List z rycyną do Obamy. Instruktor sztuk walki zatrzymany przez FBI

27.04.2013 21:18
Agenci federalni przeszukują dom Everetta Dutschke w Tupelo, Mississippi. Jest on oskarżony o próbę użycia broni chemicznej

Agenci federalni przeszukują dom Everetta Dutschke w Tupelo, Mississippi. Jest on oskarżony o próbę użycia broni chemicznej (Fot. LAUREN WOOD REUTERS)

Agenci federalnych służb policyjnych aresztowali dziś w stanie Missisipi instruktora sztuk walki Everetta Dutschkego w związku ze śledztwem w sprawie listów z trującą rycyną do prezydenta USA Baracka Obamy i dwóch innych funkcjonariuszy publicznych. - Postawiono mu zarzuty posiadania zamiaru użycia broni biologicznej - poinformował departament sprawiedliwości.
41-letni Dutschke został zatrzymany w sobotę o godz. 1 czasu lokalnego (godz. 8 rano czasu polskiego) w swym domu w mieście Tupelo bez stawiania jakiegokolwiek oporu - poinformował komendant miejskiej policji Tony Carleton. Ministerstwo sprawiedliwości USA poinformowało, że mężczyzna został oskarżony o posiadanie toksycznej substancji biologicznej i usiłowanie użycia jej, jako broni biologicznej.

Obserwowali dom Dutschkego, wcześniej zatrzymali sobowtóra Elvisa Presleya

Agenci FBI i chroniącej Kongres USA Policji Kapitolowej wraz z żołnierzami oddziału antyterrorystycznego Gwardii Narodowej Missisipi przeszukali we wtorek i środę dom Dutschkego oraz lokal w mieście, gdzie znajdowała się wcześniej prowadzona przez niego szkoła sztuk walki. Dom wzięto w piątek po południu pod obserwację, która trwała aż do momentu aresztowania.

Prowadząca to śledztwo prokuratura wycofała we wtorek zarzuty wobec zamieszkałego również w Missisipi sobowtóra Elvisa Presleya, Paula Kevina Curtisa. Został on zwolniony z aresztu, gdy rewizja w jego domu w Corinth niedaleko Tupelo nie ujawniła żadnych obciążających materiałów.

Dutschkemu grozi dożywocie

Maksymalna kara, jaka grozi Dutschkemu, jeśli zostanie skazany, to dożywotnie więzienie. Oczekuje się, że podejrzany stanie w poniedziałek przed sądem okręgowym w Oxford w stanie Missisipi - podaje Reuters. Adwokatka Dutschkego Lori Basham nie odpowiedziała na telefony dziennikarzy Reutersa, ale powiedziała wcześniej tej agencji, że jej klient odrzuca wszelkie zarzuty i że nie miał nic wspólnego z wysyłaniem listów z rycyną.

List z trującą substancją

Listy zostały wysłane z datą 8 kwietnia z Memphis w stanie Tennessee. Ten zaadresowany do prezydenta USA Baracka Obamy przechwycono 18 kwietnia. Zawierał on rycynę, silnie trującą substancję. - Tak wynika z badań instytucji, która prześwietla pocztę dla Białego Domu - poinformowały amerykańskie tajne służby. Instytucja ta rutynowo identyfikuje listy lub przesyłki, które wymagają jeszcze ponownego prześwietlenia lub zbadania, zanim zostaną dostarczone. Nie znajduje się ona w pobliżu Białego Domu, więc prezydent nie był zagrożony.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (43)
Zaloguj się
 • kat-kk

  Oceniono 47 razy 15

  Od zawsze wiadomo,że debila znajdziesz bez wysiłku, albo w klubie walki, albo wśród piłkarzy ,albo na solarium albo w polskim sejmie, albo w kościele.Tam nikt normalny nie chodzi.

 • rom1955

  Oceniono 27 razy 9

  Jestem za wprowadzeniem policji osiedlowej mającej wszelkie uprawnienia do oskarżania
  osobnika za wrzucanie śmieci do niewłaściwego pojemnika. Taka jest demokracja!!!!!!
  Po,to został zmieniony ustrój w roku 1989 aby być wolnym ale nie od śmieci!!!!!

 • 31.februarius

  Oceniono 8 razy 8

  "Postawiono mu zarzuty posiadania zamiaru użycia broni biologicznej ...

  Takie teksty zawierają ochotę podziałania na mnie jak Laxigen forte.

 • iremus

  Oceniono 19 razy 7

  A w polsce rycyny nie podaje się w kopertach tylko w kapsułkach, przy zatwardzeniu. Biedny ten o'Bama - łyka całą kopertę. Przecież może się udławić.

 • tadestades

  Oceniono 31 razy 7

  Hmmmm, wychodzi na to, ze to nie Syryjczycy, lecz USmani pierwsi posłużyli się bronią chemiczną. Została przekroczona "czerwona linia" B.H. Obamy II !!!

 • kingsalami

  Oceniono 4 razy 4

  Cieszymy sie wszyscy, ze prezydent nie zdazyl zjesc tej koperty.
  Ja od dzis nie zjem zadnego listu.

 • rt-z

  Oceniono 2 razy 2

  ..a i polityka jest bardzo droga. Nie wszystkie kraje stać na to.

 • leon_zarawdowiec

  Oceniono 1 raz 1

  Jeśli już - to z rycynem, nie rycyną, którą można nabyć w aptece i pić łyżkami celem wywołania rozwolnienia... Rycyna nie jest trucizną, ale rycyn - i owszem, nazwa zbieżna, pochodzą z tej samej rośliny ale różnica w działaniu jest taka jaka jest między zapasami na macie a zapasami na zimę...jak między onanizmem organisty a organizmem onanisty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje