Kard. Nycz: Z Funduszu Kościół dostanie symboliczną kwotę. Wierni na tacę dają 6 mld

02.05.2013 13:28
Kardynał Kazimierz Nycz

Kardynał Kazimierz Nycz (Fot. Bartosz Bobkowski / AG)

Obradujący na Jasnej Górze biskupi deklarują, że środki uzyskane przez Kościół z odpisu podatkowego, jaki ma zastąpić Fundusz Kościelny, będą przejrzyście dzielone na różne rodzaje aktywności. Wskazują, że to bardzo mała część finansów Kościoła. - Ponad 6 mld zł jest z ofiar na tacę - mówi kard. Kazimierz Nycz.
W jasnogórskim klasztorze spotkali się biskupi diecezjalni. Jednym z wiodących tematów obrad jest uzgodnione już przez stronę kościelną i rządową zastąpienie Funduszu Kościelnego dobrowolnym odpisem podatkowym w wysokości 0,5 proc. Metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz, powiedział dziennikarzom, że uwagę biskupów skupiają obecnie nie tyle same zasady dokonywania tego odpisu, ale zasady podziału i przeznaczenie uzyskanych z tego tytułu środków.

- Na jakie cele przeznaczyć, w jaki sposób podzielić, jak uwzględnić zakony - męskie, żeńskie - diecezje; jak uwzględnić działalność charytatywną, kulturalną, edukacyjną Kościoła, bo temu te środki mają służyć - wyjaśnił kardynał. Przypomniał, że sporządzony niedawno bilans Kościoła w Polsce, obejmujący wszystkie 44 diecezje, 10 tys. polskich parafii oraz zakony, wykazał, że na swoją działalność (duszpasterską, edukacyjną, charytatywną, kulturalną, utrzymanie budynków, prowadzenie szkół itp.) Kościół potrzebuje "mniej więcej 8 mld zł rocznie".

Nycz: 90 mln zł to symboliczna suma

- Ponad 6 mld zł jest z ofiar na tacę, natomiast to, co państwo daje przy okazji współfinansowania szkół katolickich, współfinansowania kościelnych zabytków sakralnych, uposażenia katechetów szkolnych, to w sumie ok. 2 mld zł. W tym kontekście 90 mln zł [z Funduszu Kościelnego, który ma być zastąpiony odpisem podatkowym - red.] to rzeczywiście symboliczna suma - wskazał kard. Nycz.

Również metropolita lubelski, abp Stanisław Budzik, podkreślił, że środki z dobrowolnego odpisu podatkowego, podobnie jak te z Funduszu Kościelnego, to niewielkie kwoty w skali całej aktywności Kościoła. Zapewnił, że środki będą wydawane przejrzyście.

- Kościół będzie musiał się z tego rozliczyć, powiedzieć, na co te pieniądze przeznaczamy. Żyjemy w takich czasach, kiedy przejrzystość jest potrzebna we wszystkich dziedzinach i chętnie będziemy się z tego rozliczać - podkreślił abp Budzik, wskazując na liczne przykłady z parafii czy diecezji, kiedy wierni chętnie wspierają kościelne inicjatywy, mając szczegółową wiedzę o przeznaczeniu i sposobie wydawania tych środków.

Zobacz także
Komentarze (499)
Kard. Nycz: Z Funduszu Kościół dostanie symboliczną kwotę. Wierni na tacę dają 6 mld
Zaloguj się
 • togo13

  0

  1 mld 630 mln - z budzetu na religię w szkołach, uczelnie kat.
  100 mln - od Unii
  21 mln -na wynagrodzenia
  94 mln - fundusz kościelny
  6 mld - taca
  plus ich działalność gospodarcza nieopodatkowana,wynajmy budynków, tzw. pielgrzymki, noclegownie, sprowadzanie samochodów, sluby, pogrzeby, msze dodatkowe,chrzciny.............. i ciągle mało.

 • india.wr

  0

  Co za wredna męda. Tylko 6mld nieopodatkowanych złotych.
  Widocznie na tyle cenia twoją pieprzoną instytucję Nycz.

 • tadeo7890

  0

  Problem można rozwiązać dając jakiś odsetek dochodów, ale dobrowolnie. To znaczy, że każdy płatnik podatku mógłby odhaczyć, czy chce płacić podatek na Kościół Katolicki. Miejsce i rola KK w polskim społeczeństwie uległa zmianie wraz z demokratyzacją kraju. Pochodną demokratyzacji jest wprowadzenie państwa prawa i praworządności. Dlatego jest też konieczne ponowne określenie roli KK, tej chwili KK nie musi walczyć o przetrwanie polskiej kultury i polskiego społeczeństwa. KK może a nawet powinien ograniczyć swoją działalność do tematów duszpasterskich. Jako, że każdy człowiek sam może określić swoje potrzeby wobec KK, to dobrze by było gdyby działalność KK finansowali ludzie, którym jest on potrzebny.
  Obecnie rola i zadania, jakie stoją przed Kościołem stają się coraz mniejsze. Dogmatyczna wersja chrześcijaństwa inspiruje coraz mniejszą część społeczeństwa. Polecam artykuły na temat roli i miejsca Kościoła w naszych czasach z witryny ”Kosmologia - nauka duchowa”.
  O prawdziwej naturze chrześcijaństwa i pogańskich tradycjach doktryny Kościoła:
  O prawdziwym chrześcijaństwie
  O roli Kościoła w budowaniu naszej cywilizacji, którą przejęła teraz nauka
  Dlaczego Kościół traci wpływ na samodzielnie myślącego człowieka?

 • patriota21wieku

  Oceniono 1 raz 1

  "....co państwo daje przy okazji współfinansowania szkół katolickich, współfinansowania kościelnych zabytków sakralnych, uposażenia katechetów szkolnych, to w sumie ok. 2 mld zł...."

  To znaczy ze jak by wyp...religie ze szkol to 2012 deficyt budzetowy (35 mld PLN) by zmalal o 5%!!!!

  A ile za te 2 mld PLN mozna by wyzywic np. ubogie dzieci w skolach!!!

 • ad2009

  0

  To symboliczne kwoty...te 2mld+90mln
  Ale nawet z nich nie zrezygnujemy bo co to jest te 6mld na tacę.
  No i pokazemy w koncu to rozliczenie - ale tylko tych symbolicznych kwot...
  Co ci podstarzali panowie w kieckach i myckach robią z taką kasą?

 • cyndyndanda

  Oceniono 1 raz 1

  gdzie ten biedny czlowieczek prowadzi te swoje pokskie stado baranow?! Pod watykanski noz?! A co z ta katedra, ktora pozostanie nieukonczona jako symbol buty i nieprawosci polskich czarnych dupkow!

 • kramka23

  Oceniono 3 razy 3

  Jeżeli ,, 90 mln to symboliczna suma'' , to dlaczego tak zaciekle walczyliście o nią?... to zrezygnujcie z tej marnej kwoty..

 • ej_ski

  Oceniono 1 raz 1

  Środki uzyskane przez Kościół z odpisu podatkowego, wskazują, że to bardzo mała część finansów Kościoła. Jeżeli taka jest oficjalna deklaracja Nycza, to dziwi ta fanfaronada purpuratów zdeterminowanych w walce o tę małość. Należy wychodzić do baranków z tacami w dwóch dłoniach i będzie nie 6, a 12 mld, I zbędna jest zadyma medialna o fundusz. Takie prostackie domaganie się mamony, nie przystoi pasterzom, których powołaniem jest głoszenie ewangelii.

 • teodor_jeske_choinski_1

  Oceniono 3 razy 3

  Widać że polscy emeryci mają za dużo pieniędzy..
  ((:-

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje