono 7 razy 5

  Tak bylo jest i bedzie....To sa Czeczeni i oni tacy byli i sa....Wspolczuje Rosjanom,ze maja takich "sublokatorow" w swoim kraju....
  Nie zgadzam sie na glupote niektorych naszych polskich wspolobywateli opiekujacych sie "przesladowanymi uciekinierami" z Czeczenii. Juz niedlugo moze byc tak u nas jak bylo w Bostonie.....

 • powrozowy

  Oceniono 7 razy 3

  Nikt z tej bandyckiej rodziny akurat nie jest czeczenem, wiec chyba w Groznym sie nic nie pojawilo. Bo i po co ? Gowniarz niewinny jest? Haha, a policjanta z MIT zastrzelil aniolek, k..a jego mac ? Juz za to tylko powinien dostac igle. A mamusia, zlodziejka sklepowa, probuje na tym wszystkim przyciac troche kasy, nic wiecej.

 • piotr.koziol

  Oceniono 8 razy -6

  Zanim zaczniemy oskarżac Czeczenie proponuje obejrzeć film "BUNT" Sprawa Litwinienki

 • krychasia

  0

  Jakbym czytała o "zamachu" smoleńskim.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje