Aresztowano trzy kolejne osoby w zw. z zamachem w Bostonie

01.05.2013 17:53
Zamach podczas maratonu w Bostonie

Zamach podczas maratonu w Bostonie (Fot. NBC REUTERS)

Bostońska policja poinformowała, że w związku ze śledztwem ws. zamachu w Bostonie aresztowano trzy kolejne osoby. Media USA donoszą, że chodzi o kolegów domniemanych sprawców, i że nie mają oni bezpośredniego związku z zamachem, lecz z działaniami po nim.
- Trzej podejrzani zostali zatrzymani w związku z zamachami w Bostonie - poinformowała bostońska policja na Twitterze w przed południem czasu lokalnego. - Nie ma zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego - dodano w kolejnej, wysłanej Twitterem informacji. Żadnych innych szczegółów nie podano. To pierwszy raz od zamachu bombowego na mecie maratonu w Bostonie 15 kwietnia, kiedy policja mówi o innych "podejrzanych", poza braćmi Carnajewami.

Amerykańskie media donoszą jednak, że aresztowania nie mają bezpośredniego związku z samym zamachem, lecz działaniami po nim. Także gubernator Massachusetts Deval Patrick powiedział dziennikarzom, że w jego rozumieniu trzej zatrzymani nie mają nic wspólnego z zamachami, mieli natomiast pomóc oskarżonemu Dżocharowi Carnajewowi, młodszemu z braci, już po zamachu.

Uczelniani koledzy Dżochara

Według źródeł bliskich śledztwu, na które powołuje się m.in. telewizja NBC i agencja Reuters, zatrzymani to uczelniani koledzy Dżochara. Byli na celowniku policji od 10 dni. Mieli pomóc Dżocharowi usunąć z pokoju w akademiku należące do niego rzeczy (wg CNN - plecak ze sztucznymi ogniami i laptopem). Mogą zostać oskarżeni o utrudnianie śledztwa i składanie fałszywych zeznań.

Według telewizji CNN, powołującej się na źródła rządowe, zatrzymani studenci twierdzą, że Dżochar skontaktował się z nimi już po tym, jak zdjęcia Carnajewów zostały opublikowane przez FBI w czwartek 18 kwietnia późnym popołudniem, ale zanim podejrzani zostali imiennie zidentyfikowani w piątek. Poprosił, by pozbyli się jego rzeczy. Zatrzymani twierdzą, że nie zdawali sobie sprawy z powagi tego, co robią - powiedziało CNN drugie rządowe źródło.

Według AP dwaj zatrzymani to Azamat Tażajakow (ang. Tazhayakov) i Dias Kadyrbajew (ang. Kadyrbayev). Pochodzą z Kazachstanu i są studentami University of Massachusetts, tego samego, do którego chodził Dżochar. Mężczyźni od tygodnia są zatrzymani w związku z oskarżeniami o złamanie prawa imigracyjnego. Ich adwokatka Linda Cristello potwierdziła, że w środę rano stanęli przed sądem imigracyjnym w Bostonie, teraz staną przed sądem federalnym w związku ze śledztwem w sprawie zamachów w Bostonie.

Zginęły trzy osoby, a ponad 260 zostało rannych

Rzeczniczka odpowiedzialnej za tę sprawę prokurator USA Carmen Ortiz, Christina DiIorio-Sterling, powiedziała dziennikarzom zgromadzonym przed sądem federalnym, że zarzuty zostaną oficjalnie postawione w środę po południu.

Agencja Reuters donosi, że trzeci z aresztowanych jest obywatelem USA. Cała trójka, jak utrzymuje źródło Reutera, jest przesłuchiwana w związku z działaniami po zamachu 15 kwietnia.

Policja zainteresowała się też w ostatnich dniach wdową po starszym z braci Carnajewów, Tamerlanie, który zginął w strzelaninie z policją 19 kwietnia. 24-letnia Katherine Russell została kolejny raz przesłuchana po tym, jak na pozostałościach jednego z samowarów, z których sprawcy przygotowali bombę, znaleziono kobiece DNA. CNN zapewnia jednak, że Russell nie znajduje się wśród trzech aresztowanych osób.

W zamachu 15 kwietnia na mecie maratonu w Bostonie zginęły trzy osoby, a ponad 260 zostało rannych. O dokonanie zamachu są podejrzani mieszkający legalnie od 10 lat w USA bracia Carnajewowie mający czeczeńskie pochodzenie. Straszy, 26-letni Tamerlan, zginął podczas obławy policyjnej, a ujęty 19-letni Dżochar, ciężko ranny, przebywa obecnie w szpitalnym więzieniu. Postawiono mu m.in. zarzut zastosowania broni masowego zniszczenia. Grozi mu za to kara śmierci.

We wtorek na konferencji prasowej prezydent Barack Obama stanął w obronie FBI, które było krytykowane za niewystarczająco poważne potraktowanie informacji rosyjskiego wywiadu z 2011 roku o podejrzeniach, że starszy z braci Carnajewów, może być religijnym ekstremistą. FBI sprawdziło chłopaka, ale nie znalazło niczego podejrzanego.Zamachy w Bostonie: bracia mogli szykować kolejne zamachy  | krytyka FBI: Mieli Carnajewa i pozwolili mu odejść | Carnajew wstanie krytycznym | zdjęcia | kim jest podejrzany | Carnajew w motorówce [WIDEO]

Zobacz także
Komentarze (59)
Aresztowano trzy kolejne osoby w zw. z zamachem w Bostonie
Zaloguj się
 • adambiernacki69

  0

  Te trzy osoby to zapewne zadający niewygodne pytania i negujący oficjalną wersję nonkonformiści?

 • pismaki_klamia

  Oceniono 1 raz 1

  Skoro terroryści czeczeńscy walczą przeciw Rosji, jaki miałoby sens dokonywanie przez nich zamachów na ludność USA?
  secure.flickr.com/photos/95222051@N04/

 • pismaki_klamia

  Oceniono 1 raz 1

  Samowarów ?! Niepoprawione po tylu dniach? Znowu chcecie zrzucić wszystko na Rosję?

 • zyks

  Oceniono 1 raz -1

  Znowu smoleński bełkot ? Te świry tak już mają...

 • nie-tak

  Oceniono 1 raz 1

  Nic dodac nic ujac, przejezyczenie i tu wymknela sie z pod kontroli prawda?
  www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=ek5ROR39Jv8
  www.youtube.com/watch?v=iFXhDPhRqXk
  www.youtube.com/watch?v=iFXhDPhRqXk
  Tja, wiecej nie trzeba komentowac, wideo obiega swiat a z nim opinia o politykach i ich notorycznych klamstwach.

 • donpedro69.net

  0

  Polowanie na czarownice

 • kayll

  0

  Carnajewowie byli szkoleni przez FBI do brudnej roboty w Dagestanie. Rodzice i starszy brat mieli organizować zamachy w Czeczenii a w nagrodę młodszy syn miał studiować w USA. Ale zrobili mumer bo się odwrócili, i teraz ten co jest w wiezieniu nie dozyje do procesu a rodzice nie wroca do USA bo nie przezyja.

 • kayll

  0

  od rana do wieczora te amerykańskie zamachy, już się niedobrze robi. najpierw pokazuja walace się bloki na Manhatanie prze 10 lat, potem pastuchow w prześcieradłach, potem murzyna o imieniu Husajn, który dostaje nagrodę pokojowa za zlecania morderstw bez sadu po calym swiecie itd. itd.

 • arkadius.muhomory

  0

  i tak tępaki od dziesiętnicy smoleńskiej wiedzą swoje: biednych chłopaków wrobili

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje