Opozycjoniści z PRL chcą wsparcia od państwa. Już są spory: pomoc dla wszystkich czy tylko dla kilku tysięcy?

29.04.2013 06:50
Jan Wyrowiński (PO)

Jan Wyrowiński (PO) (Fot. Wojciech Kardas / Agencja Gazeta)

Opozycjoniści z czasów PRL piszą ustawę, która zapewniłaby im formalny status i wsparcie od państwa - czytamy w "Rzeczpospolitej". Co najmniej dwie propozycje trafiły już na biurka polityków.
Jednak już teraz wywołują one spory w środowisku dawnych antykomunistów. Różnica zdań polega na tym, czy przyszła ustawa ma pomagać tylko kilku tysiącom działaczy, którzy obecnie są w dramatycznej sytuacji materialnej, czy też objąć swym zasięgiem szersze grono opozycjonistów, szacowane nawet na 60 tys. osób.

Działacze dawnej "S" wysłali w zeszłym tygodniu list do marszałka Senatu Bogdana Borusewicza. Piszą w nim o przygotowywanym przez siebie projekcie ustawy o "statusie weterana opozycji wobec dyktatury komunistycznej PRL w latach 1971-1989 oraz korpusie weterana opozycji antykomunistycznej". Szczegóły ustawy nie są jeszcze gotowe, ale dyskutuje się o dostępie do służby zdrowia, wsparciu w staraniach o przydział mieszkania komunalnego, a także o rentach specjalnych.

Trwają też prace nad innym projektem. Grupa senatorów chce doprowadzić do szybkiego uchwalenia ustawy przyznającej zasiłki w wysokości najniższej emerytury najbiedniejszym, zasłużonym działaczom opozycji antykomunistycznej. Ta ustawa byłaby znacznie mniej kosztowna.

Zobacz także
Komentarze (245)
Zaloguj się
 • orion57

  Oceniono 393 razy 377

  Jedno mnie zastanawia-dlaczego tylko Ci opozycjoniści którym się nie udało?
  Kto ujmie się za byłymi pracownikami PGR którzy z dnia na dzień zostali bez pracy?
  Co z tymi ludźmi, którzy w dzisiejszych czasach nie dają sobie rady?
  Nie chcę uogólniać ale żyłem w tamtych czasach, byłem opozycjonistą ale nie uważam,ze mi się cokolwiek dodatkowego należy. Podejrzewam, że autorzy tych projektów to byli działacze Solidarności, którzy w normalnym życiu nie dają sobie rady.
  Tak jak Duda, który na normalnym rynku pracy byłby bezrobotnym.

 • 1234qwerty

  Oceniono 307 razy 289

  A kopa w dupsko to czasem nie chcecie. Przecież miał być socjalizm a wypaczenia nie i co jest drodzy kombatanci opłacani przez CIA. Jedni się dorwali do koryt a reszta niemot została na kapitalistycznym lodzie. Sami sobie a przede wszystkim milionom frajerów którzy wam uwierzyli zgotowaliście ten los. Jak mało to do opieki społecznej dwie stówy do łapy po spełnieniu biurokratycznych wymogów i won za bramę kombatanci zasrani.

 • fakiba

  Oceniono 270 razy 258

  No to będziemy nowy ZBOWiD tylko ciekawe jakie przywileje i odszkodowania sobie przyznają pewnie bardzo duże co najmniej jak Romaszewskiemu

 • dziadekjam

  Oceniono 250 razy 236

  A może tych "obalaczy komuny" zagonić do ciężkiej roboty, żeby wspierali ludzi, którzy przez ich draństwa żyją teraz w nędzy?

 • jack20

  Oceniono 233 razy 221

  Malo, ze panstwo spierd... to jeszcze za tu domagaja sie specjalnych przywilejow, lobuzy nie opozycjonisci

 • ben-oni

  Oceniono 228 razy 204

  Nie wypracowało się emeryturki? To idźcie do CIA, ona przecież was zatrudniała i powinna była odprowadzać składki!

  A tak na serio: Tusk i jego styropiany zabiorą nauczycielom, obetną finansowanie muzeów i teatrów i forsa dla kombatantów się znajdzie!

 • fakiba

  Oceniono 205 razy 191

  Ciekawe co będzie kwalifikować do załapania się do tego korpusu Pewnie 48 godz. na dołku i podrapana po pijaku paszcza ale za to z legendą że to ZOMO bohatera skatowało

 • stanimager

  Oceniono 157 razy 125

  "korpus weterana opozycji antykomunistycznej" - Jarek musi byc w tym korpusie, wszyscy wiedza ze on walecznie walczyl tylko wladze komunistuczne jakos tego nie widzialy. Pewnie niski wzrostem to sie w oczy nie rzucal. Taki los bojownika.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje