Czechy: wybuch w centrum Pragi. Co najmniej 40 rannych, prawdopodobnie 4 osoby zginęły

29.04.2013 11:17
Silna eksplozja zniszczyła budynek w centrum Pragi

Silna eksplozja zniszczyła budynek w centrum Pragi (Fot. Petr David Josek AP)

Silna eksplozja zniszczyła dzisiaj rano budynek w centrum Pragi. Czeskie służby ratunkowe obawiają się, że pod gruzami mogą być uwięzieni ludzie. Zginąć mogły 3-4 osoby, nawet 40 zostało rannych. Policja podejrzewa, że przyczyną eksplozji był wybuch gazu.
- Psy tropiące wskazały miejsce, gdzie mogą znajdować się trzy-cztery osoby - powiedział Schwarz, cytowany przez czeskie media internetowe. Wśród rannych jest szóstka cudzoziemców, których narodowości na razie nie podano.

Ulica Divadelni, gdzie doszło do wybuchu, jest pokryta gruzami i została odgrodzona przez policję. Ewakuowano ludzi przebywających w sąsiednich budynkach. W wyniku eksplozji w oddalonych o kilkaset metrów okolicznych budynkach, w tym Teatru Narodowego, wypadły szyby z okien.

Jak informuje serwis Lidovky.cz, policja i strażacy ewakuowali okolicznych mieszkańców z powodu zagrożenia kolejnym wybuchem.Rzecznik policji Tomasz Hulan powiedział, że nie ustalono ostatecznie, co było przyczyną wybuchu, ale podejrzewa się wybuch gazu. Świadkowie twierdzą, że w pobliżu miejsca eksplozji czuć było zapach gazu.

Według agencji AFP co najmniej 10 osób zostało skaleczonych odłamkami szkła.

Obok zniszczonego XIX-wiecznego budynku znajduje się Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Karola, Szkoła Teatralna i Telewizyjna, a także kawiarnia "Slavia". Z obu uczelni ewakuowano około 400 studentów. Według stacji telewizyjnej CT 24 eksplozja wywołała panikę wśród studentów i wykładowców, którzy sądzili, że doszło do ataku terrorystycznego.

Premier Czech Petr Neczas wydał oświadczenie, w którym napisał, że jest "głęboko poruszony tragedią, która miała miejsce na ulicy Divadelni w wyniku eksplozji gazu".

Zobacz także

Najnowsze informacje