Węgry: marsz "upamiętnienia ofiar syjonizmu" odbędzie się mimo zakazu policji

03.05.2013 17:22
Aktywiście prawicowej partii Jobbik świętują 164 rocznicę wybuchu Wiosny Ludów

Aktywiście prawicowej partii Jobbik świętują 164 rocznicę wybuchu Wiosny Ludów (Fot. Tamas Kovacs AP)

Węgierski sąd zezwolił na zorganizowanie demonstracji skrajnej prawicy w sobotę, w przededniu konferencji Światowego Kongresu Żydów w Budapeszcie. Zdaniem sądu, wydany przez policję zakaz tej demonstracji był spóźniony i bezprawny.
Premier Węgier Viktor Orban, który - jak pisze Reuters - polecił policji wydanie tego zakazu, oświadczył, że orzeczenie sądu jest "nie do przyjęcia" i zwrócił się do prezesa Sądu Najwyższego o interwencję, a do ministra spraw wewnętrznych o niedopuszczenie do wiecu skrajnej prawicy.

Na wiecu, który ma się odbyć w pobliżu gmachu parlamentu, przemówienie zamierza wygłosić m.in. przywódca skrajnie prawicowej partii Jobbik Gabor Vona, a także deputowany z ramienia tej partii Marton Gyongyosi, którego wezwanie do rejestrowania Żydów jako zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego spotkało się z międzynarodowym potępieniem.

Narastanie ruchów skrajnie prawicowych i antysemityzmu w Europie, w szczególności na Węgrzech, ma być głównym tematem obrad konferencji Światowego Kongresu Żydów, rozpoczynającej się w niedzielę w Budapeszcie.

Marsz "upamiętnienia ofiar syjonizmu"

Policja wydała zakaz wiecu Jobbiku, ale jeden z deputowanych z ramienia tej partii odwołał się do sądu. W umieszczonym na stronie internetowej sądu orzeczeniu napisano m.in., że wydanie przez policję zakazu wiecu na podstawie "nieuzasadnionych przesłanek" było "poważnym naruszeniem prawa". Wskazano też, że policja wydała zakaz po ponad dwóch tygodniach od czasu, gdy wiec został zapowiedziany, a więc przekroczyła 48-godzinny okres, jaki ma na ocenę zgodności takiego wydarzenia z prawem.

Rzecznik policji powiedział, że orzeczenie sądu oznacza, iż wiec może się odbyć. Orban wskazał jednak, że polecił szefowi MSW "wykorzystanie wszelkich zgodnych z prawem środków, by zapobiec temu sprzecznemu z konstytucją wydarzeniu". Wiec Jobbiku ma się odbyć pod hasłem "upamiętnienia ofiar bolszewizmu i syjonizmu".

Zobacz także
Komentarze (175)
Węgry: marsz "upamiętnienia ofiar syjonizmu" odbędzie się mimo zakazu policji
Zaloguj się
 • jurek1959339

  0

  Jestem zbyt młody aby dyskutować jaki odsetek UB stanowili żydzi, natomiast wierząc na słowo że stanowili większość, zastanawiam się w jakim stopniu było to spowodowane odsuwaniem ich od życia publicznego w okresie międzywojnia. Moim zdaniem ocena kwalifikacji moralnych i fizycznych na podstawie obrzezania, aktu chrztu czy apostazji jest wyjątkową głupotą i prowadzi do swego rodzaju walk plemiennych wewnątrz jednego narodu. Oczywiście jeżeli uważam, że jakiś żyd katolik czy ateista jest niegodny mego zaufania będę chciał go usunąć z życia publicznego i mam do tego instrument w postaci kartki wyborczej

 • doomsday

  Oceniono 1 raz 1

  Krótki film z dzisiejszej demonstracji Jobbiku, który jest trzecią siłą w Parlamencie:
  video.repubblica.it/mondo/budapest-corteo-antisemita-prima-del-congresso-ebraico/127332/125834?ref=HREV-2
  Domagano się zakończenia panowania syjonizmu i dymisji posłów oraz wyższych urzędników państwowych , którzy mają podwójne obywatelstwo, Węgier i Izraela.

 • misiupisiu2

  Oceniono 3 razy 3

  Zyd Kalkstein vel Kaczynski Lech zablokowal sledztwo w Jedwabnym jak zaczęto wydobywac dowody przeciwko wersji zydowskiej . A jestesmy wszyscy ciekawi tych dowodow ,bo prawde juz dawno znamy . i nie damy sie ożydzic. Chcemy wznowienia tego sledztwa , tak jak i przeprowadzenia sledztw w wmiejscach kazni Polskich patriotow , jakm i zwyklych mieszkancow wsi wymordowanych przez Zydow jak wsie : Naliboki , Kobylany i inne..
  Chcemy osądzenia i ujawnienia mordów skrytobójczych popełnionych przez Zydow na Polakach w czasie wojny bolszewickiej ,we wschodniej Polsce w 39 r po wejsciu bolszewikow ,w 45,46 itd.. Zadamy pelnego raportu zbrodni zydowskich ,rabunkow ,gwaltow i zadoscuczynienia za mienie i lata dyktatury

 • imw

  Oceniono 2 razy 2

  10 listopada 1975 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło Rezolucję nr 3379 uznającą Syjonizm za odmianę rasizmu.
  www.izrael.badacz.org/historia/syjonizm10.html

 • misiupisiu2

  Oceniono 5 razy 3

  Bilans ofiar syjonistów i faszystów wyjdzie na korzysc syjonistów
  Ich wojen i głodu , ofiar banksterow
  Jak wysokie odszkodowania musieliby Polakom płacić Żydzi za zlupienie i zamordowanie milionów? Niech to ktoś policzy a swoją drogą dlaczego Rosjanie nie wystawia im rachunku za komUnę?

 • misiupisiu2

  Oceniono 4 razy 2

  Najwieksz żeźnik na bliskim wschodzie Prezydent Szimon Peres (90 lat) został dzisiaj uhonorowany medalem pokoju oraz symbolicznymi kluczami do włoskiego miasta Asyż ?za wyjątkowy wkład na rzecz dialogu i w sprawę pokoju?. Dzień wcześniej prezydent spotkał się z papieżem Franciszkiem (76 lat), którego wizyta w Izraelu ma nastąpić na początku przyszłego roku. Z prezydentem Izraela spotkał się również nowy włoski premier Enrico Letta.
  To teraz widzicie co to za papież

 • jakub53

  Oceniono 4 razy 0

  Lengyel, magyar – két jó barát... To sie skonczylo z wegierskim faszyzmem. Pomijam to ze Wegrzy plaszczyli sie przed Niemcami (zreszta wegierskie dywizje Wermachtu i SS mowia same za siebie), to teraz zaklamuja przeszlosc tworzac Jobbik. Zal mi was Wegrzy...

 • konfuziussagt

  Oceniono 1 raz -1

  Neofaszyzm kwitnie. Za wspanialomyslnie potraktowali Wegrow Alianci.
  Poza tym zbytnio sie pospieszyli, bo Zydow bylo juz niewiele,
  a moce przerobowe obozow smierci rosly.
  A wiele narodow jeszcze nie spelnialo kryteriow rasowych.
  Moze islamisci dokoncza dziela na niewiernych.

 • otworz_umysl

  Oceniono 9 razy 3

  Idzie "Wiosna Ludów" z Węgier. Już dawno taki wiec powinien być w Polsce, szczególnie po wypowiedziach prawnika Światowego Kongresu Żydów, który nawoływał do bojkotu Polski w 2011r. Mam nadzieję, że dzięki Węgrom Polacy nabiorą więcej odwagi, żeby zrobić porządek, bo wystarczająco już nakradli przez te 20 lat. Jeśli powstanie idea pomnika upamiętniającego zbrodnie żydowskie na polakach, to jestem pierwszy żeby się do niego dołożyć. Kulczyk do żydowskiego muzeum dopłacił 20 mln zł, miejmy nadzieję że też wspomoże ofiary syjonistów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje