Ukraina skazana za aresztowanie Tymoszenko. Decyzja Trybunału Praw Człowieka

30.04.2013 10:57
Julia Tymoszenko

Julia Tymoszenko (Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta)

Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał decyzję w sprawie aresztowania przez władze Ukrainy byłej premier Julii Tymoszenko. - Aresztowanie byłej premier Ukrainy w sierpniu 2011 roku było niezgodne z prawem i miało podłoże polityczne - uznali sędziowie. Ich zdaniem Kijów naruszył trzy artykuły europejskiej konwencji praw człowieka.
Trybunał uznał jednocześnie, że skarga Tymoszenko na tortury, które miały polegać na odwlekaniu przez władze więzienne jej leczenia w szpitalu, jest bezpodstawna.

Opozycjonistka trafiła do aresztu śledczego podczas swego procesu, w którym została następnie uznana za winną naruszeń przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosją w 2009 roku i skazana na siedem lat więzienia. W okresie podpisywania tych umów Tymoszenko stała na czele rządu ukraińskiego.

Dzisiejsze orzeczenie Trybunału dotyczy wyłącznie łamania praw Tymoszenko podczas procesu w sprawie kontraktów gazowych, a nie samego wyroku pozbawienia wolności - pisze agencja Interfax-Ukraina.

Powstrzymać naciski polityczne na sądy

Przedstawicielka Tymoszenko w Trybunale Wałentyna Tełyczenko oświadczyła, że jego decyzja była spodziewana. - Ukraińskie władze powinny teraz poważnie zastanowić się nad krokami, które należy podjąć, by powstrzymać naciski polityczne na sądy, oraz oczyścić swą reputację - powiedziała.

Nazar Kulczycki, który reprezentuje w strasburskim trybunale władze Ukrainy, nie chciał komentować werdyktu. - Musimy otrzymać tę decyzję i dopiero wtedy będziemy ją analizować - podkreślił.

Już jesienią na wolności?

Wcześniej Tełyczenko oceniała, że orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie złamania praw jej klientki pozwoli obronie Tymoszenko zwrócić się do Sądu Najwyższego Ukrainy z wnioskiem o skasowanie wyroku więzienia dla byłej premier.

- Jeśli ukraiński system sądowy, czyli Sąd Najwyższy, będzie działał zgodnie z prawem i wyrok na Tymoszenko zostanie skasowany, to już jesienią będzie mogła ona wyjść na wolność - powiedziała Tełyczenko.

Trybunał w Strasburgu potwierdził stanowisko Unii Europejskiej, która już wcześniej nawoływała Ukrainę do rezygnacji z wybiórczego stosowania prawa wobec opozycji. Zgodnie z wymogami Brukseli Kijów powinien rozwiązać ten problem przed oczekiwanym jesienią w Wilnie podpisaniem umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE. Unijni politycy ostrzegają, że w przeciwnym razie umowa nie zostanie zawarta.

Zobacz także
Komentarze (92)
Zaloguj się
 • arahat1

  Oceniono 88 razy 78

  zmanipulowany tytul...trybunal wydal wyrok potepiajacy ale arestzowanie tymoszenko przed wyrokiem sadowym!!!!! kur**** jak zawsze media manipuluja ciemnym plebsem...

 • minusujcie_mnie_lemingi

  Oceniono 90 razy 66

  można odnieść wrażenie że Trybunał zarzucił Ukrainie bezprawne aresztowanie Tymoszenko. A tak naprawdę wyrok dotyczy łamania jej praw podczas procesu i nie zawiera ani jednego zdania na temat czy Tymoszenko jest winna czy nie. Specjalnie manipulujecie czy faktycznie nie wiecie o czym piszecie ?

 • mateusztt

  Oceniono 88 razy 58

  Ukraina naruszyła "święte prawo" polityków do okradania swojego narodu.
  To tworzy groźny precedens, teraz złodziejaszki z innych krajów stają na głowie żeby wybronić kumpelę

 • verjad

  Oceniono 93 razy 55

  Europejski Trybunał Praw Człowieka wytyczył nowe standardy:

  SKAZANIE POLITYKA ZA COKOLWIEK NARUSZA PRAWA CZŁOWIEKA !!

  Brawo!

 • blue911

  Oceniono 86 razy 46

  A czy I ktory trybunal osadzi dlaczego Bush,Cheney I Rumsfeld nie tylko sa jeszcze na wolnosci,ale popisuja sie w mediach slawa I wykwintnym stylem zycia????? HIPOKRYCI NA PASKU MURDOCHA - odpowiedzcie ????!!!! Dopiero wtedy przestane uwazac,ze bronienie tej panny lekkich zasad Tymoszenko to prawdziwa troska o demokracje. Bydlo zaklamane.

 • imw

  Oceniono 44 razy 36

  "Orzeczenie Trybunału dotyczy wyłącznie łamania praw Tymoszenko podczas procesu w sprawie umów gazowych, a nie samego wyroku pozbawienia wolności"

  Czy łamanie praw to polegało na umieszczeniu podejrzanej w areszcie??

 • krzysiozboj

  Oceniono 52 razy 26

  Bezczelne ukraińskie goje chazarkę tak ciemiężą? Na takie coś współbracia w Europie przecież pozwolić nie mogą. Drugi męczennik w Rosji, niejaki Chodorkowski, ten też za niewinność skazany.

 • blue911

  Oceniono 36 razy 24

  A kto zasiada w tym "Trybunale" I skad pochodza uposazenia tych sedziow?????!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje