Nowa niemiecka neonazistowska partia kradnie hasło pokojowej rewolucji

Demonstracje w czasie Pokojowej Rewolucji w Lipsku w 1989 roku

Demonstracje w czasie Pokojowej Rewolucji w Lipsku w 1989 roku (Fot. Wikimedia Commons, Friedrich Gahlbeck)

Nowa neonazistowska partia w Szlezwiku-Holsztynie nazwała się "Jesteśmy narodem". Jej założyciele opatentowali hasło demonstracji w Lipsku, które zapoczątkowały upadek NRD.
Skrajnie prawicowa, populistyczna partia zapewniła sobie prawo do używania hasła "Jesteśmy narodem" (Wir sind das Volk). Potwierdził to Urząd Patentowy w Monachium. Według dziennika "Leipziger Volkszeitung" odpowiedni wniosek złożyło dwóch mężczyzn z Norderstedt (Szlezwik-Holsztyn), Hans Müller i Wilfried-Hassan Siebert. Obydwaj są założycielami nowej partii, której pełna nazwa brzmi "Wir sind das Volk WSDV/Deutsche Volkspartei" (Jesteśmy narodem/Niemiecka Partia Ludowa). Jej program głosi m.in. koniec rzekomo nadal istniejącej "okupacji" Niemiec i położenie kresu imigracji cudzoziemców. Wilfried-Hassan Siebert mówi o sobie jako o "niemieckim muzułmaninie". Nowa partia należy do ugrupowań odwołujących się do III Rzeszy, ich członkowie określają się jako "obywatele Rzeszy".

Początek pokojowej rewolucji 1989

Hasła "Jesteśmy narodem" i "Bez przemocy" są symbolem pokojowych demonstracji w Lipsku. Od 1982 r. w lipskim kościele św. Mikołaja (tytułowe zdjęcie) w każdy poniedziałek spotykali się enerdowscy opozycjoniści. Kościół szybko stał się centrum opozycji. Miesiąc przed upadkiem berlińskiego muru, 9 października właśnie w Lipsku, zaczynając od kościoła św. Mikołaja, ze świecami i modlitwą wyszły na ulice dziesiątki tysięcy ludzi. Był to początek końca NRD i podziału Niemiec.

Prawo do używania hasła marki "Jesteśmy jednym narodem" zapewnili sobie były pastor kościoła św. Mikołaja Christian Führer i były opozycjonista NRD Uwe Schwabe. Kilka tygodni temu marka przestała być jednak chroniona prawnie. Wniosek o zniesienie jej ochrony złożyła była opozycjonistka NRD argumentując, że ochrona straciła sens, ponieważ Lipsk i tak nie korzysta z tej marki.

"Nie z takimi daliśmy sobie radę"

Do początków czerwca można jeszcze złożyć do monachijskiego urzędu protest przeciw ochronie hasła przez założycieli partii ze Szlezwiku. Miasto Lipsk bada taką możliwość, nie jest jednak szczególnie zaniepokojone. Każdy kojarzy hasło "Jesteśmy narodem" z Lipskiem i nie zmieni tego także to, że "opatentuje je jakaś polityczna frakcja z mieściny w Szlezwiku-Holsztynie", ze stoickim spokojem stwierdził rzecznik władz Lipska. - Mieszkańcy Lipska poradzili sobie wówczas z politycznym betonem, polityczne oszołomy nie wyprowadzą nas dzisiaj z równowagi - dodał.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''



Zobacz także
 • Wiec skrajnej prawicy pod niemiecką ambasadą w Atenach Światowa ekspansja greckich neonazistów. Złoty Świt otwiera biura w innych krajach
 • Młody mężczyzna z tatuażem "White Power" na festynie skrajnej prawicy w Viereck, 130 km od Berlina, 11.08.2012 r. Za serią zabójstw w Niemczech może stać duża grupa neonazistów
 • Niemieccy neonaziści infiltrują kluby sportowe
Komentarze (128)
Nowa niemiecka neonazistowska partia kradnie hasło pokojowej rewolucji
Zaloguj się
 • josif47

  Oceniono 2 razy 0

  A kto stworzyl neonazistow ?...ta nasza demokracja ...ten dobrobyt ktory zostal ludziom narzucony. To jest stworzyciel neonazistow. Ale przyjdzie czas na tych zlodziei. A schowac sie nie bedzie gdzie. Moze gdzies w dzungli amazonskiej. Jak Megele...

 • nrozsklov

  Oceniono 2 razy 0

  Powinno zostac to przetlumaczone na "Lud to wlasnie MY!" z akcentem na MY w odroznieniu od WY czyli banda czerwonych partyjniakow plywajaca w przywilejach i odizolowana od problemow ludu.

  my tez jestesmy narodem? a co to ku... mac jest za narod, w ktorym rodak okrada rodaka a darmozjady z rzadu na garnuszku u matki Polki pilnuja swoich cieplych posadek a reszta musi na nich tyrac dajac sie ponizac za granica jak nie chca skonczyc jako niewolnicy zarobkowi w jednym z zachodnich kapitalistycznych obozow koncentracyjnych skrecajac silniki albo telewizory za glodowe pensje

  bedzie tak jak w 39, spie... z dobytkami za granice (juz tam sa) a narod pozostawia na pastwe losu, bo jak na zachodzie pie...ie jakis reaktor, to juz niemcy maja w planach strefy dekoncentracji na polskich ziemiach

  "Jakze to tak? Co zescie zrobili z Polska? Dlaczego zostawiacie nas samych?"

  Takiej nagonki na Reichsdeutsche w niemczech nie bylo juz od czasow scientology, niemiecki rzad i cala banda podleglych mu pomagierow trzesie portkami jak nigdy dotad. W oczach Reichsdeutchow to wszystko co obecnie przy wladzy i odpowiedzialne za wdrazanie bezprawia to zdrajcy ktorzy musza poniesc zasluzona kare.

  W niemczech politycy to sku...ali zlodzieje kradnacy calymi garsciami pieniadze podatnikow gdzie tylko moga. Status polityka to jak przepustka do wielkich przekretow, ale cala masa szkopow sie tym zadowali bo sa za tepi zeby wykorzystac ten status do wielkich przekretow i jedyne, co im do lba przychodzi to zatrudnic jak najwiecej czlonkow wlasnych klanow na rzadowych, przez nikogo nie kontrolowanych posadkach. Predko w ten sposob uzbieraja 20tys-30tys. euro na miesiac.

 • fragles102

  Oceniono 1 raz 1

  wy se nie zdajecie sprawy ale w niemieckoPOlskich POrtalach i gazetach już Polski patryjotyzm jest zniemczony POd POlityke nazistów

 • b.lange

  Oceniono 2 razy 0

  "Skrajnie prawicowa" Niemiecka Partia LUDOWA?! Pan redaktor o czym uprzejmie donoszę zapomniał dodać, że posługują się tradycyjnie chrześcijańskimi symbolami sierpa i młota :)

 • wojskowe_sluzby_informacyjne

  Oceniono 8 razy 0

  bić nazioli!

 • queserasera

  Oceniono 11 razy -1

  Jakie tam "Jesteśmy narodem", łomy!
  "Wir sind das Volk" trzeba tłumaczyć jako "Naród to my" (w przeciwieństwie do komunistycznych aparatczyków).

  Jak kiedyś przetłumaczycie coś z sensem, to dam na msze, tępe cepy!

 • queserasera

  Oceniono 11 razy -3

  A w Polsce katolicka hołota ukradła 1 Maja i powstał dzień św. Józefa Robotnika... choć Święto Pierwszego Maja było od 100 lat międzynarodowe. Polscy złodzieje aut przy polskich biskupach to bezzębne szczenięta, że o paru niemieckich głupkach w ogóle nie wspomnę :)

 • dziarga

  Oceniono 12 razy -2

  No to faktycznie nius. teraz pewnie Merkelowa wezwie Tuska na dywanik, po co się to znalazło w Gó.ie Wyb.m.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje