Kaczyński o wyroku ws. Sawickiej: Próbuje się sparaliżować państwo, by korupcja kwitła

27.04.2013 17:36
Tomasz Kaczmarek, Beata Sawicka

Tomasz Kaczmarek, Beata Sawicka (AG)

- Skandal. Takie wyroki wydaje się, by państwo było sparaliżowane i kwitła korupcja - tymi słowami prezes PiS Jarosław Kaczyński skomentował uniewinniający wyrok wobec byłej posłanki PO Beaty Sawickiej.
Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekł wczoraj, że wobec nielegalnego stosowania technik operacyjnych przez CBA b. posłanka Platformy i burmistrz Helu Mirosław Wądołowski są uniewinnieni od zarzutów korupcji

Sąd: "CBA testowało uczciwość podstępnymi metodami. To domena państwa totalitarnego". PRZECZYTAJ UZASADNIENIE WYROKU >>>

- Nie ma żadnej wątpliwości, że ta pani wzięła łapówkę. Próbuje się sparaliżować państwo, żeby można było brać łapówki, żeby korupcja mogła kwitnąć - powiedział dziś dziennikarzom Jarosław Kaczyński.

Odnosząc się do faktu, że sąd zakwestionował legalność działań CBA wobec Sawickiej, Kaczyński podkreślił, jest "to zdanie osób, które wydają takie wyroki". - Ja mam tutaj całkowicie i radykalnie odmienne zdanie i inne sądy też miały inne zdanie. Zapadały wyroki skazujące - zwrócił uwagę prezes PiS.

Według niego po takim wyroku sądu "praktycznie nie można prowadzić takich działań" jak te wobec byłej posłanki Platformy. - Taki jest cel wydawania takich wyroków, żeby państwo było sparaliżowane. System korupcji jest elementem tego realnego ustroju, który dzisiaj w Polsce mamy - uważa Kaczyński.

Uniewinnienie Sawickiej i Wądołowskiego

- Sąd apelacyjny uniewinnił oskarżonych z powodu rażących uchybień popełnionych przez CBA w toku prowadzonych wobec obojga oskarżonych czynności operacyjnych. Czynności te podjęto nielegalnie, bo bez istnienia ku temu ustawowych przesłanek prawnych, a następnie wykonywano bez dochowania ustawowych reguł ich dopuszczalności, co dyskwalifikuje zgromadzony materiał dowodowy - podkreślił wczoraj sędzia Paweł Rysiński, uzasadniając wyrok.

Tu znajdziesz nasze wywiady z byłym agentem CBA m.in. o działaniach agenta Tomka >>>

W maju 2012 r. Sąd Okręgowy w Warszawie skazał Sawicką na trzy lata więzienia, pozbawienie praw publicznych na cztery lata i 40 tys. zł grzywny, a Wądołowskiego - na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat i 20 tys. zł grzywny. Prokurator żądał dla Sawickiej pięciu lat więzienia, a dla Wądołowskiego - 3,5 roku. Obrona wnosiła o uniewinnienie obojga podsądnych.

Łapówka od agenta Tomka

Zdaniem adwokatów operacja CBA była nielegalna, bo CBA nie miało wiarygodnej informacji o przestępstwie Sawickiej, bez czego nie powinno było wszczynać operacji przeciw niej. Obrona twierdziła też, że udający biznesmena agent "Tomasz Piotrowski" (Tomasz Kaczmarek - dziś emeryt CBA i poseł PiS) uwodził Sawicką. Obrona wskazywała też na nieczytelność podsłuchów w istotnych momentach nagranych przez CBA rozmów agentów z Sawicką.

Trzech sędziów SO nie dało wiary wersji Sawickiej, że pieniądze, jakie otrzymała od agentów CBA udających biznesmenów, były pożyczką; uznał, że oskarżeni działali z chęci zysku. Ocenił też, że działania CBA wobec późniejszych oskarżonych nie miały podtekstu politycznego. Niestety - mówił sędzia - sprawa uzyskała taki podtekst już po ich zatrzymaniu, co "utrudniło jej wyjaśnienie".Zobacz także
Komentarze (694)
Kaczyński o wyroku ws. Sawickiej: Próbuje się sparaliżować państwo, by korupcja kwitła
Zaloguj się
 • drx

  0

  Lepsze to niż chlastanie się po fiutach. Odpieprzcie się od prawdziwych Polaków.

 • czesarna

  Oceniono 2 razy 2

  Jarosław Kaczyński wieczny a śmieszny prezes PiS w celu przybrania chwałą swoich infantylnych wybryków na stanowisku zastępczego premiera po tym, jak wyciągnął spod pupy taboret Kaziowi z Gorzowa, dla podkreślenia swego uznania dla szpicla a dziś posła agenta Tomka, który "koszuli nie spocił" nad walizą pieniędzy gotów jest dla nadania powagi wyciągnąć z Wawelu swą zimną ofiarę.
  Niech wszyscy wiedzą, że ma braciszka na Wawelu. Niech wszyscy wiedzą!

 • konbar

  Oceniono 1 raz 1

  Nie wiem czy zdjecia jej robi ktos z PIS-u - bo cos mi tu nie gra.
  Jezeli ja ktos "uwodzil" to ile mu za to placila?

 • cob22

  Oceniono 2 razy 2

  CBA musi sie 100% trzymac prawa. Jesli tego nie czyni to odpowiedzialni za te wpadki powinni zostac portierami bo w CBA nie maja nic do szukania.
  Z powodu tej glupoty moze i doszlo do uniewinnienia winnych, ale prawo to prawo.
  Nie ma prawa pana Kaczynskiego i innego prawa. Podobno on jest prawnikiem....wiec powinien to wiedziec.
  Ale on ma tylko samoloty i nienawisc w glowie, wiec czemu sie dziwic.

 • sigm_0

  Oceniono 2 razy 0

  Owoc zatrutego drzewa - jak dowody uzyskane bezprawnie, to nie ma przestępstwa, taka jest zasada.
  Prawo to nie to samo, co sprawiedliwość, i jeśli ktoś mówi, że jest to tożsame, to głupiec, albo kłamca;
  Tu należy też podnieść, że Kaczyński jest doktorem prawa......

 • beliar6

  Oceniono 3 razy -1

  Prezes jednak nie wyrósł jeszcze z komuny. Mentalnie tkwi w okresie późnego Gomułki.

 • lev-y

  Oceniono 5 razy 1

  Jaki byłby wyrok gdyby Sawicka po odebraniu pieniędzy zastrzeliła agenta? Na pewno - niewinna.

 • a.b.c.cieslakkrzysztof.51

  Oceniono 5 razy 1

  # ZAPISZ się do pe-o , a wtedy będziecie mogli : " KRAŚĆ i OSZUKIWAĆ ", - JAK RÓWNIEŻ ROBIĆ WSZYSTKICH w KONIA, a ŻADNA KARA CIĘ NIE SPOTKA !!!

 • berghat

  Oceniono 3 razy -1

  ="Krótka rozprawa o Beacie i wężu"

  Kolejny raz polski sędzia pokazał Polsce i światu, że żyjemy w kraju, który jesli jeszcze nie potrafi być całkowicie demokratyczny, to przynajmniej chce.
  Sędzia sądu apelacyjnego powinien być chwalony przez “niepokornych” dziennikarzy – powiedział przecież i zrobił dokładnie jak Pan Bóg, który ukarał Adama i Ewę w sferze moralnej za przekroczenie zakazu, a kusicielowi powiedział:
  “Ponieważ to uczyniłeś, bądź przeklęty wśród wszystkich zwierząt domowych i polnych, na brzuchu się będziesz czołgał i proch jadł…” itd. itd.
  W boskiej moralności nie mieści się więc pojęcie...

  czytaj dalej na: odyseja1948.wordpress.com/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje