Kobiety wyzwalają Ścianę Płaczu w Izraelu

03.05.2013 08:43
Ściana Płaczu

Ściana Płaczu (Fot. BAZ RATNER REUTERS)

W Izraelu rośnie frustracja wobec dominacji ultraortodoksyjnego judaizmu. Symbolem stała się Ściana Płaczu, o prawo do modlitwy przy której walczy grupa kobiet.
W słoneczny grudniowy poranek ćwierć wieku temu grupa kobiet, które zjechały się do Jerozolimy na Żydowską Konferencję Feministyczną, udała się pod Ścianę Płaczu. Owinięte w tałesy - szale modlitewne, na głos zaczęły odczytywać zwój Tory, który przyniosły ze sobą. Mężczyźni, którzy byli po drugiej stronie przepierzenia oddzielającego część dla mężczyzn i (mniejszą) dla kobiet zaczęli się denerwować, krzyczeć, grozić kobietom.

Modlitwy tylko dla mężczyzn

Tak powstał ruch Kobiet Ściany Płaczu, walczących o równouprawnienie kobiet w modlitwie pod Ścianą Płaczu (zachodnią - ha-Kotel ha-Maarawi), najświętszym miejscu judaizmu. W tradycji ultraortodoksyjnej tałes i czytanie zwojów Tory na głos są zarezerwowane dla mężczyzn.

Naczelny Rabinat Izraela, ultraortodoksyjna instytucja, sprawuje kontrolę nad miejscami kultu, w tym Ścianą Płaczu, ale też nad ślubami, rozwodami, pogrzebami i konwersjami religijnymi. W Izraelu rośnie frustracja z powodu dominacji ultraortodoksyjnego nurtu nad pozostałymi denominacjami judaizmu. Choć ultraortodoksyjni Żydzi stanowią ledwie 9 proc. izraelskiego społeczeństwa, cieszą się wyjątkowymi przywilejami - szczodrym wsparciem finansowym z państwowego budżetu dla uczniów szkół religijnych i zwolnieniem z obowiązkowej służby wojskowej.

Ale obecny klimat polityczny nie sprzyja ultraortodoksyjnej społeczności, której partie po raz pierwszy od lat nie znalazły się w rządzącej koalicji. Za rozmontowanie ich przywilejów chce się zabrać nowy, cieszący się popularnością minister finansów Jair Lapid.

Kobiety Ściany Płaczu

Na tej fali wypłynęły też Kobiety Ściany Płaczu. Ruch powstał z inicjatywy głównie amerykańskich Żydówek; wiele z nich należy do judaizmu reformowanego, bardziej progresywnego nurtu, w którym kobiety mają takie same prawa przy odprawianiu modłów jak mężczyźni.

- Pluralizm religijny to idea, która przyszła z zewnątrz; równouprawnienie różnych nurtów judaizmu nie było popularnym postulatem w Izraelu. Tu dominowała dychotomia: albo jesteś religijny, albo świecki. Kobiety Ściany Płaczu postrzegają świat inaczej, pracujemy z różnymi nurtami, szanujemy je i doceniamy. Idea pluralizmu religijnego powoli zadomawia się w Izraelu, i my jesteśmy tego częścią - powiedziała w rozmowie z PAP rzeczniczka Kobiet Ściany Płaczu Shira Pruce.

Choć przez 25 lat kobiety przychodziły modlić się pod Ścianę Płaczu w tałesach i ze zwojami Tory, często znieważane przez ultraortodoksyjnych Żydów i aresztowane przez policję, w Izraelu ich walka przez lata nie budziła poważnego zainteresowania. Teraz sytuacja się zmienia, a kobiety zyskują coraz więcej wsparcia ze strony izraelskich polityków, w szczególności partii Lapida.

- Obecne napięcia między ultraortodoksyjnymi Żydami a świecką częścią społeczeństwa doprowadziły do wspólnoty interesów Kobiet Ściany Płaczu i świeckiej części społeczeństwa. W centrum uwagi znalazła się kwestia wykluczenia kobiet; gdy kobiety sprzeciwiają się "standardom skromności" na ulicach i wysyłaniem ich na tyły w segregowanych autobusach, to ich walka staje się tożsama z naszą - powiedziała Pruce.

Powstanie wspólna przestrzeń dla kobiet i mężczyzn?

Premier Benjamin Netanjahu zlecił wypracowanie kompromisu, który zakończyłby konflikt pod Ścianą Płaczu. Szef Agencji Żydowskiej zaproponował stworzenie dodatkowej przestrzeni w pobliżu ściany przeznaczonej na egalitarną modlitwę, wspólną dla kobiet i mężczyzn. Choć Kobiety Ściany Płaczu odrzuciły w tym tygodniu to rozwiązanie, już sama próba wyjęcia Ściany Płaczu spod wyłącznej kontroli ultraortodoksyjnego rabinatu wskazuje na zmianę układu sił.

- Kobiety Ściany Płaczu chcą, by kobiety mogły swobodnie się modlić, z szalem modlitewnym i Torą pod Ścianą Płaczu. Nie satysfakcjonuje nas oferta poszerzenia przestrzeni przeznaczonej na modlitwę o Łuk Robinsona. To jest osobna część, dla nas to oznacza banicję z miejsca, w którym Żydzi modlą się od pokoleń - powiedziała Pruce.

Jednocześnie sąd okręgowy w Jerozolimie wydał w zeszłym tygodniu precedensowy wyrok w sprawie pięciu działaczek Kobiet Ściany Płaczu aresztowanych za modlitwę w tałesach i oskarżonych przez policję o naruszanie porządku publicznego.

Jak pisał dziennik "Haarec", sąd uznał, że miejscowy zwyczaj regulujący zachowanie przy Ścianie Płaczu nie odnosi się do ortodoksyjnej interpretacji, lecz interpretacji pluralistyczno-świecko-narodowej; jego orzeczenie całkowicie odrzuca obecny status quo i przywraca status Ściany Płaczu jako narodowego symbolu, który należy do każdego izraelskiego obywatela, jak i Żydów z całego świata.

Choć wciąż nie wiadomo, jak przy okazji ich kolejnej modlitwy zachowa się policja, orzeczenie sądu Kobiety Ściany Płaczu uznały za swoje zwycięstwo. - Dziś Kobiety Ściany Płaczu wyzwoliły Kotel dla wszystkich Żydów - komentowała wyrok sądu przewodnicząca organizacji Anat Hoffman.

Zobacz także
Komentarze (60)
Zaloguj się
 • desorry

  Oceniono 131 razy 75

  Wszystkie RELIGIE są największym ZŁEM tego świata, uczą wrogości i pogardy dla drugiego człowieka, najczęściej kobiet, rodzą agresję / moi rodzice rytualnie tłukli w siebie garami po powrocie z kościoła, bo ojciec wracał zawsze pouczony, że wszyscy są mu poddani według pism ;) / ale to ludzkość odkryje może za kilka tysięcy lat albo nigdy.

 • kingsizemax

  Oceniono 67 razy 65

  Fanatyzm religijny - żydowski , muzułmański czy chrześcijański - jednakowo ohydny .

 • shadowthrone

  Oceniono 79 razy 51

  Religia - źródło nieustającej radości na całym świecie. Nie tylko dla tych, którym już mózg się sfilcował, ale dla całego otoczenia, które daje się terroryzować różnym uduchowionym palantom. Żydowski bóg musi być nieźle zabawny skoro tylko faceci mogą się do niego modlić. W katolicyzmie postęp był gigantyczny, kobiety mogą się modlić, ale tylko faceci mogą zarabiać w czarnych sukienkach.

 • ben-oni

  Oceniono 68 razy 42

  A co mnie to obchodzi?? Żydzi mają swoich pasożytów, my mamy swoich

 • xiv

  Oceniono 46 razy 38

  "cieszą się wyjątkowymi przywilejami - szczodrym wsparciem finansowym z państwowego budżetu dla uczniów szkół religijnych i zwolnieniem z obowiązkowej służby wojskowej."

  Brzmi dziwnie znajomo.

 • queserasera

  Oceniono 56 razy 36

  Tym hebrajskim babom to się w głowie przewraca. Chcą się cholery modlić w pierwszym rzędzie - toż to skandal!
  A i nasze polskie owieczki już powoli przebąkują że sam,o sprzątanie kościołów to za mało na ich ambicje - popowania im się zachciewa. A kysz mary nieczyste, apage babskie satanas! Do podłóg, do garów boście niegodne - Jezus wszak nie miał cipki!

 • dd1987

  Oceniono 35 razy 27

  Ludzie o czym my mówimy, nie ma najmniejszej szansy na przeprowadzenie tego inaczej w Izraelu wybuchłaby wojna domowa.

  "Ośmioletnia Na'ama boi się przejść przez ulicę. - Chodź, pospacerujemy tylko trochę - namawia ją mama. - Nie, nie! - krzyczy dziewczynka i stoi jak wrośnięta w ziemię. - Boję się, że mogą mnie zranić - tłumaczy.

  Na'ama i jej koleżanki w drodze do szkoły w 80-tys. mieście Beit Szemesz pod Jerozolimą są regularnie przeganiane, opluwane i wyzywane jako "ku..." lub "bękarty". Zdaniem ortodoksyjnej społeczności haredi ("bogobojni"), która preferuje całkowite zakrywanie ciała łącznie z włosami, pochodzące z nieco mniej ortodoksyjnych rodzin dzieci ubierają się nieodpowiednio - mimo że zarówno one, jak i ich rodzice noszą długie spódnice i bluzy z długimi rękawami."

  wyborcza.pl/1,76842,10873154,Kiedy_Zydowi_wolno_opluc_kobiete.html

 • legrange

  Oceniono 13 razy 7

  Kościół katolicki we wczesnym średniowieczu potępiał mycie ciała bo zmywa się wodę święconą. W czasie wypraw krzyżowych było wiadomo gdzie znajdują się wojska chrześcijańskie - smród rozchodził się na kilometry. I tak to trwało do 19 wieku. Ale katola nic nie zniechęci do religii. TAKI JUŻ MA MÓZG.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje