Hezbollah broni Asada. "Jeżeli sytuacja się zaostrzy, będziemy zobowiązani interweniować"

30.04.2013 22:15
Przywódca Hezbollahu szejk Hassan Nasrallah

Przywódca Hezbollahu szejk Hassan Nasrallah (Fot. Bilal Hussein AP)

Przywódca libańskiego Hezbollahu Sajed Hasan Nasrallah po raz pierwszy dał do zrozumienia, że Iran oraz jego organizacja mogłyby bezpośrednio zainterweniować w konflikt w Syrii, gdyż "przyjaciele Syrii" nie pozwolą na upadek reżimu Asada.
- Syria ma w regionie prawdziwych przyjaciół, którzy nie pozwolą, aby kraj ten wpadł w ręce USA, Izraela lub ugrupowania Al-Takfir (ekstremiści sunniccy - red.) - powiedział Nasrallah w Al-Manar, szyickiej telewizji libańskiej.

- W Syrii od dziesięcioleci są eksperci irańscy, lecz nie ma tam irańskich sił zbrojnych, gdyż teraz walczy tam naród syryjski. Lecz jeśli sytuacja będzie bardziej niebezpieczna, to państwa, ruchy oporu i inne siły będą czuły się zobowiązane interweniować na miejscu - dodał.

Pierwsza tak wyraźna deklaracja Hezbollahu

Hezbollah, sojusznik reżimu prezydenta Baszara el-Asada, jest największą siłą w Libanie, silniejszą militarnie niż armia rządowa. Wspiera syryjskie siły rządowe głównie przy granicy z Libanem w starciach przeciwko głównie sunnickim rebeliantom walczącym, aby usunąć Asada od władzy. Wypowiedź Nasrallaha była pierwszą tak wyraźna deklaracją, że jego ugrupowanie może bardziej włączyć się w ratowanie reżimu Asada.

W styczniu Hezbollah przyznał, iż jego bojownicy walczą w Syrii po stronie rządu. Jeszcze w październiku ubiegłego roku Nasrallah dementował doniesienia, jakoby bojownicy jego ugrupowania pomagali Asadowi w tłumieniu rebelii.

Zobacz także
Komentarze (83)
Zaloguj się
 • staalkeer

  Oceniono 88 razy 42

  Najemnicy w Syrii zaczeli tracic grunt pod nogami to Hezbollah już otwarcie popiera Asada. Za to coraz częściej się mówi że jak Irak dalej będzie sie tak destabilizować to szyici z Iraku mogą wezwać Iran do interwencji w Iraku. Wtedy Izrael będzie miał na prawdę ciepło jak staną u jego granic połączone armie Iranu, Iraku, Libanu, Syrii + Egipt. Wtedy tylko wojna między Arabią Saudyjską, ZEA a Iranem może Izrael uratować. A Arabia, ZEA, Oman, Kuwejt zbroja się ostatnio na potęgę.

 • pismaki_klamia

  Oceniono 109 razy 41

  Ciekawa historia:
  friendsofsyria.wordpress.com/2013/04/26/a-warning-from-syria-iran-and-hizbollah-has-foiled-a-plot-from-israel-to-hit-syria-in-the-last-48-hours-by-dampress/
  Jeden z analityków na Środkowym Wschodzie (też nazywa się Nasrallah) twierdzi, że USA i Izrael zagroziły atakiem na Syrię z terytorium Jordanii wobec ostatnich olbrzymich zwycięstw Syrian Arab Army przeciw bandom terrorystów w rejonie Al Qasir.
  W odpowiedzi wysłano drona, który doleciał spokojnie w pobliże izraelskiej platformy wydobywającej gaz na M. Śródziemnym - czytelna groźba, w razie ataku na Syrię ta platforma i inne instalacje zostaną zniszczone. To właśnie ten dron został później zestrzelony przez lotnictwo Izraela, ale zostało to pieczołowicie przedstawione przez zachodnią i "polską" prasę jako niepowiązane wydarzenie.
  Z kolei w odpowiedzi na to USA dokonało zwrotu w swoim stanowisku w ciągu 24 godzin od pierwszych doniesień o "rewelacjach" Izraela i stworzyło "możliwość" przyznania racji w sprawie "użycia" broni chemicznej.

  Gra na geopolitycznej szachownicy trwa dalej.

  Dla rozrywki polecam bardzo ciekawe doniesienia o nieustannych postępach armii syryjskiej w eliminacji terrorystycznych szczurów: syrianperspective.blogspot.com/

 • calli

  Oceniono 188 razy 40

  Brawo Hezbollah, tak postępują prawdziwi przyjaciele (a nie jak Anglia, Francja czy USA w 2WŚ).

  Niech żyje prezydent Baszar al-Asad! Wiwat Wolna Syria!

  :)

 • pismaki_klamia

  Oceniono 72 razy 36

  Czy GW i inne "polskie" media wspomniały już o tych tragediach, a jeśli nie to dlaczego?

  Thirteen martyred, More than Seventy Injured in al-Marjeh Terrorist Explosion
  Apr 30, 2013 – DAMASCUS, al-Marjeh – Thirteen people were martyred and more than seventy were injured in a terrorist bombing that rocked the crowded area of al-Marjeh in Damascus on Tuesday.
  syrianfreepress.wordpress.com/2013/04/30/16980/
  The morning of April 29, 2013, a terrorist blast by the Western-backed “Free Syrian Army” (FSA) took place next to “Ibn Katheer the Damascene” school during peak hour, when the children were arriving. The school is located close to Ibn Rushd Garden. The explosion resulted in 8 dead, 20 injured, and heavy material damage.
  friendsofsyria.wordpress.com/2013/04/30/obamas-fsa-terrorists-target-children-once-again/
  The "al-Nashra" mentioned that parents locked all the roads in Riad al-Solh in the vicinity of the Cultural Center.
  Adham Zugheib said, speaking on behalf of the people of abductees that "the Turkish Cultural Center will not be oppened before the return of the kidnapped", blaming the responsibility of cutting the road to 2 employees in the Turkish Center who refuse to evacuate”.
  breakingnews.sy/en/article/16528.html
  More outrageous acts carried out by insurgents in the right of the Syrian civilians.
  Free Army militia has carried out a series of the violations in one day by bombarding areas and the blasts and the field executions in the right of the civilians.
  Members of the militants have executed about 30 abducted civilians in Nubl and al-Zahraa areas of Aleppo countryside that are besieged by the militants for weeks.
  breakingnews.sy/en/article/16507.html
  The towns of Nubbol and AlZahraa a home for over 60,000 Syrians had been under siege for the last 10 months now by the “rebels”. The towns have reached the end of their rope. Children started dropping dead because of hunger…
  Knowing the danger still some of the residents ventured out, to bring food and supplies. That’s what happened to the latest group, twenty men, who left to bring food to their families and children a week ago.
  Al-Qaeda FSA hang some of the heads on the entrance of the towns. They offered to give the headless bodies to the families, but for a ransom of about 100,000 Syrian Pound.
  www.syrianews.cc/graphic-fsa-beheaded-group-nubbol-alzahraa/

 • tenare

  Oceniono 23 razy 17

  Terroryści islamscy, Al-Kaida i wszelkij maści bandyci i najemnicy sponsorowani przez USA w Syrii dostają baty od umiarkowanego i laickiego rządu Asada. Dlatego takie nerwowe ruchy Obamy i Żydów o rzekomym użyciu przez Asada broni chemicznej.
  To USA użyły w Falludży w Iraku broni chemicznej mordując głównie ludność cywilną.

 • pismaki_klamia

  Oceniono 26 razy 16

  Piękny film: www.youtube.com/watch?v=EHq4EwZJxII

 • marcinbird

  Oceniono 50 razy 12

  no pewnie, bo Assad utrzymywał tych gości

 • yarrrr

  Oceniono 15 razy 11

  Ciekawe, że akurat teraz Obama przebąkuje o "broni chemicznej" użytej przez Asada i że "będą to dokładnie badać". Przecież wiadomo, że amerykańscy agenci sami mogli jej użyć, albo dostarczyć rebeliantom, by zasymulowali atak armii Asada, tzw. false flag operation.

  Wszyscy którzy myślicie, że Stany Zjednoczone to dobry kraj, zainteresujcie się tym, że:
  - Lincoln został zabity, gdyż próbował wprowadzić państwowy dolar zamiast prywatnego, a takim jest obecny emitowany przez zrzeszenie prywatnych banków - FED.
  - Eisenhower na mowie pożegnalnej ostrzegał przez kompleksem militarno-przemysłowym, który w rzeczywistości trzęsie Ameryką, a jego czarny budżet to biliony dolarów
  - Kennedy ledwie zdążył ostrzec o tym spisku, a został zamordowany

 • pismaki_klamia

  Oceniono 10 razy 8

  www.geopolityka.org/syria-2012/2208-strategiczne-porazki-wolnej-armii-syryjskiej
  ...200 rebeliantów poddało się również we wsiach niedaleko al-Qusayr. Zanim złożyli broń mieli wysłać wiadomość o gotowości poddania się z prośbą o darowanie życia....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje