Polka odpowiada na tekst "Haaretz": Kiedy izraelskie media skończą ze stereotypami?

Mural na cześć Marka Edelmana na warszawskim Muranowie

Mural na cześć Marka Edelmana na warszawskim Muranowie (Fot. Stefan Romanik / Agencja Gazeta)

"Nie mam przekonania, że masowy festiwal, wielkie PR-owe wydarzenie, jest właściwą formą, by uczcić 70. rocznicę powstania w getcie warszawskim" - napisał dziennikarz izraelskiej gazety "Haaretz", krytykując polskie uroczystości. "Jestem zawiedziona, że relacje z tak ważnego wydarzenia są zdominowane przez stereotypy, a istota obchodów jest przysłonięta opisywaniem wpadek" - odpowiada publicystka i socjolożka.
Dziennikarz "Haaretz" Ofer Aderet jako jeden z wielu dziennikarzy został zaproszony do Polski na obchody 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim. - Nie obyło się bez wielu wpadek - ocenia. Dziennikarzom nie zapewniono rezerwacji miejsc podczas koncertu, Muzeum Żydów Polskich było niedokończone - dziennikarze zostali oprowadzeni po pustym budynku i zobaczyli jedynie symulację wystaw, które będą gotowe dopiero w styczniu 2014 - wymieniał Aderet.

No i prezent. "Dostaliśmy m.in. książkę z wierszami Tuwima, ale hebrajski napis na niej był wydrukowany odwrotnie" - podkreśla. Poza tym - jak pisze - można było zwiedzić Warszawę, zapoznać się z niezwykłymi pamiątkami, jakie pozostały po getcie, posłuchać o historii miasta. Dziennikarz podkreślał rozmach i kompleksową opiekę nad dziennikarzami "na koszt polskiego podatnika". I ostatecznie w swojej relacji z Warszawy skrytykował obchody.

"Kto potrzebuje logo?"

"Nie mam przekonania, że masowy festiwal, wielkie ćwiczenie z PR, był odpowiednim sposobem, by uczcić rocznicę powstania w getcie. Nawet logo zaprojektowane z tej okazji - żółty kwiat z numerem 70 - wydaje się nie na miejscu. Kto potrzebuje logo, by upamiętnić takie wydarzenie?" - pisze Aderet.

Jak sugeruje, tegoroczne obchody pokazują "okazjonalność" w polskim upamiętnianiu Żydów. "Czy obecni mieszkańcy ulicy Zielnej - na której wychował się mój dziadek - wiedzą w ogóle, że kiedyś mieszkali tam Żydzi, że było tam getto?" - pyta.

"Dlaczego izraelskie media utrwalają stereotypy?"

"Byłam bardzo zawiedziona, czytając relacje dziennika "Haaretz" z uroczystości w Warszawie. Widać, że autor bardzo chciał utrwalić stereotypy na temat Polski. Nie wykazał woli, by pójść dalej, docenić zmiany, jakie zaszły w ciągu ostatnich lat" - pisze w odpowiedzi na ten tekst socjolożka i dziennikarka z Polski Dominka Blachnicka-Ciacek. Polemikę "Haaretz" także opublikował na swych stronach.

"Może tekst Ofera Adereta nie powinien mnie dziwić. Gdy przegląda się archiwalne teksty o Polsce w izraelskich mediach, wyłania się obraz antysemickiego, barbarzyńskiego niemal kraju" - pisze ze smutkiem Blachnicka-Ciacek.

"Proszę izraelskich dziennikarzy..."

"Nie chcę przekonywać izraelskich wydawców gazet, że Polska stała się całkowicie wolna od antysemityzmu. Niestety tak nie jest. I zarówno polskie, jak i izraelskie media mają prawo zwracać na to uwagę, wypunktować wszelkie naruszenia" - pisze publicystka. "Ale proszę izraelskich dziennikarzy, by zauważyli zmiany w podejściu Polaków do Żydów oraz w tym, jak postrzegają przeszłość, swoje dawne relacje z sąsiadami Żydami" - dodaje.

Jak podkreśla, krzywdzące jest, że wpadka z prezentem staje się jednym z głównych punktów relacji z tak ważnego wydarzenia. Korespondent nie pokazuje "głębokiego i refleksyjnego podejścia" Polaków do tragedii polskich Żydów. "Gdyby izraelskie media wykazały trochę więcej otwartości ws. relacji z Warszawy, mogłyby zauważyć, że w ciągu ostatnich 10 lat Polska zaczęła otwartą dyskusję na temat przerażających pogromów ludności żydowskiej na polskich wsiach tuż po wojnie. A to nie jest łatwa dyskusja. Nie jest łatwo pogodzić się z tym, że choć wśród osób uhonorowanych tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata najwięcej jest Polaków, to jednocześnie było wiele przypadków, gdy Polacy zdradzali żydowskich braci, mordowali żydowskich sąsiadów" - podkreśla socjolożka.

Jak dodaje, szkoda, że izraelskie media nie zauważyły także wielu nowych ciekawych publikacji na temat getta, jakie pojawiły się w polskich mediach przy okazji rocznicy powstania.

Logo? To ważna symbolika

"Logo powstania, które Aderet ośmiesza, ma ważne znaczenie symboliczne: żółty żonkil symbolizuje sposób, w jaki Marek Edelman, legenda powstania w getcie, oddawał hołd ofiarom. To dlatego wielu warszawiaków nosiło naszywki z żonkilem, jako akt pamięci i szacunku. Tuż przed oficjalnymi obchodami warszawiacy wspólnie tworzyli wielki mural na Muranowie, upamiętniając w ten sposób Marka Edelmana i jego przesłanie" - podkreśla Blachnicka-Ciacek.

"Piszę ten tekst jako polska chrześcijanka, myśląc o mojej rodzinie w Izraelu. I boję się, że to, co czytają w izraelskiej prasie, utwierdza ich obawy związane z krajem pochodzenia ich rodziców. Mam nadzieję, że nadejdzie dzień, gdy przeczytają w izraelskich gazetach, że życie jest trochę bardziej skomplikowane, a obraz Polski to nie tylko uproszczone stereotypy i uprzedzenia" - podkreśla dziennikarka.

Zobacz także
 • Biografia Marka Edelmana "Żydzi tego nigdy by nie zrobili w Rumunii czy Francji. Zrobili to w Polsce". "Marek Edelman. Życie. Do końca" [FRAGMENT]
 • Felieton Gilesa Corena w The Times "The Times" chciał napiętnować antysemityzm. Obraził Polaków
 • Na pogrzebie prof. Bronisława Geremka pojawiła się grupa ludzi z transparentem. "Edelman przestrzegał: zło może urosnąć. Właśnie na to patrzymy"
Komentarze (169)
Polka odpowiada na tekst "Haaretz": Kiedy izraelskie media skończą ze stereotypami?
Zaloguj się
 • Adam Duński

  0

  Haaretz to lewica, a zatem żydokomuna z NYT, Foregin Policy. Nie można utożsamiać tych ludzi z żydami syjonistami, patriotami. To tak jakby kodowców i Szczukę utożsamiać z Polakami.

 • supertlumacz

  Oceniono 3 razy -1

  Ani przynależność do NATO, ani przynależność do UE, nie pociąga za sobą konieczności nawiązywania stosunków dyplomatycznych z Izraelem.

 • gazejanow

  Oceniono 3 razy -1

  Pewnie ktos na zydowskim garnuszku ,albo moze jakis zyd skasowal moj komentaz.
  Dlaczego!
  Dlatego ,ze mam dosc ,ze zydzi nas obsmarowuja goownem?

 • tokontoniejestwolne

  Oceniono 2 razy 0

  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114877,13831189,Zginal_Izraelczyk_zaatakowany_przez_Palestynczyka.html
  Dlaczego to nie wyszło poza depesze, do których nikt nie zagląda? Skoro jest to pierwsze takie zabójstwo od 2011 roku to nie warto o tym informować?
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114877,13831788,Strefa_Gazy__W_izraelskim_ataku_zginal_Palestynczyk_.html to tak samo

 • kermit.dolomit

  Oceniono 3 razy 1

  A czy Żydzi w Izraelu wiedzą że ich przodkowie stworzyli najbardziej ludobójczy system w historii ludzkości KOMUNIZM który jak zaraza rozlał się na połowe świata Czy wiedzą że w latach 1917-1956 od Władywostoku po Berlin Wschodni żydokomuna w katowniach miejscach masowych egzekucji i gułagach wymordowała dziesiątki milionów ludzi

 • ulebyk

  Oceniono 2 razy 0

  SocjoLOSZKA gazetowa i jej dyskusja z syjonistyczną izraelską gadzinówką.
  Kogo w ogóle obchodzi żydowskie jojczenie o holocaustowej mitologii? Wystarczy już tej tresury w poczuciu winy. Olać te ich lamenty na których robią pieniądze i politykę.

 • la111da

  Oceniono 1 raz 1

  Reakcja Żydów i Izraela na wszystko co dotyczy Holocaustu jest reakcją ( w kategoriach osobowych) człowieka ciągle przestraszonego i pozostającego w stanie stresu pourazowego musimy więc podchodzić do nich z pewną ostrożnością i zrozumieniem i próbą tłumaczenia,że się staramy i jak nam bardziej zaufają to będzie lepiej

 • zfd3

  Oceniono 1 raz 1

  zamordowano ok 2 mln żydów z obywateli II RP ( pozostały milion żydzi przywiezieni do Gett na terenie Polski z całej Europy)
  Polaków wymordowano i zgineło ok 4mln w tym duchownych 3 300
  z tego
  Udział władz ZSRR ok 150 tys w tym duchownych 100
  udział zydów 600 tys w tym duchownych 700 za ratowanie zydów
  udział ukraińców na wołyniu 100 tys w tym duchownych 150
  straty wojenne 200 tys
  mordy niemeckie ok 3 mln w tym duchownych 2 300w tym w Buchenwaldzie ok 800

  straty kapelanów wojskowych
  w Polskich siłach Zbrojnych 49
  Na wschodzie 51

 • jack20

  Oceniono 3 razy 1

  Niech dalej wlaza zydom w d... "na koszt polskiego podatnika "" hahahaha

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje