Korea Płn. skazała Amerykanina na 15 lat ciężkich robót. "Za zbrodnie przeciwko KRLD"

02.05.2013 06:12
Kenneth Bae (z prawej) w 1988 r jako student Uniwersytetu w Oregonie

Kenneth Bae (z prawej) w 1988 r jako student Uniwersytetu w Oregonie (Fot. Uncredited AP)

Sąd Najwyższy Korei Północnej skazał obywatela USA Kennetha Bae na 15 lat ciężkich robót za "zbrodnie przeciwko Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej" - poinformowała dziś rządowa północnokoreańska agencja KCNA.
44-letni Bae, który z pochodzenia jest Koreańczykiem i którego nazwisko w języku koreańskim brzmi: Pae Jun Ho, został aresztowany w listopadzie ubiegłego roku w mieście Nadzin w specjalnej strefie ekonomicznej niedaleko granicy z Chinami i Rosją, w grupie pięciu turystów, którzy przyjechali do Korei Płn. w kilkudniową podróż. Początkowo groziła mu nawet kara śmierci .

Chciał "obalić ustrój"

- W toku śledztwa przyznał się on do popełnienia przestępstw, których celem było obalenie Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Istnieją dowody potwierdzające jego przestępstwa - oznajmiła przed kilkoma dniami agencja KCNA.

Media podawały, że Amerykanin jest organizatorem wycieczek. Jeden z jego znajomych powiedział agencji AP, że Bae jest chrześcijaninem i misjonarzem; mieszkał w jednym z przygranicznych miast w Chinach. Często podróżował do Korei Północnej z pomocą żywnościową dla sierot. Nie jest jasne, czy próbował tam prowadzić działalność misyjną.

Wyrok może zaostrzyć i tak już bardzo napięte stosunki amerykańsko-północnokoreańskie. Jeszcze przed jego ogłoszeniem zachodnie agencje zwracały uwagę, że proces Amerykanina zbiegł się ze wzrostem napięcia na linii Waszyngton-Pjongjang w ostatnich tygodniach. Korea Północna zaczęła grozić atakami na Stany Zjednoczone, Koreę Południową i Japonię po rozszerzeniu wobec niej przez ONZ sankcji nałożonych w reakcji na lutową trzecią próbę nuklearną. Pjongjang żądał też zakończenia wspólnych manewrów wojskowych USA i Korei Południowej.

O uwolnienie Bae zabiegał były amerykański dyplomata Bill Richardson podczas prywatnej wizyty w Korei Płn. w styczniu br. W przeszłości negocjował on uwolnienie Amerykanów przetrzymywanych przez Pjongjang. Niektórzy z nich byli chrześcijanami oskarżonymi o szerzenie wiary. Bae jest szóstym z rzędu od 2009 roku obywatelem USA przetrzymywanym przez Koreę Północną. W tych wcześniejszych przypadkach Amerykanie zostali deportowani lub uwolnieni po tym, jak w ich sprawach interweniowali byli prezydenci USA.

Zobacz także
Komentarze (72)
Korea Płn. skazała Amerykanina na 15 lat ciężkich robót. "Za zbrodnie przeciwko KRLD"
Zaloguj się
 • georg7

  0

  Niemcy też rozstrzeliwali szpiegów za wynoszenie informacji z obozów koncentracyjnych.

 • czesarna

  Oceniono 3 razy 1

  Na szaleńców nie ma rady. W tym przypadku szaleńcy okazali nadzwyczajną tolerancję i wyrozumienie, a może tylko manifestacyjne opamiętanie. Zamienili karę śmierci na wieloletnie pozbawienie wolności w "odpowiednich" warunkach.
  Tamci szaleńcy są pod specjalnym kloszem. Sami go sobie zapewnili. Jest nim hermetyczna izolacja od reszty świata.
  Gdzie indziej szaleńcom stworzono warunki. Mogą robić co im się podoba. Od konsekwencji, jakie powinni ponieść za łamanie prawa, chroni ich niezrozumiała interpretacja wolności. Dotyczy to m.in. procesji z pochodniami przed siedzibą głowy państwa.
  Mamy Orła, ale na co dzień mamy też kaczora z antkami-Policjantami.

 • starszy-65

  Oceniono 3 razy -3

  Wysłali szpiega i na dodatek jakiegoś misjonarza jakby nie wiedzieli, że do wszystkiego się przyzna. Może by tak wydać im szefa CIA to zwolnią głupiego (bo się zgodził) Koreańczyka.

 • calli

  Oceniono 8 razy -2

  Niech się cieszy, że żyje, szpieg jeden zafajdany - ludowe państwo koreańskie okazało mu nadzwyczajną łaskę za przestępstwa wobec swoich rodaków.

 • wasserski

  Oceniono 7 razy -1

  a w Polsce szpionowi buduje się pomnik w krakowie,ostatnio wysmarowany szprejem przez patriotów

 • blogfiles

  Oceniono 5 razy -1

  Ciekawe ile by dostał za podarcie Biblii na koncercie?

 • quebec4

  Oceniono 18 razy 8

  Grupa 5 turystów amerykańskich na granicy chińsko-rosyjsko-koreańskiej:
  www.ultimatesoldier.net/contests/contest02/entry22.jpg

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje