Polon i rad to francuskie odkrycie? Burza na popularnym profilu facebookowym

Zażarta dyskusja o Polon i Rad na Facebooku

Zażarta dyskusja o Polon i Rad na Facebooku (Fot. Facebook.com/IFeakingLoveScience)

Według facebookowego profilu "I fucking love science" odkrycie radu i polonu zawdzięczamy tylko Francji. To nie spodobało się polskim użytkownikom Facebooka. "Jest powód, że Polon nazywa się Polonem, a nie Francjum" - dowodzi użytkowniczka Marta.
Bardzo popularny facebookowy profil "I fucking love science" zamieścił specjalny układ okresowy pierwiastków. Przy każdym z pierwiastków zaznaczono kraj, któremu zawdzięczamy jego odkrycie. Profil jest bardzo popularny - obserwuje go prawie 5 milionów osób, więc pod tym układem od razu pojawiły się setki komentarzy. Bardzo dużo z nich zamieścili Polacy.

Wielu z nich nie podobało się, że polon i rad odkryte przez Marię Skłodowską-Curie i jej męża zostały przyporządkowane Francji, a nie Polsce i Francji. Maria Skłodowska-Curie otrzymała nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za wydzielenie czystego radu, natomiast polon swoją nazwę otrzymał na cześć znajdującej się wtedy pod zaborami Polski.


"Polon i rad są w połowie polskie i w połowie francuskie" - pisze Sabina. "Gdzie jest Polska? Nie pamiętacie o Marii Skłodowskiej-Curie?" - pyta Błażej. "Rad i polon zostały odkryte przez Marię Skłodowską-Curie, która była Polką, nie Francuzką. OK, odkryła je z mężem, który był Francuzem, ale nadal powinny znajdować się tam dwie flagi. Jest powód, że polon nazywa się polonem, a nie Francjum" - dowodzi Marta.

Na zarzuty Polaków odpowiadali inni użytkownicy. "Jasno jest napisane, że to kraj odkrycia pierwiastka, a nie pochodzenia jego odkrywcy. Jeśli wam to przeszkadza, zróbcie własną grafikę, która pokaże kraj pochodzenia odkrywcy pierwiastków" - odpowiada Leno z USA. Podobnie pisze administrator profilu: "Jest tutaj bardzo dużo ludzi, którzy muszą nauczyć się czytać. Podpis mówi: kraj, gdzie odkryto pierwiastek, nie narodowość odkrywcy".

Polacy nie są jedynymi, których oburzył układ okresowy. Hindusi dowodzą, że w ich kraju wiele pierwiastków odkrytych przez Europejczyków było od dawna znanych. Meksykanie natomiast twierdzą, że wanad powinien być przypisany im, a nie Szwedom. Komentarze szwedzkich użytkowników pokazują z kolei, że są oni dumni z silnej reprezentacji swojego kraju w układzie. Szwecja pod względem liczby flag zajmuje trzecie miejsce. Pierwsze ma Wlk. Brytania, drugie - Stany Zjednoczone.

Zobacz także
 • Aleksiej Grigorijewicz Żełtikow
Ślusarz w warsztatach moskiewskiego metra.Skazany na śmierć 31 października 1937. Rozstrzelany następnego dnia.
Zrehabilitowany w 1957. Fotografie ofiar Stalina, jak maski pośmiertne, tyle, że "zdjęte" za życia. "Wielki Terror" [ALBUM]
Komentarze (223)
Polon i rad to francuskie odkrycie? Burza na popularnym profilu facebookowym
Zaloguj się
 • otisthorpe

  0

  ale się nudzicie , polski czy francuski , jasne że francuski jest polon i rad , wynaleziony we Francji za francuskie pieniądze a poza tym Polska była po zaborami ........... nie ma co dyskutować

 • mormarx

  0

  'Jasno jest napisane, że to kraj odkrycia pierwiastka, a nie pochodzenia jego odkrywcy.'
  'Jest tutaj bardzo dużo ludzi, którzy muszą nauczyć się czytać.'

  To w takim razie warto zapytać, o pierwiastki o liczbach atomowych 117 i 118. Już zostały odkryte? W dwóch państwach, tak? Nie zostały odkryte? Czyli te dwa państwa nad nimi pracują? A skąd wiadomo, że inne nie :)

 • czerwoneoczykoguta

  0

  było wyraźnie napisane: w jakim kraju odkryto pierwiastki a nie jaka narodowość naukowców była... co za debilizm.

 • brutalny_cyrkiel

  Oceniono 2 razy 0

  Jeżeli "odkryty na terenie Francji" oznacza "francuski", jeżeli liczy się terytorium, a nie człowiek, to znaczy, że obozy koncentracyjne były jednak "polskie", nieprawdaż? Oj, czyżbyśmy mieli dysonans poznawczy? Pytam tych wszystkich, co piszą o "polaczkowych kompleksach". No to jak to jest?

 • zyks

  Oceniono 1 raz -1

  I znowu patriotyczny, pisiacki bełkot...

 • od-or

  0

  pewnie że Francji,gdyby nie Francja to polka mogłaby odkryć ale napewno nie rad i polon.

 • realistas

  Oceniono 6 razy 2

  W Polsce by tego nie dokonała więc jest to odkrycie francuskie. Nie ma się co oszukiwać.

 • ewa.lambo

  Oceniono 1 raz 1

  No, proszę! Nie tylko religie wyzwalają agresję

 • kot_ikkk

  Oceniono 2 razy 2

  "Jasno jest napisane, że to kraj odkrycia pierwiastka, a nie pochodzenia jego odkrywcy. Jeśli wam to przeszkadza, zróbcie własną grafikę, która pokaże kraj pochodzenia odkrywcy pierwiastków" - odpowiada Leno z USA

  Nic dziwnego bo gdyby były ukazane narodowości odkrywców to USA nie zajęłyby 2 miejsce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje