26 oskarżonych w aferze łapówkarskiej przy egzaminach na pilota lotnictwa

02.05.2013 12:03
Awionetki

Awionetki (Fot. Arpingstone/Wikipedia.org)

- 26 osób oskarżyła prokuratura w aferze łapówkarskiej przy zdawaniu egzaminów teoretycznych na licencję pilota w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego z lat 2008-2009. Oskarżonym - wśród których są i dający łapówki, i urzędnicy je przyjmujący - grozi do 10 lat więzienia.
Prokuratura Okręgowa w Warszawie zakończyła śledztwo w sprawie przyjmowania korzyści majątkowej przez pracowników Urzędu Lotnictwa Cywilnego w związku z naruszeniem procedury wydawania licencji lotniczych i naruszeniem procedury egzaminów teoretycznych przeprowadzanych przez Lotniczą Komisje Egzaminacyjną - poinformował w czwartek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Dariusz Ślepokura. Akt oskarżenia skierowano już do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli.

Podawanie odpowiedzi w trakcie egzaminu

Wśród oskarżonych są m.in. naczelnik wydziału w departamencie personelu lotniczego ULC, szef egzaminatorów teoretycznych Lotniczej Komisji Egzaminacyjnej i asystent w Lotniczej Komisji Egzaminacyjnej. Zarzuca się im m.in. przyjmowanie korzyści majątkowych w zamian za uzyskanie przez zdającego pozytywnego wyniku na egzaminie teoretycznym na licencję pilota liniowego bądź turystycznego czy też licencję pilota śmigłowcowego.

Mieli się tego dopuścić przez np. podawanie egzaminowanym w trakcie egzaminu prawidłowych odpowiedzi, informowanie o błędnych odpowiedziach i ich korygowanie - podał Ślepokura w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej prokuratury.

Ustalono, że wartość korzyści przyjmowanych przez tych funkcjonariuszy publicznych wahała się od kilkuset złotych do 26 tys. zł. Niekiedy też korzyścią było nieodpłatne uzyskanie usług budowlanych, pobytu w miejscowości turystycznej, kosmetyków i markowych alkoholi.

Aktem oskarżenia objęto także 21 osób, które wręczały korzyści majątkowe funkcjonariuszom Lotniczej Komisji Egzaminacyjnej w zamian za pomoc w trakcie egzaminu. Łącznie wszystkim oskarżonym zarzucono popełnienie w sumie 89 przestępstw. Do aktu oskarżenia dołączono wnioski dwóch oskarżonych o skazanie ich bez przeprowadzenia rozprawy na kary uzgodnione z prokuratorem.

Poręczenia majątkowe, dozór policji

Ślepokura podał, że wobec większości oskarżonych zastosowano poręczenia majątkowe, dozór policji, a także nakazy "powstrzymywania się od prowadzenia wszelkiego rodzaju samolotów bądź śmigłowców w ruchu powietrznym". Przyjmowanie korzyści majątkowych w związku z naruszeniem przepisów prawa lub ich udzielanie zagrożone jest karą pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Sprawa pod lupą śledczych znalazła się w grudniu 2008 r. W 2009 r. CBA zaczęło zatrzymywać pierwszych zamieszanych w korupcyjny proceder. M.in. członkowie LKE oraz wykładowca przedmiotów zostali zatrzymani pod zarzutem zaliczania sesji egzaminacyjnych na licencje lotnicze - turystyczne i związane z przewozem pasażerskim - w zamian za łapówki od pilotów i kandydatów na pilotów.

Od tego czasu prokuratorskie zarzuty związane z procederem, w tym wręczaniem łapówek za zdanie egzaminów, usłyszało w sumie 40 osób, m.in. znany muzyk Janusz S.

Pierwszy akt oskarżenia

W 2009 r. Dariusz Szpineta, prezes firmy szkoleniowej Aviation Asset Management, która złożyła zawiadomienie do prokuratury, podawał, że wśród zatrzymanych były osoby, które ujawniły proceder. Chodzi m.in. o nowo wtedy powołaną szefową Lotniczej Komisji Egzaminacyjnej. W grudniu 2008 r. miała ona przekazać do firmy informacje o tym, że urzędnicy ULC wydali licencję pilota liniowego obywatelowi Niemiec, który nigdy nie powinien był jej otrzymać. Pilot ten w Niemczech nie uzyskał przedłużenia licencji ze względu na stan zdrowia - taką licencję załatwił sobie w Polsce.

W lutym br. do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli trafił już pierwszy akt oskarżenia (sprawę podzielono na różne wątki, kierując się tzw. ekonomiką procesową). Troje b. urzędników ULC oskarżono o przekroczenie uprawnień, bo dopuścili obywatela Niemiec Eberharda H. do egzaminu teoretycznego w terminie pozasesyjnym oraz mimo że nie złożył wymaganych dokumentów. "Tym trojgu oskarżonym nie udowodniono przyjęcia korzyści" - mówił Ślepokura. Oskarżeni - Katarzyna T. (ówczesna przewodnicząca Lotniczej Komisji Egzaminacyjnej), Bogdan Ch. oraz Jerzy B. - nie przyznali się do zarzutów.

Po kontroli Ministerstwa Infrastruktury z 2009 r., Urząd Lotnictwa Cywilnego zmienił procedury egzaminowania i wydawania licencji pilotom.

Zobacz także
Komentarze (36)
26 oskarżonych w aferze łapówkarskiej przy egzaminach na pilota lotnictwa
Zaloguj się
 • prokuraturarejonowa

  0

  Wszedzie ten PSL? Jak korupcja, to z gory trzeba zakladac ze to oni (PSL). Ja proponuje zaczac przekazywac pieniadze na domy dziecka, byleby te pieniadze byly spryskane chocby trutka na szczury - to blyskawicznie rozwiaze problem korupcji: antyramki.com/antyramka/1864/Lapowkarze

 • power997

  Oceniono 1 raz -1

  Smieszy mnie to: nakazy "powstrzymywania się od prowadzenia wszelkiego rodzaju samolotów bądź śmigłowców w ruchu powietrznym". Ciekawe na jakiej podstawie prawnej ten nakaz, co to za forma pt. nakaz (ukaz)? I jak chcą to wyegzekwować. Tak jakby sportowiec oskarzony o branie dopingu we współzawodnictwie dostał nakaz powstrzymania się ;) od ćwiczeń. Już widze wyjaśnienia: " Panie prokuratorze nie mogłem się powstrzymac ;))

 • jagog

  Oceniono 2 razy 2

  no to już mnie nie dziwią wypadki awionetek...jakie t polskie(:

 • dybko2

  Oceniono 1 raz 1

  Nie podniecaj się tak bo własne jaja wypierdzisz! Nie wyzywaj nikogo .Tak w Polsce było jest i będzie.Jesteśmy kartoflanym społeczeństwem .Wszyscy są źli tylko my dobrzy i każdy Polak jest specem od wszystkiegomdo tego wszystko wie najlepiej .I Uj

 • kichchi

  Oceniono 6 razy 6

  kupione licencje czy nie stawiam ze wiekszosc z tych lotnikow zachowalo by sie lepiej w smolensku niz "piloci klasy mistrzowskiej'.

 • losiu4

  Oceniono 4 razy -4

  spoko. Dać sędziego Stulejkę albo tych od Sawickiej. I jeszcze trzeba będzie łapowników przepraszać.

  Pozdrawiam

  Losiu

 • jvelzkeyek

  Oceniono 3 razy 1

  Łapówki

  Łapówki wielu bierze, tyleż samo daje,

  nie tylko w Polsce takie są zwyczaje.

  Koperta pod stołem, z łapy do łapy to łapówka

  a w kopercie stosownie od sprawy żywa gotówka.

  Jeden bierze za lewe zwolnienia,

  za lepsze szpitalne leczenia,

  za skrócenie kolejki do procedury

  i za wszystkie w procedurach dziury.

  Drugi bierze za wydane licencje i zezwolenia,

  za wszystkie pozorne spraw przyspieszenia,

  za to, że mógłby a nie widzi,

  bierze za wszystko, bo tym się nie brzydzi.

  Trzeci bierze za punkty i mandaty,

  za naruszenia prawa i skarbu straty,

  za to, że jest wtyczką i uszami,

  chociaż honor wielu formacji plami.

  Dziesiąty, setny i tysięczny bierze,

  aby pomóc dającemu w karierze

  aby dziecko umieścic w szkole,

  aby zdobyć dyplom i być na cokole.

  Łapówki daje się i bierze, tam gdzie korzyści.

  Czy uda się kiedykowwiek kraj z korupcji wyczyścić?

  Wątpię, bo gdy ktoś lub coś od kogoś innego zależy

  będzie przekonany, że gratyfikacja zawsze się należy.
  komentarzedowydarzen.blox.pl

 • 27bubba

  Oceniono 2 razy 0

  Az cieszko uwierzyc w ten fakt ze ktos chce placic i odbierac lapowke za licencje pilotarzu. Tak jak ja to widze, to absolutnie lezy w twoim interesie jeden z drugim aby te teorie doskonale znac.. Przeciez podczas lotu nie zaparkujesz samolotu i bedziesz szukal odpowiedzi dla pytan ktore z pewnoscia bedziesz mial np. podczas burzy, itp.

 • grisza14

  Oceniono 4 razy -4

  Nikomu nic sie nie stanie, bo to nie Jasiu Kowalski ma potrzebe latania prywatna awionetka. Tutaj dziala klientela Platformy, bo pizdesmeni maja malo czasu na krecenie lodow.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje