Rosja i Japonia oficjalnie zakończą wojnę? Wznowienie rozmów pokojowych

29.04.2013 18:57
Rosja i Japonia wznowią przerwane kilka lat temu rozmowy na temat zawarcia traktatu pokojowego - poinformowali po rozmowach w Moskwie przywódcy obu krajów: prezydent Władimir Putin i premier Shinzo Abe

Rosja i Japonia wznowią przerwane kilka lat temu rozmowy na temat zawarcia traktatu pokojowego - poinformowali po rozmowach w Moskwie przywódcy obu krajów: prezydent Władimir Putin i premier Shinzo Abe (Fot. POOL REUTERS)

Rosja i Japonia wznowią przerwane kilka lat temu rozmowy na temat zawarcia traktatu pokojowego - poinformowali po rozmowach w Moskwie przywódcy obu krajów: prezydent Władimir Putin i premier Shinzo Abe.
Putin i Abe przekazali, że polecili swoim ministerstwom spraw zagranicznych przyspieszenie negocjacji, mających na celu przygotowanie wzajemnie akceptowalnych wariantów rozwiązania tego problemu. Prezydent Rosji i premier Japonii podkreślili, że nie jest normalne, że w 67 lat po II wojnie światowej ich kraje nie podpisały traktatu pokojowego.

Abe przyznał, że w stanowiskach stron występują "istotne rozbieżności", i zapowiedział, że będzie osobiście nadzorować rozmowy w tej sprawie. Putin ze swej strony zaznaczył, iż wznowienie negocjacji na temat traktatu pokojowego nie oznacza, że "wszystko zostanie rozwiązane już jutro".

Gospodarz Kremla oznajmił też, że najlepszym sposobem na rozwiązanie problemu traktatu pokojowego jest rozwój kontaktów gospodarczych i humanitarnych. - Stworzy to warunki do zwiększenia zaufania i przybliży nas do osiągnięcia celu - powiedział.

Premier Japonii odwiedził Rosję po raz pierwszy od 10 lat

Abe od niedzieli przebywa z wizytą w Moskwie. Jest to pierwsza od 10 lat wizyta szefa rządu Japonii w Federacji Rosyjskiej. Japońskiemu premierowi towarzyszy ponad 120 czołowych przemysłowców i przedsiębiorców, co jest bezprecedensowym wydarzeniem w stosunkach dwustronnych.

Główną przeszkodą na drodze do zawarcia traktatu pokojowego jest spór między Moskwą a Tokio o Kuryle. Dotyczy on czterech wysp zajętych przez ZSRR w ostatnich dniach II wojny światowej - Kunashir, Iturup, Habomai i Shikotan. Są one położone między rosyjskim Półwyspem Kamczackim a japońską wyspą Hokkaido. Rosja nazywa je Kurylami Południowymi, a Japonia - Terytoriami Północnymi.

Rosyjsko-japońskie rozmowy na temat traktatu pokojowego faktycznie zostały zerwane po tym, jak 1 listopada 2010 roku ówczesny prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew odwiedził wyspę Kunashir, co wywołało wściekłość w Tokio. Miedwiediew był pierwszym w historii szefem państwa rosyjskiego - licząc również okres carski i radziecki - który złożył wizytę na Kurylach. W lipcu 2012 roku Miedwiediew uczynił to po raz drugi - tym razem jako premier.

Będą regularne konsultacje

Putin i Abe poinformowali także, iż porozumieli się w sprawie organizowania regularnych konsultacji między resortami dyplomacji i obrony dwóch krajów w formacie "dwa plus dwa", jak również między Radą Bezpieczeństwa FR i Ministerstwem Spraw Zagranicznych Japonii.

Poza problemem Kurylów przywódcy Japonii i Rosji rozmawiali o współpracy gospodarczej, zwłaszcza w sferze energetycznej, a także o relacjach inwestycyjnych. Wartość obrotów handlowych między Japonią i Rosją osiągnęła 35 mld dolarów. Japońskie inwestycje w Federacji Rosyjskiej przekroczyły 10 mld USD.

W obecności Putina i Abe podpisany został pakiet porozumień i listów intencyjnych, dotyczących różnych sfer współpracy, w tym energetyki, transportu, przemysłu samochodowego i rolnictwa, a także walki z praniem brudnych pieniędzy i przeciwdziałania finansowaniu terroryzmu. Wśród problemów międzynarodowych w rozmowach Putina i Abe dominowała sytuacja na Półwyspie Koreańskim oraz zbrojenia atomowe i rakietowe Korei Płn. Moskwa i Tokio opowiadają się za denuklearyzacją tego regionu.

Zobacz także
Komentarze (61)
Zaloguj się
 • unnabujp

  Oceniono 55 razy 39

  Odnosze wrazenie ze zarowno w Tokio jak i w Moskwie czuja oddech wielkich Chin na plecach.

 • talbor73

  Oceniono 32 razy 14

  Putin to jednak cwana bestia. Chce powstrzymać chińską kolonizację terenów zauralskich przy pomocy samurajów.

 • edi54

  Oceniono 14 razy 10

  Oba kraje są zainteresowane zakończeniem stanu wojny i podpisaniem traktatu pokojowego.
  Wielka Syberia Wschodnia ( na wschód od Irkucka ) czeka na zagospodarowanie. Dla Japonii to
  może być najważniejsze zaplecze surowcowe, dla Rosji radykalne przyspieszenie w budowie nowoczesnej
  infrastruktury ( miasta, autostrady , lotniska, nowoczesne technologie). Syndrom chiński z kolei ma tu istotny wymiar polityczny.

 • doni72

  Oceniono 13 razy 9

  Poprostu polityka,sytuacja wymusza tak na Japoni jak i Rosji te posuniecia w zwiazku z tym i kompromis.Napewno obu strona to nie zaszkodzi,a pomoze.I jedni i drudzy wiedza co robia i dlaczego.

 • kichchi

  Oceniono 20 razy 4

  ruscy sie pokłucili z niemcami a japońce z chińczykami wiec szukaja taktycznego rezejmu.

 • blue911

  Oceniono 3 razy 3

  Mozna go nie lubic I krytykowac,ale Putin to jest bardzo zdolny dyplomata I polityk! Nie jest moim idolem,ale wiele mozna sie od niego nauczyc. Podobnie z ta wiedzma Thatcher: nie pochwalam jej pogladow,ale byla zawodowcem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje