Rosyjski samolot pasażerski ostrzelany nad Syrią? "Dwie rakiety"

30.04.2013 06:33
Samolot linii Nordwind B-767 na lotnisku w Moskwie

Samolot linii Nordwind B-767 na lotnisku w Moskwie (Fot. Wikipedia)

Samolot pasażerski linii NordWind Airlines był na wysokości 8 tys. m nad Syrią, gdy - według rosyjskich mediów - dostrzeżono wybuchy. Załoga zarejestrowała "działania bojowe" na ziemi, które, zdaniem pilotów, mogły zagrażać samolotowi i pasażerom. Samolot bez przeszkód dokończył lot, ale rosyjskie MSZ wyjaśnia sprawę. Russia Today pisze o "dwóch rakietach".
Pierwsze informacje o domniemanym ostrzelaniu airbusa A320 linii Nordwind Airlines podała agencja Interfax, powołując się na władze Syrii. "Niezidentyfikowane siły wystrzeliły dwie rakiety ziemia-powietrze, które eksplodowały w bardzo bliskiej odległości od cywilnego samolotu należącego do rosyjskich linii lotniczych" - podał Interfax.

Piloci zdążyli dokonać manewru, który "uratował życie pasażerów". Wioząca 159 turystów z egipskiego kurortu Szarm el-Szejk do Kazania maszyna wylądowała na lotnisku w Kazaniu w należącej do Federacji Rosyjskiej republice Tatarstanu. Nikt nie został ranny, a samolot nie został uszkodzony, ale rosyjskie MSZ podjęło nadzwyczajne kroki w celu wyjaśnienia okoliczności możliwej groźby dla maszyny - powiedział rzecznik ministerstwa Aleksander Łukaszewicz.

"Działania bojowe"

Rosjanie nie podają szczegółów zdarzenia, nie potwierdzają też, czy rzeczywiście był to atak wymierzony specjalnie w maszynę linii Nordwind Airlines. Eksperci twierdzą - według Russia Today - że jak na razie nie ma powodów, by przypuszczać, że doszło do ataku rakietowego.

Rosyjskie media piszą jednak, że załoga zarejestrowała "działania bojowe" na ziemi. Nie przybliżyli, o jakie działania mogło chodzić, ale zdaniem ośmioosobowej załogi mogły one zagrażać samolotowi i pasażerom. Istnieje podejrzenie, że dokonano ostrzału samolotu. Dlatego załoga zdecydowała się zwiększyć wysokość lotu.

Był atak rakietowy czy go nie było?

Nie milkną jednak wątpliwości co do tego, czy samolot rzeczywiście został zaatakowany. Syryjskie władze lotnicze zapewniają, że naziemne ośrodki kontroli lotów nie potwierdziły doniesień o ostrzelaniu maszyny. W wersji pilotów mowa jest o "błyskach na ziemi", zaobserwowanych w górskim rejonie Syrii i manewrze unikowym.

Ale rosyjscy eksperci lotniczy już podają w wątpliwość, czy cywilny samolot pasażerski jest w stanie wykonać manewr, pozwalający uniknąć trafienia rakietą.

Wojna domowa w Syrii

W Syrii trwa wojna domowa. Siły wierne autorytarnemu prezydentowi Baszarowi Asadowi usiłują zwalczyć rebelię ochotniczej Syryjskiej Wolnej Armii. W krwawym konflikcie zginęło już ponad 70 tys. ludzi - szacuje ONZ.

Ponad 1,4 mln syryjskich uchodźców przebywa obecnie w krajach sąsiadujących z Syrią - wynika z danych opublikowanych w piątek przez Urząd Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR). Amerykańskie agencje wywiadowcze uważają, że syryjski rząd najpewniej użył ostatnio broni chemicznej na niewielką skalę. Reżim odrzuca oskarżenia.

Zobacz także
Komentarze (95)
Zaloguj się
 • amiszaginal

  Oceniono 85 razy 57

  To terroryści zwani też rebeliantami!Owi "bojownicy" niszczą kraj,zabijają ludzi a niektóre głupie rządy chcą jeszcze kim pomóc ,by upadek legalnego rządu szybko się dokonał!
  To jest to samo,co z bolszewizmem w Rosji w 1917 r.

 • lord.wiader

  Oceniono 88 razy 40

  Russia Today donosi: "Nasz samolot pasazerski wykonujacy pokojowy lot rejsowy zostal ostrzelany. Po wymanewrowaniu dwoch rakiet odpowiedzial ogniem niszczac kompanie czolgow i otwierajac droge naszym traktorom i kombajnom na tyly agresora".

 • yarrrr

  Oceniono 67 razy 39

  Strzelały pewnie buraki, porozumiewające się, wyrażające radość i smutek, słowami: allah snackbar (innych nie znają).

 • mawohe

  Oceniono 65 razy 33

  Samolot pasażerski z rosyjskimi "turystami" na pokładzie za pomocą manewrów uniknął trafienia rakietami. Śmiech na sali. Ruscy to jednak mają poczucie humoru.

 • k1985

  Oceniono 61 razy 33

  Samolot miał system ostrzegania przed rakietami? Wystrzelił wabiki???? Rakiety były tak powolne że nie dogoniły samolotu i wybuchły gdzieś w przestrzeni bo nie wiedziały jak się naprowadzić???

 • jami8

  Oceniono 43 razy 29

  Dwie rakiety?

  A może "dwa wybuchy"?

  Niech zgłoszą się do Macierewicza. On wszystko wyjaśni.

 • smok61

  Oceniono 53 razy 25

  No to Rosjanie mają zagwozdkę....
  8000 metrów to nie pułap dla powstańczej bazuki.

 • palaczzaba

  Oceniono 52 razy 14

  Radio Erewań podało: Na granicy Chińsko - radzieckiej, wojsko chińskie zaatakowało pracujący w polu traktor radziecki. Traktor odpowiedział ogniem rakietowym i odleciał w kierunku Moskwy...

  Mniej więcej tyle prawdy jest w ostrzelaniu samolotu rosyjskiego, pytanie tylko jaki interes ma Rosja w tej sprawie. Zaraz się okaże, że sprzeda Syrii zapasy broni do rozprawienia się z rebeliantami by sytuacja się nie powtórzyła.

  Ciekawe jaki manewr jest w stanie zrobić samolot cywilny by uniknąć rakiety ziemia-powietrze to raz
  Dwa ciekawe jakie rakiety posiadają rebelianci, że są w stanie próbować zestrzelić samolot na pułapie 8000 m

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje