Zrobili 2-latce tchawicę z jej komórek macierzystych. "Zacznie normalne życie". Przełom?

01.05.2013 11:41
Hannah Warren z rodzicami

Hannah Warren z rodzicami (Fot. Kim Myung-sub AP)

2-letnia dziewczynka urodziła się bez tchawicy. Lekarze byli zdania, że umrze. Teraz ma wszczepioną tchawicę, która powstała z jej własnych komórek macierzystych. Jest najmłodszą na świecie pacjentką, która z powodzeniem skorzystała z tej metody.
Hannah Warren urodziła się w 2010 r. w Korei Południowej. Nie była w stanie jeść, pić ani samodzielnie oddychać. Lekarze ze szpitala w Seulu, gdzie przebywała, uważali, że nie ma szans na leczenie i Hannah umrze.

Wyhodować nową tchawicę

Jedyną nadzieją było zastosowanie eksperymentalnej metody leczenia z wykorzystaniem komórek macierzystych. Lekarze z amerykańskiej kliniki dziecięcej w Illinois pobrali komórki macierzyste dziewczynki z jej kości biodrowej. Następnie w laboratorium były mnożone i powstała z nich nowa tchawica.

Narząd z komórek macierzystych wszczepiono Hannah 9 kwietnia. Wszystko wskazuje na to, że tchawica pracuje prawidłowo, choć dziewczynka ciągle jeszcze korzysta z respiratora.

- To tak, jakby narodziła się na nowo - powiedział po operacji Darryl Warren, ojciec Hannah. - To była jej jedyna szansa - stwierdził.

Teraz musi nadrobić dwa lata

Teraz Hannah czeka dalsze leczenie i rehabilitacja. Musi nauczyć się tego wszystkiego, co potrafią zdrowe 2-latki. Do tej pory nie miała szans mówić czy normalnie jeść. Jej krtań musi przystosować się do nowej sytuacji, urosnąć i zacząć prawidłowo funkcjonować.

Dziewczynka będzie pracować z logopedami nad nauką mówienia. Jeszcze nie może jeść normalnie, ale lekarze pozwolili jej po raz pierwszy spróbować lizaka. - Spróbowała, a gdy zapytałem, czy jej smakuje, skinęła głową - mówi ojciec Hannah.

Zobacz także
Komentarze (38)
Zaloguj się
 • umate

  Oceniono 80 razy 58

  czy to było zgodne z wolą bożą??? Czy na skutek ingerencji człowieka w boski plan takie dziecko nie będzie miało przypadkiem jakiejś bruzdy?

 • iremus

  Oceniono 70 razy 44

  .... Dwulatka z tchawicą z komórek macierzystych. "Zacznie normalne życie" ...
  A co na to wladze w Watykanie? Zgoda na eksperymenty pana boga była? Co bóg stworzył człowiek nie ma prawa poprawiać.

 • zgred_stiopa

  Oceniono 40 razy 32

  eeech... w krajach gdzie nie ma PISu i KK jest jakoś ...inaczej? :)

 • puzonik48

  Oceniono 32 razy 26

  Polacy mogą tylko o takich cudach pomarzyc :(:(To Obama dopuścił badania nad komórkami macierzystymi :)

 • yankes1968

  Oceniono 23 razy 15

  Bluźnierczy zabieg, wbrew woli bóstw. Ingerencja w Święte Prawo Naturalne. Na szczęście nasz kraj nie jest taki zacofany i zgniły moralnie i potrafimy piętnować demoniczne praktyki - niemiłe bogom.

 • radnor

  Oceniono 23 razy 15

  Przecież zgniła moralnie Korea Południowa jest karłem na smyczy amerykańskich imperialistów, Zaraz przyplącze się calli i znów będzie bronił północnego reżimu, pod którym ludzie umierają tysiącami z głodu.

 • grregu

  Oceniono 16 razy 14

  BARDZO DROGIE PAŃSTWO POLSKIE !

  Uprzejmie proszę, o zaprzestanie finansowania pasożyta społecznego, jakim jest kościółek, i przeznaczenie konkordatowych pieniędzy na rozwój biotechnologii oraz nowoczesnych metod leczenia. To, że Suchocka Hanna się na tym nie zna i z powodu ignorancji podpisała beznadziejne porozumienie z Watykanem, nie musi być powodem do trwania w tym szkodliwym społeczni i ekonomicznie błędzie.

  Pozdrawiam

  Podatnik

 • mistrzunio_swiata

  Oceniono 18 razy 14

  Ci Amerykanie to są opóźnieni w rozwoju, słyszałem, że ich pomniki Jezusicka i JP2 nie dorastają naszym nawet do pasa! hahahahahaha co za zacofańcy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje