Westerwelle: Putin nie ma zrozumienia dla demokracji

27.04.2013 14:20
Szef niemieckiego MSZ Guido Westerwelle

Szef niemieckiego MSZ Guido Westerwelle (Fot. AP/Kirsty Wigglesworth)

Szef MSZ Niemiec Guido Westerwelle zarzucił prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi brak zrozumienia dla demokracji i zapewnił rosyjskie organizacje pozarządowe, że nadal mogą liczyć na poparcie ze strony Berlina - podał dzisiaj "Sueddeutsche Zeitung". Organizacje pozarządowe w Rosji, które otrzymują fundusze z zagranicy, mają obowiązek rejestrować się jako "zagraniczni agenci" i spotykają się z licznymi kontrolami oraz przeszukaniami.
- Oczekujemy, że rosyjskie NGO będą traktowane fair i z szacunkiem. W przeciwnym razie będziemy protestować - powiedział Westerwelle podczas niemiecko-rosyjskiej konferencji poświęconej prawom człowieka.

W zakończonym wczoraj dwudniowym spotkaniu w niemieckim MSZ uczestniczyło 400 przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego z obu krajów.

Jak zaznaczył szef niemieckiej dyplomacji, jego kraj nie może pogodzić się z tym, że społeczeństwo obywatelskie w Rosji podlega coraz większym ograniczeniom, a władze "stosują przeciwko niemu prawo karne czy też wręcz kary więzienia".

- Społeczeństwo obywatelskie nie jest projektem narodowym, szczególnie w czasach globalizacji, a tematy i wyzwania, którym musi sprostać, często wykraczają poza granice poszczególnych państw - tłumaczył Westerwelle.

Organizacje pozarządowe finansowane z zagranicy jako "zagraniczni agenci"

Obowiązująca w Rosji od ubiegłego roku ustawa nakłada na organizacje pozarządowe, które otrzymują fundusze z zagranicy, obowiązek zarejestrowania się jako "zagraniczni agenci". W minionych miesiącach rosyjskie służby dokonały licznych kontroli i przeszukań w siedzibach NGO, w tym także w biurach niemieckich fundacji politycznych.

Koordynator niemieckiego rządu do spraw niemiecko-rosyjskiego dialogu pomiędzy społeczeństwami, poseł CDU Andreas Schockenhoff, podkreślił, że stosowane przez rosyjskie władze represje wobec NGO szkodzą samej Rosji. - Modernizacja kraju jest możliwa tylko razem ze społeczeństwem, a nie przeciwko niemu - napominał rosyjskie władze Schockenhoff.

Uczestniczący w konferencji w Berlinie przewodniczący rady ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i praw człowieka przy prezydencie Federacji Rosyjskiej Michaił Fiedotow powiedział: - Nikt nie ma prawa do pouczania innych. Naszym obowiązkiem jest jednak wzajemne uczenie się od siebie. Jak zaznaczył, nowe przepisy dotyczące NGO są niezgodne z rosyjską konstytucją. Zapowiedział, że rada przedłoży niebawem propozycje zmian.

Na panującą "atmosferę strachu" skarżył się Paweł Czikow, szef organizacji obrony praw człowieka Agora. - Rosyjskie społeczeństwo obywatelskie potrzebuje solidarności i ochrony ze strony Zachodu - mówił. Jelena Czemkowa ze Stowarzyszenia Memoriał powiedziała, że nie ma zamiaru wstydzić się przyjęcia pieniędzy z zagranicy, lecz raczej dziękuje tym, którzy ją wspierają.

Ostry spór między organizatorami

Przed konferencją doszło do ostrego sporu między niemieckimi organizatorami. Jeden z nich, szef Forum Niemiecko-Rosyjskiego Ernst-Joerg von Studnitz, demonstracyjnie wycofał swoje poparcie dla spotkania, zarzucając Schockenhoffowi uprawianie "polityki konfrontacji" z Kremlem, co szkodzi stosunkom niemiecko-rosyjskim. Zdaniem Schockenhoffa z kolei, Studnitz chciałby "jak w czasach zimnej wojny" rozmawiać z Rosją o problemach "w zaciszu dyplomatycznych gabinetów".

Studnitz był ambasadorem Niemiec w Moskwie w latach 1995-2002, pracował też w stolicy ZSRR w latach 1969-1972. Niemieckie koła przemysłowe, dla których Rosja jest ważnym partnerem handlowym, opowiadają się za bardziej pojednawczą polityką wobec władz na Kremlu.

Koalicyjny rząd SPD-Zieloni prowadził w latach 1998-2005 politykę na rzecz zbliżenia Rosji do UE, a kanclerz Gerhard Schroeder (SPD) określił Putina mianem "demokraty bez skazy". Następczyni Schroedera Angela Merkel zajmuje bardziej krytyczne stanowisko wobec Moskwy. Niemiecki parlament Bundestag w przyjętej na jesieni uchwale wyraził zaniepokojenie stanem demokracji w Rosji.

Zobacz także
Komentarze (49)
Zaloguj się
 • guantanamo_all_inclusive

  Oceniono 39 razy 11

  Rosja wzieła się za organizacje tzw pozarządowe wspierane zza granicy grubym szmalem. Te organizację słuza wyłącznie destabilizacji państwa. Putin ma racje goniąc to towarzystwo mącicieli.

 • kacap_z_moskwy

  Oceniono 31 razy 9

  Co najwiecej boli ministra, nazwa "zagraniczni agenci" czy ustawa o zakazu propagandy homo... pedalow srod mlodzierzy?
  A tez, ktos siedzi w wiezeniu? I dlaczego spoleczestwo bardzo radosnie przyjelo ustawe o "zagranicznych agentach" (opozycyjnych zydkow nie licze za spoleczestwo)? Ktos zakazuje dzialalnosci dla "zagranicznych agentow"? W koncu, zadna organiozacja NKO tak i nie pokazala spoleczestwu, ktore niby reprezentuje, swoje sprawozdanie finansowe...

 • kichchi

  Oceniono 31 razy 9

  w polsce tez warto scigać wrogie i antypanstwowe organizacje finansowane z zagranicy (miedzynarodowe lichwozydostwo) typu fundacyjka balcerowicza czy inne helsinskie organizacje praw zydów.

 • supertlumacz

  Oceniono 15 razy 7

  Dlaczego obrońcy praw człowieka z USA, światowego lidera demokracji i praworządności, nie zabierają głosu w tej sprawie?
  GW mogłaby oświecić swoich czytelników jakie przepisy obowiązują w USA organizacje otrzymujące pozarządowe -ngo - otrzymujące pomoc z zagranicy.
  Gdzie jest bornintheusa?

 • dziadekjam

  Oceniono 10 razy 6

  "Westerwelle: Putin nie ma zrozumienia dla demokracji"
  ===========================================
  Wg tych kryteriów USA też, bo nie ma mowy o istnieniu jakichkolwiek organizacji finansowanych bezpośrednio z zagranicy.

 • vikaromaniuta

  Oceniono 12 razy 4

  Niech ten p.... zwróci się do Obamy w sprawie organizacji pozarządowych w USA !

 • jkal

  Oceniono 1 raz 1

  Nasi Niemce sie obudzili!

 • krzyk58

  0

  Któz to taki Westervelle, który chciałby rozstawiac niektórych prezydentów.

 • tuskopalikot

  0

  Za to pan Westerwelle ma zrozumienie dla demokracji bo:

  1) w jego własnym kraju Niemcy mają mniej praw niż islamiści
  2) jest gejem - więc wiadomo, że rozumie lepiej niż inni
  3) Jak już nie wie co powiedzieć to może zapytać się pana Radka - tenże mędrzec mu podpowie!

  Putin powinien dostać pokojowego Nobla! obserwatorpolityczny.pl/?p=11434

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje