Izrael zaatakował w Syrii. Celem był transport broni

04.05.2013 07:22
Sekretarz Obrony Chuck Hagel ze swoim brytyjskim odpowiednikiem Philipem Hammondem o Syrii

Sekretarz Obrony Chuck Hagel ze swoim brytyjskim odpowiednikiem Philipem Hammondem o Syrii (AP/J. Scott Applewhite)

Lotnictwo izraelskie zaatakowało cele w Syrii - poinformowali urzędnicy USA, którzy zastrzegli sobie anonimowość. Rano Izrael potwierdził tę wiadomość. Wyjaśniono, że celem ataku był "transport zaawansowanych pocisków", który miał trafić do Hezbollahu.
Według źródła zbliżonego do władz jednego z państw regionu, do ataku doszło w piątek, a akcja została zaakceptowana na nocnej, czwartkowej naradzie u premiera Izraela Benjamina Netanjahu. Dzisiaj informację potwierdzili - anonimowo - przedstawiciele władz Izraela. - Transport nie zawierał broni chemicznej, ale inną, zaawansowaną broń, która mogłaby zmienić sytuację w regionie - podali. Transport miał, według nich, trafić do libańskiego Hezbollahu.

"Nic nam nie wiadomo o ataku"

Rzecznik ambasady Izraela w Waszyngtonie Aaron Sagui odmówił skomentowania tej informacji, ale podkreślił, że Izrael jest zdecydowany nie dopuścić do przekazania przez reżim syryjski broni "terrorystom, a zwłaszcza Hezbollahowi".

Ambasador Syrii w ONZ Baszar Dżafari oświadczył natomiast, że nic mu nie wiadomo o takim ataku. Izrael już wcześniej atakował transporty broni, które - jak podejrzewał - były przeznaczone dla libańskiego Hezbollahu.

50 ofiar w masakrze w aj-Bajdzie

Tymczasem tylko w piątek ponad 50 osób poniosło śmierć w masakrze mieszkańców wioski al-Bajda, w pobliżu dużego portowego miasta Banijas, w północno-zachodniej Syrii - poinformowały w piątek źródła opozycyjne. Ofiary miały zostać "rozstrzelane, podpalone lub zasztyletowane". Dziesiątki osób zaginęło i ich los jest nieznany. Zbrodni mieli dokonać żołnierze wojsk rządowych wspierani przez prorządową milicję.

Według Syryjskiego Obserwatorium ds. Praw Człowieka, które opublikowało listę z nazwiskami ofiar, masakry dokonały w czwartek wojska rządowe. Natomiast media kontrolowane przez reżim w Damaszku poinformowały, że wojska rządowe zabiły "terrorystów" i przechwyciły duże ilości broni i amunicji.

Al-Bajda zamieszkała jest głównie przez sunnitów, ale położona jest na obszarze, na którym przewagę mają popierający prezydenta Baszara al-Asada alawici będący sektą szyickiej wersji islamu. Zdaniem części analityków ta kolejna masakra ludności sunnickiej wskazuje na religijny aspekt konfliktu w Syrii. Zdominowany przez alawitów rząd w Damaszku walczy o przetrwanie z rebelią mającą wsparcie w ludności sunnickiej stanowiącej większość mieszkańców Syrii.

Zobacz także
Komentarze (273)
Zaloguj się
 • szymek_50

  Oceniono 211 razy 165

  Jest wiele sposobów, by manipulować opinią publiczną, ale niezależnie od tego, to co się w Syrii dzieje, dzieje się za przyzwoleniem niektórych mocarstw światowych.

 • szewczykdratewka71

  Oceniono 519 razy 153

  Żydzi mają to do siebie że lubią bombardować. Wprawy nabrali zrzucając zakazane bomby fosforowe na palestyńskie szkoły.

 • tadek-1

  Oceniono 160 razy 98

  Narazie to wlasnie terrorysci, walcza o wladze w Syrii p przeciwnej stronie barykady.

 • 31.februarius

  Oceniono 137 razy 67

  To ani chybi magazyn z tymi zielonymi beczkami z bronią biologiczną Sadama,
  co to je w 2003 w ONZ pokazywał ten ....., no ten ......, paczajta, zupełnie mnie ze łba wylazło,
  a, już wiem, Madelen Albright!

 • wiseguy2012

  Oceniono 198 razy 66

  Żydzi robią co chcą na ŚWIECIE, tylko NIKT nie napisze:

  1. że Izrael kupuje od Niemców atomowe łodzie podwodne (oficjalnie Żydzi to ofiary Niemców)
  2. gdzie jest 200 MILIARDÓW dolarów które przygarneli po zamorodowaniu Kadaffiego
  3. że MOSAD zamordował irańskich naukowców w Iranie

  A najgorsze że dymają Polskę która oficjalnie jest ich SOJUSZNIKIEM ! Słowem ZSRR wymieniliśmy na USA i Izrael

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 143 razy 65

  Actimelki z redachtorowni znowu się zapomniały - kolejny artykuł o Izraelu, który można komentować. Oj, będzie bura od rezydentów z Krzywickiego.

 • srool

  Oceniono 178 razy 58

  ....syryjskie siły zbrojne powinny zaatakować israel , bo tam też znajdują się składy amunicji , które zagrażają obywatelom palestyńskim ,,,,

 • mniejniz0

  Oceniono 55 razy 39

  poinformowały w piątek źródła opozycyjne... i wszystko jasne

 • calli

  Oceniono 33 razy 17

  Syjonizm to nic innego, jak żydowski faszyzm - wystarczy spojrzeć na hitlerowskie metody, jakimi prześladują Palestyńczyków.

  Przypominam, iż 10 listopada 1975 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło Rezolucję nr 3379 uznającą Syjonizm za odmianę rasizmu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje