NFZ: 23 tys. błędnie wypisanych recept o wartości 1,6 mln zł

28.04.2013 09:26
Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ)

Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) (Fot. Piotr Żytnicki / AG)

Kontrolerzy Narodowego Funduszu Zdrowia zakwestionowali w ubiegłym roku ponad 23 tys. recept na leki refundowane o wartości ponad 1,6 mln zł. Na apteki nałożono łącznie prawie 33 tys. zł kar umownych - dowiedziała się PAP w centrali NFZ.
NFZ przeprowadził w 2012 r. 1076 kontroli w aptekach, 938 z nich zakończyło się przekazaniem zaleceń pokontrolnych. Fundusz podkreśla, że, mimo iż wzrosła znajomość i poprawność stosowania przepisów, kontrolerzy nadal odnotowują powtarzające się błędy.

Chodzi m.in. o brak pełnych danych pacjenta i danych dotyczące osoby wystawiającej receptę; brak podpisu, pieczątki; nieprawidłowe lub niepełne nazwy leków, postaci, dawki, wielkości opakowań i ilości leków oraz sposób dawkowania. Zdarza się, że realizowane się recepty przeterminowane lub przed datą wystawienia.

Kontrolerzy stwierdzili także obrót substancjami niedozwolonymi w punktach aptecznych (w szczególności sprzedaż leków psychoanaleptycznych, substancji psychotropowych, trucizn oraz leków przeciwnowotworowych). Na przykład w samym tylko Oddziale Podlaskim NFZ zakwestionowano z tego tytułu refundację na kwotę ponad 36 tys. zł.

W wyniku kontroli ujawniono również dopisywanie leków do recept, wykorzystywanie numerów recept pełnopłatnych do przedstawienia ich jako numerów recept na drogie leki refundowane, realizację recept sfałszowanych. Kontrolerzy wykryli też zawyżanie wyceny kosztów wykonania leków recepturowych. Tylko w jednej aptece w obszarze działania Oddziału Łódzkiego NFZ zakwestionowano z tego tytułu refundację na kwotę ponad 29 tys. zł.

Umowę z NFZ na realizację recept w 2012 roku miało 13366 aptek oraz 1145 punktów aptecznych.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (131)
Zaloguj się
 • kzet69

  Oceniono 181 razy 141

  Dodajmy że te błędy to data, gdzie cyferka wychodzi poza rubryczkę albo błędna cyferka w peslu pacjenta... NFZ się chwali swoim squ...syństwem??? Fajnie...

 • coo-baa

  Oceniono 81 razy 61

  Kontrolerzy mają płacone od "błędnej" recepty więc będą gnębić ludzi do skutku.

 • wera95

  Oceniono 51 razy 43

  To truizm, ale najlepiej by było gdyby lekarze zajmowali się leczeniem a nie przepisywaniem PESEL i rozstrzyganiem kto ma prawo do zniżki a kto nie. Refundacja na wniosek pacjenta tylko i wyłacznie przez NFZ, niech wreszcie zrobią coś pożytecznego poza dzieleniem nieswoich pieniędzy.

 • dziadekjam

  Oceniono 44 razy 36

  Za 23 000 błędnie wypełnione recepty nałożono łącznie 33 tys. kar umownych.
  =============================================================
  33 000 zł : 23 000 recept = 1,44 zł/receptę.
  Ciekawe, ile kosztowała i kosztuje działalność tych Kontrolerów Narodowego Funduszu Zdrowia. Pewnie około 1000 złotych na receptę...

 • e-komentarz

  Oceniono 86 razy 34

  Anatomia człowieka to pestka, taka recepta - to dopiero skomplikowane...
  Trzeba by dołożyć z rok do studiów medycznych na naukę wypisywania recept,
  i poprawę charakteru pisma, tak żeby pacjent też mógł odczytać...

 • redbull10

  Oceniono 54 razy 24

  Rektorze tlumoku , cala treść arykulu mówi o błędnej REALIZACJI recept a nie błędnym wypisywaniu.

 • zbycho52

  Oceniono 35 razy 21

  Zjemy w XXIw,w erze komputerow,czy to takie trudne,zeby nie lekarz wypisywal recepte,tylko przez komputer wydrukowac,a komputerze wszystkie dane i byloby bez bledow.Realizowalem w Polsce recepte wystawiona komputerowo w Niemczech to obsluga apteki ogladala ja jak jakas relikwie.

 • takisobiestatystyk

  Oceniono 43 razy 15

  Niestety - w Polsce w każdej profesji obok nielicznych ludzi kompetentnych funkcjonują liczne hordy niedouków i brakorobów. I świetnie się mają. Szeroko rozumiana służba zdrowia jest tylko kolejnym potwierdzeniem tej smutnej prawdy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje