Tusk: "Kara KE dla Polski jest za duża. Zrobię wszystko, by sytuacja się nie powtórzyła"

03.05.2013 12:23
Donald Tusk

Donald Tusk (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Kara 79,9 mln euro, którą na Polskę nałożyła KE za niewystarczające kontrole wniosków o wsparcie w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, jest zdecydowanie za duża - ocenił premier Donald Tusk. Zadeklarował, że zrobi wszystko, by sytuacja się nie powtórzyła.
- Zrobię wszystko i minister rolnictwa zrobi wszystko, by ta sytuacja, która ma już swoją wielką historię, więcej się nie powtórzyła. Oprócz tego złożyliśmy odwołanie, będziemy odwoływać się od tej kary, która chyba jest zdecydowanie za wysoka - powiedział dziennikarzom premier. Przyznał, że nie ulega wątpliwości, że zadaniem jego rządu jest niedopuszczenie do tego typu sytuacji w przyszłości i by dokładniej kontrolować wnioski o wsparcie unijne. Podkreślił, że Polska jako wielki biorca pieniędzy z UE, jest "w trudniejszej sytuacji, gdy następują kontrole".

- Komunikat ministra rolnictwa (...) precyzyjnie wyjaśnia, jakiego czasu dotyczy ta kara, kiedy te płatności zostały ustanowione. 3 maja to nie jest dobry dzień, żeby "ścigać" się za to, kto za co jest odpowiedzialny - oświadczył premier. Szef resortu rolnictwa Stanisław Kalemba powiedział wcześniej, że decyzja KE dotyczy naboru wniosków z lat 2004-2006.

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że zażąda od Polski zwrotu 79,9 mln euro z funduszy na rozwój obszarów wiejskich. To konsekwencja niewystarczających kontroli wniosków o unijne wsparcie w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.

W ramach procedury rozliczania wydatków, KE ukarała w sumie 14 krajów członkowskich. W konsekwencji tej decyzji do budżetu UE powrócić ma w sumie ok. 230 mln euro. Największe kwoty ma zwrócić Grecja - łącznie 107,6 mln euro.

Zobacz także
Komentarze (232)
Zaloguj się
 • kremilek

  Oceniono 281 razy 173

  Wczoraj bezwstydna świnia oskarżał o to PiS, a dzisiaj kiedy wiadomo, że sprawa dotyczy jeg rządu "to niedobry dzień" na ustalanie winnych.

 • kalebas

  Oceniono 149 razy 125

  "Podkreślił, że Polska jako wielki biorca pieniędzy z UE, jest "w trudniejszej sytuacji, gdy następują kontrole"

  Cóż za złota myśl. Wprost genialna !

 • gabrielr

  Oceniono 127 razy 99

  Znów klakierzy Tuska zaśpiewają " nic się nie stało, nic się nie stało " - idziemy charatnąć w gałę.

 • gabrielr

  Oceniono 128 razy 92

  Możemy stracić aż 330 milionów złotych ze środków unijnych za zaniedbania rządu Tuska w polityce rolnej. Wczoraj premier próbował wmawiać Polakom, że za skandal ten odpowiada rząd PiS - ale Komisja Europejska potwierdziła informacje portalu niezalezna.pl, że niedociągnięcia dotyczą lat 2007-2010, kiedy Polską rządziła Platforma Obywatelska.

 • skiper45

  Oceniono 90 razy 80

  A co do tej pory robił?
  "Jak wyjaśnił PAP rzecznik KE ds. rolnictwa Roger Waite, problem polega na tym, że polska administracja w niewystarczającym stopniu kontrolowała pomoc mającą zachęcać rolników, by produkowali na skalę rynkową...

  Dodał, że chodzi o pomoc udzielaną w latach 2007 do 2010 r.,

  a kara nałożona na Polskę to 10 proc. wysokości tego rodzaju pomocy w tym okresie. "

 • cillian1

  Oceniono 74 razy 66

  "Zrobię wszystko, by sytuacja się nie powtórzyła"

  znaczy co, weźmie się za debili - masę urzędniczą?

  a niby jak?

 • mederith

  Oceniono 87 razy 53

  Panie Premierze. Klekaj na kolana przed spoleczenstwem. Taka pozycja jest dla pana najlepsza, zanim po przyszlych wyborach odejdzie pan i panscy ministrowie-filozofowie, historycy, poligloci w polityczny niebyt.

 • patriotaa

  Oceniono 95 razy 43

  premierze jaki następny przekręt pan szykujesz?
  płemierze ile kasy od podatników zdefraudujesz i przelejesz na swoje konta?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje