Rosja i Japonia oficjalnie zakończą wojnę? Wznowienie rozmów pokojowych

29.04.2013 18:57
Rosja i Japonia wznowią przerwane kilka lat temu rozmowy na temat zawarcia traktatu pokojowego - poinformowali po rozmowach w Moskwie przywódcy obu krajów: prezydent Władimir Putin i premier Shinzo Abe

Rosja i Japonia wznowią przerwane kilka lat temu rozmowy na temat zawarcia traktatu pokojowego - poinformowali po rozmowach w Moskwie przywódcy obu krajów: prezydent Władimir Putin i premier Shinzo Abe (Fot. POOL REUTERS)

Rosja i Japonia wznowią przerwane kilka lat temu rozmowy na temat zawarcia traktatu pokojowego - poinformowali po rozmowach w Moskwie przywódcy obu krajów: prezydent Władimir Putin i premier Shinzo Abe.
Putin i Abe przekazali, że polecili swoim ministerstwom spraw zagranicznych przyspieszenie negocjacji, mających na celu przygotowanie wzajemnie akceptowalnych wariantów rozwiązania tego problemu. Prezydent Rosji i premier Japonii podkreślili, że nie jest normalne, że w 67 lat po II wojnie światowej ich kraje nie podpisały traktatu pokojowego.

Abe przyznał, że w stanowiskach stron występują "istotne rozbieżności", i zapowiedział, że będzie osobiście nadzorować rozmowy w tej sprawie. Putin ze swej strony zaznaczył, iż wznowienie negocjacji na temat traktatu pokojowego nie oznacza, że "wszystko zostanie rozwiązane już jutro".

Gospodarz Kremla oznajmił też, że najlepszym sposobem na rozwiązanie problemu traktatu pokojowego jest rozwój kontaktów gospodarczych i humanitarnych. - Stworzy to warunki do zwiększenia zaufania i przybliży nas do osiągnięcia celu - powiedział.

Premier Japonii odwiedził Rosję po raz pierwszy od 10 lat

Abe od niedzieli przebywa z wizytą w Moskwie. Jest to pierwsza od 10 lat wizyta szefa rządu Japonii w Federacji Rosyjskiej. Japońskiemu premierowi towarzyszy ponad 120 czołowych przemysłowców i przedsiębiorców, co jest bezprecedensowym wydarzeniem w stosunkach dwustronnych.

Główną przeszkodą na drodze do zawarcia traktatu pokojowego jest spór między Moskwą a Tokio o Kuryle. Dotyczy on czterech wysp zajętych przez ZSRR w ostatnich dniach II wojny światowej - Kunashir, Iturup, Habomai i Shikotan. Są one położone między rosyjskim Półwyspem Kamczackim a japońską wyspą Hokkaido. Rosja nazywa je Kurylami Południowymi, a Japonia - Terytoriami Północnymi.

Rosyjsko-japońskie rozmowy na temat traktatu pokojowego faktycznie zostały zerwane po tym, jak 1 listopada 2010 roku ówczesny prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew odwiedził wyspę Kunashir, co wywołało wściekłość w Tokio. Miedwiediew był pierwszym w historii szefem państwa rosyjskiego - licząc również okres carski i radziecki - który złożył wizytę na Kurylach. W lipcu 2012 roku Miedwiediew uczynił to po raz drugi - tym razem jako premier.

Będą regularne konsultacje

Putin i Abe poinformowali także, iż porozumieli się w sprawie organizowania regularnych konsultacji między resortami dyplomacji i obrony dwóch krajów w formacie "dwa plus dwa", jak również między Radą Bezpieczeństwa FR i Ministerstwem Spraw Zagranicznych Japonii.

Poza problemem Kurylów przywódcy Japonii i Rosji rozmawiali o współpracy gospodarczej, zwłaszcza w sferze energetycznej, a także o relacjach inwestycyjnych. Wartość obrotów handlowych między Japonią i Rosją osiągnęła 35 mld dolarów. Japońskie inwestycje w Federacji Rosyjskiej przekroczyły 10 mld USD.

W obecności Putina i Abe podpisany został pakiet porozumień i listów intencyjnych, dotyczących różnych sfer współpracy, w tym energetyki, transportu, przemysłu samochodowego i rolnictwa, a także walki z praniem brudnych pieniędzy i przeciwdziałania finansowaniu terroryzmu. Wśród problemów międzynarodowych w rozmowach Putina i Abe dominowała sytuacja na Półwyspie Koreańskim oraz zbrojenia atomowe i rakietowe Korei Płn. Moskwa i Tokio opowiadają się za denuklearyzacją tego regionu.

Zobacz także
Komentarze (61)
Rosja i Japonia oficjalnie zakończą wojnę? Wznowienie rozmów pokojowych
Zaloguj się
  • supertlumacz

    Oceniono 2 razy 0

    Nie polemizuję z wami, bo jesteście zbyt ciemni.
    Wyjątkowo nie podaję szczegółowych źródeł, bo jest ich zbyt wiele, a kopiowanie linków do tekstów w języku rosyjskim, najbardziej informacyjnych , jest kłopotliwe - łatwo przekroczyć dozwoloną długość komentarza.

    Otóż przegląd informacji na temat Kuryli doprowadził mnie do wniosku który nawet dla mnie, świetnie poinformowanego, był ogromnym ZASKOCZENIEM

    ROSJA NIE PRZYGOTOWUJE SIĘ DO TRAKTATU POKOJOWEGO Z JAPONIĄ, A DO ROZBIORU JAPONII.
    Rzekomy traktat pokojowy jest tylko przynętą dla wyłudzenia koncesji od Japonii. Konflikt z Japonią , a zwłaszcza trzeciorzędny spór terytorialny między Japonią z jednej strony a Chinami i Tajwanem z drugiej, może się stać ważnym czynnikiem jednoczącym wszystkich historycznych wrogów Japonii i doprowadzić do parcelacji tego kraju.

    Stosunki Japonii z USA i z Koreami układały się średnio gorzej niż stosunki Polski z Niemcami i z Rosją.

    Przy braku zagranicznych zleceniodawców nawet historycznie najgłupsze Polaki nie będą chciały umierać za Hokkaido. Kiedyś umierały za San Salvador, ale to było na zlecenie Napoleona . Takie zlecenia pozostawiły trwały ślad w hymnie tego kraju upośledzonych.

  • skaut001

    0

    To sobie przypomnieli, ze od ponad 60 lat pozostaja w stanie wojny... .

  • kaczkawmalinach

    0

    dla wielu niemcow wojna z polska trwa, tylko mamy przejsciowe zawieszenie broni.
    granice sa chwilowe.
    nie zartuje.

  • blue911

    Oceniono 3 razy 3

    Mozna go nie lubic I krytykowac,ale Putin to jest bardzo zdolny dyplomata I polityk! Nie jest moim idolem,ale wiele mozna sie od niego nauczyc. Podobnie z ta wiedzma Thatcher: nie pochwalam jej pogladow,ale byla zawodowcem.

  • supertlumacz

    Oceniono 6 razy 0

    Wy polskie goje zawsze musicie być najgłupsze i najbardziej ciemne i nieświadome.

    Zacząłem czytać o Kurylach w znanych mi językach i napotkałem wiele ciekawostek. A to największe w świecie złoże renu, a to unikalna flora i fauna itd. itp. Zaintrygowały mnie nadspodziewanie duże różnice w treści różnojęzycznych tekstów. W końcu wszystko stało się jasne kiedy dotarłem do traktatu z San Francisco.
    en.wikipedia.org/wiki/Treaty_of_San_Francisco
    Wersja angielskojęzyczna wymienia tylko kraje które przyjęły zaproszenie do udziału, m.in. Polska, ale nie podaje jakie stanowisko zajęły.
    Dopiero wersja rosyjska ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B0%D0%BD-%D0%A4%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%86%D0%B8%D1%81%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D0%BC%D0%B8%D1%80%D0%BD%D1%8B%D0%B9_%D0%B4%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%80
    podaje że Polska, a również Czechosłowacja, przychyliły się do stanowiska ZSRR przedstawionego przez MSZ Andrieja Gromykę i też odmówiły podpisania tego traktatu.

    O, dziwo, czeska wersja jest
    cs.wikipedia.org/wiki/Sanfrancisk%C3%A1_m%C3%ADrov%C3%A1_smlouva
    Tylko polskojęzycznej wersji nie ma... Mówiłem, że wy polskie goje macie być najgłupsze i wolno wam czytać tylko światłe komentarzy zigzaura...

  • kibic_rudego

    Oceniono 3 razy -1

    @ farmer_mendoza
    "Polska i Niemcy też nie podpisały traktatu pokojowego.
    Mają tylko "Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy" z 1991. Formalnie, II Wojna się między tymi krajami nie nie skończyła. "

    to geniusze z KOR, Mazowiecki i Skubiszewski podpisali wiernopoddańczy list wobec Niemiec za kasę, która otrzymywali od wywiadu niemieckiego w czasie PRL.
    Kanclerz Kohl stwierdził to publicznie

  • farmer_mendoza

    Oceniono 3 razy 1

    Polska i Niemcy też nie podpisały traktatu pokojowego.

    Mają tylko "Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy" z 1991. Formalnie, II Wojna się między tymi krajami nie nie skończyła.

  • pogodny91

    Oceniono 5 razy -1

    Odnoszę wrażenie (acz mogę się mylić), że Rzeczpospolita Polska i Republika Federalna Niemiec również nie uregulowały kwestii zakończenia wojny.

  • supertlumacz

    Oceniono 12 razy 0

    Poczciwy zigzaur. Myślał że na gruncie rusofobii dojdzie do zbliżenia platform ideologicznych jego i Szefa MSZ Niemiec Guido Westerwelle . Niestety, obleśny Guido potraktował chęć zbliżenia dosłownie. Zupełnie jak Roman Polanski , dał ziigzaurowi quaalude. Odurzony zigzaur dostarczał rozkoszy wszystkim gościom kongresu, dlatego jego wypowiedzi mogą być nieskładne.

    Najgorsze jeszcze przed nim - okres inkubacji AIDS wynosi 3 miesiące...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje