Zespół Laska ma wytłumaczyć Polakom katastrofę: "Ale jak nam się nie uda, to co z tego?"

Maciej Lasek

Maciej Lasek (Fot. Anna Jarecka / Agencja Gazeta)

- Wszystko, co głoszą eksperci Macierewicza, nie jest poparte materiałem dowodowym - oświadczył w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Maciej Lasek, przewodniczący nowo powołanej komisji, która ma wyjaśnić Polakom, co wydarzyło się w Smoleńsku. I choć zespół ma polemizować z ekspertami Antoniego Macierewicza, to Lasek przyjął, że fakt, iż eksperci ci "nie znają dowodów w tej sprawie, ale publicznie twierdzą, że je sfałszowaliśmy" - "zamyka dyskusję".
Maciej Lasek w rozmowie z Andrzejem Stankiewiczem nie potrafi wytłumaczyć wielu sprzeczności między ustaleniami prokuratury i rządowej komisji, której był członkiem, czy nawet zapowiedzi Donalda Tuska, że wszelkie sprzeczności między raportem Millera a MAK wyjaśni Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego. Na pytanie, dlaczego nic z tych zapowiedzi nie wyszło, odpowiedział zdziwiony: - A dlaczego niby miało coś wyjść?

Brzoza kluczowa czy nieistotna?

Ekspert z jednej strony przyznaje, że gdyby nie brzoza, w którą uderzył tupolew, samolotowi pewnie "udałoby się odejść na drugi krąg". Z drugiej jednak utrzymuje, że brzoza "jest tylko symboliczna". A zapytany o to, skąd się wzięła się półtorametrowa różnica w pomiarach prokuratury i komisji odnośnie wysokości, na której w brzozę uderzył prezydencki samolot, przyznał: - Nie jestem w stanie powiedzieć. Z punktu widzenia przekazu rzeczywiście wygląda to fatalnie.

I kto jeszcze był w kokpicie?

Lasek odniósł się też do sprzecznych ustaleń dotyczących obecności gen. Andrzeja Błasika w kokpicie Tu-154M. Przyznał, że komisja przyjęła obecność generała - mimo że biegli nie rozpoznali jego głosu, podobnie jak eksperci z Instytutu Ekspertyz Sądowych - na podstawie "rozpoznania i kontekstu sytuacyjnego". - To się układa w logiczną całość - skwitował, dodając, że "nie da się wypracować jednej wersji" wydarzeń w kabinie tupolewa.

Maciej Lasek zapowiedział też, że jeszcze w maju jego komisja opublikuje uwagi do tez wypracowanych przez zespół Macierewicza. - Nie mam pewności, że jesteśmy w stanie przekonać większość Polaków. Ale powiem brutalnie: co z tego? - zapytał. Choć na uwagę Stankiewicza, że "to będzie destrukcyjne dla państwa", przyznał: - To prawda.

Więcej w "Rzeczpospolitej "

Zobacz także
Komentarze (601)
Zespół Laska ma wytłumaczyć Polakom katastrofę: "Ale jak nam się nie uda, to co z tego?"
Zaloguj się
 • rympalek11

  Oceniono 2 razy 0

  Brawo towarzyszu Lasek. Brawo. Gdyby jeszcze nie to ku...kie TNT to można by wrak pokazać i powiedzieć: Patrzcie rodacy do czego prowadzi wrzask pierwszego pasażera za uchem pierwszego pilota o treści: "LĄDUJ DZIADU !!!!!!" A tak to ch...nia. Nawet ostatni idiota pomiarkuje że to była eksplozja. I dupa zimna.

 • kibic_rudego

  0

  ble, ble, a w tym czasie Tusk z Kaczyńskim, wspólnie i w porozumieniu niszczą i okradają Polskę razem z reszta politykierów

 • jurekzoliwy

  Oceniono 1 raz 1

  Jak udowodnić, że ziemia jest okrągła, komuś, kto dobrze widzi, że przecież jest płaska? Ten zresztą ma na to ważne argumenty: gdyby ziemia była okrągła, to ludzie w Australii musieliby chodzić nogami do góry.
  Jest taka maksyma: NIE DYSKUTUJ Z GŁUPIM, BO WAS POMYLĄ.

 • hen-live

  Oceniono 5 razy 3

  Przeciez tych ludzi z sekty smolenskiej zaczadzonych helem i tak nikt nie przekona.Tu nie przekonywac a leczyc.

 • pucha-tek

  Oceniono 3 razy 1

  Kiedyś był potwór z Loch Ness, dzisiaj jest zamach smoleński. Cel ten sam: wzbudzić zainteresowanie i zarobić kasę lub polityczne stanowiska. Co na jedno wychodzi!

 • halo.haloooo

  Oceniono 7 razy 3

  Próba wywołania rewolucji "sowieckiej" nigdy się nie uda. Metody stalinowskie to domena ludu pisowskiego i wierchuszki PISu. Racja jest nasza, wódz nasz jest święty a jego brat zasługuje na mauzolea, tak robił stalin, KULT JEDNOSTKI DAWNO SIE PRZJADŁ, NIE GŁOSUJEMY na Donalda Tuska a przeciwko kaczyzmowi.......czy to jest jasne...................

 • rympalek11

  Oceniono 2 razy 0

  Ale za to materiałem dowodowym są poparte ustalenia Komisji Burdenki! A to ch...?

 • zygosz

  Oceniono 8 razy -2

  Nie ublizajac nikomun ,ale pan Lasek to
  ekspert od drzewa lesnego,a szczegolnie
  od zlamanych brzoz,nie przez huragan,lecz
  przez smolenskich gajowych.

 • sigm_0

  Oceniono 4 razy 2

  W lotnictwie podstawowy dowodem są zarejestrowane parametry lotu przez czarne skrzynki. Są to setki zygzaczków, takich jak na elektrokardiogramie. Można z nich wyczytać wszystko tak, jakby się siedziało w kokpicie podczas katastrofy.
  Tak wygląda prawda, nic więcej.
  Umiesz odczytać te zygzaczki, będziesz wiedział, co się stało.
  Dodam, że sygnał TAWS 38 jest wywołany przez stycznik znajdujący się w podwoziu, kiedy samolot dotyka kołami lotniska; jeśli wskazał wysokość 30 metrów, to coś nie tak, bo to tylko stycznik

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje