NFZ: 23 tys. błędnie wypisanych recept o wartości 1,6 mln zł

28.04.2013 09:26
Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ)

Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) (Fot. Piotr Żytnicki / AG)

Kontrolerzy Narodowego Funduszu Zdrowia zakwestionowali w ubiegłym roku ponad 23 tys. recept na leki refundowane o wartości ponad 1,6 mln zł. Na apteki nałożono łącznie prawie 33 tys. zł kar umownych - dowiedziała się PAP w centrali NFZ.
NFZ przeprowadził w 2012 r. 1076 kontroli w aptekach, 938 z nich zakończyło się przekazaniem zaleceń pokontrolnych. Fundusz podkreśla, że, mimo iż wzrosła znajomość i poprawność stosowania przepisów, kontrolerzy nadal odnotowują powtarzające się błędy.

Chodzi m.in. o brak pełnych danych pacjenta i danych dotyczące osoby wystawiającej receptę; brak podpisu, pieczątki; nieprawidłowe lub niepełne nazwy leków, postaci, dawki, wielkości opakowań i ilości leków oraz sposób dawkowania. Zdarza się, że realizowane się recepty przeterminowane lub przed datą wystawienia.

Kontrolerzy stwierdzili także obrót substancjami niedozwolonymi w punktach aptecznych (w szczególności sprzedaż leków psychoanaleptycznych, substancji psychotropowych, trucizn oraz leków przeciwnowotworowych). Na przykład w samym tylko Oddziale Podlaskim NFZ zakwestionowano z tego tytułu refundację na kwotę ponad 36 tys. zł.

W wyniku kontroli ujawniono również dopisywanie leków do recept, wykorzystywanie numerów recept pełnopłatnych do przedstawienia ich jako numerów recept na drogie leki refundowane, realizację recept sfałszowanych. Kontrolerzy wykryli też zawyżanie wyceny kosztów wykonania leków recepturowych. Tylko w jednej aptece w obszarze działania Oddziału Łódzkiego NFZ zakwestionowano z tego tytułu refundację na kwotę ponad 29 tys. zł.

Umowę z NFZ na realizację recept w 2012 roku miało 13366 aptek oraz 1145 punktów aptecznych.

Zobacz także
 • Ścieki ze szpitala zanieczyszczają jezioro. Kanalizacja wadliwa od lat Ścieki ze szpitala zanieczyszczają jezioro. Od lat nie ma winnych
Komentarze (131)
NFZ: 23 tys. błędnie wypisanych recept o wartości 1,6 mln zł
Zaloguj się
 • kibic_rudego

  0

  "NFZ: 23 tys. błędnie wypisanych recept o wartości 1,6 mln zł "
  to tylko ~ 200 razy mniej niż rocznie przeżera niepotrzebny prezio hr. Komorowski

 • 4zero

  Oceniono 1 raz 1

  To jest filozofia państwa polskiego i całej "mumii europejskiej"...zgodna zresztą z myślami Włodzimierza Ilicza Lenina "Zaufanie jest dobre, ale kontrola lepsza"....
  Dziennie wysatwia się w Polsce około 500 tyś. recept co daje 180 mln recept rocznie...( źródło www.nfz.gov.pl/new/?katnr=0&dzialnr=2&artnr=5007 )
  Jesli rzesza urzędników, której utrzymanie kosztuje 500 mln pln (może mniej ale na pewno dużo) daje rezultat w wysokości 23 tyś. wychwyconych recept (nawet nie wiem jak określic ich odsetek) i 33 tys pln zł kar to.......wniosek jest jeden - należy te kontrole zlikwidować.
  Podobnie jak system ewuś, który kosztuje miliony a będzie kosztować miliardy a słuźy do wychwytywania 2-3% ludzi nieubezpieczonych, których i tak lekarz musi przyjąć i ktoś za nich musi zapłacić. No ale my jesteśmy bogaci, nas na to stać. Biedniejsze kraje, takie jak Szwecja czy Finlandia wpadły na pomysł, że każdy ich obywatel, posiadający dokument tożsamości jest automatycznie osobą ubezpieczoną - nie muszą wydawać kroci na firmy dostarczające wątpliwej jakości oprogramowanie - a zaoszczędzone pieniądze przeznaczone są na działalność leczniczą. No ale my wiemy lepiej, zresztą kogo tam interesuje "działalność lecznicza"....

 • mniklasp

  0

  Polak potrafi- oszukiwac

 • danuta49

  Oceniono 1 raz 1

  Wychodzi po niecałe 80 zł na receptę. Skądinąd ciekawe ile kosztowała sama kontrola - czy aby nie więcej niż te 1,6 miliona ... ;-)

 • kibic_rudego

  Oceniono 2 razy 2

  to Kopacz z Tuskiem graja w cymbergaja, trzymając za buźki lekarzy. Jak ktorys podskoczy to mu recepty sprawdza.
  Powinien być dostępny w aptekach system komputerowy gdzie farmaceuta sprawdza jakie leki nalezą się danej osobie. Proste, tanie, niezawodne
  Tak jak to jest w cywilizowanych krajach. Po cholerę obciążać lekarzy idiotyczni papierkowymi robotami?

 • piter_wg

  Oceniono 2 razy 2

  w końcu dojdzie do tego, że lekarze nie będą chcieli wypisywać recept (zwłaszcza refundowanych), a apteki sprzedawać będą tylko specyfiki baz recepty, reklamowane w mediach, bojąc się kar finansowych.

 • zgred_stiopa

  Oceniono 2 razy 2

  NFZ?
  Narodowy Fundusz... taaa...
  zło dziei i bezmyślnych biurokratów którzy najchętniej w leczeniu wprowadzili by swoją arytmetykę opartą o dziłania typu 2+2=3, którzy na działania kontroli potrafią wydać 2x więcej niż wynoszą zakwestionowane kwoty pokontrolne.
  Rząd szuka oszczędności? Niech wprowadzi majątkową odpowiedzialność urzędniczą...

 • jankiel77

  Oceniono 4 razy 2

  W normalnym kraju tego typu instytucja zajmowałaby się ilością ludzi wyleczonych, jakością leczonych, profilaktyką, właściwym postępowaniem medycznym na przykładzie wybranych przypadków, żeby podatnik wiedział jak są wykorzystywane jego pieniądze, jaki jest stan zdrowia społeczeństwa. Sprawdzanie papierków w lecznictwie można śmiało zakwalifikować do zajęć dla głęboko upośledzonych umysłowo. Oni w ramach zajęć terapeutycznych, poinstruowani właściwie mogą szukać krzywych literek na receptach i zrobią to bardzo dobrze. Pozostaje na koniec wyrazić ubolewanie z racji poziomu ludzi NFZ z szefostwem lecznictwa na czele. Mediom zaś trzeba współczuć niestrudzonego wysiłku w upowszechnianiu takich bredni.

 • kontra.punkt

  Oceniono 4 razy 2

  znacznie więcej pieniędzy utopiono w stadionach na EURO2012

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje