Włochy: syn przywódcy partii wydał miliony z budżetu państwa na jacht

01.05.2013 09:18
Riccardo Bossi i jacht, który zakupiono z pieniędzy partii

Riccardo Bossi i jacht, który zakupiono z pieniędzy partii (Fot. za poultrykid / YouTube)

Jacht za 2,5 mln euro kupił za pieniądze z kasy włoskiej partii Liga Północna syn jej założyciela Umberto Bossiego, Riccardo. Jacht ukryty w Tunezji przed włoskim wymiarem sprawiedliwości znalazł dziennikarz "Corriere della Sera".
Jednostką Riccardo Bossiego zainteresowała się natychmiast prokuratura, prowadząca od wielu miesięcy dochodzenie w sprawie skandalu finansowego w prawicowej Lidze Północnej, której kasa - jak się okazało - była do dyspozycji rodziny Bossiego, zwłaszcza jego dwóch synów.

Pod zarzutem nieprawidłowości i oszustw w zarządzaniu funduszami, przekazanymi partii z budżetu państwa w ramach zwrotu kosztów kampanii wyborczej, aresztowano jej byłego skarbnika Francesco Belsito. O popełnienie oszustwa na szkodę państwa podejrzany jest też sam Umberto Bossi.

Właścicielem jest podstawiona spółka

Należący do jego syna jacht "Stella" ma 21 metrów długości i jest najpiękniejszy spośród wszystkich zacumowanych w porcie Marsa al-Kantawi, jednym z najbardziej ekskluzywnych na tunezyjskim wybrzeżu. Reporter największej włoskiej gazety szukał go, bo w czasie śledztwa w sprawie sprzeniewierzenia publicznych pieniędzy pojawił się sygnał, iż kupiony został za nie również jacht, zbudowany w warsztacie szkutniczym w Anglii.

Według prokuratury łódź została formalnie kupiona przez skarbnika ugrupowania dla Riccardo Bossiego, ale jako jej właściciel figuruje podstawiona spółka.

Fundusze partii na jachty i brylanty

Z dokumentów, do których dotarł dziennik, wynika, że jacht zacumował w porcie w Tunezji w marcu zeszłego roku, kiedy we Włoszech wybuchł skandal finansowy w Lidze Północnej i na jaw wyszło, że partyjną kasę traktowano jak bankomat. Bossi junior najwyraźniej ukrył jacht przed wymiarem sprawiedliwości.

Teraz włoska prokuratura dowiedziawszy się o cennym znalezisku zwróciła się do strony tunezyjskiej, bo chce doprowadzić do sądowego zajęcia jachtu. Tego samego domaga się obecny przywódca partii Roberto Maroni, który uważa, że kwota wydana na ten zakup powinna wrócić do jej kasy.

W ciągu minionego roku okazało się, że za pieniądze Ligi Północnej kupiony został dyplom uniwersytetu w Albanii dla młodszego syna założyciela partii, Renzo Bossiego. Fundusze z budżetu przeznaczono też na zakup brylantów dla osób z dawnego kierownictwa ugrupowania.Zobacz także
Komentarze (70)
Zaloguj się
 • poljack

  Oceniono 93 razy 83

  Złodziejom kiedyś obcinano dłonie chyba najwyższa pora do niej wrócić .

 • snowball01

  Oceniono 48 razy 36

  o, jak fajnie: w podobnych artykułach reklamowanych pod tym jest tekst o zegarkach ministra Nowaka :)

 • chi_neng1

  Oceniono 36 razy 32

  Wszyscy chca zyc jak pajac Berlusconi, a jeszcze bardziej byc bogatym jak Berlusconi ...

 • 31.februarius

  Oceniono 6 razy 6

  A czym ma pływać syn przywódcy partii, kajakiem?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje