List z rycyną do Obamy. Instruktor sztuk walki zatrzymany przez FBI

27.04.2013 21:18
Agenci federalni przeszukują dom Everetta Dutschke w Tupelo, Mississippi. Jest on oskarżony o próbę użycia broni chemicznej

Agenci federalni przeszukują dom Everetta Dutschke w Tupelo, Mississippi. Jest on oskarżony o próbę użycia broni chemicznej (Fot. LAUREN WOOD REUTERS)

Agenci federalnych służb policyjnych aresztowali dziś w stanie Missisipi instruktora sztuk walki Everetta Dutschkego w związku ze śledztwem w sprawie listów z trującą rycyną do prezydenta USA Baracka Obamy i dwóch innych funkcjonariuszy publicznych. - Postawiono mu zarzuty posiadania zamiaru użycia broni biologicznej - poinformował departament sprawiedliwości.
41-letni Dutschke został zatrzymany w sobotę o godz. 1 czasu lokalnego (godz. 8 rano czasu polskiego) w swym domu w mieście Tupelo bez stawiania jakiegokolwiek oporu - poinformował komendant miejskiej policji Tony Carleton. Ministerstwo sprawiedliwości USA poinformowało, że mężczyzna został oskarżony o posiadanie toksycznej substancji biologicznej i usiłowanie użycia jej, jako broni biologicznej.

Obserwowali dom Dutschkego, wcześniej zatrzymali sobowtóra Elvisa Presleya

Agenci FBI i chroniącej Kongres USA Policji Kapitolowej wraz z żołnierzami oddziału antyterrorystycznego Gwardii Narodowej Missisipi przeszukali we wtorek i środę dom Dutschkego oraz lokal w mieście, gdzie znajdowała się wcześniej prowadzona przez niego szkoła sztuk walki. Dom wzięto w piątek po południu pod obserwację, która trwała aż do momentu aresztowania.

Prowadząca to śledztwo prokuratura wycofała we wtorek zarzuty wobec zamieszkałego również w Missisipi sobowtóra Elvisa Presleya, Paula Kevina Curtisa. Został on zwolniony z aresztu, gdy rewizja w jego domu w Corinth niedaleko Tupelo nie ujawniła żadnych obciążających materiałów.

Dutschkemu grozi dożywocie

Maksymalna kara, jaka grozi Dutschkemu, jeśli zostanie skazany, to dożywotnie więzienie. Oczekuje się, że podejrzany stanie w poniedziałek przed sądem okręgowym w Oxford w stanie Missisipi - podaje Reuters. Adwokatka Dutschkego Lori Basham nie odpowiedziała na telefony dziennikarzy Reutersa, ale powiedziała wcześniej tej agencji, że jej klient odrzuca wszelkie zarzuty i że nie miał nic wspólnego z wysyłaniem listów z rycyną.

List z trującą substancją

Listy zostały wysłane z datą 8 kwietnia z Memphis w stanie Tennessee. Ten zaadresowany do prezydenta USA Baracka Obamy przechwycono 18 kwietnia. Zawierał on rycynę, silnie trującą substancję. - Tak wynika z badań instytucji, która prześwietla pocztę dla Białego Domu - poinformowały amerykańskie tajne służby. Instytucja ta rutynowo identyfikuje listy lub przesyłki, które wymagają jeszcze ponownego prześwietlenia lub zbadania, zanim zostaną dostarczone. Nie znajduje się ona w pobliżu Białego Domu, więc prezydent nie był zagrożony.

Zobacz także
Komentarze (43)
List z rycyną do Obamy. Instruktor sztuk walki zatrzymany przez FBI
Zaloguj się
 • leon_zarawdowiec

  Oceniono 1 raz 1

  Jeśli już - to z rycynem, nie rycyną, którą można nabyć w aptece i pić łyżkami celem wywołania rozwolnienia... Rycyna nie jest trucizną, ale rycyn - i owszem, nazwa zbieżna, pochodzą z tej samej rośliny ale różnica w działaniu jest taka jaka jest między zapasami na macie a zapasami na zimę...jak między onanizmem organisty a organizmem onanisty.

 • tettryk

  Oceniono 1 raz 1

  przypomniała mi sie wakacyjna piosenka: na kolonii zycie płynie jak choremu po rycynie ;-)

 • cynik_czy_stoik

  0

  Dla mnie to wygląda na objaw narastającej frustracji w społeczeństwie amerykańskim. Media podają "nasz prezydent jest wspaniały" natomiast zwykli obywatele mogą go mieć za "zwykłego wała". Z drugiej strony równie dobrze może to być prowokacja służb specjalnych, żeby utrzymać stan zagrożenia w społeczeństwie, a co gorsza proba zamachu na ukochanego wodza narodu. Tak czy siak bez flaszki tego nie rozbierzemy :P

 • kingsalami

  Oceniono 4 razy 4

  Cieszymy sie wszyscy, ze prezydent nie zdazyl zjesc tej koperty.
  Ja od dzis nie zjem zadnego listu.

 • rympalek11

  Oceniono 3 razy 1

  Redaktorzyno! Baranie! Nie pisze się "Reutersa". Naucz się najpierw a później pisz. Agencja nosi nazę "Reuter" nie "Reuters". To w drugim przypadku. Odpowiednik w języku polskim to "Reutera".

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 3 razy 1

  A podobno rycyna przeczyszcza flaki, mózgu już nie.

 • poljack

  Oceniono 2 razy 0

  Jedynie Goowniana podaje że list z rycyną był zaadresowany do Obamy wszystkie inne media piszą o senatorze .

 • ja_mowie_to_co_mysle

  Oceniono 2 razy 0

  Michnik powinien swoich pismaków wysłać do szkoły, "Postawiono mu zarzuty posiadania zamiaru użycia broni biologicznej - poinformował departament sprawiedliwości.", ciekawa terminologia - "posiadanie zamiaru".

 • 31.februarius

  Oceniono 8 razy 8

  "Postawiono mu zarzuty posiadania zamiaru użycia broni biologicznej ...

  Takie teksty zawierają ochotę podziałania na mnie jak Laxigen forte.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje