Zrobili 2-latce tchawicę z jej komórek macierzystych. "Zacznie normalne życie". Przełom?

Hannah Warren z rodzicami

Hannah Warren z rodzicami (Fot. Kim Myung-sub AP)

2-letnia dziewczynka urodziła się bez tchawicy. Lekarze byli zdania, że umrze. Teraz ma wszczepioną tchawicę, która powstała z jej własnych komórek macierzystych. Jest najmłodszą na świecie pacjentką, która z powodzeniem skorzystała z tej metody.
Hannah Warren urodziła się w 2010 r. w Korei Południowej. Nie była w stanie jeść, pić ani samodzielnie oddychać. Lekarze ze szpitala w Seulu, gdzie przebywała, uważali, że nie ma szans na leczenie i Hannah umrze.

Wyhodować nową tchawicę

Jedyną nadzieją było zastosowanie eksperymentalnej metody leczenia z wykorzystaniem komórek macierzystych. Lekarze z amerykańskiej kliniki dziecięcej w Illinois pobrali komórki macierzyste dziewczynki z jej kości biodrowej. Następnie w laboratorium były mnożone i powstała z nich nowa tchawica.

Narząd z komórek macierzystych wszczepiono Hannah 9 kwietnia. Wszystko wskazuje na to, że tchawica pracuje prawidłowo, choć dziewczynka ciągle jeszcze korzysta z respiratora.

- To tak, jakby narodziła się na nowo - powiedział po operacji Darryl Warren, ojciec Hannah. - To była jej jedyna szansa - stwierdził.

Teraz musi nadrobić dwa lata

Teraz Hannah czeka dalsze leczenie i rehabilitacja. Musi nauczyć się tego wszystkiego, co potrafią zdrowe 2-latki. Do tej pory nie miała szans mówić czy normalnie jeść. Jej krtań musi przystosować się do nowej sytuacji, urosnąć i zacząć prawidłowo funkcjonować.

Dziewczynka będzie pracować z logopedami nad nauką mówienia. Jeszcze nie może jeść normalnie, ale lekarze pozwolili jej po raz pierwszy spróbować lizaka. - Spróbowała, a gdy zapytałem, czy jej smakuje, skinęła głową - mówi ojciec Hannah.

Zobacz także
 • Przeszczep nerki USA: Przeszczepili mu nerkę zainfekowaną wścieklizną. Zmarł
 • Brendan Marrocco stracił wszystkie kończyny podczas działań wojennych w Iraku. Dzięki udanej operacji odzyskał ręce Przeszczepili żołnierzowi obie ręce. "Dostałem szansę na drugie życie"
Komentarze (38)
Zrobili 2-latce tchawicę z jej komórek macierzystych. "Zacznie normalne życie". Przełom?
Zaloguj się
 • grregu

  Oceniono 16 razy 14

  BARDZO DROGIE PAŃSTWO POLSKIE !

  Uprzejmie proszę, o zaprzestanie finansowania pasożyta społecznego, jakim jest kościółek, i przeznaczenie konkordatowych pieniędzy na rozwój biotechnologii oraz nowoczesnych metod leczenia. To, że Suchocka Hanna się na tym nie zna i z powodu ignorancji podpisała beznadziejne porozumienie z Watykanem, nie musi być powodem do trwania w tym szkodliwym społeczni i ekonomicznie błędzie.

  Pozdrawiam

  Podatnik

 • ktosmadrzejszy

  Oceniono 6 razy -2

  Panie chcialbym prosic aby zwrocily uwage na to jak wyglada nowoczesna rodzina - pan z Europy i pani z Azji. Wam zostana habisie z Egiptu i Maroka. Zobaczymy czyje potomstwo poradzi sobie lepiej ;-) No i na pewno bedziecie mialy dzieki temu bardziej 'partnerskie' zwiazki.
  ROTFL

 • mistrzunio_swiata

  Oceniono 5 razy 3

  Jak powiedział jeden biskup, takie zabiegi najpierw eksperymentowano na zwierzętach, dlatego jest to zabieg zezwierzęcenia. Amen.

 • yankes1968

  Oceniono 23 razy 15

  Bluźnierczy zabieg, wbrew woli bóstw. Ingerencja w Święte Prawo Naturalne. Na szczęście nasz kraj nie jest taki zacofany i zgniły moralnie i potrafimy piętnować demoniczne praktyki - niemiłe bogom.

 • mistrzunio_swiata

  Oceniono 18 razy 14

  Ci Amerykanie to są opóźnieni w rozwoju, słyszałem, że ich pomniki Jezusicka i JP2 nie dorastają naszym nawet do pasa! hahahahahaha co za zacofańcy.

 • waw-el

  Oceniono 6 razy 6

  """"""""The surgery, pioneered by Dr. Paolo Macchiarini, director of the Advanced Center for Translational Regenerative Medicine at the Karolinska Institute in Stockholm, was only the sixth performed in the world, and Hannah was the youngest patient and first to receive the transplant in the U.S.""""""""

  wyglada mi to raczej na robote szwedzka, a nazwisko wskazuje na Wlocha. ........ zrobione na terenie US.

  Bush i Republikanie tego nie przezyja kiedy sie dowiedza......... Brawo Obama ze pozwoliles.

 • patrzy-kat

  Oceniono 13 razy -7

  Dwulatka zacznie nowe normalne zycie. Tak zgoda ale.... Jestesmy karmieni ( i bedziemy nadal) informacjami jakie to zbawienne skutki niesie ze soba mozliwosc programowania komorek macierzystych. Tak zgoda ale.... To najprostsza droga do niesmiertelnosci ludzkiego ciala. Pytanie zatem: Czy to jesty etyczne?? Ta opcja bedzie jak mniemam dostepna dla majetnych a ci nie naleza do tych, co by sie zbytnio etyka przejmowali. Do majetnych naleza tez wszelkiej masci przestepcy i w tym swietle mnie cala ta sytuacja przeraza. Powiecie ze mozna wprowadzic zakazy, nakazy etc. Coz nie badzmy naiwni za pieniadze mozna kupic niemal wszystko.

 • blogfiles

  Oceniono 16 razy 6

  Komórki macierzyste? Pewnie ją sklonowali, wyabortowali i stąd je pobrali. Terliku bierz ich! Wszak to mordercy!

 • 3-kuleczka

  Oceniono 6 razy 2

  @iremus... wyluzuj,, ubliżac wszystkim dookoła jest najłatwiej, winien moderator, Gazeta,
  a może tak rusz doope na spacer albo obierz mamusi kartofelki do obiadu?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje