Papież Franciszek: Jeśli nie płaci się tego, co się należy, to działa się przeciw Bogu

01.05.2013 19:06
Papież Franciszek

Papież Franciszek (Fot. Gregorio Borgia AP)

- Jeśli nie płaci się tego, co się należy, jeśli nie daje się pracy, bo patrzy się jedynie na zyski przedsiębiorstwa, ile można skorzystać - to działania przeciw Bogu - powiedział papież podczas dzisiejszej mszy świętej. Zdaniem papieża Franciszka, w Bangladeszu, gdzie ostatnio doszło do tragedii, w której zginęło 400 osób, ludzie zmuszani są do "pracy niewolniczej".
- Nie można określić jako sprawiedliwe takiego społeczeństwa, które nie daje wszystkim pracy lub wyzyskuje pracujących - stwierdził papież podczas porannej mszy św. sprawowanej w kaplicy Domu Świętej Marty. Uczestniczyła w niej młodzież niepełnoletnia oraz młode samotne matki goszczone w Ośrodku Solidarności Społecznej "Il Ponte", inicjatywy powstałej w Civitavecchia w 1979 r. Ojciec Święty zauważył, że w czytanej dziś Ewangelii Pan Jezus nazywany jest "synem cieśli", uczył się bowiem pracować od św. Józefa. Natomiast w pierwszym czytaniu mowa była o tym, że Bóg "pracuje" stwarzając świat. Papież wskazał, że ten obraz Boga-pracownika mówi nam, że praca to coś więcej niż zarabianie na chleb.

"Obciąża to nasze sumienie"

- Praca daje nam godność! Ten, kto pracuje, ma szczególną godność, godność osoby: mężczyzna i kobieta pracujący są ludźmi posiadającymi godność. Natomiast ci, którzy nie pracują, pozbawieni są tej godności. Jest jednak tak wiele osób, które chcą pracować, a nie mogą. Obciąża to nasze sumienie, bo kiedy społeczeństwo jest zorganizowane w taki sposób, że nie każdy ma możliwość pracy, żeby być namaszczonymi godnością pracy, to takie społeczeństwo nie funkcjonuje dobrze: nie jest sprawiedliwe! Sprzeciwia się samemu Bogu, który chciał, aby nasza godność od tego zaczynała - stwierdził Ojciec Święty.

Papież zaznaczył, że godności nie nadaje człowiekowi władza, pieniądze, kultura, lecz praca, godna praca, ponieważ dzisiaj tak wiele systemów społecznych, politycznych i gospodarczych dokonało wyboru oznaczającego wyzysk osoby.

"Przeżyć za 38 euro miesięcznie"

- Jeśli nie płaci się tego, co się należy, jeśli nie daje się pracy, bo patrzy się jedynie na zyski przedsiębiorstwa, ile można skorzystać - to działania przeciw Bogu! Ileż razy czytaliśmy o tym na łamach "L'Osservatore Romano" ... Tytuł, który zrobił na mnie wielkie wrażenie w dniu tragedii w Bangladeszu, "Przeżyć za 38 euro miesięcznie" - taka była płaca ludzi, którzy zginęli w owej fabryce. To się nazywa "praca niewolnicza". Jest dziś w świecie owo niewolnictwo, które czyni się z tego, co jest najpiękniejszym darem Boga dla człowieka: zdolności do tworzenia, do pracy, do kreowania w ten sposób swojej godności. Jak wielu braci i sióstr na całym świecie jest w tej sytuacji, z powodu takich postaw gospodarczych, społecznych, politycznych i tak dalej ... - powiedział papież Franciszek.

Papież Franciszek zauważył, że dziś nie można już powiedzieć za św. Pawłem: "Kto nie chce pracować, niech też nie je", ale trzeba powiedzieć: "Kto nie pracuje, utracił godność!", ponieważ "nie znalazł możliwości pracy". Wręcz owo społeczeństwo ogołociło ową osobę z godności.

Ojciec Święty zaznaczył, że warto dziś posłuchać na nowo głosu Boga skierowanego do Kaina, po zabiciu Abla: "Gdzie jest brat twój". Zauważył, że dzisiaj natomiast słyszymy: "Gdzie jest twój brat, który nie ma pracy? Gdzie jest twój brat, który zmuszony jest do pracy niewolniczej?".

Zobacz także
Komentarze (191)
Zaloguj się
 • kain_brat_abla

  Oceniono 338 razy 280

  To zdumiewające, że bogactwo ludzi Kościoła wzięło swój początek od zasady ubóstwa.

 • jerzytop

  Oceniono 290 razy 236

  Ciekawe ilu ludzi weżmie sobie te słowa papieża do serca . Praca 8 godz . dziennie za 1600 zł brutto na pewno mieści się w stwierdzeniu niewolniczej pracy . Bo jak przeżyć i jeszcze mieć dzieci za 1150 zł na rękę .
  Ale jak tu zrezygnować z samochodu za 1 mln ,czy willi za 3 mln a dać ludzią więcej zarobić . Toć szkoda

 • fractale

  Oceniono 228 razy 160

  Nie ma szans, by ten papież dotrwał wigilii. Bedzie kolejne konklawe tego roku...

 • chi_neng1

  Oceniono 200 razy 138

  Tez uwazam, ze te wszystkie szeregi ksiezy na calym swiecie, powinni zabrac sie do uczciwej pracy a nie zarabiac bajonskie sumy .... za co ???

 • lechujarek_wolski

  Oceniono 152 razy 116

  Mój kumpel odmówił opłaty za pogrzeb brata i klecha go olał ... bezcenne!

 • amorvertical

  Oceniono 126 razy 112

  W Polsce księża zachowują się nie jak synowie cieśli tylko jak właściciele tartaku! A nawet fabryki mebli.

 • newira

  Oceniono 114 razy 96

  "Wierz sobie i w kozła, byleś mi dziesięcinę płacił."

  [Książę Andrzej Zebrzydowski z Więcborka Biskup Krakowski Kapelan Królowej Bony]

 • villiers

  Oceniono 94 razy 72

  >>> Praca daje nam godność! Ten, kto pracuje, ma szczególną godność, godność osoby: mężczyzna i kobieta pracujący są ludźmi posiadającymi godność. Natomiast ci, którzy nie pracują, pozbawieni są tej godności.<<<
  Ale najeżdża na kler !!!!!!

 • lechujarek_wolski

  Oceniono 114 razy 34

  "Jeśli nie płaci się tego, co się należy, to działa się przeciw Bogu"
  ------

  Coś takiego? Toż to jest stare chińskie przysłowie sprzed 5 tys. lat, a więc aż 3 tys. lat zanim cwani Żydzi przywlekli do Europy swoje "rewelacje" o chodzeniu po wodzie :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje