Rosjanie ujawnili FBI rozmowy zamachowca z Bostonu. Mówił o dżihadzie. Dwa lata temu

28.04.2013 08:27
Tamerlan Carnajew

Tamerlan Carnajew (Fot. Julia Malakie AP)

Nie milknie fala przecieków i spekulacji dotyczących śledztwa ws. zamachu w Bostonie. - Starszy z domniemanych zamachowców Tamerlan Carnajew w rozmowie telefonicznej z matką w 2011 r. mówił o dżihadzie - poinformowała telewizja CBS. Rozmowę zarejestrowały służby rosyjskie i poinformowały o niej Amerykanów.
Władze amerykańskie dowiedziały się o rozmowie Tamerlana z matką kilka dni temu. Telewizja CBS, która poinformowała o sprawie, powołuje się na anonimowe źródła, a władze i służby milczą: prokurator generalny USA Eric Holder oświadczył, że "sprawa jest w toku" i nie może jej komentować. Rzecznik FBI również odmówił komentarzy, Rosjanie też.

Zdaniem Associated Press, gdyby FBI wiedziało o tej rozmowie wcześniej, to być może przyjrzałoby się bliżej rodzinie Carnajewów. Po nagraniu rozmowy Rosjanie poinformowali FBI o swoich podejrzeniach: że Tamerlan i jego matka Zubeidat są religijnymi ekstremistami. Według AP, nie dysponując dodatkowymi informacjami, FBI przeprowadziło rutynowe śledztwo i zamknęło sprawę w czerwcu 2011 r.

Zamach w Bostonie

Nieżyjący już Tamerlan był starszym z braci Carnajewów, którzy podejrzani są o dokonanie 15 kwietnia zamachów terrorystycznych w Bostonie. Zginęły w nich 3 osoby, a ponad 260 zostało rannych. Tamerlan zginął podczas strzelaniny z policją, a młodszy Dżohar został zatrzymany. Władze federalne postawiły mu zarzut użycia broni masowej zagłady, za co grozi mu kara śmierci.

Wokół śledztwa w sprawie zamachów w Bostonie narastają kolejne spekulacje, a przecieki tylko podgrzewają atmosferę. Reuters, powołując się na "źródła bliskie prowadzących śledztwo", informuje, że Tamerlan Carnajew figurował na wysoce poufnej liście ok. 500 tys. osób uważanych przez władze federalne USA za potencjalnie zagrożenie. A postępowanie FBI w całej sprawie krytykowane jest przez wielu wpływowych kongresmanów, którzy zarzucają śledczym niezachowanie należytej staranności.Zobacz także
Komentarze (106)
Rosjanie ujawnili FBI rozmowy zamachowca z Bostonu. Mówił o dżihadzie. Dwa lata temu
Zaloguj się
 • loleqeq

  0

  pomógł Echelon

 • malpapolska2

  0

  Bez przesady! Gdyby tak reagowac na kazda rozmowe matki muzulmanki z synem o dzihadzie- nie daje wiecej niz 30 procentom obecnie zyjacym Islamistom- szansy na pozsotanie w USA....Dlatego- to nie jest kryterium na selekcje przyszlych terrorystow , obawiam sie.....

 • pismaki_klamia

  Oceniono 2 razy 0

  Myślałem, że terroryści czeczeńscy walczą przeciw Rosji?

  Jaki w takim razie miałby sens atak braci, jeśli uznać ich za członków czeczeńskich grup ekstremistycznych, na USA?

  Zamachy w Bostonie wymierzone są w Rosję by zakwestionować zbliżenie z obecną ekipą Obamy, podobnie jak było z obciążeniem Oswalda, próbuje się w tę stronę skierować winę...

  "Yes, they actually do, the Zionists, the Neocons, and the Dominionists, a vast worldwide network of financial criminals, corrupt politicians and power-mad tyrants. In America, those now seeking to stage a military coup in the United States, submit to full Israeli control and lead the world into a new “dark age.” "
  www.presstv.ir/detail/2013/04/27/300590/caught-israel-orchestrating-world-war/

 • stz3

  Oceniono 1 raz -1

  Tam w USA jest kara śmierci i nikt nie protestuje, a w Polsce tylko dożywocie. Jestem za przywróceniem kary śmierci.

 • gralfa00aa11

  0

  Wyjechali juz z mysla o jihadzie ? To ci Dagestan ta Czeczenia,wszedzie sie w strachy wroblom na agorze - samobojcow wybawiaja.. Zycie w pieklo zamienie sztab..Bo kiedys sie szarpac musieli ?

 • supertlumacz

  Oceniono 4 razy 2

  Przecież zmarły brat ma ciągle status PODEJRZANEGO. W cywilizowanych krajach media poprzedzają zamachowca przymiotnikiem DOMNIEMANY.
  Jestem zwolennikiem sterylizacji organów ścigania i korpusu sędziowskiego.

 • blski

  Oceniono 4 razy 0

  Niemozliwe jest powstrzymanie tego rodzaju zachowan, na szczescie sa one rzadkie.
  W obecnym swiecie zbudowanie bomby, czy kupienie broni nie przedstawia wiekszych klopotow dlatego tez mozna sie spodziewac, ze takie tragedie beda coraz bardziej powszechne.
  Winny nie jest Islam, jakas inna religia czy organizacja - po prostu brak zadowolenia ze swego zycia. Zachowania antysocjalne sa rezultatem poczucia wyobcowania, a motywatorem moze byc poczucie bezsilnosci wobec krzywd (rzeczywistych czy tez wymyslonych).
  Sprowadza sie to do tego, ze nasz rozum nie podaza za mozliwosciami, mamy zbyt duzo wolnego czasu i nie jestesmy glodni.
  Przyczyna frustracji jest monotonia pracy ktora nie moze dac zadowolenia - przeistoczyc sie w hobby. Dlatego tez w przypadku pracy najemnej nieglupie jest czestejej zmienianie, a nawet porzucanie swego wyuczonego zawodu.
  Czesto organizacje uzywaja ludzi wyalienowanych do swych celow i daja im mozliwosc wypelnienia jakiejs tam wiekiej misji, zwykle dla dobra spolecznosci ktora skupiaja, a czasami nawet ludzkosci.
  Jak temu przeciwdzialac - znalezc sposob na utemperowanie frustracji. Jednym z nich jest alkohol, innym gonitwa za czyms co jest trudne do osiagniecia (co moze spowodowac jeszcze wieksze wyalienowanie), dobre jest zubozenie spoleczenstwa do stanu gdy ciezka praca zapewni minimum egzystencji nie dajac czasu na myslenie.

 • szary-polak

  Oceniono 4 razy 2

  Gdyby tak Rosjanie chcieli ujawnić rozmowy braci Kaczyńskich, w trakcie pamiętnego lotu do Smoleńska....
  Tym samym ucieliby kretyńskie tezy Macierewicza i jego ekipy....Ale Rosjanie wolą się bawić, patrząc i słuchając "polaczków", jak się żrą i wzejemnie sobie ubliżają.....

 • gbgb26

  Oceniono 3 razy -1

  Chyba mało osób tak naprawdę wierzy w zamach, burdel w Polsce i Rosji dał koszmarny efekt.
  Ale dla celów politycznych to sie przydaje, bredzic i wrzeszczeć,że kurdupla ktoś zamordował.

  Pytam sie po kiego licha mieliby go eliminować?? Dlaczego te same osoby nie zajmą się teraz jego bratem???

  Pisiorstwo to klasa ludzi bardzo mało wykształconych, można im wszystko wmówić.Najpierw był sztuczna mgła i wielkie magnesy, teraz jest zamach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje