Głód w Somalii zabił ponad ćwierć miliona ludzi

Siedmiomiesięczna Farah ważyła niespełna 3,5 kg, kiedy trafiła do szpitala

Siedmiomiesięczna Farah ważyła niespełna 3,5 kg, kiedy trafiła do szpitala (Fot. Schalk van Zuydam AP)

Tylko w latach 2010-2012 w Somalii ponad ćwierć miliona ludzi zmarło z głodu, pisze CNN. - Częściowo dlatego, że świat reaguje zbyt wolno - powiedział Philippe Lazzarini, koordynator pomocy humanitarnej ONZ w Somalii.
Połowa zmarłych z głodu Somalijczyków to dzieci poniżej 5. roku życia - wynika z raportu ONZ. Badanie, które objęło okres od października 2010 do kwietnia 2012 roku, pokazało, że z głodu zmarło 4,6 proc. całej populacji i 10 proc. dzieci w wieku poniżej 5 lat w południowej i środkowej Somalii w wyniku głodu. W rejonach, gdzie sytuacja była najtrudniejsza, umierało co piąte dziecko.

To był dramat bez świadków

- Raport pokazuje, że więcej należało zrobić, zanim głód pojawił się w lipcu 2011 r. - powiedział Lazzarini, komentując wyniki badań. Podkreślił, że już po suszy w 2010 r. można było spodziewać się poważnych problemów z żywnością w Somalii. Okres od lipca 2010 r. do czerwca 2011 r. był najsuchszym od ostatnich 60 lat. To doprowadziło do zmniejszenia plonów, śmierci zwierząt i spadku popytu na pracę. W wielu gospodarstwach domowych sytuacja już wtedy bardzo się pogorszyła.

W dodatku południowa Afryka od 2010 r. dostawała mniejszą pomoc humanitarną niż we wcześniejszych latach. Utrudniony dostęp był efektem przede wszystkim konfliktów i problemów z bezpieczeństwem, przede wszystkim związanych z działalnością islamistów al-Shabaab.

Skutkiem kryzysu był drastyczny wzrost cen żywności. Dla wielu Somalijczyków osłabionych ciągłym niedożywieniem oznaczało to katastrofę. - To była jedna z najgorszych klęsk głodu w ciągu ostatnich 25 lat - podsumowują autorzy raportu.

Głód to zjawisko polityczne

- Głód nie jest zjawiskiem naturalnym, to efekt katastrofalnych błędów politycznych - powiedział przedstawiciel międzynarodowej organizacji humanitarnej Oxfam. Światowi przywódcy mają spotkać się w przyszłym tygodniu w Londynie, by omówić sytuację w Somalii i zaplanować strategię, która zapobiegnie kolejnym klęskom w przyszłości.

Oznacza to przede wszystkim inwestowanie w długoterminowy rozwój, tworzenie miejsc pracy, wspieranie rolników i pasterzy. - Niezbędne jest też zapewnienie odpowiednio wyszkolonych sił bezpieczeństwa, aby przyczynić się do osiągnięcia sprawiedliwego i trwałego pokoju, którego Somalia tak bardzo potrzebuje - podsumował przedstawiciel Oxfam.

Zobacz także
Komentarze (182)
Głód w Somalii zabił ponad ćwierć miliona ludzi
Zaloguj się
 • ampulka01

  0

  do pacy to siły nie maja, ale na seks zawsze znajdą siły, czas i ochote a botem rosną bękarty

 • bcax

  0

  Te wszystkie akcje charytatywne do Afryki to jak nalewanie wody do wanny bez korka. Zamiast jedzenia wysłać im broń żeby wybili swoich socjalistów ustawionych przez UE i Amerykę.

 • mawohe

  Oceniono 4 razy 4

  Umrą z głodu, ale za pracę się nie wezmą. Ambitni

 • amenominakanushi-pan-poczatku

  Oceniono 9 razy 7

  Kiedyś byłem piękny, młody i przepełniony empatią dla biedaków umierających w Afryce z głodu, więc dawałem pieniądze na pomoc dla umierających dzieci.
  Teraz jestem stary i wqrwiony, bo okazało się, ze każdy uratowany przeze mnie 25 lat temu Afrykanin naprodukował piątkę umierających z głodu dzieci.
  Jakiś głupek napisał tu, że dla ludzi ważniejszy jest telefon i tablet od umierających z głodu afrykańskich dzieci. Poniekąd ma rację, dla mnie jest. Dzięki temu mogę wyżywić siebie i wszystkie moje dzieci. Do tej pory nie kupiłem kałasznikowa, choć jest tańszy. Nie widzę póki co zastosowania.

 • 13sw

  Oceniono 10 razy 10

  Kiedy Somalijczycy zaczną dbać o wyżywienie dla swoich dzieci, a nie o posiadanie kałacha, to może i świat się zainteresuje.

 • tybet1964

  Oceniono 6 razy -2

  I dlaczego tutaj Kościół czy takie "współczujące" Stany Zjednoczone nic nie robią?Bo w Somalii nie ma ropy ani innych bogactw na których by można zarobić.

 • janaandreeva

  Oceniono 5 razy 5

  шейхи Саудовской Аравии, Эмиратах... купаются в роскоши, а мусульмане в Сомали умирают от голода. Аллаху Акбар?!

  szejkówi z Arabii Saudyjskiej, Emirates ... kąpać się w luksusie, podczas gdy muzułmani w Somalii umierają z głodu. Oto przykład - religią "pokoju"

 • antyksen

  Oceniono 5 razy -1

  Pomoc? O jakiej pomocy mówicie? O sprzedaży broni przez kraje zachodnie może? A może chodzi o wysyłanie przeterminowanej żywności i leków, również przeterminowanych, których utylizacja zajęłaby zbyt wiele czasu oraz niepotrzebnych kosztów?

 • maiasa

  Oceniono 11 razy 11

  Mnie niestety takie zdjecia nie ruszaja, a tylko irytuja.
  Podobnie, jak zdjecia polskich wielodzietnych patologicznych rodzin, zebrajacych o pomoc od panstwa.
  Gdybym dzis rozmnozyla sie, niczym zajace wiosna, zylabym zapewne w podobnej nedzy.
  Najpierw trzeba myslec, potem plodzic dzieci. A niektorzy nie powinni sie w ogole rozmnazac i wychowywac dzieci, bo nie maja kompetencji do tego.

  Jestem za finansowaniem programow dobrowolnej sterylizacji, wzamian za pomoc finansowa.
  Np Afrykanczyk, ktory podda sie zabiegowi, otrzyma kilkuletnia pomoc finansowa, by mogl sie ksztalcic czy utrzymac pozostala czesc rodziny.
  Okrutne? Lepsze niz umierajace dzieci w ramionach wyglodzonych matek, i sepy latajace nad zwlokami tych, ktorzy juz umarli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje