"Litwini o Polakach wiedzą mniej niż o życiu na Marsie"

02.05.2013 17:04
Centrum Wilna

Centrum Wilna (Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta)

- Na Litwie mieszka ponad 200 tys. Polaków (6,6 proc. mieszkańców), ale "Litwini o Polakach wiedzą mniej niż o życiu na Marsie" - napisał portal polskiej rozgłośni w Wilnie Radia Znad Wilii (zw.lt), cytując litewskiego publicystę Rimvydasa Valatkę.
- Litwini nie znają i nie chcą poznać swoich współobywateli Polaków, a władza ich do tego nie zachęca - uważa Valatka. Wskazuje, że "Litwini obraz Polaków budują na podstawie wypowiedzi takich antypolskich działaczy jak Gintaras Songaila czy Romualdas Ozolas oraz na oświadczeniach Waldemara Tomaszewskiego - przewodniczącego Akcji Wyborczej Polaków na Litwie".

"Jest to rzecz absolutnie niewybaczalna"

Zdaniem publicysty jednym ze sposobów na lepsze wzajemne poznanie się byłoby wprowadzenie nauczania w szkołach litewskich języka polskiego. Valatka zastanawia się, dlaczego praktycznie we wszystkich szkołach na Litwie jest wykładany język rosyjski i w żadnej, poza szkołami polskimi, nie jest wykładany polski. - Jest to rzecz absolutnie niewybaczalna. Znajomość języka polskiego od razu zlikwidowałaby większość barier wynikających głównie z niewiedzy - uważa litewski publicysta.

Według danych spisu ludności z roku 2011 na Litwie mieszka ponad 200 tys. Polaków, co stanowi 6,6 proc. mieszkańców kraju. Główne skupiska Polaków są w Wilnie i na Wileńszczyźnie, gdzie w poszczególnych miejscowościach Polacy stanowią od 26 do 78 proc. mieszkańców.

Na 1 tys. Polaków wyższe wykształcenie ma 138 osób

Wzrasta poziom wykształcenia Polaków. Na 1000 Polaków na Litwie wyższe wykształcenie ma 138 osób. Przed dziesięciu laty liczba ta wynosiła 63. Średnio w kraju na 1000 mieszkańców wyższe wykształcenie ma 212 osób.

Polacy natomiast są bardziej religijni niż Litwini. 88,6 proc. Polaków na Litwie deklaruje się jako katolicy. Wśród Litwinów ten procent jest nieco niższy - 82,9 proc.

Portal zw.lt, który został uruchomiony w czwartek, w Dniu Polonii i Polaków za Granicą, jest trzecim portalem na Litwie w języku polskim. Jak poinformował dyrektor rozgłośni Radio Znad Wilii Mirosław Juchniewicz, wkrótce zostanie uruchomiona litewska wersja portalu zw.lt. - Naszym zadaniem jest m.in. dotarcie do społeczeństwa litewskiego z informacją o Polakach mieszkających na Litwie; o Polsce i rodakach rozsianych na świecie - powiedział Juchniewicz.

Przed kilkoma tygodniami na Litwie uruchomiony został portal l24.lt, który ukazuje się w czterech językach: polskim, litewskim, rosyjskim i angielskim. Przed rokiem największy litewski portal delfi.lt uruchomił polską wersję: delfi.pl.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (132)
Zaloguj się
 • phillip_lee_81

  Oceniono 75 razy 61

  Tytuł sugeruje że Litwini coś wiedzą o życiu na Marsie (chociaż mniej niż o Polakach)
  To i tak są najmądrzejszym narodem na Ziemi bo inni nic nie wiedzą o życiu na Marsie
  Nawet twierdzą że na Marsie nie ma życia

 • manekin1

  Oceniono 82 razy 50

  Polacy równie dużo wiedzą o Litwinach ile Litwini o Polakach. Polacy za to wiele wiedzą o krwiożerczych Rosjanach ale ci z kolei mają nas w doopie...

 • kartownik

  Oceniono 73 razy 35

  Co za kłamliwy artykuł. Litwini o Polakach wiedza bardzo dużo w przeciwieństwie do ogółu Polaków dla których Litwa to taka sielska kraina opisana w Panu Tadeuszu i powieściach Sienkiewicza. Litwini wiedzą na przykład , że Polak to śmiertelny wróg Litwy który czyha na jej niepodległość, że to świnia, pijak, nacjonalista, faszysta i złodziej. Przy tym tępy nieuk i półgłówek z urodzenia. Wiedzą również, że w czasie okupacji faszystowsko nacjonalistyczne bandy o nazwie AK mordowały litewskie kobiety i dzieci, współpracowały z Hitlerem i zabijały Żydów. Wiedzą też, że w 44 chciały zdradziecko zawładnąć litewską stolicą ale na szczęście Armia Czerwona pogoniła im kota aż robili w gacie. Wszystko to wiedzą dobrze z jedynie słusznej litewskiej interpretacji historii, z licznych artykułów prasowych i z przekazów rodzinnych i tej wiedzy nie dadzą sobie odebrać bo stanowi podstawę ich etosu narodowego. Dla nich Polska to najgorszy wróg Litwy, który prawie że doprowadził do zagłady Naród Litewski ale na szczęście rozbiory i władza carów powstrzymała w ostatniej chwili ten proces.

 • 31.februarius

  Oceniono 44 razy 26

  Wprowadzić embargo na import litewińskiej bawełny, to im zaraz miny zrzedną!

 • lechujarek_wolski

  Oceniono 37 razy 19

  Jak długo jeszcze Polscy "patrioci" i najróżniejsi rozmodleni idioci będą mieszać kijem w góvnie na Litwie, Białorusi i Ukrainie szkodząc normalnym Polakom na całym świecie? ŻAŁOSNE !!!

 • sluziniec

  Oceniono 35 razy 19

  "Wzrasta poziom wykształcenia Polaków. Na 1000 Polaków na Litwie wyższe wykształcenie ma 138 osób. Przed dziesięciu laty liczba ta wynosiła 63. Średnio w kraju na 1000 mieszkańców wyższe wykształcenie ma 212 osób."

  Aha. To wiele tłumaczy.

 • bartekswiatek

  Oceniono 28 razy 16

  O to co ja - nie Litwin - wiem o Polakach na Litwie, a ściślej mówiąc o akcji wyborczej.
  Próbują wprowadzic obowiązek nauki religii dla dzieci do wieku 14 lat.
  Chcą też wprowadzić "kompromis aborcyjny" wzorowany na naszym.
  Gorąco kibicuję litewskim nacjonalistom,. Gońcie chamów! Póki nie jest -jak w Polsce- za późno! Niech o Litwie decydują Litwini, a nie Watykan!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje