Opozycjoniści z PRL chcą wsparcia od państwa. Już są spory: pomoc dla wszystkich czy tylko dla kilku tysięcy?

29.04.2013 06:50
Jan Wyrowiński (PO)

Jan Wyrowiński (PO) (Fot. Wojciech Kardas / Agencja Gazeta)

Opozycjoniści z czasów PRL piszą ustawę, która zapewniłaby im formalny status i wsparcie od państwa - czytamy w "Rzeczpospolitej". Co najmniej dwie propozycje trafiły już na biurka polityków.
Jednak już teraz wywołują one spory w środowisku dawnych antykomunistów. Różnica zdań polega na tym, czy przyszła ustawa ma pomagać tylko kilku tysiącom działaczy, którzy obecnie są w dramatycznej sytuacji materialnej, czy też objąć swym zasięgiem szersze grono opozycjonistów, szacowane nawet na 60 tys. osób.

Działacze dawnej "S" wysłali w zeszłym tygodniu list do marszałka Senatu Bogdana Borusewicza. Piszą w nim o przygotowywanym przez siebie projekcie ustawy o "statusie weterana opozycji wobec dyktatury komunistycznej PRL w latach 1971-1989 oraz korpusie weterana opozycji antykomunistycznej". Szczegóły ustawy nie są jeszcze gotowe, ale dyskutuje się o dostępie do służby zdrowia, wsparciu w staraniach o przydział mieszkania komunalnego, a także o rentach specjalnych.

Trwają też prace nad innym projektem. Grupa senatorów chce doprowadzić do szybkiego uchwalenia ustawy przyznającej zasiłki w wysokości najniższej emerytury najbiedniejszym, zasłużonym działaczom opozycji antykomunistycznej. Ta ustawa byłaby znacznie mniej kosztowna.

Zobacz także
Komentarze (245)
Opozycjoniści z PRL chcą wsparcia od państwa. Już są spory: pomoc dla wszystkich czy tylko dla kilku tysięcy?
Zaloguj się
 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 1 raz 1

  Bezszczelni ! Doprowadzili do ruiny Polskę i jeszcze chcą ją,czyli nas podatników doić.

 • belmondo1956

  Oceniono 1 raz 1

  To po to byli w opozycji żeby teraz doić nas wszystkich? Wsparcie Państwa będzie przecież pochodzić z naszej kieszeni.

 • 1marekkr

  0

  Przypomina mi się powiedzenie Marszałka Piłsudskiego na zjeździe legionistów ,przy okazji przyznawania gratyfikacji,"żebym w '17 miał tylu legionistów to już w '18 miałbym wolną Polskę"

 • and-j1

  Oceniono 1 raz 1

  Powstaje następna grupa uprzywilejowanych za pieniądze podatników

 • wan20_3

  Oceniono 1 raz 1

  Romaszewski tradycyjnie wycygani największą emeryturę. Ma doświadczenie w naciąganiu państwa (podatników) bo wyrwał już ok. 250 tys. zł.

 • dabera

  Oceniono 1 raz 1

  wywalczyli to co chcieli więc skąd te pretensje do ustroju? Prawa rynku rządzą w tym wywalczonym świecie - nie wiedzieli o tym? Niech o pomoc proszą kolegów, którym się dobrze powodzi. Niech ich wspomaga ten co prowadził ich "w bój". Na tym zwycięstwie przecież sporo zarabia.

 • a.k.traper

  Oceniono 4 razy 2

  Jednak dobrze wybrałem w 1989, nie skorzystałem by zostać legalnym członkiem "S", nie spodobało mi się zawłaszczenie stołków, skasowanie samorządów pracowniczych i wojna na górze, dzisiaj wraz z wieloma znajomymi możemy chodzić z podniesiona głową, dzieje się tak jak to starsi i doświadczeni mówili, opublikujcie te gęby które kiedyś miały pełno frazesów a i dzisiaj coś stękają o Ojczyźnie i patriotyźmie, powiedzcie co daliście Polsce, że chcecie od niej wziąść, wstyd, hańba i kupa gnoju a nie opozycja, wielu nie stać na zbyt wiele ale nigdy się nie poniżą by stanąć z nimi w jednym szeregu i snyć "kombatanckie" opowieści nie rozumiejąc co sie wydarzyło i jak komuna z nich zakpiła bo się obaliła na nich:)))

 • vidi12

  Oceniono 3 razy 3

  Opozycjoniści z okresu PRL-u powinni stworzyć jakąś organizację na wzór ZBOWiD-u... natychmiast wystąpiłbym z pozwem o odszkodowanie !!...

 • kinoman1920

  Oceniono 2 razy 2

  Powinny byc tez odznaczenia i uroczyste msze swiete

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje