Hezbollah broni Asada. "Jeżeli sytuacja się zaostrzy, będziemy zobowiązani interweniować"

30.04.2013 22:15
Przywódca Hezbollahu szejk Hassan Nasrallah

Przywódca Hezbollahu szejk Hassan Nasrallah (Fot. Bilal Hussein AP)

Przywódca libańskiego Hezbollahu Sajed Hasan Nasrallah po raz pierwszy dał do zrozumienia, że Iran oraz jego organizacja mogłyby bezpośrednio zainterweniować w konflikt w Syrii, gdyż "przyjaciele Syrii" nie pozwolą na upadek reżimu Asada.
- Syria ma w regionie prawdziwych przyjaciół, którzy nie pozwolą, aby kraj ten wpadł w ręce USA, Izraela lub ugrupowania Al-Takfir (ekstremiści sunniccy - red.) - powiedział Nasrallah w Al-Manar, szyickiej telewizji libańskiej.

- W Syrii od dziesięcioleci są eksperci irańscy, lecz nie ma tam irańskich sił zbrojnych, gdyż teraz walczy tam naród syryjski. Lecz jeśli sytuacja będzie bardziej niebezpieczna, to państwa, ruchy oporu i inne siły będą czuły się zobowiązane interweniować na miejscu - dodał.

Pierwsza tak wyraźna deklaracja Hezbollahu

Hezbollah, sojusznik reżimu prezydenta Baszara el-Asada, jest największą siłą w Libanie, silniejszą militarnie niż armia rządowa. Wspiera syryjskie siły rządowe głównie przy granicy z Libanem w starciach przeciwko głównie sunnickim rebeliantom walczącym, aby usunąć Asada od władzy. Wypowiedź Nasrallaha była pierwszą tak wyraźna deklaracją, że jego ugrupowanie może bardziej włączyć się w ratowanie reżimu Asada.

W styczniu Hezbollah przyznał, iż jego bojownicy walczą w Syrii po stronie rządu. Jeszcze w październiku ubiegłego roku Nasrallah dementował doniesienia, jakoby bojownicy jego ugrupowania pomagali Asadowi w tłumieniu rebelii.

Zobacz także
Komentarze (83)
Hezbollah broni Asada. "Jeżeli sytuacja się zaostrzy, będziemy zobowiązani interweniować"
Zaloguj się
 • janeks-dwa

  0

  do wszystkich polaczkow --przyjaciol assada jeddzcie mu pomagac,

 • cuker1109

  Oceniono 1 raz 1

  bomba

 • muledet.3

  Oceniono 1 raz -1

  Nasrallah ma duża gębę.jego wejście do Syrii to koniec nasralli

 • kaszebe12

  Oceniono 4 razy 4

  Jakos cicho o "europejskich" najemnikach "wyjezdzajacych na wakacje do Turcji" , a finansowanych przez Katar.- Ten temat poruszyly tylko belgijskie media , ale sprawe szybko wyciszono...
  Podobno macie dowody na stosowanie broni chemicznej przez syryjska armie.- Na co czekacie , by "demokratyzowac" Syrie ?

 • lactum

  Oceniono 1 raz 1

  Jasne, bo suniccy bracia islamscy popierani przez miedzy innymi Arabie Saudyjska, Katar sa dla szyickich braci z Iranu nie na reke. Wola wiec zachowac co prawda niezbyt religijnego alewite Assada, ale przynajmniej nie zagrazajacemu ich interesom.

 • feurig59

  Oceniono 5 razy -3

  Syria Syrią. Najbardziej ciekawe jest studium tych wypowiedzi wokół. Wiekszość bierze stronę Asad jest nagle czystym dobrem i bohaterem, rebelianci to zło. Albo odwrotnie rebelianci to anioły z kałachami a Asad to szatan. Trzeba jasno brać stronę i demonstrować swoje poglądy, a im mniej rozsądku, tym bardziej radykalnie i fanatycznie. Same emocje i fechtowanie ofiarami, że ten to setki, a tamci to miliony ..., no i spisek US-amerykański i Izraelski żeby zdestabilizować wszystko na Bliskim Wschodzie, bo wtedy(!) Izrael będzie bezpieczny. Przepraszam kochani, ale jakoś mi w tym wszystkim brak rozumu, umiaru, dystansu w tym do własnych mniemań. Rzadko, nad zwyczaj rzadko pojawiają się jakieś zdania o tym, że Asad nie jest czysty i rebelianci też nie - ale wtedy na ogól jest to zakrzyczane przez fanatyków jednej ze stron, które juz dawno wyłączyły mózgi...

 • polak_ateista

  Oceniono 7 razy -5

  I dobrze, niech muslimy się wyrzynają.

  gmyzienie.salon24.pl/

 • zigzaur

  Oceniono 8 razy -8

  Mówiąc bardzo oględnie, hezbollah "przyjął żeńską postawę kopulacyjną".

 • donpedro69.net

  Oceniono 10 razy 6

  "Syria ma w regionie prawdziwych przyjaciół, którzy nie pozwolą, aby kraj ten wpadł w ręce USA, Izraela" - I tak ma być, to mi się podoba! :P

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje