Prezydent: Było komunistyczne święto, dziś świętujemy członkostwo w UE

01.05.2013 13:35
Bronisław Komorowski

Bronisław Komorowski (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- 1 maja było kiedyś obowiązkowym świętem związanym z komunistycznym reżimem; dziś i w przyszłości to święto związane z członkostwem Polski w Unii Europejskiej - mówił dziś prezydent Bronisław Komorowski na Pikniku Europejskim w stołecznych Łazienkach Królewskich.
Jak podkreślił prezydent, wydarzenie sprzed 9 lat, gdy Polska stała się członkiem UE, było niezwykle doniosłej rangi i do dziś przynosi owoce.

- Owoce naszego członkostwa w Unii możemy znaleźć w każdym zakątku kraju, a sondaże mówią, że Polacy wiążą swą przyszłość z Unią Europejską, ale też przejmują odpowiedzialność za przyszłość tego wielkiego projektu - dodał prezydent, przemawiając w Amfiteatrze Łazienek Królewskich do zebranych, w tym do ambasadorów 27 państw członków UE.

Za rok wielkie obchody dziesięciolecia w UE

Już teraz prezydent zapraszał wszystkich na przyszłoroczne obchody 10. rocznicy członkostwa Polski w Unii. Wyraził radość, że będzie można świętować tę okazję także z Chorwacją, która do tego czasu ma uzyskać pełne członkostwo we Wspólnocie. Wyraził też nadzieję, że krok na drodze do Unii uczyni też Ukraina oraz inne kraje związane z UE umową Partnerstwa Wschodniego.

Od godz. 11 w Łazienkach Królewskich trwa Piknik Europejski. Przed swym wystąpieniem prezydent spacerował po parku, rozmawiając z przybyłymi uczestnikami pikniku. Wielu z nich robiło pamiątkowe zdjęcia z prezydentem, któremu towarzyszyli jego najbliżsi współpracownicy - ministrowie Jaromir Sokołowski i Sławomir Rybicki, a także prezes PAN prof. Michał Kleiber.

Piknik Europejski zamiast pochodu

Imprezę zorganizowało Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie z okazji 9. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. W pikniku uczestniczy wielu mieszkańców Warszawy, głównie rodziny z dziećmi. W specjalnie przygotowanych strefach leżakowania w pobliżu Nowej Oranżerii można urządzić sobie rodzinną majówkę. Muzeum zachęcało do zabrania ze sobą koszy piknikowych, kapeluszy słonecznych oraz aparatów fotograficznych. Wolontariusze rozdadzą 10 tysięcy pączków oraz napojów przygotowanych przez sponsorów wydarzenia.

Piknikowi Europejskiemu towarzyszyć będzie przemarsz orkiestr wojskowych oraz koncert w amfiteatrze. Dla dzieci i dorosłych Muzeum Łazienki Królewskie przygotowało wiele atrakcji i zajęć o charakterze edukacyjnym i rozrywkowym, m.in. warsztaty taneczne, pokazy oraz naukę tańców europejskich, grę terenową dla dzieci od 10. roku życia pod nazwą "wehikuł czasu".

Zobacz także
Komentarze (154)
Prezydent: Było komunistyczne święto, dziś świętujemy członkostwo w UE
Zaloguj się
 • 2m3r4g

  0

  Panie Prezydencie Komorowski ,nie jest Pan Prezydentem wszystkich Polaków. Mówi Pan z pogardą,że kiedyś 1maja to było święto związane z reżimem komunistycznym , obecnie w zwiazku z wstąpieniem do UE.W Polsce jak dotąd nigdy nie było komunizmu.Była Demokracja Ludowa ,a to nie to samo co komunizm i Pan powinien o tym wiedzieć. Ta pogarda świadczy,że jest Pan wrogiem szerokich mas społeczeństwa,skoro tak okresla się w stosunku do PRL.Szkoda,myślałem,że jest Pan pod względem intelektu politycznego bardziej obiektywny. Widocznie miejsce siedzenia zmienia Pańskie wyonbrazenia. To już nie jest intelekt polityczny,tylko cuchnący jad do tych co dali wam gotowy kraj ,można było z niego zrobić gospodarczy raj .Wy swoją postawa i swoim działaniem zamiast zrobić gospodarczy raj ,stworzyliscie sytuację ,że jeden drugiemu na głowę sraj.

 • chromcio24pl

  Oceniono 3 razy 1

  Nie możemy świętować dzień wejścia Polski do Unii Europejskiej. To była największa porażka w historii naszego narodu i Europy. Niestety przykro mi o tym pisać, ale taka jest prawda. W Polsce firmy zwalniają ludzi. Coraz więcej jest bezrobotnych. A PAN PREZYDENT ŚWIĘTUJE ŚWIĘTO PRACY. Ponad 15 % społeczeństwa jest na bezrobociu. Ten dzień powinno być nie tylko świętem pracy, ale również świętem Bez pracy.
  Mamy sporo powodów, aby świętowali oba te dni.

 • canabissativa

  Oceniono 8 razy 2

  ! Maja nigdy nie było świętem komunistów tylko robotników. Na cześć amerykańskiach robotników zamordowanych przez amerykańskich policyjnych siepaczy.
  Spadaj Komokornik! To Unia jest nieumiejetnym naśladowcą ZSRR!!!!!!!!!

 • funkenschlag

  Oceniono 5 razy 3

  Święto nie "było" a "jest" (wystarczy spojżeć do kalendarza) i nie komunistyczne tylko socjalistyczne. I on jest prezydentem?

 • ireneuszfurmaniak

  Oceniono 6 razy 2

  Nie wiem czy Pan Prezydent wie ale 1maja wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń, które miały miejsce w pierwszych dniach maja 1886 r. w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.Owszem komuniści sobie to święto to przywłaszczyli.tak czy siak czy komuna czy unia zostały Polsce narzucone

 • krzywelustro

  Oceniono 8 razy 6

  Według Przewielejebnych to nir żadne święto komunistyczne, ani unijne, ale Uroczystość Świętego Józefa Robotnika.

  Dla niekumatych - kalendarium:
  * 1 stycznia: Uroczystość Bożej Rodzicielki Maryi (a nie żaden tam Nowy Rok, który - jak każde dziecko wie - obchodzi się w pierwszą niedzielę Adwentu)
  * 6 stycznia: Uroczystość Objawienia Pańskiego, dla prostego ludu ewentualnie od biedy: Święto Trzech Króli,
  * niedziela/poniedziałek, marzec lub kwiecień: Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, dla prostego ludu ewentualnie od biedy: Wielkanoc,
  * 1 maja: Uroczystość Św. Józefa Robotnika (a nie żadne tam Święto Pracy),
  * 3 maja: Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski (a nie żadne tam Święto Konstytucji 3 Maja ani Święto Narodowe)
  * niedziela, maj: Uroczystość Zesłania Ducha Świętego (a nie żadne tam Święto Ludowe, Zielone Świątki czy Dzień Strażaka),
  * czwartek, maj lub czerwiec: Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej, dla prostego ludu ewentualnie od biedy: Boże Ciało,
  * 15 sierpnia: Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, dla prostego ludu ewentualnie od biedy: Matki Boskiej Zielnej (a nie żaden tam Dzień Wojska Polskiego, Rocznica Bitwy Warszawskiej ani Święto Narodowe),
  * 1 listopada: radosna Uroczystość Wszystkich Świętych (a nie jakieś tam żałobne Święto Zmarłych),
  * 11 listopada: Uroczystość Św. Marcina Biskupa (a nie jakiś tam Dzień Niepodległości ani Święto Narodowe),
  * 24/25 grudnia: Uroczystość Bożego Narodzenia (a nie jakaś tam Gwiazdka).

 • chi_neng1

  Oceniono 4 razy 0

  Witam i zegnam ozieble gremialne spotkanie pisowskich plewow :) .

 • naw18

  Oceniono 2 razy 0

  Panie prezydencie, po co nam jeszcze odpowiadać za Unię? Nie wystarczy tego bałaganu w kraju?

 • zaanawetprzeciw_2.0

  Oceniono 5 razy 1

  Lepiej mu było z wąsami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje