Kaczyński o wyroku ws. Sawickiej: Próbuje się sparaliżować państwo, by korupcja kwitła

27.04.2013 17:36
Tomasz Kaczmarek, Beata Sawicka

Tomasz Kaczmarek, Beata Sawicka (AG)

- Skandal. Takie wyroki wydaje się, by państwo było sparaliżowane i kwitła korupcja - tymi słowami prezes PiS Jarosław Kaczyński skomentował uniewinniający wyrok wobec byłej posłanki PO Beaty Sawickiej.
Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekł wczoraj, że wobec nielegalnego stosowania technik operacyjnych przez CBA b. posłanka Platformy i burmistrz Helu Mirosław Wądołowski są uniewinnieni od zarzutów korupcji

Sąd: "CBA testowało uczciwość podstępnymi metodami. To domena państwa totalitarnego". PRZECZYTAJ UZASADNIENIE WYROKU >>>

- Nie ma żadnej wątpliwości, że ta pani wzięła łapówkę. Próbuje się sparaliżować państwo, żeby można było brać łapówki, żeby korupcja mogła kwitnąć - powiedział dziś dziennikarzom Jarosław Kaczyński.

Odnosząc się do faktu, że sąd zakwestionował legalność działań CBA wobec Sawickiej, Kaczyński podkreślił, jest "to zdanie osób, które wydają takie wyroki". - Ja mam tutaj całkowicie i radykalnie odmienne zdanie i inne sądy też miały inne zdanie. Zapadały wyroki skazujące - zwrócił uwagę prezes PiS.

Według niego po takim wyroku sądu "praktycznie nie można prowadzić takich działań" jak te wobec byłej posłanki Platformy. - Taki jest cel wydawania takich wyroków, żeby państwo było sparaliżowane. System korupcji jest elementem tego realnego ustroju, który dzisiaj w Polsce mamy - uważa Kaczyński.

Uniewinnienie Sawickiej i Wądołowskiego

- Sąd apelacyjny uniewinnił oskarżonych z powodu rażących uchybień popełnionych przez CBA w toku prowadzonych wobec obojga oskarżonych czynności operacyjnych. Czynności te podjęto nielegalnie, bo bez istnienia ku temu ustawowych przesłanek prawnych, a następnie wykonywano bez dochowania ustawowych reguł ich dopuszczalności, co dyskwalifikuje zgromadzony materiał dowodowy - podkreślił wczoraj sędzia Paweł Rysiński, uzasadniając wyrok.

Tu znajdziesz nasze wywiady z byłym agentem CBA m.in. o działaniach agenta Tomka >>>

W maju 2012 r. Sąd Okręgowy w Warszawie skazał Sawicką na trzy lata więzienia, pozbawienie praw publicznych na cztery lata i 40 tys. zł grzywny, a Wądołowskiego - na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat i 20 tys. zł grzywny. Prokurator żądał dla Sawickiej pięciu lat więzienia, a dla Wądołowskiego - 3,5 roku. Obrona wnosiła o uniewinnienie obojga podsądnych.

Łapówka od agenta Tomka

Zdaniem adwokatów operacja CBA była nielegalna, bo CBA nie miało wiarygodnej informacji o przestępstwie Sawickiej, bez czego nie powinno było wszczynać operacji przeciw niej. Obrona twierdziła też, że udający biznesmena agent "Tomasz Piotrowski" (Tomasz Kaczmarek - dziś emeryt CBA i poseł PiS) uwodził Sawicką. Obrona wskazywała też na nieczytelność podsłuchów w istotnych momentach nagranych przez CBA rozmów agentów z Sawicką.

Trzech sędziów SO nie dało wiary wersji Sawickiej, że pieniądze, jakie otrzymała od agentów CBA udających biznesmenów, były pożyczką; uznał, że oskarżeni działali z chęci zysku. Ocenił też, że działania CBA wobec późniejszych oskarżonych nie miały podtekstu politycznego. Niestety - mówił sędzia - sprawa uzyskała taki podtekst już po ich zatrzymaniu, co "utrudniło jej wyjaśnienie".Zobacz także
Komentarze (694)
Zaloguj się
 • siekier35

  Oceniono 685 razy 337

  kaczor,co z telegrafem?!
  co z fozz?
  jeszcze tam ci coś przypomnieć ty kartoflany worze "cnót"???

 • jerjar

  Oceniono 529 razy 277

  Jako obywatel nie chcę, żeby moje państwo wysyłało żigolaków, w celu sprowokowania kogoś do nieuczciwości.

 • dynac

  Oceniono 455 razy 247

  Paralizator Jarosław wie co mówi, nikt tak się nie zna na paraliżowaniu państwa jak on.

 • amorvertical

  Oceniono 423 razy 213

  Nie rozumiem, dlaczego ta banda spadkobierców Dzierżyńskiego jeszcze nie gnije w więzieniu. Chyba tylko dlatego że Tuskowi nawet tego nie chce się zrobić. Rozumiem, że taka opozycja na wolności jest mu rękę, bo takiej bandy idiotów i oszołomów w jednej kupie ze świecą szukać, ale to jednak psucie i demoralizowanie państwa. Kaczyński, Macierewicz, Kamiński i Ziobro mają krew na rękach i powinno o tym codziennie się przypominać.

 • rabingoldblatt

  Oceniono 248 razy 198

  Straszny szum zrobił sie po wczorajszym wyroku i każdy cos "wrzuca" od siebie całkowicie zagłuszając to jak zakończył się proces. A prawda jest taka że sąd wcale nie stwierdził że Sawicka jest niewinna. Wyrok mówi jedynie że jest niewinna ponieważ procedury jakimi posługiwało się CBA były niezgodne z prawem więc następstwa ich działań nie mogą obciążać Sawickiej. Prawdą jest że Sawicka WZIĘŁA ŁAPÓWKĘ, że zachowywała jak napalona gimnazjalistka bo zainteresował się nią wieśniacki lowelas. Chciała kręcić lody. CBA pod rządami Kamińskiego za bardzo chciało grać jakąs rolę w polityce IV RP i dlatego naginali lub łamali prawo by 'złapać" oponentów politycznych. Wczorajszy wyrok tak naprawdę nie dotyczył IV RP czy Sawickiej. Dotyczył współczesnej Polski. Polski która ma goowniane prawo bez wbudowanych mechanizmów blokujących nieprawne działanie służb specjalnych i pozwalające by byle koza z zadupia która przyjechała do stolycy, do władzy tak łatwo mogła ją wykonywać.

 • puszka-3

  Oceniono 354 razy 166

  Mam nadzieję że w końcu Kaczyński stanie przed Trybunałem Stanu i w końcu zniknie z życia politycznego Polski.
  Oby jak najszybciej.

 • lileo

  Oceniono 322 razy 158

  Kwa, kwa, kwa...a Trybunał coraz bliżej. Jak się Kaczorku zachciało kolegów wykańczać, w imię starych kompleksów z lat szkolnych, to się trzeba liczyć, że oddadzą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje