Polka odpowiada na tekst "Haaretz": Kiedy izraelskie media skończą ze stereotypami?

29.04.2013 18:16
Mural na cześć Marka Edelmana na warszawskim Muranowie

Mural na cześć Marka Edelmana na warszawskim Muranowie (Fot. Stefan Romanik / Agencja Gazeta)

"Nie mam przekonania, że masowy festiwal, wielkie PR-owe wydarzenie, jest właściwą formą, by uczcić 70. rocznicę powstania w getcie warszawskim" - napisał dziennikarz izraelskiej gazety "Haaretz", krytykując polskie uroczystości. "Jestem zawiedziona, że relacje z tak ważnego wydarzenia są zdominowane przez stereotypy, a istota obchodów jest przysłonięta opisywaniem wpadek" - odpowiada publicystka i socjolożka.
Dziennikarz "Haaretz" Ofer Aderet jako jeden z wielu dziennikarzy został zaproszony do Polski na obchody 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim. - Nie obyło się bez wielu wpadek - ocenia. Dziennikarzom nie zapewniono rezerwacji miejsc podczas koncertu, Muzeum Żydów Polskich było niedokończone - dziennikarze zostali oprowadzeni po pustym budynku i zobaczyli jedynie symulację wystaw, które będą gotowe dopiero w styczniu 2014 - wymieniał Aderet.

No i prezent. "Dostaliśmy m.in. książkę z wierszami Tuwima, ale hebrajski napis na niej był wydrukowany odwrotnie" - podkreśla. Poza tym - jak pisze - można było zwiedzić Warszawę, zapoznać się z niezwykłymi pamiątkami, jakie pozostały po getcie, posłuchać o historii miasta. Dziennikarz podkreślał rozmach i kompleksową opiekę nad dziennikarzami "na koszt polskiego podatnika". I ostatecznie w swojej relacji z Warszawy skrytykował obchody.

"Kto potrzebuje logo?"

"Nie mam przekonania, że masowy festiwal, wielkie ćwiczenie z PR, był odpowiednim sposobem, by uczcić rocznicę powstania w getcie. Nawet logo zaprojektowane z tej okazji - żółty kwiat z numerem 70 - wydaje się nie na miejscu. Kto potrzebuje logo, by upamiętnić takie wydarzenie?" - pisze Aderet.

Jak sugeruje, tegoroczne obchody pokazują "okazjonalność" w polskim upamiętnianiu Żydów. "Czy obecni mieszkańcy ulicy Zielnej - na której wychował się mój dziadek - wiedzą w ogóle, że kiedyś mieszkali tam Żydzi, że było tam getto?" - pyta.

"Dlaczego izraelskie media utrwalają stereotypy?"

"Byłam bardzo zawiedziona, czytając relacje dziennika "Haaretz" z uroczystości w Warszawie. Widać, że autor bardzo chciał utrwalić stereotypy na temat Polski. Nie wykazał woli, by pójść dalej, docenić zmiany, jakie zaszły w ciągu ostatnich lat" - pisze w odpowiedzi na ten tekst socjolożka i dziennikarka z Polski Dominka Blachnicka-Ciacek. Polemikę "Haaretz" także opublikował na swych stronach.

"Może tekst Ofera Adereta nie powinien mnie dziwić. Gdy przegląda się archiwalne teksty o Polsce w izraelskich mediach, wyłania się obraz antysemickiego, barbarzyńskiego niemal kraju" - pisze ze smutkiem Blachnicka-Ciacek.

"Proszę izraelskich dziennikarzy..."

"Nie chcę przekonywać izraelskich wydawców gazet, że Polska stała się całkowicie wolna od antysemityzmu. Niestety tak nie jest. I zarówno polskie, jak i izraelskie media mają prawo zwracać na to uwagę, wypunktować wszelkie naruszenia" - pisze publicystka. "Ale proszę izraelskich dziennikarzy, by zauważyli zmiany w podejściu Polaków do Żydów oraz w tym, jak postrzegają przeszłość, swoje dawne relacje z sąsiadami Żydami" - dodaje.

Jak podkreśla, krzywdzące jest, że wpadka z prezentem staje się jednym z głównych punktów relacji z tak ważnego wydarzenia. Korespondent nie pokazuje "głębokiego i refleksyjnego podejścia" Polaków do tragedii polskich Żydów. "Gdyby izraelskie media wykazały trochę więcej otwartości ws. relacji z Warszawy, mogłyby zauważyć, że w ciągu ostatnich 10 lat Polska zaczęła otwartą dyskusję na temat przerażających pogromów ludności żydowskiej na polskich wsiach tuż po wojnie. A to nie jest łatwa dyskusja. Nie jest łatwo pogodzić się z tym, że choć wśród osób uhonorowanych tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata najwięcej jest Polaków, to jednocześnie było wiele przypadków, gdy Polacy zdradzali żydowskich braci, mordowali żydowskich sąsiadów" - podkreśla socjolożka.

Jak dodaje, szkoda, że izraelskie media nie zauważyły także wielu nowych ciekawych publikacji na temat getta, jakie pojawiły się w polskich mediach przy okazji rocznicy powstania.

Logo? To ważna symbolika

"Logo powstania, które Aderet ośmiesza, ma ważne znaczenie symboliczne: żółty żonkil symbolizuje sposób, w jaki Marek Edelman, legenda powstania w getcie, oddawał hołd ofiarom. To dlatego wielu warszawiaków nosiło naszywki z żonkilem, jako akt pamięci i szacunku. Tuż przed oficjalnymi obchodami warszawiacy wspólnie tworzyli wielki mural na Muranowie, upamiętniając w ten sposób Marka Edelmana i jego przesłanie" - podkreśla Blachnicka-Ciacek.

"Piszę ten tekst jako polska chrześcijanka, myśląc o mojej rodzinie w Izraelu. I boję się, że to, co czytają w izraelskiej prasie, utwierdza ich obawy związane z krajem pochodzenia ich rodziców. Mam nadzieję, że nadejdzie dzień, gdy przeczytają w izraelskich gazetach, że życie jest trochę bardziej skomplikowane, a obraz Polski to nie tylko uproszczone stereotypy i uprzedzenia" - podkreśla dziennikarka.

Zobacz także
Komentarze (168)
Polka odpowiada na tekst "Haaretz": Kiedy izraelskie media skończą ze stereotypami?
Zaloguj się
 • supertlumacz

  Oceniono 3 razy -1

  Ani przynależność do NATO, ani przynależność do UE, nie pociąga za sobą konieczności nawiązywania stosunków dyplomatycznych z Izraelem.

 • gazejanow

  Oceniono 3 razy -1

  Pewnie ktos na zydowskim garnuszku ,albo moze jakis zyd skasowal moj komentaz.
  Dlaczego!
  Dlatego ,ze mam dosc ,ze zydzi nas obsmarowuja goownem?

 • tokontoniejestwolne

  Oceniono 2 razy 0

  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114877,13831189,Zginal_Izraelczyk_zaatakowany_przez_Palestynczyka.html
  Dlaczego to nie wyszło poza depesze, do których nikt nie zagląda? Skoro jest to pierwsze takie zabójstwo od 2011 roku to nie warto o tym informować?
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114877,13831788,Strefa_Gazy__W_izraelskim_ataku_zginal_Palestynczyk_.html to tak samo

 • kermit.dolomit

  Oceniono 3 razy 1

  A czy Żydzi w Izraelu wiedzą że ich przodkowie stworzyli najbardziej ludobójczy system w historii ludzkości KOMUNIZM który jak zaraza rozlał się na połowe świata Czy wiedzą że w latach 1917-1956 od Władywostoku po Berlin Wschodni żydokomuna w katowniach miejscach masowych egzekucji i gułagach wymordowała dziesiątki milionów ludzi

 • ulebyk

  Oceniono 2 razy 0

  SocjoLOSZKA gazetowa i jej dyskusja z syjonistyczną izraelską gadzinówką.
  Kogo w ogóle obchodzi żydowskie jojczenie o holocaustowej mitologii? Wystarczy już tej tresury w poczuciu winy. Olać te ich lamenty na których robią pieniądze i politykę.

 • la111da

  Oceniono 1 raz 1

  Reakcja Żydów i Izraela na wszystko co dotyczy Holocaustu jest reakcją ( w kategoriach osobowych) człowieka ciągle przestraszonego i pozostającego w stanie stresu pourazowego musimy więc podchodzić do nich z pewną ostrożnością i zrozumieniem i próbą tłumaczenia,że się staramy i jak nam bardziej zaufają to będzie lepiej

 • zfd3

  Oceniono 1 raz 1

  zamordowano ok 2 mln żydów z obywateli II RP ( pozostały milion żydzi przywiezieni do Gett na terenie Polski z całej Europy)
  Polaków wymordowano i zgineło ok 4mln w tym duchownych 3 300
  z tego
  Udział władz ZSRR ok 150 tys w tym duchownych 100
  udział zydów 600 tys w tym duchownych 700 za ratowanie zydów
  udział ukraińców na wołyniu 100 tys w tym duchownych 150
  straty wojenne 200 tys
  mordy niemeckie ok 3 mln w tym duchownych 2 300w tym w Buchenwaldzie ok 800

  straty kapelanów wojskowych
  w Polskich siłach Zbrojnych 49
  Na wschodzie 51

 • jack20

  Oceniono 3 razy 1

  Niech dalej wlaza zydom w d... "na koszt polskiego podatnika "" hahahaha

 • say69mat

  Oceniono 1 raz 1

  @gazeta.pl:
  "Nie mam przekonania, że masowy festiwal, wielkie PR-owe wydarzenie, jest właściwą formą, by uczcić 70. rocznicę powstania w getcie warszawskim" - napisał dziennikarz izraelskiej gazety "Haaretz", krytykując polskie uroczystości. "Jestem zawiedziona, że relacje z tak ważnego wydarzenia są zdominowane przez stereotypy, a istota obchodów jest przysłonięta opisywaniem wpadek" - odpowiada publicystka i socjolożka.

  say69mat:
  Tylko, jak tu się uwolnić od tego nieznośnego bagażu ... stereotypów??? Kiedy to stereotypy desygnują rzeczywistość ... od kołyski. Poprzez procesy edukacyjne, kulturowe, religijne ... ekonomiczne. Jak tu budować mosty poprzez te niezliczone strumyczki nienawiści pochłaniające i pożerające nasze dusze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje