Rostowski: Pękł fundament OFE. Potrzebne zmiany w systemie emerytalnym

29.04.2013 06:16
Jacek Rostowski, wicepremier i minister finansów

Jacek Rostowski, wicepremier i minister finansów (Fot. Adam Stępień / Agencja Gaze)

- Zmiany w systemie emerytalnym są potrzebne, bo okazało się, że II filar nie chce, bo prawdopodobnie nie jest w stanie, wypłacić prawdziwych - czyli dożywotnich - emerytur - powiedział w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Jacek Rostowski, wicepremier, szef resortu finansów.
- W tej sytuacji jest prawdopodobne, że państwo będzie musiało wypłacać emerytury z kapitału zgromadzonego z obowiązkowych składek emerytalnych przekazywanych do OFE - tłumaczył wicepremier Rostowski. - Już trzy lata temu wiedzieliśmy, że OFE nakładają gigantyczny ciężar na polskie finanse publiczne, obarczając przyszłych polskich podatników dodatkowym długiem. To właśnie myśląc o przyszłych pokoleniach emerytów i podatników, musimy Polskę z tej pułapki wyprowadzić - dodał.

Rząd przeprowadza przegląd systemu emerytalnego, co nakazuje ustawa o systemie emerytalnym. Premier Donald Tusk zapowiedział na początku kwietnia, że w maju, czerwcu rząd przedstawi propozycje dotyczące przyszłości OFE. Dodał, że obecnie nie ma planów likwidacji funduszy, ale też nie muszą one za wszelką cenę dalej funkcjonować. Taką samą deklarację złożył wcześniej szef Ministerstwa Finansów. Rostowski wyjaśnił, że rząd musi podjąć decyzję, jak ze środków gromadzonych w OFE przez ostatnie 15 lat będą wypłacane emerytury. "Ta decyzja musi funkcjonować od 1 stycznia przyszłego roku" - zaznaczył. Zapowiedział, że decyzji w sprawie sposobu wypłacania pieniędzy z OFE należy spodziewać się w terminie maj - czerwiec. Dodał, że ze środków, które były przez 15 lat gromadzone na kontach w OFE, będzie wypłacana emerytura dożywotnia.

Więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej" >>

Eksperci: OFE? Należy modernizować

Zdaniem ekspertów, którzy debatowali w zeszłym tygodniu na warszawskiej giełdzie, Otwarte Fundusze Emerytalne trzeba modernizować. Przyznali zarazem, że fundusze emerytalne mają ogromny wpływ na polski rynek kapitałowy.

Ich zdaniem, rynek kapitałowy w Polsce mógłby działać bez Otwartych Funduszy Emerytalnych, jednak nie byłby już taki sam. - Rynek kapitałowy byłby zupełnie inny i raczej nie moglibyśmy mówić, że jesteśmy największym rynkiem kapitałowym w regionie - powiedział prezes Domu Maklerskiego Banku Handlowego Witold Stępień. Przyznał, że fundusze emerytalne to długoterminowi inwestorzy. - Wiemy, że jeżeli OFE decyduje się na inwestycję w daną spółkę, to z tego nie wycofa się za dwie minuty czy dwie godziny; często tak bywa z inwestorami zagranicznymi - teraz kupują, a za godzinę już ich nie ma - podkreślił. Wtórował mu prezes Asseco Adam Góral, który przyznał, że ceni sobie współpracę z OFE. - To jest właśnie stabilny inwestor (...), OFE to dużo dobrego (...), a wszystko dobre trzeba chronić - stwierdził. W jego opinii radykalna zmiana warunków gry spowodowałaby "odrzucenie naszego kraju przez rynki kapitałowe, stracimy wiarygodność".

Z kolei członek zarządu PZU Ryszard Tarczyński podkreślił, że gdyby nie OFE, "polska giełda byłaby zaściankiem europejskim". - OFE wniosły bardzo dużą stabilizację - kodeks dobrych praktyk. Stosują standardy, które powodują, że na polskiej giełdzie zaczął funkcjonować ład korporacyjny w pełnym tego słowa znaczeniu. To jest bardzo istotne dla potencjalnych akcjonariuszy - powiedział.

"Antyrynkowy skansen"?

Prezes GPW Adam Maciejewski ocenił natomiast, że dzięki OFE nasz rynek kapitałowy jest atrakcyjny dla inwestorów. Przyrównał też fundusze do aut, które zostały kiedyś zaprojektowane, ale przez lata ich nie modernizowano. - Uważam, że dobrze, iż ten samochód został zaprojektowany, dobrze, że jeździ, ale przyszedł już najwyższy czas, aby pewne zmiany w jego konstrukcji wprowadzić - stwierdził. Prezes Alior Banku Wojciech Sobieraj ostrzegał, aby nie likwidować funduszy. - Nie podcinajmy tej jednej nogi, w której jest kapitał. (...) Nie zarzynajmy tego i nie przesiadajmy się na rower - przekonywał, odnosząc się do motoryzacyjnego porównania szefa GPW. W opinii Sobieraja, gdyby nie OFE, to jego bank "byłby teraz prawdopodobnie departamentem zamorskim jakiegoś dużego banku.

Wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz powiedział, że OFE można oceniać z kilku punktów widzenia. W jego opinii fundusze te mają "fundamentalne znaczenie dla rynku kapitałowego w Polsce". Dodał jednak, że jeśli wyjdziemy poza rynek kapitałowy, to obraz OFE nie jest już taki jednoznaczny. - Z punktu widzenia aktywizacji, stymulacji oszczędności w polskiej gospodarce, to nie widzę tutaj pozytywnego efektu. Jeśli popatrzymy na kwestię alokacji zasobów w gospodarce, również nie sądzę, aby OFE wniosły tutaj nową jakość. Stąd też wydaje się, że ogólny bilans jest dodatni dla OFE, ale nie do końca jednoznaczny - stwierdził. Wiceminister ocenił też, że "w gruncie rzeczy OFE to antyrynkowy skansen". - To jest towarzystwo kilkunastu funduszy, które są niepoddane żadnej dyscyplinie rynkowej - powiedział.

Dodał, że fundusze porównują się tylko i wyłącznie względem siebie. - Po prostu one nauczyły się nie konkurować ze sobą. W związku z tym, czy instytucja, która jest niepoddana dyscyplinie konkurencyjnej będzie stymulowała konkurencję względem innych? Mam tutaj wątpliwości. To jedno z moich zasadniczych zastrzeżeń względem OFE - mówił.

Pietrewicz podkreślił też, że jego resort nie jest przeciwny OFE, bo są one potrzebne. - Mój pogląd jest taki, że OFE powinny zostać poddane dyscyplinie rynkowej, tak jak wszystkie inne podmioty funkcjonujące w gospodarce - powiedział.

Zobacz także
Komentarze (406)
Rostowski: Pękł fundament OFE. Potrzebne zmiany w systemie emerytalnym
Zaloguj się
 • onufryzagloba2

  0

  Nic się nie stanie z OFE. Zdaniem przewodniczącego KNF pełnią one niezwykle ważną. Stabilizują rynek finansowy! Jest to niezwykłe spostrzeżenie. Widzicie, ja to zawsze myślałem, że zwiększają one sumę wypłacanej emerytury, a tutaj takie coś. ;-) No no, nie spodziewałem się...

 • zbiwal

  0

  Tak sam z siebie nie pękł.
  Zrobiliście go kiepskiej jakości w 1999 roku i cały czas go podkopywaliście.
  Generalnie okradliście miliony Polaków.
  To jest zbrodnia bo ludzie nie będą mieli za co żyć i za co sie leczyć.
  14 lat oszustw i zwodzenia Polaków a teraz raptem biadolenie, że jest problem.
  Jak ktoś cos komuś ukradnie to powinien oddać a jak nie ma to powinien iść do więzienia.
  Pieprzenie o fundamencie czyli dalsze zwodzenie i pokazywanie durnemu społeczeństwu, że my tu w rzadzie pracujemy, myślimy o was i w ogóle wasz los nas cokolwiek obchodzi.
  Żenada.

 • czesarna

  0

  OFE są tak definitywnie bronione, ponieważ zapewniają dobrze płatne stanowiska ich kierowniczemu personelowi. Ich efektywność inwestycyjną mogą zapewnić odpowiednio przygotowane struktury w ramach ZUS, tak jak to odbywa się w PZU.
  Podstawowy kierunek restrukturyzacji powinien zakładać doprowadzenie do wynagradzania odpowiedzialnych osób stosownie do uzyskiwanych efektów inwestycyjnych dla przyszłych emerytów, których kapitały stanowią podstawę zasobów inwestycyjnych.
  Nie do pomyślenia jest próba utrzymywania zasad wynagradzania (dotychczasowych OFE) w oderwaniu od wpływu efektywności inwestycyjnej na rzecz wysokości emerytur.
  Bywało tak, że kapitał (wkłady emerytów) topniał, a koszty funkcjonowania OFE rosły.

 • muzzyczny

  0

  a moze zrzutka za głowe kazdego z ministrów?

 • muzzyczny

  Oceniono 2 razy 2

  „Uwa­żaj­cie na to, czego słu­cha­cie. Taką samą miarą, jaką wy mie­rzy­cie, odmie­rzą wam i jesz­cze wam dołożą. Bo kto ma, temu będzie dane; a kto nie ma, pozba­wią go i tego, co ma“.

  miara złodziejstwa i oszustwa naszych ministrów jest jedna

  "A Jezus, spojrzawszy wokoło, rzekł do uczniów swoich: Jakże trudno będzie tym, którzy mają bogactwa, wejść do Królestwa Bożego! A uczniowie dziwili się słowom jego. Lecz Jezus, odezwawszy się znowu, rzekł do nich: Dzieci, jakże trudno tym, którzy pokładają nadzieję w bogactwach, wejść do Królestwa Bożego! Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne niż bogatemu wejść do Królestwa Bożego. (Ew. Marka 10:23-25, Biblia Warszawska

  "Żaden sługa nie może dwóm panom służyć, gdyż albo jednego nienawidzieć będzie, a drugiego miłować, albo jednego trzymać się będzie, a drugim pogardzi. Nie możecie Bogu służyć i mamonie." (Ew. Łukasza 16:13, Biblia Warszawska)

  "Albowiem niczego na świat nie przynieśliśmy, dlatego też niczego wynieść nie możemy. Jeżeli zatem mamy wyżywienie i odzież, poprzestawajmy na tym. A ci, którzy chcą być bogaci, wpadają w pokuszenie i w sidła, i w liczne bezsensowne i szkodliwe pożądliwości, które pogrążają ludzi w zgubę i zatracenie. Albowiem korzeniem wszelkiego zła jest miłość pieniędzy; niektórzy, ulegając jej, zboczyli z drogi wiary i uwikłali się sami w przeróżne cierpienia. Ale ty, człowiecze Boży, unikaj tego, a zabiegaj o sprawiedliwość, pobożność, wiarę, miłość, cierpliwość, łagodność. Staczaj dobry bój wiary, uchwyć się żywota wiecznego, do którego też zostałeś powołany i złożyłeś dobre wyznanie wobec wielu świadków. (1 List do Tymoteusza 6:7-12, Biblia Warszawska)

 • muzzyczny

  Oceniono 2 razy 2

  Największym majątkiem dysponuje minister finansów Jacek Rostowski. Z oświadczeniu majątkowym wpisał m.in.: 31,6 tys. zł, 210 dol., 1152 funty i prawie 13 tys. euro oszczędności, półtora miliona złotych w papierach wartościowych, 3 domy i pięć mieszkań wartych w sumie ok. 25 mln złotych. Przy takim majątku milion złotych długu nie wygląda groźnie

 • muzzyczny

  Oceniono 3 razy 1

  Rostowski , Gowin, Sikorski Kaczyński wszystko z Opus Dei
  reszta jest milczeniem

 • 1neo1

  Oceniono 2 razy 2

  No to Lemingi, szykujcie kaskę dla waszego łysego ministra...tylko dlaczego jak sie mam składać na tych kolesiów - przecież na nich nie głosowałem?

 • wzgardzony

  Oceniono 3 razy 1

  Panie Ministrze Rostkowski, Szanowny Wielce albo jeszcze bardziej!!!
  Polecam Biblię.
  Biblia Tysiąclecia: Łuk. 6:42 - Nowy Testament
  .... Jak możesz mówić swemu bratu: Bracie, pozwól, że usunę drzazgę, która jest w twoim oku, gdy sam belki w swoim oku nie widzisz? Obłudniku, wyrzuć najpierw belkę ze swego oka, a wtedy przejrzysz, ażeby usunąć drzazgę z oka swego brata. ...

  Szanowny Panie Ministrze jak się czuje ZUS?
  Tam idą moje pieniądze niby na moją emeryturę.
  Gdzie są te pieniądze?
  ZUS to największa piramida finansowa pod auspicjami państwa, jeżeli się mylę proszę o wyjaśnienie.
  Od moich pieniędzy w OFE wara!!!!!
  Tam mi wprawdzie ich może i nie przybywa ale też nie giną jak w worku bez dna.
  BĘDĘ GRYZŁ.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje