Rosjanie ujawnili FBI rozmowy zamachowca z Bostonu. Mówił o dżihadzie. Dwa lata temu

28.04.2013 08:27
Tamerlan Carnajew

Tamerlan Carnajew (Fot. Julia Malakie AP)

Nie milknie fala przecieków i spekulacji dotyczących śledztwa ws. zamachu w Bostonie. - Starszy z domniemanych zamachowców Tamerlan Carnajew w rozmowie telefonicznej z matką w 2011 r. mówił o dżihadzie - poinformowała telewizja CBS. Rozmowę zarejestrowały służby rosyjskie i poinformowały o niej Amerykanów.
Władze amerykańskie dowiedziały się o rozmowie Tamerlana z matką kilka dni temu. Telewizja CBS, która poinformowała o sprawie, powołuje się na anonimowe źródła, a władze i służby milczą: prokurator generalny USA Eric Holder oświadczył, że "sprawa jest w toku" i nie może jej komentować. Rzecznik FBI również odmówił komentarzy, Rosjanie też.

Zdaniem Associated Press, gdyby FBI wiedziało o tej rozmowie wcześniej, to być może przyjrzałoby się bliżej rodzinie Carnajewów. Po nagraniu rozmowy Rosjanie poinformowali FBI o swoich podejrzeniach: że Tamerlan i jego matka Zubeidat są religijnymi ekstremistami. Według AP, nie dysponując dodatkowymi informacjami, FBI przeprowadziło rutynowe śledztwo i zamknęło sprawę w czerwcu 2011 r.

Zamach w Bostonie

Nieżyjący już Tamerlan był starszym z braci Carnajewów, którzy podejrzani są o dokonanie 15 kwietnia zamachów terrorystycznych w Bostonie. Zginęły w nich 3 osoby, a ponad 260 zostało rannych. Tamerlan zginął podczas strzelaniny z policją, a młodszy Dżohar został zatrzymany. Władze federalne postawiły mu zarzut użycia broni masowej zagłady, za co grozi mu kara śmierci.

Wokół śledztwa w sprawie zamachów w Bostonie narastają kolejne spekulacje, a przecieki tylko podgrzewają atmosferę. Reuters, powołując się na "źródła bliskie prowadzących śledztwo", informuje, że Tamerlan Carnajew figurował na wysoce poufnej liście ok. 500 tys. osób uważanych przez władze federalne USA za potencjalnie zagrożenie. A postępowanie FBI w całej sprawie krytykowane jest przez wielu wpływowych kongresmanów, którzy zarzucają śledczym niezachowanie należytej staranności.Zobacz także
Komentarze (106)
Zaloguj się
 • moherowy_dresiarz

  Oceniono 234 razy 138

  .

  Niech lepiej ujawnią ostatnią rozmowę obu braciszków ..... gdy "kontroler lotu" z Żoliborza kazał lądować w Smoleńsku za wszelka cenę _____ żadne zapasowe.....

  .

 • kat-kk

  Oceniono 191 razy 127

  Cały czas czekamy,cała Polska czeka aż Rosjanie ujawnią rozmowę dwu cudaków,co Polskę kosztowała miliardy.

 • mer-llink

  Oceniono 77 razy 51

  Oczywiscie że Rrosjanie maja rozmowy Carnajewów...

  Mają tez rozmowy Braci KAczynskich (m. in z Tupolewa - i spokojnie czekają, śmiejąc się w kułak, az p. Macierewicz Antoni wystruga jeszcze coś nowego).

  Mało tego: maja nawet tę naszą korespondencje na tym forum..

  P.S. Rosjanie są niezłymi zawodowcami w tewj branży; moze nie najwyższej światowej klasy, ale są o kilka poziomów wyzej niż zdemontowane przez p. Macierewicza Antoniego słuzby nasze, a o kilkanaście - wobec tych, które potem p. Macierewicz Antoni oraz matadorzy w guście pana "CBA nie pęka" Kaminskiego mozolnie, z potem i żmudem, ku chwale Ojczyzny "powołali"..

 • derp971

  Oceniono 65 razy 29

  Podsumowując:
  - FBI znało i obserwowało "sprawców" od przynajmniej 2011
  - FBI znając sprawców, opublikowało ich zdjęcia, prosząc społeczeństwo o pomoc w identyfikacji "sprawców"
  Ciekawe...

 • doni72

  Oceniono 27 razy 21

  Francuski wywiad rowniez ostrzegal odpowiednie czynniki w USA w zwiazku z tym nieszczesnym 11/9.Ta informacja pojawiala sie w oficjalnym obiegu medialnym,nie jest to wiec wersja spiskowej teori dziejow.Francuski wywiad nie potwierdza i nie zaprzecza,poprostu profesjonalny wywiad.Rosjanie celowo chyba ujawnili te informacje zeby kompromitowac sluzby USA,ale to akurat jest tylko spekulacja,jednak nie pozbawiona podstaw.

 • omnadren_polfa

  Oceniono 29 razy 19

  Eksterminacja islamskich wyznawców religii pokoju nadchodzi wielkimi krokami.
  Zdecydowane NIE dla terroryzmu.
  Użyteczni idioci dalej wspieraj multikulti i islamską svolocz w Polsce za namową "autorytetów" min.GWna.
  Ale pamiętajcie że to wy będziecie wylatywać w powietrze i to wy będziecie mieszkać w slamsach z brudasami a nie wasi przywódcy podżegacze. Oni są wożeni w limuzynach z ochrona, żyją w zamkniętych enklawach a środowisko jest hermetycznie zamknięte i nie wpuszczają tam tego motłochu,który wam serwują,
  Możecie minusować fani GWna ale prawdy nie zakrzyczycie.
  Nie długo okrzyk allah akbar będzie tak złowieszczy jak wycie wilków w średniowieczu.

 • folwark_polski

  Oceniono 94 razy 18

  dlatego FBI udało sie tak szybko dojść kto za tym stoi, informacje mieli wcześniej i je olali albo..........celowo dopuścili do zamachu żeby naród jeszcze bardziej za mordę trzymać

 • pismaki_klamia

  Oceniono 17 razy 9

  Jak zwykle bardzo ciekawe spostrzeżenia z Voltairenet.org
  2 hours before event: bomb drills reported at the Boston Marathon finish line
  "According to a tweet sent out by the Boston Globe, on 15 April 2013 at 12:53, officials announced an explosion opposite the library (at the Boston marathon finish line) as part of bomb squad training activities.
  The attack occurred at 2:49 p.m., on the same site."

  Boston: Death of falsely ID’d suspect
  "Falsely accused of being responsible for the Boston attacks, a young Indian student, Sunil Tripathi, was found dead in a Rhode Island river.
  Designated as a suspect by the FindBostonBombers forum (Reddit.com), he disappeared from his university the next day.
  Administrators of the website publicly apologized for the online witch-hunt as soon as the FBI identified the Tsarnaev brothers as the guilty parties."

  Ruppersberger accuses Tsarnaev brothers of using toy car remote control
  "Tamerlane and Dzhokhar Tsarnaev used a toy remote control to detonate the Boston Marathon bombs, said Dutch Ruppersberger, top Democrat on the House Committee on Intelligence, after a closed meeting with three federal security officials.
  According to claims attributed to Dzhokhar, the Tsarnaev brothers learned how to build a pressure-cooker bomb by reading Inspire, the online magazine reportedly linked to the Yemeni branch of Al Qaeda.
  However, the minutes of the judiciary hearings testify that Dzohkhar can only communicate by nodding his head. For its part, Voltaire Network ^scoured through 10 numbers of Inspire and was unable to find any articles relating to the use of remote control for this type of bomb. In addition, a toy remote control cannot be used to activate an explosive inside a thick pressure cooker which acts as a Faraday cage.
  Dutch Ruppersberger has also questioned the collaboration of the Russian Federal Security Service (FSB), which according to him failed to respond to three FBI requests concerning Tsarnaev Tamerlane. However, according to other congressmen who were present at the same closed meeting, a "good cooperation" prevailed between the U.S. and Russian agencies."

  Izvestia: Tamerlane Tsarnaev participated in CIA 2012 seminar
  According to the Russian daily Itzvestia<br> of 24 April 2013, Tamerlane Tsarnaev attended seminars run by the Caucasus Fund of Georgia (Кавказский фонд) between January and July 2012..
  This association is a branch of the Jamestown Foundation<br>, an information agency created by the CIA.
  The Caucusus Fund has organized several seminars for young Caucasians with the aim of "destabilizing Russia."
  In protest letter<br> published forthwith, the Caucasus Fund denied the reports, alleging a namesake.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje