Westerwelle: Putin nie ma zrozumienia dla demokracji

27.04.2013 14:20
Szef niemieckiego MSZ Guido Westerwelle

Szef niemieckiego MSZ Guido Westerwelle (Fot. AP/Kirsty Wigglesworth)

Szef MSZ Niemiec Guido Westerwelle zarzucił prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi brak zrozumienia dla demokracji i zapewnił rosyjskie organizacje pozarządowe, że nadal mogą liczyć na poparcie ze strony Berlina - podał dzisiaj "Sueddeutsche Zeitung". Organizacje pozarządowe w Rosji, które otrzymują fundusze z zagranicy, mają obowiązek rejestrować się jako "zagraniczni agenci" i spotykają się z licznymi kontrolami oraz przeszukaniami.
- Oczekujemy, że rosyjskie NGO będą traktowane fair i z szacunkiem. W przeciwnym razie będziemy protestować - powiedział Westerwelle podczas niemiecko-rosyjskiej konferencji poświęconej prawom człowieka.

W zakończonym wczoraj dwudniowym spotkaniu w niemieckim MSZ uczestniczyło 400 przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego z obu krajów.

Jak zaznaczył szef niemieckiej dyplomacji, jego kraj nie może pogodzić się z tym, że społeczeństwo obywatelskie w Rosji podlega coraz większym ograniczeniom, a władze "stosują przeciwko niemu prawo karne czy też wręcz kary więzienia".

- Społeczeństwo obywatelskie nie jest projektem narodowym, szczególnie w czasach globalizacji, a tematy i wyzwania, którym musi sprostać, często wykraczają poza granice poszczególnych państw - tłumaczył Westerwelle.

Organizacje pozarządowe finansowane z zagranicy jako "zagraniczni agenci"

Obowiązująca w Rosji od ubiegłego roku ustawa nakłada na organizacje pozarządowe, które otrzymują fundusze z zagranicy, obowiązek zarejestrowania się jako "zagraniczni agenci". W minionych miesiącach rosyjskie służby dokonały licznych kontroli i przeszukań w siedzibach NGO, w tym także w biurach niemieckich fundacji politycznych.

Koordynator niemieckiego rządu do spraw niemiecko-rosyjskiego dialogu pomiędzy społeczeństwami, poseł CDU Andreas Schockenhoff, podkreślił, że stosowane przez rosyjskie władze represje wobec NGO szkodzą samej Rosji. - Modernizacja kraju jest możliwa tylko razem ze społeczeństwem, a nie przeciwko niemu - napominał rosyjskie władze Schockenhoff.

Uczestniczący w konferencji w Berlinie przewodniczący rady ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i praw człowieka przy prezydencie Federacji Rosyjskiej Michaił Fiedotow powiedział: - Nikt nie ma prawa do pouczania innych. Naszym obowiązkiem jest jednak wzajemne uczenie się od siebie. Jak zaznaczył, nowe przepisy dotyczące NGO są niezgodne z rosyjską konstytucją. Zapowiedział, że rada przedłoży niebawem propozycje zmian.

Na panującą "atmosferę strachu" skarżył się Paweł Czikow, szef organizacji obrony praw człowieka Agora. - Rosyjskie społeczeństwo obywatelskie potrzebuje solidarności i ochrony ze strony Zachodu - mówił. Jelena Czemkowa ze Stowarzyszenia Memoriał powiedziała, że nie ma zamiaru wstydzić się przyjęcia pieniędzy z zagranicy, lecz raczej dziękuje tym, którzy ją wspierają.

Ostry spór między organizatorami

Przed konferencją doszło do ostrego sporu między niemieckimi organizatorami. Jeden z nich, szef Forum Niemiecko-Rosyjskiego Ernst-Joerg von Studnitz, demonstracyjnie wycofał swoje poparcie dla spotkania, zarzucając Schockenhoffowi uprawianie "polityki konfrontacji" z Kremlem, co szkodzi stosunkom niemiecko-rosyjskim. Zdaniem Schockenhoffa z kolei, Studnitz chciałby "jak w czasach zimnej wojny" rozmawiać z Rosją o problemach "w zaciszu dyplomatycznych gabinetów".

Studnitz był ambasadorem Niemiec w Moskwie w latach 1995-2002, pracował też w stolicy ZSRR w latach 1969-1972. Niemieckie koła przemysłowe, dla których Rosja jest ważnym partnerem handlowym, opowiadają się za bardziej pojednawczą polityką wobec władz na Kremlu.

Koalicyjny rząd SPD-Zieloni prowadził w latach 1998-2005 politykę na rzecz zbliżenia Rosji do UE, a kanclerz Gerhard Schroeder (SPD) określił Putina mianem "demokraty bez skazy". Następczyni Schroedera Angela Merkel zajmuje bardziej krytyczne stanowisko wobec Moskwy. Niemiecki parlament Bundestag w przyjętej na jesieni uchwale wyraził zaniepokojenie stanem demokracji w Rosji.

Zobacz także
Komentarze (49)
Westerwelle: Putin nie ma zrozumienia dla demokracji
Zaloguj się
 • krzyk58

  0

  Któz to taki Westervelle, który chciałby rozstawiac niektórych prezydentów.

 • tuskopalikot

  0

  Za to pan Westerwelle ma zrozumienie dla demokracji bo:

  1) w jego własnym kraju Niemcy mają mniej praw niż islamiści
  2) jest gejem - więc wiadomo, że rozumie lepiej niż inni
  3) Jak już nie wie co powiedzieć to może zapytać się pana Radka - tenże mędrzec mu podpowie!

  Putin powinien dostać pokojowego Nobla! obserwatorpolityczny.pl/?p=11434

 • jkal

  Oceniono 1 raz 1

  Nasi Niemce sie obudzili!

 • 31.februarius

  Oceniono 3 razy -1

  Najgorsze to, że te Putin nie ma żadnego zrozumienia dla Gwidoni i jej(mu) podobnych.

 • kibic_rudego

  Oceniono 6 razy -2

  dla Niemców, demokracja jest wtedy jak ich agenci używając NGO robią zadymy by przejąc władze.
  Tak jak było z KOR i S

 • o333

  Oceniono 10 razy 0

  Westerwelle wydaje się sam nie rozumieć zasad demokracji. To że jest gejem i jest za małżeństwami homoseksualnymi oraz adopcją dzieci przez takie pary nie oznacza że chcą tego Rosjanie. Gdy wprowadzono nakaz rejestracji jako "agent zagraniczny" było szeroko i dobrze przejęte w Rosji. Widzę tu doskonałe zrozumienie zasad demokracji przez ekipę Putina.

 • anthrax_2

  Oceniono 6 razy -2

  Westerwelle był z początku swojej kariery szantażowany przez FSB,ale od kiedy się ujawnił jako homo FSB może mu nagwizdać
  No chyba że Fjutin wyśle do niego seryjnego samobójcę ale myślę że akurat do Niemiec się nie odważy
  Zbyt delikatna sprawa na takie wyczyny

 • nie-tak

  Oceniono 7 razy -1

  Ten pan z tej partii powinien trzymac jezyk za zebami przede wszystki powinien najpierw ocenic "demokracje" w Unii. Niwe sztuka pokazywac palcem na innych, sztuka jest rozpoznanie wlasnych bledow - pan Westerwelle tego nie potrafi. Mam nadzieje ze jego kadencja wkrotce sie skonczy i przestanie mielec jezykiem to czego nie rozumie.

 • phillip_lee_81

  Oceniono 6 razy -2

  Równie dobrze mógł powiedzieć że Ziemia kręci się wokół Słońca albo że w KRL-D nie ma demokracji
  Może upomina się o fuchę w Gazpromie ???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje