Chińska policja rozbiła gang sprzedający szczury i lisy jako jagnięcinę

03.05.2013 19:32
Badanie próbek mięsa

Badanie próbek mięsa (Fot. INA FASSBENDER REUTERS)

- W Chinach rozbito gang sprzedający szczury, lisy i norki jako jagnięcinę; aresztowano 904 osoby - podały miejscowe media. Władze zaleciły stosowanie ostrzejszych kar za handel skażonymi produktami spożywczymi oraz żywnością bez atestu bezpieczeństwa.
Wśród aresztowanych są 63 osoby, które w Szanghaju i w nadmorskim mieście Wuxi skupowały na mięso lisy, szczury, norki i kuny. Po poddaniu obróbce i dodaniu żelatyny, mięso to sprzedawano jako jagnięcinę w Szanghaju i na rynkach w prowincji Jiangsu. Według policji przejęto ponad 20 tys. ton takiej "jagnięciny".

Najnowsze wytyczne Sądu Najwyższego Chin mówią o kwalifikowaniu jako przestępstwa sprzedaży i produkcji żywności skażonej substancjami chemicznymi lub uzyskanej ze zwierząt chorych lub padłych z nieznanych przyczyn - powiedział na konferencji prasowej rzecznik sądu Sun Jungong. Karani mają być też państwowi inspektorzy za zaniedbania.

Według Sądu Najwyższego w latach 2010-2012 za przestępstwa związane z żywnością skażoną lub niespełniającą standardów bezpieczeństwa odpowiadało karnie 2088 ludzi w 1533 sprawach. Liczba takich spraw rośnie w ostatnich latach w postępie geometrycznym. Procesów o skażoną żywność w 2012 roku było 861, podczas gdy w 2010 tylko 80 - powiedział na konferencji jeden z sędziów, Pei Xianding.

W ostatnich tego typu sprawach kurze łapki były wcześniej traktowane perhydrolem, a do mięsa wstrzykiwano wodę w celu zwiększenia jego wagi. Wśród poprzednich skandali z żywnością było m.in. dostarczanie zużytej frytury z restauracji do produkcji antybiotyków. Echem na świecie odbił się w 2008 roku skandal z chińskim mlekiem dla niemowląt skażonym melaminą. Zmarło wtedy co najmniej sześcioro dzieci, a 300 tysięcy zachorowało.

Zobacz także
Komentarze (28)
Zaloguj się
 • komandor_mrw

  Oceniono 36 razy 34

  904 osoby aresztowane. robi wrażenie.
  a u nas nikogo by nie aresztowano, nazw firm kupujących mięso by nie podano. bo nie wolno.

 • turpin

  Oceniono 19 razy 17

  Spróbuj no chycić lisa, kunę, albo nawet i szczura!

  A to ledwie w cenie jagnięciny sprzedawali...

 • vomitorium1

  Oceniono 12 razy 10

  u nas było to samo
  ("panie starszy
  ten zając jest nieświeży"
  "co pan
  takie rzeczy opowiada (?)
  jeszcze wczoraj
  myszy gonił")

 • siekier35

  Oceniono 14 razy 10

  czyli w chinach wszystko co ma nogi a nie jest taboretem i wszystko co lata a nie jest samolotem nadaje się do jedzenia!!!
  perspektywicznie myślą....

 • srool

  Oceniono 9 razy 7

  ....kanty na żarciu to takie jak u nas , tylko tutaj nikogo się nie aresztuje -mają immunitety , albo bilety NBP ,no cóż " Polska to dziki kraj "....ale za to tam (w Chinach ) nie mają zaszczytu posiadać PO i PiSu ........

 • anemusek

  Oceniono 3 razy 3

  Polacy ze swoją koniną to jednak Chińczykom do pięt nie dorastają.

 • rewop04

  Oceniono 5 razy 3

  20000ton x 1000kg / 10kg (średnio waga jednego zwierzaka a i tak pewnie zawyżyłem) daje = 2mln sztuk!
  niezła ilość. wyłapali chyba wszystko co biegało :P

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje