Korea Płn. skazała Amerykanina na 15 lat ciężkich robót. "Za zbrodnie przeciwko KRLD"

02.05.2013 06:12
Kenneth Bae (z prawej) w 1988 r jako student Uniwersytetu w Oregonie

Kenneth Bae (z prawej) w 1988 r jako student Uniwersytetu w Oregonie (Fot. Uncredited AP)

Sąd Najwyższy Korei Północnej skazał obywatela USA Kennetha Bae na 15 lat ciężkich robót za "zbrodnie przeciwko Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej" - poinformowała dziś rządowa północnokoreańska agencja KCNA.
44-letni Bae, który z pochodzenia jest Koreańczykiem i którego nazwisko w języku koreańskim brzmi: Pae Jun Ho, został aresztowany w listopadzie ubiegłego roku w mieście Nadzin w specjalnej strefie ekonomicznej niedaleko granicy z Chinami i Rosją, w grupie pięciu turystów, którzy przyjechali do Korei Płn. w kilkudniową podróż. Początkowo groziła mu nawet kara śmierci .

Chciał "obalić ustrój"

- W toku śledztwa przyznał się on do popełnienia przestępstw, których celem było obalenie Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Istnieją dowody potwierdzające jego przestępstwa - oznajmiła przed kilkoma dniami agencja KCNA.

Media podawały, że Amerykanin jest organizatorem wycieczek. Jeden z jego znajomych powiedział agencji AP, że Bae jest chrześcijaninem i misjonarzem; mieszkał w jednym z przygranicznych miast w Chinach. Często podróżował do Korei Północnej z pomocą żywnościową dla sierot. Nie jest jasne, czy próbował tam prowadzić działalność misyjną.

Wyrok może zaostrzyć i tak już bardzo napięte stosunki amerykańsko-północnokoreańskie. Jeszcze przed jego ogłoszeniem zachodnie agencje zwracały uwagę, że proces Amerykanina zbiegł się ze wzrostem napięcia na linii Waszyngton-Pjongjang w ostatnich tygodniach. Korea Północna zaczęła grozić atakami na Stany Zjednoczone, Koreę Południową i Japonię po rozszerzeniu wobec niej przez ONZ sankcji nałożonych w reakcji na lutową trzecią próbę nuklearną. Pjongjang żądał też zakończenia wspólnych manewrów wojskowych USA i Korei Południowej.

O uwolnienie Bae zabiegał były amerykański dyplomata Bill Richardson podczas prywatnej wizyty w Korei Płn. w styczniu br. W przeszłości negocjował on uwolnienie Amerykanów przetrzymywanych przez Pjongjang. Niektórzy z nich byli chrześcijanami oskarżonymi o szerzenie wiary. Bae jest szóstym z rzędu od 2009 roku obywatelem USA przetrzymywanym przez Koreę Północną. W tych wcześniejszych przypadkach Amerykanie zostali deportowani lub uwolnieni po tym, jak w ich sprawach interweniowali byli prezydenci USA.

Zobacz także
Komentarze (72)
Zaloguj się
 • derp971

  Oceniono 187 razy 79

  Napiszcie coś o przetrzymywaniu i torturowaniu, bez zarzutów, przez lata, więźniów politycznych w Guantanamo dziennikarzyny za dwa grosze. Albo o ekonomicznych zabójcach, nasyłanych przez CIA i Mossad, "by zaprowadzić porządek" (przychylną USA dyktaturę). Napiszcie ku..., uważające się za dziennikarzy i reporterów, o 1.5mln ofiarach cywilnych wojny w Iraku, w tym setkach tysięcy ofiar broni chemicznej, stosowanej przez wojska NATO (amunicja produkowana z odpadów radioaktywnych z elektrowni atomowych). Jak wy możecie oglądać w lustrze własne odbicie? Jesteście zwykłymi korporacyjnymi prostytutkami, które za pieniądze napiszą wszystko, co im "góra" każe napisać. I wkrótce społeczeństwo zacznie was traktować, śmiecie, tak jak powinno było od dawna.

  www.youtube.com/watch?v=S6xXIZtEd6I

 • aide5

  Oceniono 92 razy 40

  Agent brytyjskiego wywiadu, człowiek, który współpracował z CIA i miał kontakty z Al-Kaidą - to, według rosyjskiego politologa, szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Polski minister podał link do tekstu politologa na portalu Twitter.

 • karl.franc

  Oceniono 58 razy 36

  ciekawe jak by amerykanie potrkowali czlonkow muzeumanskich bojowek ktorej celem bylo by obalenie demokracji w usa

 • tenare

  Oceniono 78 razy 36

  Klęska akcji dywersyjnej USA.

 • adwach

  Oceniono 54 razy 32

  Dzisiejsze wydanie Gazety Wyborczej kosztuje 3,80 zł !!! Jak to zobaczyłem to podziękowałem i kupiłem regionalną gazetę Polska The Times. Róbcie tak dalej marketingowcy z GW :) Brawo!

 • wujek_extrema

  Oceniono 102 razy 30

  No I dobrze bo po h... pojechal ferment robic. Jak mu sie ustroj nie podoba to nies spieprza do jankesa albo do pierdla. Wybral pierdla to jego sprawa. Teraz bedzie gnil az upadnie rezim (byc moze nigdy...)

 • 5rolnikzwilkowiecka

  Oceniono 79 razy 29

  "Korea Płn. skazała Amerykanina na 15 lat ciężkich robót. Chciał "obalić ustrój"

  Nisko upadli Hamerykanie, skoro ich szpiedzy udają misjonarzy !!!

 • aide5

  Oceniono 104 razy 28

  Udawanie turysty a jeszcze lepiej dzalanie w fundacji charytatywnej jest starym sposobem amerykanow na uspienie przeciwnika. Za zwyklym szpiegowaniem i robienie zadym najlepiej ukryc takiego za gornolotnymi haslami pomocy obrony itp . Cel jest zawsze ten sam – zagarnąć dla siebie władzę, bogactwo i zasoby innych narodów.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 34 razy 18

  Zigzaur odetchnął z ulgą, że nie kara śmierci za szpiegostwo i obniżył DEFCON. Znowu grzybka nad Pjongjangiem nie będzie :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje