"Litwini o Polakach wiedzą mniej niż o życiu na Marsie"

02.05.2013 17:04
Centrum Wilna

Centrum Wilna (Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta)

- Na Litwie mieszka ponad 200 tys. Polaków (6,6 proc. mieszkańców), ale "Litwini o Polakach wiedzą mniej niż o życiu na Marsie" - napisał portal polskiej rozgłośni w Wilnie Radia Znad Wilii (zw.lt), cytując litewskiego publicystę Rimvydasa Valatkę.
- Litwini nie znają i nie chcą poznać swoich współobywateli Polaków, a władza ich do tego nie zachęca - uważa Valatka. Wskazuje, że "Litwini obraz Polaków budują na podstawie wypowiedzi takich antypolskich działaczy jak Gintaras Songaila czy Romualdas Ozolas oraz na oświadczeniach Waldemara Tomaszewskiego - przewodniczącego Akcji Wyborczej Polaków na Litwie".

"Jest to rzecz absolutnie niewybaczalna"

Zdaniem publicysty jednym ze sposobów na lepsze wzajemne poznanie się byłoby wprowadzenie nauczania w szkołach litewskich języka polskiego. Valatka zastanawia się, dlaczego praktycznie we wszystkich szkołach na Litwie jest wykładany język rosyjski i w żadnej, poza szkołami polskimi, nie jest wykładany polski. - Jest to rzecz absolutnie niewybaczalna. Znajomość języka polskiego od razu zlikwidowałaby większość barier wynikających głównie z niewiedzy - uważa litewski publicysta.

Według danych spisu ludności z roku 2011 na Litwie mieszka ponad 200 tys. Polaków, co stanowi 6,6 proc. mieszkańców kraju. Główne skupiska Polaków są w Wilnie i na Wileńszczyźnie, gdzie w poszczególnych miejscowościach Polacy stanowią od 26 do 78 proc. mieszkańców.

Na 1 tys. Polaków wyższe wykształcenie ma 138 osób

Wzrasta poziom wykształcenia Polaków. Na 1000 Polaków na Litwie wyższe wykształcenie ma 138 osób. Przed dziesięciu laty liczba ta wynosiła 63. Średnio w kraju na 1000 mieszkańców wyższe wykształcenie ma 212 osób.

Polacy natomiast są bardziej religijni niż Litwini. 88,6 proc. Polaków na Litwie deklaruje się jako katolicy. Wśród Litwinów ten procent jest nieco niższy - 82,9 proc.

Portal zw.lt, który został uruchomiony w czwartek, w Dniu Polonii i Polaków za Granicą, jest trzecim portalem na Litwie w języku polskim. Jak poinformował dyrektor rozgłośni Radio Znad Wilii Mirosław Juchniewicz, wkrótce zostanie uruchomiona litewska wersja portalu zw.lt. - Naszym zadaniem jest m.in. dotarcie do społeczeństwa litewskiego z informacją o Polakach mieszkających na Litwie; o Polsce i rodakach rozsianych na świecie - powiedział Juchniewicz.

Przed kilkoma tygodniami na Litwie uruchomiony został portal l24.lt, który ukazuje się w czterech językach: polskim, litewskim, rosyjskim i angielskim. Przed rokiem największy litewski portal delfi.lt uruchomił polską wersję: delfi.pl.

Zobacz także
Komentarze (132)
"Litwini o Polakach wiedzą mniej niż o życiu na Marsie"
Zaloguj się
 • cob22

  Oceniono 9 razy 1

  Od kiedy uczy sie w szkolach jezyka 6,6 % mniejszosci ? No i po co ? Jezyk polski jest na skale europejska czy swiatowa jezykiem bez wielkiej wagi.
  Jezyk rosyjski jest dla Litwinow wazny bo Rosja to potezny rynek zbytu z 200 milionami mieszkancow a przede wszystkim z kapitalem. Rosja praktycznie nie ma dlugow a placi ropa, gazem i nawet zlotem jak chce.
  USA na przyklad maja 17 tryliardow dolarow dlugow i placa wekslami ( ale mocarstwo ).
  Poza tym politycy polscy na Litwie zachowuja sie jak faszysci i katotaliby, za co ich szanowac ?

 • oz_patryk

  Oceniono 1 raz 1

  O co ten krzyk. jestem przekonany że większość polaków nie wie jakie są 3 najliczniejsze mniejszości narodowe w Polsce i też wiemy o nich mniej niż o życiu na marsie, też nie prowadzimy nauki "mniejszościowych" językow obcych w szkołach, co gorsza języki typu kaszubski czy śląski dzieci ucza sie od rodziców a nie w szkołach. więc Polacy na Litwie oczekują nie wiadomo czefo

 • razb1947

  Oceniono 5 razy -1

  Litwini udają tylko że o Polsce mało wiedzą, bo się boją że Polacy zabiorą im ziemie które należą do Polski.

 • tokraj17

  Oceniono 9 razy 5

  Taaak,brakuje jeszcze,żeby 6,6% mieszkańców Litwy dyktowało reszcie,czyli 93,4% jak mają żyć
  i jak mają postępować.A jakież to my mamy pojęcie o mniejszościach narodowych mieszkających w najjaśniejszej,świętej i jedynej mającej rację rzeczpospolitej.A może by tak w naszych szkołach wprowadzić
  obowiązkową naukę języków tychże mniejszości?

 • mederes

  Oceniono 4 razy 2

  Współcześni Polacy nie wiele wiedzą na temat Wilna ,Polaków którzy tam pozostali,ich problemach . Po masowych stalinowskich przesiedleniach w związku z przesunięciem granic tak że Wilno i Lwów nie należą do Polski,Niewielu Polaków tam pozostało -teraz są dyskryminowani.Patrz Portale internetowe: Kurier Wileński, ,Wilnoteka ,oraz L24.lt
  Rozeznanie sytuacji jest podobne jak wtenczas gdy pisał A.iMckiewicz tu cytat
  Mickiewcz „Dziady”-...... Salon Warszawski
  Pan z Litwy, i po polsku? nie pojmuję wcale -
  Ja myśliłem, że w Litwie to wszystko Moskale.
  O Litwie, dalibógże! mniej wiem niż o Chinach -
  "Constitutionnel" coś raz pisał o Litwinach,
  Ale w innych gazetach francuskich ni słowa.

 • pboecker

  Oceniono 7 razy 3

  W Niemczech mieszka okolo 2 milionow Polakow i Niemcy wiedza mniej o Nich niz o "niczym" , czy kogos to w Niemczech interesuje ....Polska...,-prawie nikogo.

 • lechujarek_wolski

  Oceniono 2 razy 0

  Każdy zatrudniony na placówce polskiej na Litwie Powinien znać "Pana Tadeusza" na wyryfki ... szanujmy sąsiadów, sarmaci :)

 • lechujarek_wolski

  Oceniono 3 razy 1

  I widać z liczby kopic, co wzdłuż i wszerz smugów
  Świecą gęsto jak gwiazdy, widać z liczby pługów
  Orzących wcześnie łany ogromne ugoru,
  Czarnoziemne, zapewne należne do dworu ...

  Litwo! Ojczyzno moja!

  Hehe ... pewnie dlatego tak kochali polskich "panów" :)

 • martinello978

  Oceniono 4 razy 2

  Większość Litwinów jakich poznałem mówi płynnie po polsku i wie dość dużo o Polsce. Znam też wiele mieszanych polsko-litewskich par.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje