Cenny zabytek zrujnowany w rok. "Toaleta dla meneli"

03.05.2013 10:00
Fabryka Kas Pancernych przy Strzeleckiej

Fabryka Kas Pancernych przy Strzeleckiej (fot. od czytelniczki)

- Praga nie kończy się na Ząbkowskiej - pisze nasza czytelniczka wzburzona całkowitą degradacją zabytków na Nowej Pradze. Po Pałacyku Konopackiego, parowozowni i wielu innych, niszczeje kolejny zabytek: Fabryka Kas Pancernych przy Strzeleckiej.
List czytelniczki:

Jestem mieszkanką warszawskiej Nowej Pragi i przewodniczką po Warszawie. Nie wiem, do kogo należy w tej chwili Fabryka Kas Pancernych przy Strzeleckiej, ale może obecnemu właścicielowi należałoby zwrócić uwagę na to, w jakim stanie jest teraz ten budynek.

Jeszcze bodajże rok temu wyglądało to w miarę normalnie, teraz to obraz nędzy i rozpaczy - wybite okna, osypująca się elewacja, spadające cegły. Generalnie jest to toaleta dla miejscowych meneli i plac zabaw (!) dla dzieciaków. W ciągu roku budynek został doprowadzony do ruiny. Skoro ktoś sprawuje nad tym zabytkiem nadzór, chyba czas najwyższy podjąć jakieś działania.

Zabytki Nowej Pragi są w stanie tragicznym, nikt, po prostu nikt nie interesuje się tą dzielnicą. Nie zauważyłam od czterech lat, od kiedy tu mieszkam, żeby którykolwiek budynek został poddany sensownej renowacji. Coś dzieje się w starej piekarni przy Stolarskiej, w ognisku "Dziadka" Lisieckiego i to chyba byłoby na tyle. Byłabym wdzięczna za jakąś odpowiedź i interwencję, zanim kolejny zabytek podzieli los Pałacyku Konopackiego, fabryki Schichta, starej piekarni przy Środkowej, Fabryki Zielezińskiego, starej parowozowni etc. Można by wyliczać naprawdę długo. Może ktoś nareszcie zainteresuje się tą dzielnicą? Praga nie kończy się na Ząbkowskiej.

Małgorzata Ruszkowska

Fabryka Kas Pancernych przy Strzeleckiej

Pełna nazwa fabryki mieszczącej się przy Strzeleckiej 30 to "Zakład Wyrobów Mechanicznych Gustawa Pulsta" a później "Fabryka Kas Pancernych Stalobetonowych Stanisław Zwierzchowski i Synowie".

Jak podaje Michał Krasucki w "Katalogu Dziedzictwo Postindustrialne Warszawy", zakład powstał w 1887 r., ale w 1912 Gustaw Pulst przeniósł go na Strzelecką. Do dziś zachowały się budynki hali głównej, magazynów i portierni. Jeszcze niedawno właścicielem obiektu była Spółdzielnia Pracy Skarbiec, która miała tu swoją siedzibę.

Zobacz także
Komentarze (29)
Zaloguj się
 • abw12300

  Oceniono 80 razy 52

  Droga Czytelniczko. Nie przejmuj się tym za bardzo. Ty nie masz na to wpływu., a ci co rządzą mają to w ...... Oni myślą tylko jak se dać największe premie.

 • wondziadu

  Oceniono 61 razy 49

  Warszawa się nie szanuje . Co z tego że w centrum rosną szklane wieżowce . Jak sukcesywnie niszczone są zabytki. I jak tu miec pretensje do Hitlera że zniszczył miasto .

 • qznia

  Oceniono 45 razy 39

  A może dziennikarze Gazety zapytają o tę sprawę panią prezydent?
  Praga niszczeje, nie ma winnych, Targowa rozkopana od dwóch lat, biznesy sklepy padają i wszystko jest OK?

 • dziadekjam

  Oceniono 56 razy 20

  Gdyby Hitler wiedział. że w Polsce nastaną solidarusze rządy, to by kazał zaoszczędzić materiały wybuchowe zużyte na zniszczenie Warszawy po Powstaniu Warszawskim.

 • lisa2

  Oceniono 17 razy 17

  A może warto by sięgnąć po odpowiednie przepisy? Teren ma swojego właściciela i on jest właściwy do szukania właścicieli zabudowy.

  Po drugie, może wreszcie dopracujemy się przepisów i ich egzekwowania, że gdy opuszcza się jakąkolwiek zabudowę, to tak jak maszynę, z której się nie korzysta, należy ją zabezpieczyć przed nielegalnym użytkowaniem i niszczeniem spowodowanym przez czas i warunki atmosferyczne.

  Może właściciel terenu zostanie pociągnięty do odpowiedzialności, skoro nie dopilnował tego na dotychczasowych użytkownikach.

 • waldemar591

  Oceniono 13 razy 13

  Przypomniał mi się stary rysunek (zdaje się Mleczki), przedstawiający Niemca zbierającego się do wysadzenia w powietrze Krakowa i drugiego mówiącego:
  "Daj spokój Hans, nie wysadzaj. Oni sami to zrewaloryzują".

 • felekstankiewicz

  Oceniono 14 razy 8

  Nadzor sprawuje Prezydent Miasta,problem w tym ze nikogo to nieinteresuje,wszyscy zajeci sztuczna mgla i trotylem

 • iv12

  Oceniono 3 razy 1

  Mnie się wydaje,że najpierw trzeba sprawdzić jaki jest na dzień dzisiejszy stan prawny obiektu.Bo nie jest wykluczone,że potomkowie byłych właścicieli odzyskali własność,albo sprawa jest w toku. Jeżeli jest to prywatna własność to nie widzę powodu,aby z moich podatków ją remontować! Najczęściej jest tak,że właściciele / wiem to po moim mieście / czekają aż obiekt się zawali , miasto zapłaci za bezpieczną rozbiórkę,a potem się sprzedaje grunt pod nową zabudowę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje