Kerry: Polska wciąż inspiruje obrońców wolności na świecie

03.05.2013 11:50
Sekretarz stanu John Kerry

Sekretarz stanu John Kerry (Fot. POOL REUTERS)

Polska wciąż inspiruje obrońców wolności na świecie; stała się przykładem nieustannego zaangażowania na rzecz dobrobytu, demokracji i bezpieczeństwa - oznajmił sekretarz stanu USA John Kerry w oficjalnym pozdrowieniu z okazji święta Konstytucji 3 maja.
- Naród polski wie, jak ważne i trudne jest to, by przeciwstawić się tyranii. Jesteśmy szczególnie wdzięczni za przywódczą rolę Polski we Wspólnocie Demokracji, i konkretne wsparcie, jakie Polska okazała społeczeństwu obywatelskiemu kształtującemu się w krajach od Europy Wschodniej do Afryki Północnej. Cenimy sobie naszą szeroką współpracę w sferze bezpieczeństwa - w tym jako państw sojuszniczych NATO; z dumą służymy obok polskich żołnierzy w Afganistanie - podkreśla Kerry w oświadczeniu.

Jak zaznacza, składa je w imieniu prezydenta USA Baracka Obamy i narodu amerykańskiego. - Gdy świętujecie Dzień Konstytucji, wiedzcie, że Stany Zjednoczone są z wami - dodaje szef dyplomacji, wskazując, że sojusz amerykańsko-polski jest oparty na "umiłowaniu wolności i łączącej nas wizji opartej na wspólnych wartościach". - Jest to inspiracją dla obu naszych narodów w pracy na rzecz wolnego, zamożnego i demokratycznego świata - kończy swoje oświadczenie sekretarz stanu USA.

Polska obchodzi w piątek 222. rocznicę Konstytucji 3 maja. Uchwalona w 1791 roku, była drugą konstytucją w świecie - po Konstytucji Stanów Zjednoczonych z 1787 roku.