Wybuch gazu w Słupsku, zatrzymano podejrzanego

28.04.2013 07:47
Straż Pożarna

Straż Pożarna (Fot. Daniel Adamski / AG)

Dziś rozpocznie się rozbiórka zniszczonej przez wybuch gazu kamienicy w Słupsku. Ewakuowani lokatorzy są pod opieką miasta; umieszczono ich w szkolnym internacie. Policja zatrzymała nietrzeźwego kierowcę, który prawdopodobnie uszkodził gazowe przyłącze.
- Tymczasowe schronienie w szkolnym internacie zapewniono 23 mieszkańcom zniszczonego budynku. Dwie osoby przeprowadziły się do swoich rodzin - poinformował rzecznik Urzędu Miejskiego w Słupsku Dawid Zielkowski.

Miasto zapewniło poszkodowanym suchy prowiant i ciepłe posiłki. Chorym wykupiono potrzebne lekarstwa. W internacie dyżuruje psycholog oraz ratownicy medyczni. W poniedziałek poszkodowanych odwiedzą pracownicy socjalni, żeby ocenić ich potrzeby i wypłacić zasiłki. - Miasto będzie starało się zapewnić poszkodowanym nowe mieszkania. Może to jednak potrwać kilka tygodni - powiedział Zielkowski.

"Kamienica nie nadaje się do odbudowy"

Inspektor nadzoru budowlanego po oględzinach ruin kamienicy orzekł, że nie nadaje się ona do odbudowy z powodu naruszenia konstrukcji i zalecił natychmiastową rozbiórkę budynku. Prace te mają rozpocząć się jeszcze dziś.

Zatrzymany w związku z wypadkiem 32-letni mężczyzna, który prawdopodobnie prowadząc po pijanemu osobowego forda, uderzył w gazową skrzynkę, trzeźwieje w policyjnym areszcie. W wydychanym powietrzu miał 1,5 promila alkoholu. Rzecznik słupskiej policji Robert Czerwiński powiedział, że kierowca będzie przesłuchiwany w poniedziałek.

Wybuch gazu w środku nocy

Do wybuchu gazu doszło ok. godz. 2.19 w nocy z soboty na niedzielę przy ul. Krasińskiego. Do akcji ratunkowej straż skierowała 21 zastępów (ok. 88 strażaków), w tym wyposażoną w specjalistyczny sprzęt grupę ratownictwa technicznego oraz grupę poszukiwawczą z psami z Gdańska.

Rzecznik Komendy Miejskiej PSP w Słupsku Arkadiusz Woronin powiedział, że doszło do zawalenia się blisko jednej czwartej dwukondygnacyjnego budynku. Jak wyjaśnił, "wypadła cała ściana od strony ulicy, zawalił się sufit strychu i pierwszego piętra".

Trzy spośród ewakuowanych z kamienicy osób odwieziono do szpitala z objawami zatrucia dymem. Po południu ludzie ci zostali wypisani z placówki.

Najnowsze informacje