Izrael zaatakował w Syrii. Celem był transport broni

04.05.2013 07:22
Sekretarz Obrony Chuck Hagel ze swoim brytyjskim odpowiednikiem Philipem Hammondem o Syrii

Sekretarz Obrony Chuck Hagel ze swoim brytyjskim odpowiednikiem Philipem Hammondem o Syrii (AP/J. Scott Applewhite)

Lotnictwo izraelskie zaatakowało cele w Syrii - poinformowali urzędnicy USA, którzy zastrzegli sobie anonimowość. Rano Izrael potwierdził tę wiadomość. Wyjaśniono, że celem ataku był "transport zaawansowanych pocisków", który miał trafić do Hezbollahu.
Według źródła zbliżonego do władz jednego z państw regionu, do ataku doszło w piątek, a akcja została zaakceptowana na nocnej, czwartkowej naradzie u premiera Izraela Benjamina Netanjahu. Dzisiaj informację potwierdzili - anonimowo - przedstawiciele władz Izraela. - Transport nie zawierał broni chemicznej, ale inną, zaawansowaną broń, która mogłaby zmienić sytuację w regionie - podali. Transport miał, według nich, trafić do libańskiego Hezbollahu.

"Nic nam nie wiadomo o ataku"

Rzecznik ambasady Izraela w Waszyngtonie Aaron Sagui odmówił skomentowania tej informacji, ale podkreślił, że Izrael jest zdecydowany nie dopuścić do przekazania przez reżim syryjski broni "terrorystom, a zwłaszcza Hezbollahowi".

Ambasador Syrii w ONZ Baszar Dżafari oświadczył natomiast, że nic mu nie wiadomo o takim ataku. Izrael już wcześniej atakował transporty broni, które - jak podejrzewał - były przeznaczone dla libańskiego Hezbollahu.

50 ofiar w masakrze w aj-Bajdzie

Tymczasem tylko w piątek ponad 50 osób poniosło śmierć w masakrze mieszkańców wioski al-Bajda, w pobliżu dużego portowego miasta Banijas, w północno-zachodniej Syrii - poinformowały w piątek źródła opozycyjne. Ofiary miały zostać "rozstrzelane, podpalone lub zasztyletowane". Dziesiątki osób zaginęło i ich los jest nieznany. Zbrodni mieli dokonać żołnierze wojsk rządowych wspierani przez prorządową milicję.

Według Syryjskiego Obserwatorium ds. Praw Człowieka, które opublikowało listę z nazwiskami ofiar, masakry dokonały w czwartek wojska rządowe. Natomiast media kontrolowane przez reżim w Damaszku poinformowały, że wojska rządowe zabiły "terrorystów" i przechwyciły duże ilości broni i amunicji.

Al-Bajda zamieszkała jest głównie przez sunnitów, ale położona jest na obszarze, na którym przewagę mają popierający prezydenta Baszara al-Asada alawici będący sektą szyickiej wersji islamu. Zdaniem części analityków ta kolejna masakra ludności sunnickiej wskazuje na religijny aspekt konfliktu w Syrii. Zdominowany przez alawitów rząd w Damaszku walczy o przetrwanie z rebelią mającą wsparcie w ludności sunnickiej stanowiącej większość mieszkańców Syrii.

Zobacz także
Komentarze (273)
Izrael zaatakował w Syrii. Celem był transport broni
Zaloguj się
 • matitalolo

  Oceniono 2 razy 0

  wszystko robią żeby to ich ghetto przestało istnieć w przyszłości?współczuję już dziś

 • maxmex

  Oceniono 3 razy -1

  Mam tyle wiedzy historycznej że z jem z butami każdego pseudo intelektualistę który uprawia gimnastykę intelektualną ,znam ludzi którzy wiedzą jeszcze więcej i od nich się uczę.Ja mam przewagę nad wami wszystkimi, dlatego że słucham serca, to jest integralna cząstka boga w każdym z nas.Są naukowcy których podziwiacie którzy wierzyli w to co ja Albert Einstein,Nikola Tesla.Gdyby nie Tesla siedzieli byście w głębokim średniowieczu ,tak wiele jego patentów opiera się na obserwacji natury .

 • leon_zarawdowiec

  Oceniono 2 razy 0

  Nonononooo, niczego-nikogo się nie bojący Żydzi żyją i zachowują się wobec narodów i świata jakby Boga nie było, a boją się... kilku rur wypełnionych prochem...

 • maxmex

  Oceniono 3 razy -1

  Niektórzy nawet sobie nie zdają sprawy, że każda myśl ,każdy głupawy osąd jest rejestrowany w twoim mózgu .Ty możesz o nim zapomnieć ,ale on ci go przypomni, wtedy już nikt nie słucha twoich tłumaczeni, bo ty nie słuchałeś .Strzęście się cieni które wyjdą z znikąd ,to słudzy władcy planet piekielnych,gdzie życie jest długie i bolesne ,a droga tam prowadzi przez materializm .Mnie nic nie zamknie dopóki nie zginie,to dla waszego dobra.Mógłbym dać dużo dowodów na Istnienie boga ,i z biegiem czasu uświadomię to wam , mam dosyć syfu którym nakarmili was w 20 wieku

 • maxmex

  Oceniono 4 razy -4

  Mam tylko nadzieje że Islam zauważy, że bogobojny Polak widzi tą niesprawiedliwość i łączy się w bólu.Ja pamiętam kobietę z Iraku w czasie akcji pustynna burza ,Amerykanie mieli w dupie że Sadam ich niszczył,tacy to obrońcy wolności.Izrael? jaki to Izrael ,syjonizm .Gwiazda Dawida nazwy są starożytnymi określeniami planety Saturn, której symbolem była prawdopodobnie sześcioramienna gwiazda, Znak Szatana na planecie Saturn, na biegunie rzeczywiście jest taki znak . Menora to znak Izraelitów ,to jeśli Mahometanie tak naprawdę są chrześcijanami ,a dzisiejszy Izrael to w większości syjonistyczna tępa masa Szatana ,to chyba oczywiste jest po której stronie stanie religijny człowiek .Przypominam tylko że to Mahomet przepowiadał, że haniebne ataki będą wycelowane w jego lud.Sercem jestem z nimi ale wojny nie chce, jak zawsze cywil będzie cierpiał.Ten kto zacznie okaże się nie honorowym demonem .Z cyklu jeszcze jedna przepowiednia, w czasach ostatecznych Izrael się zazieleni ,szekla wróci do obiegu ,i z ruin powstanie świątynia Salomona .Jest tak wiele planów ,o których przeciętny ignoranta nie wie, a jak one się sprawdzają to potem płynie pytanie do boga. Dlaczego my boże ?bo nie słuchaliście,bawcie się dalej .

 • czarnyhs

  Oceniono 3 razy 1

  zwykli bandyci i mordercy...

 • jarek_bez_proszkow

  Oceniono 4 razy 4

  ale kogo walnęli? Rozpieprz Syrii jest na rękę Izraelowi choć to bedzie zależalo kto tam będzie rozdawał karty. Niedługo przejadą się na Iraku, to pewne.

 • pokrecony_oliver

  Oceniono 7 razy -1

  Precz z hipokryzją i kłamstwami hamasu:
  www.facebook.com/pages/Hamas-Lies/197470557056856

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje