Większość muzułmanów za wolnością religijną, przeciwko seksowi pozamałżeńskiemu [WIELKI SONDAŻ]

30.04.2013 20:30
Muzułmanie podczas modlitwy

Muzułmanie podczas modlitwy (Fot. ATHAR HUSSAIN REUTERS)

Większość muzułmanów na świecie chciałaby, aby szariat (religijne prawo muzułmańskie) obowiązywał w ich kraju, jednakże różnorodnie interpretują jego zawartość - wynika z opublikowanych we wtorek danych badań Pew Forum.
W badaniach, które prowadzono od 2008 do 2012 roku, wzięło udział 38 000 osób w 39 krajach. Badania prowadzono pod hasłem "Religia, Polityka i Społeczeństwo" w społecznościach islamskich; islam to druga po chrześcijaństwie pod względem liczby wyznawców (1,2 mld) religia monoteistyczna.

Większość muzułmanów, zwłaszcza w Azji, Afryce i na Bliskim Wschodzie, pragnie ustanowienia szariatu, przy czym dane bardzo się różnią w poszczególnych krajach - od 8 proc. w Azerbejdżanie do niemal jednomyślnych 99 proc. w Afganistanie. Generalnie jednak w przeważającej większości państw, które wzięły udział w badaniach, większość opowiada się za szariatem (71 proc. w Nigerii, 72 proc. w Indonezji, 74 proc. w Egipcie, 89 proc. na terenach palestyńskich).

Większość za szariatem

Większość ankietowanych uważa, że prawo szariatu powinno decydować o sprawach rodzinnych, jak rozwody czy spory majątkowe. Jednocześnie badanie pokazuje, że nawet w tych licznych krajach, gdzie istnieje wielkie poparcie dla szariatu, większość muzułmanów opowiada się za wolnością religijną ludzi innych wyznań.

W większości państw, w których prowadzono badania, muzułmanie są bardziej zaniepokojeni islamskim ekstremizmem niż innymi formami przemocy na tle religijnym. Większość - od 74 proc. w Libanie do 96 proc. w Malezji - uważa, iż żony powinny zawsze być posłuszne mężom.

Taką opinię wyrażają zarówno muzułmańskie kobiety, jak i mężczyźni. Trzy czwarte uważa aborcje za moralnie naganne, co najmniej 80 proc. odrzuca jako niemoralny homoseksualizm i seks pozamałżeński. Zdecydowana mniejszość uważa za wielki problem napięcia między szyitami a sunnitami.

Zobacz także
Komentarze (92)
Zaloguj się
 • jawa03

  Oceniono 451 razy 399

  Islam to najbardziej tolerancyna religia na świecie! W żadnej innej religii nie toleruje się rzeczy takich jak:
  -zamachy bombowe
  -ukamieniowania kobiet
  -bicie dzieci i kobiet
  -oblewanie kwasem twarzy
  -hłosta dla kobiety za zostanie zgwałconą
  -kara śmierci za żart o założycielu religi
  -kara śmierci za homoseksualizm
  -itd

 • cfaniaczki_z_gw

  Oceniono 281 razy 255

  Oni serio są tak głupi, że nie wiedzą, że w zasadzie szariat i wolność religijna się wykluczają?

 • notremak

  Oceniono 176 razy 130

  Dlatego żadnych muslimów w Polsce.
  I zero katoli. Katoli, nie katolików, bo różnica między katolem a katolikiem jest taka, jak między kibolem a kibicem.

 • odowk

  Oceniono 64 razy 56

  "Większość muzułmanów za wolnością religijną"

  No nie, oni są przeciw wolności religijnej. Jeśliby byli za wolnością religijną, to nie prześladowaliby/ mordowaliby tych swoich obywateli, którzy wyznają inną religię niż islam lub nie wyznają żadnej religii.

  Proszę zdefiniować pojęcie wolności religijnej.

 • szelesty_zwieraczy

  Oceniono 46 razy 32

  Islam to religia pokoju. Ale nie do końca. Jeśli znajda się tacy, którzy chcą szariat "interpretować", pozostali zechcą urwać im głowę razem z kręgosłupem i płucami. Polecam lekturę fatw. Najlepsza jest ta o goleniu się przez panów. Najpierw cytujemy "Zbiór Prawdziwy" Al Bukhariego (sobie wygooglujcie hadisy), potem zapodajemy tę tu oto fatwę z dnia: Thul-Qi'dah 20, 1426 (21-12-2005). Tak, słusznie się domyślacie, golenie się poniżej gumki w majtach. Islam to system. Totalitarny. I gorszy (bardzo opresyjny) wypiera lepszy (czyli CIUT mniej opresyjny, co nie znaczy, że nieopresyjny). Pardon. Oni inaczej rozumieją "gorszy" i "lepszy". Buziaki ślę Tomaszowi. Kto w temacie ten wie, któremu :)

 • odowk

  Oceniono 30 razy 28

  "Większość muzułmanów, zwłaszcza w Azji, Afryce i na Bliskim Wschodzie, pragnie ustanowienia szariatu, przy czym dane bardzo się różnią w poszczególnych krajach - od 8 proc. w Azerbejdżanie do niemal jednomyślnych 99 proc. w Afganistanie."

  Cholera, jaka szkoda, że Sowieci nie podbili Afganistanu, zrobiliby złotą robotę dla świata.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje