Papież Franciszek: Jeśli nie płaci się tego, co się należy, to działa się przeciw Bogu

Papież Franciszek

Papież Franciszek (Fot. Gregorio Borgia AP)

- Jeśli nie płaci się tego, co się należy, jeśli nie daje się pracy, bo patrzy się jedynie na zyski przedsiębiorstwa, ile można skorzystać - to działania przeciw Bogu - powiedział papież podczas dzisiejszej mszy świętej. Zdaniem papieża Franciszka, w Bangladeszu, gdzie ostatnio doszło do tragedii, w której zginęło 400 osób, ludzie zmuszani są do "pracy niewolniczej".
- Nie można określić jako sprawiedliwe takiego społeczeństwa, które nie daje wszystkim pracy lub wyzyskuje pracujących - stwierdził papież podczas porannej mszy św. sprawowanej w kaplicy Domu Świętej Marty. Uczestniczyła w niej młodzież niepełnoletnia oraz młode samotne matki goszczone w Ośrodku Solidarności Społecznej "Il Ponte", inicjatywy powstałej w Civitavecchia w 1979 r. Ojciec Święty zauważył, że w czytanej dziś Ewangelii Pan Jezus nazywany jest "synem cieśli", uczył się bowiem pracować od św. Józefa. Natomiast w pierwszym czytaniu mowa była o tym, że Bóg "pracuje" stwarzając świat. Papież wskazał, że ten obraz Boga-pracownika mówi nam, że praca to coś więcej niż zarabianie na chleb.

"Obciąża to nasze sumienie"

- Praca daje nam godność! Ten, kto pracuje, ma szczególną godność, godność osoby: mężczyzna i kobieta pracujący są ludźmi posiadającymi godność. Natomiast ci, którzy nie pracują, pozbawieni są tej godności. Jest jednak tak wiele osób, które chcą pracować, a nie mogą. Obciąża to nasze sumienie, bo kiedy społeczeństwo jest zorganizowane w taki sposób, że nie każdy ma możliwość pracy, żeby być namaszczonymi godnością pracy, to takie społeczeństwo nie funkcjonuje dobrze: nie jest sprawiedliwe! Sprzeciwia się samemu Bogu, który chciał, aby nasza godność od tego zaczynała - stwierdził Ojciec Święty.

Papież zaznaczył, że godności nie nadaje człowiekowi władza, pieniądze, kultura, lecz praca, godna praca, ponieważ dzisiaj tak wiele systemów społecznych, politycznych i gospodarczych dokonało wyboru oznaczającego wyzysk osoby.

"Przeżyć za 38 euro miesięcznie"

- Jeśli nie płaci się tego, co się należy, jeśli nie daje się pracy, bo patrzy się jedynie na zyski przedsiębiorstwa, ile można skorzystać - to działania przeciw Bogu! Ileż razy czytaliśmy o tym na łamach "L'Osservatore Romano" ... Tytuł, który zrobił na mnie wielkie wrażenie w dniu tragedii w Bangladeszu, "Przeżyć za 38 euro miesięcznie" - taka była płaca ludzi, którzy zginęli w owej fabryce. To się nazywa "praca niewolnicza". Jest dziś w świecie owo niewolnictwo, które czyni się z tego, co jest najpiękniejszym darem Boga dla człowieka: zdolności do tworzenia, do pracy, do kreowania w ten sposób swojej godności. Jak wielu braci i sióstr na całym świecie jest w tej sytuacji, z powodu takich postaw gospodarczych, społecznych, politycznych i tak dalej ... - powiedział papież Franciszek.

Papież Franciszek zauważył, że dziś nie można już powiedzieć za św. Pawłem: "Kto nie chce pracować, niech też nie je", ale trzeba powiedzieć: "Kto nie pracuje, utracił godność!", ponieważ "nie znalazł możliwości pracy". Wręcz owo społeczeństwo ogołociło ową osobę z godności.

Ojciec Święty zaznaczył, że warto dziś posłuchać na nowo głosu Boga skierowanego do Kaina, po zabiciu Abla: "Gdzie jest brat twój". Zauważył, że dzisiaj natomiast słyszymy: "Gdzie jest twój brat, który nie ma pracy? Gdzie jest twój brat, który zmuszony jest do pracy niewolniczej?".

Komentarze (191)
Papież Franciszek: Jeśli nie płaci się tego, co się należy, to działa się przeciw Bogu
Zaloguj się
 • voiceinthedesert1

  0

  Nie warto i zresztą nie powinno się sądzić Kościoła. A to z tej prostej przyczyny, że czas ten maleńki, który Pan Bóg nam daje, lepiej poświęcić każdą jego chwilę na współpracę z Bogiem. Co bowiem jeżeli jutro nas już nie będzie i stracimy dzisiejszy dzień nie zrobiwszy nic dobrego?

 • 123szklarnia

  Oceniono 3 razy 3

  Papież walczy z pedofilią,luksusem, rozpasaniem homoseksualnych hierarchów,pogonią księży za mamoną.Papież chce naśladować Chrystusa i krzewić wiarę katolicką, gdy większość hierarchów wzięła pakt z szatanem i jemu służą.Wśród hierarchów kościelnych na pierwszym miejscu jest pieniądz, a Bóg na ostatnim.Ciekawy jestem, kiedy kościelni mafiosi zamordują papieża?

 • szok2013

  0

  Kochani niebywałe ale prawdziwe, a kto ich tak rozpieścił pisze o Księżach Katolickich jak nie wierni...ludzie mają dziwną psychikę, sami ładujecie im na tace wpychacie pięniążki bo ktoś myśli że pójdzie do nieba jak da więcej. Gdzie nasza wrażliwość na drugiego człowieka? Franciszek wskazuje drogę sercem czyń a nie bogactwem, czyż nie traktujemy bogatych lepiej niż bezdomnych.Sami ustaliliśmy takie reguły że inni pławią się w luksusach a inni w nędzy a czy człowiek nie jest równy? Przykład dzieweczyny która może żyć a nie stać ją na lekarstwo które kosztuje bagatela 200 tysięcy...ile jest warte życie człowieka? firmy farmaceutyczne są bezwzględne zdzierają z nas ostatni grosz obdzierają z godności i powiedćie że tak musi być? a kto tak powiedział? pozwalamy na to i nazywamy się katolikami bezdusznymi egoistami? wstydzę się za człowieka bo to chyba najgłupsza istota na ziemi.Jak słyszę że orzeł z czekolady to profanacja to co to jest i jak to nazwać że zabijamy zwierzęta i je zjadamy a nie musimy to co to jest? tak niech zabronią sprzedawać mikołaja z czekolady bo to jest chyba kanibalizm ...Ludzie opamiętajmy się bo życie jest krótkie i kruche i warto pokazać prawdziwe serce jak Franciszek Papież.

 • felekstankiewicz

  0

  Widac ze to madry czlowiek i podejmuje tematy trudne i bolesne dla niektorych,mam nadzieje ze wypowiedzi czyta rowniez Pani Dyrektor teatru od 7 bolesci ktora w tak obrazliwych slowach wyrazila sie o tym prawdziwym czlowieku na wlasciwym miejscu

 • cyklista

  Oceniono 2 razy 0

  Mądrze mówi. Nawet jeżeli to wszystko mydlenie oczu, to i tak duża zmiana na tym stanowisku. Do tej pory prosty człowiek zgodnie z doktryną miał zapi.erdalać, dawać d.upy bez gumki i składać dowody wdzięczności.

 • kiko_rippo_22

  Oceniono 2 razy -2

  Działa sie przeciwko godności i zdrowiu ludzkiemu,a nie przeciwko bogu,którego nikt nie widział,nie słyszał,nie dotknął.Jak zwykle bredzenie,on taki sam jak wszyscy purpuraci.Wszędzie teraz niewolnicy,nie pracownicy.Ciekawe ile nasi biskupi płacą swojej służbie i ochroniarzom,kierowcom? Może coś o naszych,jest ich miliony.

 • oremus

  Oceniono 4 razy 4

  Jezus wypędził przekupniów ze Świątyni ale oni nie dali za wygraną.

  Przebrali się za kapłanów i wrócili.

 • tokontoniejestwolne

  Oceniono 1 raz 1

  Nie można określić jako sprawiedliwe takiego społeczeństwa, które nie daje wszystkim pracy.
  Pracę to wszyscy chyba tylko w Watykanie mają.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje