List z rycyną do Obamy. Instruktor sztuk walki zatrzymany przez FBI

27.04.2013 21:18
Agenci federalni przeszukują dom Everetta Dutschke w Tupelo, Mississippi. Jest on oskarżony o próbę użycia broni chemicznej

Agenci federalni przeszukują dom Everetta Dutschke w Tupelo, Mississippi. Jest on oskarżony o próbę użycia broni chemicznej (Fot. LAUREN WOOD REUTERS)

Agenci federalnych służb policyjnych aresztowali dziś w stanie Missisipi instruktora sztuk walki Everetta Dutschkego w związku ze śledztwem w sprawie listów z trującą rycyną do prezydenta USA Baracka Obamy i dwóch innych funkcjonariuszy publicznych. - Postawiono mu zarzuty posiadania zamiaru użycia broni biologicznej - poinformował departament sprawiedliwości.
41-letni Dutschke został zatrzymany w sobotę o godz. 1 czasu lokalnego (godz. 8 rano czasu polskiego) w swym domu w mieście Tupelo bez stawiania jakiegokolwiek oporu - poinformował komendant miejskiej policji Tony Carleton. Ministerstwo sprawiedliwości USA poinformowało, że mężczyzna został oskarżony o posiadanie toksycznej substancji biologicznej i usiłowanie użycia jej, jako broni biologicznej.

Obserwowali dom Dutschkego, wcześniej zatrzymali sobowtóra Elvisa Presleya

Agenci FBI i chroniącej Kongres USA Policji Kapitolowej wraz z żołnierzami oddziału antyterrorystycznego Gwardii Narodowej Missisipi przeszukali we wtorek i środę dom Dutschkego oraz lokal w mieście, gdzie znajdowała się wcześniej prowadzona przez niego szkoła sztuk walki. Dom wzięto w piątek po południu pod obserwację, która trwała aż do momentu aresztowania.

Prowadząca to śledztwo prokuratura wycofała we wtorek zarzuty wobec zamieszkałego również w Missisipi sobowtóra Elvisa Presleya, Paula Kevina Curtisa. Został on zwolniony z aresztu, gdy rewizja w jego domu w Corinth niedaleko Tupelo nie ujawniła żadnych obciążających materiałów.

Dutschkemu grozi dożywocie

Maksymalna kara, jaka grozi Dutschkemu, jeśli zostanie skazany, to dożywotnie więzienie. Oczekuje się, że podejrzany stanie w poniedziałek przed sądem okręgowym w Oxford w stanie Missisipi - podaje Reuters. Adwokatka Dutschkego Lori Basham nie odpowiedziała na telefony dziennikarzy Reutersa, ale powiedziała wcześniej tej agencji, że jej klient odrzuca wszelkie zarzuty i że nie miał nic wspólnego z wysyłaniem listów z rycyną.

List z trującą substancją

Listy zostały wysłane z datą 8 kwietnia z Memphis w stanie Tennessee. Ten zaadresowany do prezydenta USA Baracka Obamy przechwycono 18 kwietnia. Zawierał on rycynę, silnie trującą substancję. - Tak wynika z badań instytucji, która prześwietla pocztę dla Białego Domu - poinformowały amerykańskie tajne służby. Instytucja ta rutynowo identyfikuje listy lub przesyłki, które wymagają jeszcze ponownego prześwietlenia lub zbadania, zanim zostaną dostarczone. Nie znajduje się ona w pobliżu Białego Domu, więc prezydent nie był zagrożony.

Tagi:

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX