Zdaniem Seulu Korea Północna przygotowuje wielkie manewry

28.04.2013 07:21
Zdjęcie z marcowych ćwiczeń w Korei Północnej - opublikowane przez oficjalną agencję KCNA

Zdjęcie z marcowych ćwiczeń w Korei Północnej - opublikowane przez oficjalną agencję KCNA (Fot. KCNA REUTERS)

- Korea Północna wydaje się przygotowywać zakrojone na dużą skalę manewry lądowe i lotnicze - poinformowały rządowe źródła w Seulu, na które powołuje się agencja Yonhap. Według tych źródeł, manewry koncentrować się będą wokół portu Nanmpo, położonego na zachodnim wybrzeżu Korei Północnej.
"Wydaje się, że chodzi o manewry o naprawdę dużej skali" - powiedział anonimowy przedstawiciel południowokoreańskiego rządu. Wyraził on obawę, że Północ może wykorzystać te manewry do dokonania kolejnego incydentu militarnego lub do nowej próby rakietowej.

23 listopada 2010 r. artyleria północnokoreańska ostrzelała należącą do Korei Południowej wysepkę Yeonpyeong, na Morzu Żółtym, powodując śmierć dwóch cywilów i dwóch żołnierzy południowokoreańskich. Artyleria Korei Południowej odpowiedziała ogniem.

Zdaniem analityków manewry mogą spowodować dalszy wzrost napięcia na Półwyspie Koreańskim, które i tak osiągnęło bezprecedensowy poziom po niedawnych groźbach Pjongjangu dokonania ataku na sąsiada z południa. Korea Północna zerwała wszelkie kontakty z Seulem i doprowadziła do zamknięcia wspólnego kompleksu przemysłowego Kaesong.

Była to reakcja na nałożenie przez ONZ nowych sankcji na Pjongjang w odpowiedzi na kolejną próbną eksplozję nuklearną dokonaną w lutym br.

Zobacz także
Komentarze (108)
Zaloguj się
 • 31.februarius

  Oceniono 59 razy 29

  "Zdaniem Seulu Korea Północna przygotowuje wielkie manewry",

  a zdaniem Pjongjang, Korea Południowa jeszcze większe!

 • papaleone

  Oceniono 36 razy 24

  No i niech sobie walczą.
  Aby nie strzelali.

 • osyjan

  Oceniono 65 razy 23

  Zdjęcie wygląda cokolwiek groteskowo ale zapewne taka jest azjatycka ekspresja zakonserwowana w Korei Północnej.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 33 razy 17

  A na głównej redachtór prowadzący wydanie wrzucił złowrogo: Korea Płd. ostrzega: Pjongjang przygotowuje wielkie manewry.
  Czuję się ostrzeżony. Ogłosiłem już mobilizację z tego powodu. Wszyscy domownicy pod broń!

 • cholonek

  Oceniono 21 razy 13

  a dlaczego GW nie prowadzi juz relacji na żywo z dramatycznych wydarzeń w Korei? Teraz świat się nie dowie, że żołnierze reżimu Kima pompują oponę, zamawiaja pizzę, albo opuszczając koszary udają się w kierunku północno-wschodnim. To straszne, jak żyć? Jak tu teraz żyć?

 • cyniczne_oko

  Oceniono 22 razy 12

  Ziew...Skończył się medialny cyrk w USA/maraton zaczyna się powtórka z Korea/wojna. Naprawdę pismaki uważają ludzi za idiotów którym można kilka razy sprzedawać to samo łajno jako torcik ?

 • guantanamo_all_inclusive

  Oceniono 33 razy 11

  Bzdury kolportowane przez mendia maja na celu sztucznie podgrzewanie atmosfery. Mam kontrahenta w Seulu i życie toczy sie tam normalnie tak jak od 1953 roku. Manewry po tej i po tamtej stronie granicy to normalka i nikt normalny w Seulu nie przywiązuje do tego wagi. Po wuja pisać takie głupoty?
  Wszsytkie media to sprzedajna dziwka dająca dupy za garść srebrników.

 • ucago

  Oceniono 41 razy 9

  Północ tak bardzo by chciała w końcu przegrać tą wojnę, ale nikt nie chce jej w tym pomóc. Boją się konsekwencji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX