NIK: Służby bez kontroli sięgają po nasze billingi

Policja, służby specjalne, a nawet sądy i prokuratura sięgają po nasze dane telekomunikacyjne dowolnie i bez kontroli - stwierdza NIK podczas precedensowej kontroli
NIK kontrolował wszystkich 18 podmiotów uprawnionych do pobierania danych telekomunikacyjnych - poza Agencją Wywiadu. Dziś przekaże te informacje prezesowi Trybunału Konstytucyjnego. Prezes prosił o to, bo w Trybunale jest siedem skarg - rzecznika praw obywatelskich i prokuratora generalnego - na różne formy inwigilacji. W tym cztery na billingowanie połączone w jedną sprawę.

NIK alarmuje, że obowiązujące przepisy o pozyskiwaniu danych telekomunikacyjnych "nie chronią w wystarczającym stopniu praw i wolności obywatelskich". Inspektorzy NIK kontrolowali sięganie po dane telekomunikacyjne po doniesieniach fundacji Panoptykon i mediów o tym, że polskie organy śledcze biją w tej dziedzinie rekordy europejskie: w 2012 było to między 1,8 a 2,1 mln zapytań (różnią się dane od teleoperatorów i od służb). A także po ujawnieniu przez "Gazetę" w 2010 r., że przynajmniej dziesięciu dziennikarzy było - bez podejrzenia o jakiekolwiek przestępstwo - billingowanych przez służby. Rekordzistką była Monika Olejnik (Radio ZET) - pobrano jej billingi za dwa lata.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Komentarze (68)
NIK: Służby bez kontroli sięgają po nasze billingi
Zaloguj się
 • jedyny_twardziel

  0

  Wynika z tego,
  Że " Wolność Słowa ",
  To tylko taka:
  " Ściema Rządowa ".

 • sylwek47

  0

  Nie wiem jakim sposobem żona wyciągnęła mój billing i terraaaaaz...

 • phillip_lee_81

  0

  Z kolei z danych fundacji Panoptykon, uzyskanych bezpośrednio od służb w trybie dostępu do informacji publicznej, liczba zapytań była jednak w 2012 r. wyższa niż przed rokiem. Policja, Straż Graniczna, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Żandarmeria Wojskowa, Kontrola Skarbowa i Służba Celna przyznały, że w ubiegłym roku występowały o takie dane blisko 2 mln 135 tys. razy – czyli o ponad 201 tys. razy więcej niż w roku 2011.

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 7 razy 3

  Należy wrócić do budek telefonicznych,komórki wyrzucić na śmietnik. W budkach kontrole rozmów są nie do podsłuchania.

 • lisowski.piotr

  Oceniono 11 razy 3

  No to jest Polska Tuska czyli II RP zwana III RP gdzie ubecja trzyma w szachu wszystkich a przerośnięte służby rządzą państwem.

 • czynnik.rakotworczy

  Oceniono 11 razy 5

  Czy na prawdę nie można już tego pis odsunąć od władzy? Przecież oni tylko blokują Wielkie Łefołmy, szczują, a do tego inwigilują, i jak w takich warunkach ma rządzić phłemieł?

 • rozterka47

  Oceniono 10 razy 10

  Gorzej jak za komuny

 • sprawazlewa

  Oceniono 7 razy 7

  Kiedyś była jedna SB. I dawała radę. Dziś siedem i co? Jak trzeba znaleźć bandytę to nikogo nie ma, a łapie się tych co nie uciekają, bo nie mają powodu.

 • agap.e

  Oceniono 5 razy 1

  Trzeba odsunąć od władzy faszystowskie rządy Kaczyńskiego i agenta Tomka.Tusk pokaże,że można inaczej rządzić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje