Tusk: "Kara KE dla Polski jest za duża. Zrobię wszystko, by sytuacja się nie powtórzyła"

03.05.2013 12:23
Donald Tusk

Donald Tusk (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Kara 79,9 mln euro, którą na Polskę nałożyła KE za niewystarczające kontrole wniosków o wsparcie w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, jest zdecydowanie za duża - ocenił premier Donald Tusk. Zadeklarował, że zrobi wszystko, by sytuacja się nie powtórzyła.
- Zrobię wszystko i minister rolnictwa zrobi wszystko, by ta sytuacja, która ma już swoją wielką historię, więcej się nie powtórzyła. Oprócz tego złożyliśmy odwołanie, będziemy odwoływać się od tej kary, która chyba jest zdecydowanie za wysoka - powiedział dziennikarzom premier. Przyznał, że nie ulega wątpliwości, że zadaniem jego rządu jest niedopuszczenie do tego typu sytuacji w przyszłości i by dokładniej kontrolować wnioski o wsparcie unijne. Podkreślił, że Polska jako wielki biorca pieniędzy z UE, jest "w trudniejszej sytuacji, gdy następują kontrole".

- Komunikat ministra rolnictwa (...) precyzyjnie wyjaśnia, jakiego czasu dotyczy ta kara, kiedy te płatności zostały ustanowione. 3 maja to nie jest dobry dzień, żeby "ścigać" się za to, kto za co jest odpowiedzialny - oświadczył premier. Szef resortu rolnictwa Stanisław Kalemba powiedział wcześniej, że decyzja KE dotyczy naboru wniosków z lat 2004-2006.

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że zażąda od Polski zwrotu 79,9 mln euro z funduszy na rozwój obszarów wiejskich. To konsekwencja niewystarczających kontroli wniosków o unijne wsparcie w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.

W ramach procedury rozliczania wydatków, KE ukarała w sumie 14 krajów członkowskich. W konsekwencji tej decyzji do budżetu UE powrócić ma w sumie ok. 230 mln euro. Największe kwoty ma zwrócić Grecja - łącznie 107,6 mln euro.

Zobacz także
Komentarze (232)
Tusk: "Kara KE dla Polski jest za duża. Zrobię wszystko, by sytuacja się nie powtórzyła"
Zaloguj się
 • andcal

  0

  Panie premierze, to, że nie panuje pan nad swoimi ministrami, nikogo nie obchodzi, ale to, że nie panuje pan nad sprawami swojego (i naszego) kraju, jest bardzo niepokojące. Nawet najtwardszy metal zużywa się, a pan przecież metalem nie jest. Myślę, że przyszedł oto czas na PRZEDTERMINOWE WYBORY.

 • zewoluowanamateria

  Oceniono 2 razy 2

  "Zrobię wszystko, by sytuacja się nie powtórzyła" (?!)
  To przecież proste - wystarczy tylko oddać władzę w ręce mniej niekompetentnych ludzi, którzy rzeczywiście zajmą się rządzeniem, a nie głównie zwalczaniem przeciwników politycznych...

 • stachkaz47

  0

  PSL i jego niedouczona złodziejska banda podprowadziła te 10% funduszu.
  A ten Litościwy wujek obiecuje w imieniu złodziei że to się już nie powtórzy.
  Żal patrzeć na tą błazenadę.
  Ciekawe czy choć jeden urzędas z ministerstwa za to wyleci.
  Chyba sprzątaczka.

 • stachkaz47

  0

  DO KRYMINAŁU WINNYCH.
  Wszystkich co mieli z tymi decyzjami styczność.
  To te !0% co ukradły rządzące wieprze.
  Jest okazja zrobić porządek z tym złodziejskim PSLem.

 • zigzaur

  Oceniono 1 raz -1

  Panie Donaldzie. Pan obłóż wreszcie wieś podatkami. Naprawdę nie ma na co dłużej czekać. PSL i tak panu wbije nóż w plecy. A miastowi poprą.

 • prezio2

  0

  vod.gazetapolska.pl/4093-wypisujemy-sie-z-takiego-pseudo-panstwa-brawa-dla-tuska

 • iremus

  Oceniono 3 razy 3

  "..... Zrobię wszystko, by sytuacja się nie powtórzyła...."
  Miejmy nadzieję, że po najbliższych wyborach nie będzie musiał się już tak zamartwiać bo on i jego partia i partia koalicjanta nie znajdą się w sejmie.

 • fordysta

  Oceniono 3 razy 3

  .."zrobi wszystko" ?
  Łaski nie robi, za to co miesiąc bierze nasze ogromne pieniądze. Plus miliony na nagrody , wożenie swoich czterech liter samolotem, wycieczki po świecie i inne apanaże. I miliardy na PO i kolesiów.
  Ten premier jest stanowczo za drogi - na to co robi - czego nie robi, a powinien - i co zle robi.

 • iremus

  Oceniono 2 razy 2

  Choćby na przykładzie Sawickiej i Wądołowskiego można pokazać że kara nie musi być wysoka a właściwie wcale jej nie musi być.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje