Węgry: marsz "upamiętnienia ofiar syjonizmu" odbędzie się mimo zakazu policji

03.05.2013 17:22
Aktywiście prawicowej partii Jobbik świętują 164 rocznicę wybuchu Wiosny Ludów

Aktywiście prawicowej partii Jobbik świętują 164 rocznicę wybuchu Wiosny Ludów (Fot. Tamas Kovacs AP)

Węgierski sąd zezwolił na zorganizowanie demonstracji skrajnej prawicy w sobotę, w przededniu konferencji Światowego Kongresu Żydów w Budapeszcie. Zdaniem sądu, wydany przez policję zakaz tej demonstracji był spóźniony i bezprawny.
Premier Węgier Viktor Orban, który - jak pisze Reuters - polecił policji wydanie tego zakazu, oświadczył, że orzeczenie sądu jest "nie do przyjęcia" i zwrócił się do prezesa Sądu Najwyższego o interwencję, a do ministra spraw wewnętrznych o niedopuszczenie do wiecu skrajnej prawicy.

Na wiecu, który ma się odbyć w pobliżu gmachu parlamentu, przemówienie zamierza wygłosić m.in. przywódca skrajnie prawicowej partii Jobbik Gabor Vona, a także deputowany z ramienia tej partii Marton Gyongyosi, którego wezwanie do rejestrowania Żydów jako zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego spotkało się z międzynarodowym potępieniem.

Narastanie ruchów skrajnie prawicowych i antysemityzmu w Europie, w szczególności na Węgrzech, ma być głównym tematem obrad konferencji Światowego Kongresu Żydów, rozpoczynającej się w niedzielę w Budapeszcie.

Marsz "upamiętnienia ofiar syjonizmu"

Policja wydała zakaz wiecu Jobbiku, ale jeden z deputowanych z ramienia tej partii odwołał się do sądu. W umieszczonym na stronie internetowej sądu orzeczeniu napisano m.in., że wydanie przez policję zakazu wiecu na podstawie "nieuzasadnionych przesłanek" było "poważnym naruszeniem prawa". Wskazano też, że policja wydała zakaz po ponad dwóch tygodniach od czasu, gdy wiec został zapowiedziany, a więc przekroczyła 48-godzinny okres, jaki ma na ocenę zgodności takiego wydarzenia z prawem.

Rzecznik policji powiedział, że orzeczenie sądu oznacza, iż wiec może się odbyć. Orban wskazał jednak, że polecił szefowi MSW "wykorzystanie wszelkich zgodnych z prawem środków, by zapobiec temu sprzecznemu z konstytucją wydarzeniu". Wiec Jobbiku ma się odbyć pod hasłem "upamiętnienia ofiar bolszewizmu i syjonizmu".

Zobacz także
Komentarze (175)
Zaloguj się
 • wodakrolewska

  Oceniono 401 razy 195

  Czas u nas postawić pomnik pomordowanym po wojnie przez koszerne UB.
  Młodzi powinni wiedzieć kim byli Józef Różański, Julia Brystiger i reszta.

 • dziadekjam

  Oceniono 309 razy 141

  Skoro ponoć nie było żadnych ofiar syjonizmu, to czym się władze martwią, przecież nie będzie kogo upamiętniać

 • calli

  Oceniono 186 razy 124

  Syjonizm to nic innego, jak żydowski faszyzm - wystarczy spojrzeć na hitlerowskie metody, jakimi prześladują Palestyńczyków.

  Przypominam, iż 10 listopada 1975 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło Rezolucję nr 3379 uznającą Syjonizm za odmianę rasizmu.

 • mrfreddie

  Oceniono 104 razy 82

  A dlaczego akurat ofiar syjonizmu nie wolno upamietniac?
  Przeciez Zydzi nie sa z innej planety i tez (tak jak wszystkim innym) zadarzaly im sie (i zdarzaja) ciemne zakatki historii.
  Ale widac, ze na obecnym etapie polit-poprawnosci mowienie czegokolwiek (takze przytaczanie suchych faktow) co moglo by byc negatywnie odebrane przez spolecznosc zydowska jest zakazane.

 • kostuchaforreds

  Oceniono 65 razy 53

  Cyt: " policja wydała zakaz po ponad dwóch tygodniach od czasu, gdy wiec został zapowiedziany, a więc przekroczyła 48-godzinny okres, jaki ma na ocenę zgodności takiego wydarzenia z prawem." ....no sorkas...jak policja spi to niech teraz sie nie stroi w piórka "ostatniego sprawiedliwego" --- Dura lex sed lex -skoro nie stosuja sie do jasno okreslonych przepisów prawa to sami sa sobie winni, nie palam miłoscia do skrajnej prawicy ale skoro jest wolnosc zgromadzen i instytucje odpowiedzialne za wydawanie zezwolen olały temat a na dodatek sąd wydał zgode na demonstracje (jaka by nie była) to trudno sie mowi i maja prawo demonstrowac.

 • wawrzek39

  Oceniono 75 razy 49

  Ogarnia mnie przerażenie i frustracja. Cały świat jest zdominowany przez ludzi, którzy tępia jakąkolwiek krytykę syjonizmu, z automatu podciagając ją jako antysemityzm. Pytanie:kim sa ci ludzie i dlaczego ich głos jest dominujący w krajach teoretycznie niezawisłych i niezależnych.? Dlaczego Żydzi mają specjalne prawa w tych krajach ?W Polsce np. można krytykować kogo się chce,bez względu na wyznanie,czy narodowość . Jedynym wyjątkiem są Żydzi o historii którch nie można napisać nawet naukowo udowodnionej prawdy, jeśl nie jest ona zgodna z prawdą odpowiadajacą Izraelowi.Niektórzy naukowcy są odsądzani od czci i wiary jeśli napiszą coś co nie jest "po linii". Interweniują i kajaja się się za dopuszczenia opracowania do druku inni "polscy naukowcy" w tym także z Polskiej (?) Akademii Nauk.

 • supertlumacz

  Oceniono 50 razy 42

  Tytuł jest celowo DEZINFORMACYJNY. Sugeruje że dojdzie do łamania prawa. NIE, w momencie marszu zakaz policji NIE będzie obowiązywał. GW pisząc w tytule o ZAKAZIE POLICJI pisze o nieaktualnym zakazie który nie obowiązuje od decyzji węgierskiego sądu.

 • kingsizemax

  Oceniono 138 razy 26

  Orban to prawdziwy demokrata - sąd sądem , ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje