Rosyjski samolot pasażerski ostrzelany nad Syrią? "Dwie rakiety"

30.04.2013 06:33
Samolot linii Nordwind B-767 na lotnisku w Moskwie

Samolot linii Nordwind B-767 na lotnisku w Moskwie (Fot. Wikipedia)

Samolot pasażerski linii NordWind Airlines był na wysokości 8 tys. m nad Syrią, gdy - według rosyjskich mediów - dostrzeżono wybuchy. Załoga zarejestrowała "działania bojowe" na ziemi, które, zdaniem pilotów, mogły zagrażać samolotowi i pasażerom. Samolot bez przeszkód dokończył lot, ale rosyjskie MSZ wyjaśnia sprawę. Russia Today pisze o "dwóch rakietach".
Pierwsze informacje o domniemanym ostrzelaniu airbusa A320 linii Nordwind Airlines podała agencja Interfax, powołując się na władze Syrii. "Niezidentyfikowane siły wystrzeliły dwie rakiety ziemia-powietrze, które eksplodowały w bardzo bliskiej odległości od cywilnego samolotu należącego do rosyjskich linii lotniczych" - podał Interfax.

Piloci zdążyli dokonać manewru, który "uratował życie pasażerów". Wioząca 159 turystów z egipskiego kurortu Szarm el-Szejk do Kazania maszyna wylądowała na lotnisku w Kazaniu w należącej do Federacji Rosyjskiej republice Tatarstanu. Nikt nie został ranny, a samolot nie został uszkodzony, ale rosyjskie MSZ podjęło nadzwyczajne kroki w celu wyjaśnienia okoliczności możliwej groźby dla maszyny - powiedział rzecznik ministerstwa Aleksander Łukaszewicz.

"Działania bojowe"

Rosjanie nie podają szczegółów zdarzenia, nie potwierdzają też, czy rzeczywiście był to atak wymierzony specjalnie w maszynę linii Nordwind Airlines. Eksperci twierdzą - według Russia Today - że jak na razie nie ma powodów, by przypuszczać, że doszło do ataku rakietowego.

Rosyjskie media piszą jednak, że załoga zarejestrowała "działania bojowe" na ziemi. Nie przybliżyli, o jakie działania mogło chodzić, ale zdaniem ośmioosobowej załogi mogły one zagrażać samolotowi i pasażerom. Istnieje podejrzenie, że dokonano ostrzału samolotu. Dlatego załoga zdecydowała się zwiększyć wysokość lotu.

Był atak rakietowy czy go nie było?

Nie milkną jednak wątpliwości co do tego, czy samolot rzeczywiście został zaatakowany. Syryjskie władze lotnicze zapewniają, że naziemne ośrodki kontroli lotów nie potwierdziły doniesień o ostrzelaniu maszyny. W wersji pilotów mowa jest o "błyskach na ziemi", zaobserwowanych w górskim rejonie Syrii i manewrze unikowym.

Ale rosyjscy eksperci lotniczy już podają w wątpliwość, czy cywilny samolot pasażerski jest w stanie wykonać manewr, pozwalający uniknąć trafienia rakietą.

Wojna domowa w Syrii

W Syrii trwa wojna domowa. Siły wierne autorytarnemu prezydentowi Baszarowi Asadowi usiłują zwalczyć rebelię ochotniczej Syryjskiej Wolnej Armii. W krwawym konflikcie zginęło już ponad 70 tys. ludzi - szacuje ONZ.

Ponad 1,4 mln syryjskich uchodźców przebywa obecnie w krajach sąsiadujących z Syrią - wynika z danych opublikowanych w piątek przez Urząd Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR). Amerykańskie agencje wywiadowcze uważają, że syryjski rząd najpewniej użył ostatnio broni chemicznej na niewielką skalę. Reżim odrzuca oskarżenia.

Zobacz także
Komentarze (95)
Rosyjski samolot pasażerski ostrzelany nad Syrią? "Dwie rakiety"
Zaloguj się
 • jan_sobczak1

  Oceniono 4 razy 2

  Wojsko Chińskie zaatakowało spokojnie pracujący w polu traktor radziecki, traktor odpowiedział ogniem rakietowym i odleciał w kierunku Moskwy.

 • losiu4

  Oceniono 9 razy 3

  jakaś sciema albo grube niedomówienie. Zwykły "pasazer" nie ma szans na uniknięcie trafienia rakietą, ze o 2 rakietach nie wspomnę.

  Pozdrawiam

  Losiu

 • zigzaur

  Oceniono 7 razy -1

  Kto wymyślił taką nazwę linii lotniczych "Nordwind". W czasie II wojny światowej była niemiecka ofensywa o tym kryptonimie:
  pl.wikipedia.org/wiki/Operacja_Nordwind
  Nie lepiej nazwać linie lotnicze "Barbarossa"? Brzmi dźwięcznie i ładnie. A w dodatku cesarz Fryderyk Barbarossa był podróżnikiem i to też na Bliski Wschód.

 • 5rolnikzwilkowiecka

  Oceniono 9 razy 3

  "Rosyjski samolot pasażerski ostrzelany nad Syrią? "Dwie rakiety"

  Noooo kurde !!!!
  Jak wy tak bedzieta cylować, to wy ty wojny za Chiny nie wygracie !!!

 • supertlumacz

  Oceniono 12 razy 0

  news.xinhuanet.com/english/world/2013-04/30/c_132349608.htm
  Obama i Putin rozmawiali w poniedziałek telefonicznie na temat Syrii
  BHO przyjedzie do Rosji na rozmowy w tej sprawie we wrześniu.

  Szkoda że u Chińczyków nie ma możliwości komentarzy. Spopularyzowałbym GW jako najwybitniejszy dziennik satyryczny w świecie.

 • phillip_lee_81

  Oceniono 12 razy -6

  Słabe te rakiety
  Gdy Gruzini zaczęli strącać polskimi rakietami ruskie ,,latające trumny'' to Putinowi od razu odechciało się wojny na Kaukazie i jego żołnierze pouciekali do Osetii gubiąc buty

 • gorillaglu

  Oceniono 7 razy -3

  Towarzysze ze Specnazu spisali się na medal.

 • ulebyk

  Oceniono 18 razy -4

  Jeśli ktoś ostrzelał samolot pasażerski to pewnie międzynarodowe bandziorki nasłane na Syrię przez Izrael i USA, finansowane przez UK. No ale pranie mózgu i propaganda antysyryjska w koszernych mediach pokroju gadzinówki Szechtera trwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje