Twitter czeka na dymisję Gowina. "Dzień Sądu". Następcą Cimoszewicz czy może Kalisz?

Ryszard Kalisz, Jarosław Gowin

Ryszard Kalisz, Jarosław Gowin (Fot. Franciszek Mazur / Adam Stępień / Agencja Gazeta)

Dymisja wisi w powietrzu. Czy Jarosław Gowin może spać spokojnie? Po aferze z wypowiedziami ministra sprawiedliwości o zarodkach polski polityczny światek czeka na decyzję Donalda Tuska. Na Twitterze trwa giełda nazwisk tych, którzy mieliby zastąpić Gowina.
Przypomnijmy: "Gazeta Wyborcza" zacytowała słowa Gowina: "Naukowcy niemieccy importują embriony, prawdopodobnie także z Polski. I na nich przeprowadzają eksperymenty". W ten sposób minister miał skomentować znalezienie w Poznaniu pustego pojemnika do mrożenia zarodków. "Moim zdaniem w sprawie poznańskiej wszystko wskazuje na to, że życie straciły dziesiątki, oby nie tysiące ludzkich istnień" - mówił też w TVN24. I tak też zacytowała go w tym samym tekście "Gazeta Wyborcza" (zamieniając "oby" na "albo"). Gowin utrzymywał, że artykuł jest manipulacją, "GW" udowodniła, że nie jest.

- Poniedziałek jest dniem kluczem dla ministra Gowina. Wtedy zajmiemy stanowisko. Nie wiem do końca, o co Gowinowi chodziło ws. zarodków - zapowiedział premier Tusk.

Twitter czeka na Dzień Sądu nad Gowinem, czyli poniedziałek

Nic dziwnego, że od kilkunastu godzin na Twitterze trwają spekulacje, czy szef resortu sprawiedliwości straci stanowisko. "Poniedziałek czyli Judgement Day;) Czy panowie Tusk i Gowin wyspani i gotowi na ostateczne starcie?" - napisał Tomasz Sekielski."Jaka będzie Wasza mina, gdy nie odwoła Tusk Gowina?" - rymuje Małgorzata Serafin z "Polityki przy Kawie" TVP. "Minister Gowin zjadł śniadanie. Czy obiad zje ministra Gowina?" - kpi dziennikarz RMF FM Tomasz Skory.

"I'm gowin slightly mad" ("Popadam w lekkie szaleństwo") - trawestuje tekst piosenki Queen "I'm going slightly mad" Przemek Piętak.Kto za Gowina? Kalisz? Cimoszewicz?

Pojawiły się nawet domysły, kto mógłby zastąpić Gowina. Przewijają się głównie dwa nazwiska kojarzone z lewicą: Ryszarda Kalisza lub Włodzimierza Cimoszewicza. Obaj to od lat lokomotywy lewej strony sceny politycznej, popularni, lubiani - i obecnie niezagospodarowani politycznie. Spekulacje co do Kalisza uciął sam Donald Tusk:"Logicznym ruchem - jeśli Tusk naprawdę najbardziej boi się Kwaśniewskiego - byłby minister sprawiedliwości Włodzimierz Cimoszewicz" - zatwittował Wojciech Szacki z "Polityki". "Cimoszewicz dystansuje się wprawdzie od wszystkiego, łącznie z Tuskiem, ale to byłby stary, dobry Tusk" - dodał. "Cimoszewicz to byłby bardzo mocny strzał. To byłoby zręczne" - zgodził się Michał Majewski z "Wprost"."Jeśli Tusk wywali jutro Gowina, ten nie będzie miał już powodów do lojalności i powściągliwości. Liczę, że się dowiemy o kulisach" - wyraziła nadzieję zapewne większości dziennikarzy blogerka Kataryna.Ciągnące się od miesięcy spekulacje, czy Tusk odwoła niewygodnego ministra, który nieraz psuł mu już szyki, podsumowała zgrabnie Kamila Biedrzycka z TVP Info:"I don't like Mondays"

To już kolejny raz, kiedy premier zapowiada, że w poniedziałek zajmie się ewentualną dymisją Gowina. Pod koniec lutego Gowin o tym, że Tusk podejmie decyzję co do jego dymisji, dowiedział się od Pawła Grasia na Twitterze.

- Premier Tusk poinformował zarząd PO, że decyzję dotyczącą obecności ministra Gowina w rządzie podejmie w poniedziałek - napisał wówczas rzecznik rządu. Gowin zareagował natychmiast. - I don't like Mondays - odpisał i zalinkował do słynnego teledysku. Wówczas chodziło o głosowanie nad związkami partnerskimi.

Zobacz także
Komentarze (70)
Twitter czeka na dymisję Gowina. "Dzień Sądu". Następcą Cimoszewicz czy może Kalisz?
Zaloguj się
 • krzykzygoty

  Oceniono 1 raz 1

  Ale science-fiction tworzą - Gowin zdymisjonowany a Kalisz na jego miejsce. Proponuję zacząć pisać jakieś powieści może chociaż tak pismaki coś zarobicie;)

 • peter6666

  Oceniono 1 raz -1

  Gratuluje pomyslu Gazetki. Kalisz albo Cimoszejkin na ministra sprawiedliwosci! Obydwaj wyprobowani towarzysze no i zaczynaja sie wreszcie podchody do bylych komuchow. Proponuje towarzysza Jaskiernie.

 • reto

  Oceniono 1 raz 1

  Najbardziej odpowiednia osoba na to stanowisko jest Palikot!
  Skoro jest okazja wypierdzielic nareszcie tego koltuna to trzeba to zrobic jak najszybciej.
  Może mu Kosciol za proponuje arcybiskpstwo w Gnieźnie ?

 • wojtusz

  Oceniono 1 raz 1

  Czas się pozbyć tego "koryfeusza nauk prawnych".

 • losiu4

  0

  hehehe, czyzby ryzemu twitter ministrów wybierał? Nie byłoby to dziwne, bo przeciez te pijarowe słupki...

  Pozdrawiam

  Losiu

 • matka_siedzi_ztylu

  Oceniono 1 raz 1

  Wybiórcza się tak sra z tym Gowinem, że aż się ciesze na to, że Rudy was raz jeszcze w ch... zrobi i go zostawi pokazując że jest zręcznym populistą a nie lewackim oszołomem i doktrynerem. I co mu zrobicie? Przestaniecie go popierać? :)

  Pacewicz, skocz no do sklepu po pampersa! I przygotuj torebki plastikowe na ściekający jad. :)

 • folwark_polski

  Oceniono 2 razy 0

  Tusk was wszystkich w ciula zrobi

 • ta56

  Oceniono 3 razy -1

  Co ten Gowin wam zrobił redaktorzy GW, że tak chcecie odwołania tego gościa. Przebieracie nóżkami, aż kurz unosi się z podłogi byleby stało się to jak najrychlej. I jeszcze te wasze kandydatury z komunistycznym rodowodem. Obaj proponowani przez was goście, byli już ministrami sprawiedliwości, ale w SLD-owskim rządzie. Cimosiewiczowi jeszcze jako tako szło, ale Kalisz to kompletna porażka. Jedyne co zostanie zapamiętane z jego kadencji, to to, że odprawił z kwitkiem Olewnika ojca gdy ten przyszedł go błagać o pomoc w ratowaniu syna. A młody Olewnik żył jeszcze wtedy i była szansa na uratowanie mu życia.

 • omnadren_polfa

  Oceniono 4 razy 2

  Kalisz już jaguara odpal..lewica buhahah

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje