U Olejnik o Sawickiej: "Jeżeli nie ma kary, to w odczuciu społecznym nie ma też winy"

28.04.2013 11:03
Wobec nielegalnych działań CBA Sąd Apelacyjny prawomocnie uniewinnił b. posłankę PO Beatę Sawicką z zarzutów korupcji, choć przyznał, że miała ona miejsce. W programie "7 Dnia Tygodnia" w Radiu ZET politycy komentowali wyrok. Nie dowodzili, że Beata Sawicka jest niewinna. Różnili się jednak w ocenie działań CBA za rządów PiS. - Wyrok jest skandaliczny, jest hańbą - mówił ostro Jacek Kurski.
Według Sądu Apelacyjnego ówczesna posłanka rzeczywiście zażądała i przyjęła 100 tys. zł korzyści majątkowej od udających biznesmenów agentów CBA, ale ich działania operacyjne były sprzeczne z prawem.

"Mamy tylu przestępców, nie możemy jeszcze szukać potencjalnych"

W podobnym duchu wypowiadali się niektórzy uczestnicy audycji Moniki Olejnik "7 Dzień Tygodnia" w Radiu ZET. - Nie twierdzę że Sawicka jest niewinna. Nie bronię jej w żaden sposób. Ale jeżeli struktury państwa łamały prawo, to mamy problem - stwierdził Stanisław Żelichowski z PSL.

- Jeżeli, jak oświadczył były agent [Tomek, obecnie poseł PiS Tomasz Kaczmarek - red.], działał na polecenie min. Ziobry, a nie sam, jeżeli to państwo polskie najęło sobie agenta, żeby tę panią skruszyć, zafundowało mu wypasioną brykę, dało forsę na gorzałę i hotele? Mamy tylu przestępców, nie możemy jeszcze szukać potencjalnych - dodał poseł.

Sasin: Cieszyłbym się, gdyby w PiS był agent sprawdzający, czy posłowie biorą

- Fakty są takie, że jest drugi wyrok sądu - sądu, który badał, czy podjęte przez CBA działania były zgodne z prawem. I tamten wyrok - prawomocny - oceniał, że były zgodne z prawem. Więc coś w wymiarze sprawiedliwości tu nie gra - powiedział Jacek Sasin z PiS.

("Głównym wątkiem tego śledztwa nie było badanie podstaw legalności operacji specjalnej CBA" - zaprzecza słowom Sasina "Gazeta Wyborcza.

- Nie wiem, na jakiej podstawie oceniono, że złamano prawo, myślę, że to nie jest rzecz dowiedziona - mówił dalej poseł PiS. Na pytanie Moniki Olejnik, jak zareagowałby, "gdyby w klubie PiS był agent pod przykrywką, sprawdzający, czy posłowie są skłonni brać łapówki", odparł, że "byłby bardzo zadowolony".

- Niestety, wyrok sądu apelacyjnego jest być może wyrokiem na polityczne zamówienie, akurat bardzo się przydał PO, żeby odwrócić uwagę od jej dokonań. Polskie środowisko sędziowskie jest dalekie od standardów, jakich byśmy oczekiwali. To zaniedbania początków III RP - zakończył poseł PiS.

"Jeżeli nie ma kary, to w odczuciu społecznym nie ma też winy"

Sprawę Sawickiej podobnie jak Sasin ocenił Jacek Kurski z Solidarnej Polski. - To jest bajka pani Sawickiej, że była wodzona na pokuszenie, to jest jej linia obrony. Od początku inicjowała propozycje korupcyjne, była inicjatorką przestępstwa, a nie jego ofiarą. Cytat: "K...a mać, tyle mam układów i to wszystko w łeb weźmie" - taka jest niewinna wodzona na pokuszenie pani Sawicka - podkreślał Kurski.

- Wyrok jest absolutnie skandaliczny, jest hańbą - mówił poseł SP. I zaczął wyliczać: - Jaruzelski niewinny, Kociołek, kat Trójmiasta, niewinny, hazardowa nierozliczona, Elewarr nie rozliczony, Kiszczak człowiek honoru. A kogo pod Trybunał Stanu? Ziobrę i Kaczyńskiego. To jest tworzenie atmosfery przyzwolenia na korupcję. Jeżeli nie ma kary, to nie ma też winy - w odczuciu społecznym - zaznaczył.

"Oskarżam PiS o takie działania, że korupcja może sobie hulać"

Posłowie koalicji, lewicy i prezydencki doradca Tomasz Nałęcz zgodnie za to twierdzili, że choć - według słów Nałęcza "zachowanie pani Sawickiej było obrzydliwe", jednak "te złe moce uruchomiło polskie państwo".

- Miliony Polaków modlą się "i nie wódź nas na pokuszenie" i państwo polskie nie powinno wodzić na pokuszenie. Przestępstwo zostało wywołane przez działanie agentury. To jest metoda działania państwa totalitarnego. Ja sobie nie życzę, żeby w Polsce takie państwo było - podkreślił prof. Nałęcz. - Oskarżam, tu przy tym stole, Prawo i Sprawiedliwość, o takie działania, że korupcja może sobie w Polsce hulać - skomentował krótko Jerzy Wenderlich z SLD.

W podobnym tonie wypowiedział się Andrzej Rozenek z Ruchu Palikota. - Pani Sawicka okazała się osobą niemoralną i łapówkarką - stwierdził. I zaczął wymieniać, jak stwierdził, wpadki CBA. - Prowokacja z Weroniką Marczuk, wyprowadzanie prof. Podgórskiego z TV - nic nie wyszło, prowokacja przeciw Janowi Widackiemu - nic nie wyszło, dom Kwaśniewskich, sprawa Blidy - wyliczał poseł RP. - Zacznijmy rozmawiać o odpowiedzialności karnej funkcjonariuszy - podkreślił Rozenek. - CBA to była policja polityczna, stworzona do niszczenia przeciwników - dodał.

"CBA to była zabawa chłopców Ziobry w krótkich majteczkach"

W słowach nie przebierał też europoseł PO Jacek Protasiewicz. - Ten wyrok powinien się utrzymać, przynajmniej w zawieszeniu - skomentował uniewinnienie Sawickiej. I przeszedł do krytyki CBA.

- Sędzia powiedział jedną rzecz: CBA to byli taki chłopcy, kozaczkowie, którzy fotografowali się do pasa rozebrani przed akcją. To była zabawa chłopców Ziobry w krótkich majteczkach. Tak wyglądało to CBA. Ci chłopcy z agentem Tomkiem na czele i panem Mariuszem Kamińskim schrzanili robotę - zakończył.

Sprawa Sawickiej

Sąd podkreślił, że warunkiem uznania materiałów zdobytych dzięki podsłuchowi, podglądowi czy prowokacji za podstawę skazania kogokolwiek jest skrupulatne dochowanie przez daną służbę ustawowych wymogów. - Wyrok uwalnia oskarżoną Sawicką jedynie od odpowiedzialności karnej, w żadnej jednak mierze nie uchyla moralnej i etycznej odpowiedzialności obciążającej oskarżoną za przestępne zachowania - oświadczył jednak sędzia SA Paweł Rysiński.

CBA zatrzymało Sawicką, ówczesną posłankę PO, w październiku 2007 r., gdy przyjmowała od udającego biznesmena agenta CBA 50 tys. zł. Zatrzymano też burmistrza Helu Mirosława Wądołowskiego, któremu zarzucono, że za łapówkę obiecał dokonać zmian w planie zagospodarowania przestrzennego Helu.

Szczegóły nagłośnił ówczesny szef CBA Mariusz Kamiński tuż przed wyborami parlamentarnymi. Wywołało to wątpliwości PO i części mediów co do domniemanego politycznego tła operacji CBA wobec Sawickiej (usuniętej wtedy z PO). Ona sama prosiła w emocjonalnym wystąpieniu szefa CBA, by jej "nie linczował publicznie". Twierdziła, że padła ofiarą prowokacji agenta Tomka. Zeznawała, że Tomek prowokował ją do zachowań, które dziś kwalifikowane są jako korupcyjne. Opowiadała, jak agent zbliżył się do niej emocjonalnie, słuchał o małżeńskim kryzysie, całował w tańcu, słał bukiety róż owinięte perłami.

Zobacz także
Komentarze (375)
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 206 razy 142

  Panie Saasin u was są tacy co dają i biorą jednym z nich jest poseł Lipiński który Begerową korumpował

 • ga.1.2

  Oceniono 208 razy 126

  Jedno warte drugiego --Chytra baba i glupi dziad. Powinni siedzec w jednej celi

 • adamzd

  Oceniono 229 razy 99

  Ok - ja rozumiem że agenta Tomka trzeba z jego szefem postawić przed sądem. Ale ta pani jest PRZESTĘPCĄ, więc jej miejsce jest w pierdlu.

 • e-komentarz

  Oceniono 89 razy 75

  A wystarczyłoby żeby obie strony afery postępowały zgodnie z prawem.
  Ale to cholernie nieefektywne i nieopłacalne...

 • 1966jerry

  Oceniono 162 razy 48

  ostatnie wyroki ukazują jak chore jest to państwo ,jak wladza postępuje - począwszy od polityków poprzez sądy na służbach kończąc .,to się qrwa w pale nie mieści !!!! komuna to był pikuś z tym,co oni teraz wyprawiają .,ich wyprostowaliśmy na ulicach płytami chodnikowymi i siekierami .,teraz będzie łatwiej bo jest więcej polbruku który jest bardziej poręczny by napie...ć w tych gnoi i wkazać im ich miejsca.,

 • szary-polak

  Oceniono 124 razy 40

  Wszystkie działania CBA, politycznej policji PiS-u, ministra sprawiedliwości i zarazem prokuratorem generalnym, Ziobro, były działaniami przeciwko opozycyjnym partiom ,wobec PiS-u.....

 • wolny.kan.gur

  Oceniono 60 razy 38

  Korupcja była, kara powinna być chociaz symboliczna.
  Że się kobieta dała wkręcić - no cóż, była posłanką, powinna być w szczególny sposób czujna na tego typu zachowania. Jeżeli każda posłanka będzie się tłumaczyc w ten sposób że brała lewą kasę bo się zakochała to lepiej aby kobietom zabrać czynne prawo wyborcze.
  Z drugiej strony prowokowanie uczciwych ludzi do przestępstwa przez CBA powinno być karane bardzo surowo. Kamiński nie powinien wyjść z lochu przez wiele lat, a agent Tomek do końca życia na kasie w Biedronce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje