Pracownicy z Korei Południowej opuszczają park przemysłowy Kaesong [ZDJĘCIA]

27.04.2013 16:26
Załadowane samochody pracowników z Korei Południowej,którzy wracają z parku przemysłowego Kaesong

Załadowane samochody pracowników z Korei Południowej,którzy wracają z parku przemysłowego Kaesong (Fot. Ahn Young-joon AP)

Większość południowokoreańskich pracowników opuściła dziś unieruchomiony przed trzema tygodniami przez władze Korei Północnej park przemysłowy Kaesong, powracając na polecenie swego rządu do ojczyzny - poinformowała południowokoreańska agencja Yonhap.
Jak podało ministerstwo ds. zjednoczenia w Seulu, wyjechało już 125 spośród łącznie 175 przebywających dotąd w Kaesong Południowych Koreańczyków. Pozostałych 50 ma powrócić do poniedziałku. W tej ostatniej grupie są również uczestniczący w zarządzaniu parkiem urzędnicy państwowi.

Wcześniej władze Korei Północnej odrzuciły wszystkie propozycje rozmów na temat wznowienia działalności parku, położonego w mieście Kaesong tuż na północ od przedzielającej Półwysep Koreański strefy zdemilitaryzowanej. Jego uruchomienie pod koniec 2004 roku było jednym z najistotniejszych przejawów odprężenia między obu państwami koreańskimi, znajdującymi się formalnie w stanie wojny.

Pjongjang: Nie będziemy faworyzować tych, którzy odpłacają złem za dobro

Na mocy decyzji Pjongjangu o "przejściowym zamknięciu" parku Kaesong opuściło go ponad 53 tys. północnokoreańskich robotników, pracujących dla 123 małych i średnich przedsiębiorstw południowokoreańskich. Przy pełnej obsadzie było tam również zatrudnionych 800 Południowych Koreańczyków.

Cytowany przez agencję AP rzecznik północnokoreańskiego Generalnego Biura Centralnego Kierowania, który administruje kompleksem Kaesong powiedział dziś, że jego ostateczne zamknięcie "to tylko kwestia czasu". Dodał następnie: "Cenimy sobie kompleks przemysłowy Kaesong, ale nie będziemy faworyzować tych, którzy odpłacają złem za dobro".

Napięcie na Półwyspie Koreańskim wzrosło w następstwie przeprowadzonego w lutym trzeciego północnokoreańskiego testu nuklearnego, na co Rada Bezpieczeństwa ONZ zareagowała rozszerzeniem międzynarodowych sankcji wobec Pjongjangu. W odpowiedzi Korea Północna ogłosiła, że nie będzie więcej uznawała kończącego wojnę koreańską rozejmu z 1953 roku ani wszystkich pozostałych porozumień odprężeniowych z Południem. Zagroziła także możliwością dokonania rakietowego uderzenia nuklearnego na Stany Zjednoczone.

Zobacz także
Komentarze (54)
Pracownicy z Korei Południowej opuszczają park przemysłowy Kaesong [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • lryszard

  Oceniono 1 raz -1

  TE KAPITALISTYCZNE KU... WYGANIC I ZABYC NA CALYM SWIECIE !!!!!

 • kefasp

  Oceniono 1 raz 1

  Zamelduj Unowi, że wykonałeś zadanie ty komunistyczny cymbale !

 • kefasp

  0

  Mogę się założyć, że za jakiś czas robotnicy północnokoreańscy powrócą do parku przemysłowego w Kaesong, a zamiast fachowców z Korei Południowej pojawią się tam inżynierowie z Chin. Strefa znowu zacznie produkować tyle, że pod nadzorem technologiccznym Chińczyków.

 • stanimager

  Oceniono 2 razy 2

  "Cenimy sobie kompleks przemysłowy Kaesong, ale nie będziemy faworyzować tych, którzy odpłacają złem za dobro" - Stalin by tego lepiej nie powiedzial. Dobro az sie rozlewa z ich mowy nienawisci do Poludnia i Zachodu. Oczywiscie niektorzy na tym forum uwielbiaja taka mowe ... z odlegosci. No to juz won do tego lagru szczesliwosci.

 • dublet

  Oceniono 4 razy 2

  Wszyscy mają prawo do bomby atomowej, nie tylko USA! Żądamy udostępnienia po 10 bomb Jemenowi, Somalii, Iranowi, Irakowi, Birmie, Sudanowi Płd., Rwandzie, Kosowowi (Kosowie?), Serbii, Hezbollahowi, Kurdom, Gruzji, Baskom, Kolumbii i Ruchowi Autonomii Śląska!

 • kato-rznik

  Oceniono 14 razy 4

  Już widzę, jakby nasza drogówka zobaczyła taki konwój, np. pod Warszawą :DDD

 • tenare

  Oceniono 62 razy 28

  Nazistowskie USA i skorumpowane ONZ wywołały nieludzką agresję gospodarczą wobec Korei Północnej, doprowadzając do nędzy miliony Koreańczyków. Potem taka GW i inne propagandowe tuby mogą szydzić z biedy tych ludzi. Ale naród Koreański jest dumny i nigdy nie stracił poczucia człowieczeństwa.
  Będziecie mieli o czym pisać, kiedy Koreańczycy z Północy dojdą do wniosku, że lepiej zginąć w walce niż z głodu.

 • spam_box

  Oceniono 18 razy 6

  Może złożyć zlecenie w Korei Pn? Niech nam natrzaskają plastikowych janówpawłówwtórych i lechów smoleńskich po eurasia za sztukę. Do ogródka i na działki jak znalazł, jako strachy na wróble. Jedynie 99,95 PLN netto.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje