Google zmienił "Terytoria Palestyńskie" na "Palestynę"

03.05.2013 17:42
Palestyńska strona wyszukiwarki Google

Palestyńska strona wyszukiwarki Google (Fot. Google)

Palestyńska edycja Google'a od 1 maja posługuje się już nazwą "Palestyna", a nie - jak dotąd - "Terytoria Palestyńskie". Na stronie google.ps napis "Palestyna" pojawia się obecnie po arabsku i po angielsku wraz z logo internetowego giganta.
W listopadzie zeszłego roku ONZ przyznała Palestyńczykom status "nieczłonkowskiego państwa obserwatora". Tej decyzji Zgromadzenia Ogólnego ONZ zdecydowanie sprzeciwiały się Stany Zjednoczone i Izrael. Ostateczny status terytoriów palestyńskich - Zachodniego Brzegu Jordanu, Strefy Gazy i Jerozolimy Wschodniej - nie został dotąd uzgodniony.

Palestyńczycy chcą, by społeczność międzynarodowa uznała ich państwowość i nazwę "Palestyna". Izrael stoi na stanowisku, że najpierw konieczne jest sfinalizowanie bliskowschodnich rozmów pokojowych, które wciąż są w impasie.

Rzecznik Google'a Nathan Tyler przekazał w piątek BBC oświadczenie, w którym podkreślił, że we wszystkich produktach tej firmy "Palestyna" zastąpiła dotychczasowe "Terytoria Palestyńskie". Google konsultował się w tej sprawie "z wieloma źródłami i władzami" i m.in. "poszedł śladem ONZ".

Władze palestyńskie decyzję Google'a powitały z wielkim zadowoleniem. Doradca palestyńskiego prezydenta Mahmuda Abbasa - Sabri Saidam, nazwał ją krokiem we właściwym kierunku, krokiem, który zachęca innych do postąpienia w analogiczny sposób. Podkreślił, że dzięki decyzji Google'a Palestyna znalazła się "na mapie wirtualnej oraz na mapach geograficznych".

Saidam ujawnił, że po decyzji Zgromadzenia Ogólnego ONZ z 29 listopada 2012 r. w sprawie statusu nieczłonkowskiego państwa obserwatora władze palestyńskie zwróciły się do różnych firm międzynarodowych, w tym do Google'a, o posługiwanie się nazwą "Palestyna", a nie - jak dotąd - "Terytoria Palestyńskie".

Zobacz także
Komentarze (94)
Google zmienił "Terytoria Palestyńskie" na "Palestynę"
Zaloguj się
 • neospasmin

  0

  A ty Gazeto? Jakiej nazwy uzywasz na opisanie tego kraju? Tej onzetowskiej czy tej izraelskiej?

  I moze istotniejsze: jak czytam w powyzszym tekscie, nazwe Palestyna Google stosuje tylko na swej palestynskiej wersji, co robi/jak pisze na innych? Na amerykanskiej,polskiej czy chocby szwedzkiej?

  Marcin Lazarowicz

 • jagger2009

  0

  czy ten Izrael za bardzo sie nie panoszy i zaczyna robic co chce???? przeciez kazde panstwo wlaczajac Palestyne ma prowo do zycia w pokoju a nie ciglymi napadami przez IZRAEL

 • alexy-dwa

  Oceniono 4 razy 0

  No to Jewriejów szlag trafił.Dobre.

 • roblaz

  Oceniono 8 razy 6

  ..... w odwecie izrael zbombardował siedzibę Google :))))))))))

 • bronek_pierdola

  Oceniono 5 razy 3

  Izrael zabral ziemie Palestynie i teraz wyzywaja ich od terorystow ,brawo Google !

 • antikrk

  Oceniono 3 razy 3

  A w USA Google usunely Palestyne ze swoich map.
  willyloman.wordpress.com/2013/03/08/google-wipes-palestine-off-the-map-how-long-has-that-been/

 • meteor920

  Oceniono 3 razy -1

  Korea Północna i Iran grożą, że użyją broń nuklearną
  Izrael posiada broń nuklearną, ale nigdy nie groził, że jej użyje i nigdy też nie przeprowadzał testów tej broni. Więc prowokacje Libanu i Syrii wobec Izraela nie są tolerowane. A Liban i Syria niech przestaną otrzeliwywać Izrael rakietami. Jak byście nie wiedzieli Izrael zgodził się nie dyskryminować Palestyny i uznać ich jako państwo niepodległe.
  A jeżeli ktoś napisze "Przez Amerkanów Korea Północna jest krajem biednym.", to ja odpiszę "Korea Północna oskarża Stany Zjednoczone o biedę, tylko, że to właśnie północni koreańczycy (Pjongjang) są przyczyną biedy w Korei Północnej (testują rakiety balistyczne i nuklearne kosztem społeczeństwa). Kim Dzong Un jeździ nowym Mercedesem klasy S, a ludzie mieszkający w Phenianie mają nowe samochody. Transport publiczny istnieje tylko w Phenianie. W Korei Północnej poruszać się pojazdami mogą tylko mieszkańcy Phenianu i żołnierze. Poza Phenianem ludzie nie mają prądu, a za jakikolwiek sprzeciw wobec władzy albo jej krytykę idzie do więzienia albo na śmierć cała rodzina. W pracy zwykli ludzie są pilnowani przez żołnierzy. Więc przestańcie pisać kłamstwa o niepodległym Iranie.

 • guantanamo_all_inclusive

  Oceniono 10 razy 2

  Bardzo dobre posunięcie. Powinno się jeszcze odciąc od netu hasbarę i całe bandyckie państewko izrael

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje