Rząd wyrzuca 60 tys. Masajów z ich ziemi. Chce tam urządzać luksusowe safari

02.05.2013 09:34
Rząd wyrzuca 60 tys. Masajów z ich ziemi. Chce tam urządzić luksusowe safari

Rząd wyrzuca 60 tys. Masajów z ich ziemi. Chce tam urządzić luksusowe safari (Fot. Jason Straziuso AP)

Władze Tanzanii chcą dokonać eksmisji ponad 60 tysięcy Masajów z ich rdzennych terenów. Politycy twierdzą, że ma tam powstać "korytarz ochronny", czyli rezerwat dzikiej przyrody. Jednak - jak twierdzą działacze sprzeciwiający się wysiedleniom - tak naprawdę chodzi o przygotowanie terenu, na którym urządzane będzie luksusowe safari dla bogatych turystów z Emiratów Arabskich.
W tanzańskim regionie Loliondo na powierzchni czterech tysięcy kilometrów kwadratowych żyje ponad 60 tysięcy Masajów. Być może wkrótce będą oni zmuszeni do opuszczenia tych terenów. Rząd Tanzanii uznał, że masajskie plemiona osiedliły się tam nielegalnie i muszą opuścić okolice. Pretekstem do wysiedlenia ma być konieczność stworzenia w Loliondo "korytarza ochronnego" dzikiej przyrody - informuje serwis Cnn.com.

Jednak ścisłym rezerwatem ma być objęte jedynie 1,5 tys. km kwadratowego masajskich terenów. Reszta "korytarza" będzie kontrolowana przez rząd, ale dostępna dla myśliwych. Kilka miesięcy temu zarejestrowana w Emiratach Arabskich firma Otterlo Business Corporation (OBC) wykupiła od rządu Tanzanii koncesję na polowania na obszarze Loliondo. Jest to spółka zajmująca się organizacją luksusowych safari dla najbardziej zamożnych klientów. Koncesja ma obowiązywać przez ponad 20 lat.

"To dla nas wyrok śmierci"

Rzecznik prasowy OBC Isaak Mollel twierdzi, że firma nie jest winna wysiedleniom, a spór o ziemię między Masajami a rządem Tanzanii nie ma z korporacją nic wspólnego. Przekonuje, że stworzenie "korytarza ochronnego" wręcz ogranicza spółce teren działań zagwarantowany wcześniej przez kontrakt. - Nasze polowania odbywają się zgodnie z tanzańskimi regulacjami dotyczącymi dzikiej przyrody. Wszystko odbywa się zgodnie z procedurami - mówi.

Masajscy działacze nie mają jednak wątpliwości. - Rząd chce zapewnić OCB ziemię, na której ich klienci będą mogli bez przeszkód polować - twierdzi jeden z nich, Elias Ngorisa. Działacz podkreśla, że jeśli plany rządu się spełnią, Masajowie stracą ok. 40 proc. swoich pastwisk. - To dla nas wyrok śmierci. Lepiej umrzeć niż stąd odejść - mówi.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (18)
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 84 razy 66

  "Władze Tanzanii chcą dokonać eksmisji ponad 60 tysięcy Masajów z ich rdzennych terenów."
  ========================================================================
  Władze USA powywalały znacznie większą ilość "Indianerów" do rezerwatów i tak powstał "Kraj wolności i nieograniczonych możliwości". Może władze Tanzanii chcą stworzyć taki raj w Afryce?

 • ireneuszfurmaniak

  Oceniono 55 razy 49

  Problem Masajów jest większy niz tylko wypędzanie z ich rodzimych stron ,problemem jest zabieranie im kultury zwyczajów i spychanie na całkowity margines społeczny ,Ludzie w Europie tak naprawdę nie rozumia Afrykańczyków ich mentalności i zwyczajów

 • ciotka_ltd

  Oceniono 35 razy 31

  To ma swoja nazwe w j.angielskim: ethnocide. Tego typu dzialania powinny byc zaklasyfikowane jako zbrodnia przeciwko ludzkosci.
  "Deklaracja z San Jose" UNESCO tak definiuje to zjawisko:
  >>Ethnocide means that an ethnic group is denied the right to enjoy, develop and transmit its own culture and its own language, whether collectively or individually. This involves an extreme form of massive violation of human rights and, in particular, the right of ethnic groups to respect for their cultural identity.<<

 • phillip_lee_81

  Oceniono 37 razy 23

  Dżungla ewentualnie busz jest domem Masajów ergo wyrzucają ich z domu bo potrzebne są tereny gdzie Masajowie mieszkają
  Czym się to różni od sytuacji w Polsce ?
  Ciekawe czy w Tanzanii mają ,,czyścicieli'' ?
  Jeżeli nie mają będą musieli wysłać wojsko
  Wojsko wysyłano jako czyścicieli w USA-tam czyszczono tereny z Indian

 • pyrazgzikiem

  Oceniono 22 razy 20

  Zbrodnia na niewinnych i bezbronnych.

 • macw1975

  Oceniono 7 razy 3

  A władze Polski dokonały przymusowej eksmisji kilkuset Polaków aby móc urządzić EURO 2012. np:
  wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,80198,11869107,Wywlaszczenie_rodziny_Krzywdow_niezgodne_z_prawem.html

 • kombucha1

  Oceniono 2 razy 2

  kasa, kasa, kasa... o to na tym swiecie chodzi...

 • kazik2500

  Oceniono 2 razy 2

  Nasz rzad wyrzucil naszych Masajow z ich rodzinnej ziemi?! Z Lodzi?!!!! O sku ...y!!!!!!!!!! Ah, nie, nie -- przepraszam -- ufff ... odetchnalem! Tu chodzi o Afryke! Nie robcie na przyszlosc takich numerow GW zeby tego typu wiadomosci na pierwsza strone, bo bedziecie mnie mieli na sumieniu ...

 • zz1026

  0

  " tak naprawdę chodzi o przygotowanie terenu, na którym urządzane będzie luksusowe safari dla bogatych turystów z Emiratów Arabskich."

  cholera szkoda ze go nie robia dla bogatych turystow z europy wtedy nasze lewactwo by moglo biadolic o kolonializmie a tak?
  nie wypada krytykowac ani czarnych ani arabow bo to rasizm i islamofobia

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje