Amerykanin przed sądem Korei Północnej. Oskarżony o próbę obalenia rządu w Pjongjangu

27.04.2013 10:22
Korea Północna postawi przed sądem obywatela USA Kennetha Bae, aresztowanego w listopadzie - podała dzisiaj rządowa północnokoreańska agencja KCNA. Według niej Amerykanin przyznał się w toku śledztwa do działań wymierzonych przeciwko Korei Północnej.
KCNA podała, że Amerykanin stanie "wkrótce" przed Sądem Najwyższym. Według agencji Amerykanin wjechał do Korei Północnej 3 listopada zeszłego roku i został zatrzymany za przestępstwa przeciwko temu państwu.

"W toku śledztwa przyznał się on do popełnienia przestępstw, których celem było obalenie Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej (...) Istnieją dowody potwierdzające jego przestępstwa" - oznajmiła KCNA.

44-letni Bae jest obywatelem USA koreańskiego pochodzenia. Media koreańskie i chińskie podają jego nazwisko w brzmieniu koreańskim: Pae Jun Ho. Został zatrzymany w mieście Nadzin w specjalnej strefie ekonomicznej niedaleko granicy z Chinami i Rosją, w grupie pięciu turystów, którzy przyjechali do Korei Północnej na kilkudniową podróż.

Prawdopodobnie czeka go kara śmierci

Media podają, że Bae jest organizatorem wycieczek. Agencja AP, powołując się na jego znajomych, dodaje, że jest chrześcijaninem i misjonarzem; mieszkał w jednym z przygranicznych miast w Chinach. Często podróżował do Korei Północnej z pomocą żywnościową dla sierot. Nie jest jasne, czy próbował tam prowadzić działalność misyjną.

Chińska agencja Xinhua podała dzisiaj, że wstępne dochodzenie w sprawie Amerykanina toczyło się za zamkniętymi drzwiami. Wcześniej przedstawiciel władz północnokoreańskich powiedział agencji AP, że Bae czeka prawdopodobnie kara śmierci za domniemaną próbę obalenia rządu w Pjongjangu. AP, powołując się na południowokoreańskich specjalistów ds. Korei Północnej, zauważa jednak, że Bae może zostać użyty przez Koreę Północną jako moneta przetargowa - po to, by skłonić USA do rozmów, gdy zmieni się atmosfera i dojdzie do dialogu.

Wcześniej Pjongjang uwalniał Amerykanów

Agencje zachodnie zwracają uwagę, że zapowiedź procesu Amerykanina zbiega się ze wzrostem napięcia na linii Waszyngton - Pjongjang w ostatnich tygodniach. Korea Północna zaczęła grozić atakami na Stany Zjednoczone, Koreę Południową i Japonię po rozszerzeniu wobec niej przez ONZ sankcji nałożonych w reakcji na lutową trzecią próbę nuklearną. Pjongjang żądał też zakończenia wspólnych manewrów wojskowych USA i Korei Południowej.

O uwolnienie Bae zabiegał były amerykański dyplomata Bill Richardson podczas prywatnej wizyty w Korei Północnej w styczniu br. W przeszłości Richardson negocjował uwolnienie Amerykanów przetrzymywanych przez Pjongjang. Niektórzy z nich byli chrześcijanami oskarżonymi o szerzenie wiary. Bae jest szóstym z rzędu od 2009 roku obywatelem USA przetrzymywanym przez Koreę Północną. W tych wcześniejszych przypadkach Amerykanie zostali deportowani lub uwolnieni po tym, jak w ich sprawach interweniowali byli prezydenci USA.Zobacz także
Komentarze (179)
Amerykanin przed sądem Korei Północnej. Oskarżony o próbę obalenia rządu w Pjongjangu
Zaloguj się
 • dybciu32

  0

  dajcie mi tego zbrodniarza w moje ręce a obalę go w dwie sekundy

 • marcowsky

  Oceniono 3 razy 3

  100 tys.ton ryżu i będzie wolny gdyż rolnictwo krld ma przejściowe trudności ;)

 • amur-49

  Oceniono 3 razy 3

  Zal mi oczywiście tego człowieka, ale z drugiej strony trzeba być durniem, żeby wyjeżdżać (turystycznie) do takiego dzikiego kraju.

 • yarrrr

  Oceniono 2 razy 0

  No to Kim jest terrorystą na całego.

 • supertlumacz

  Oceniono 3 razy -1

  oskarżony wjechał na wizie turystycznej
  www.bbc.co.uk/news/world-asia-22320287#

 • strongnuklear

  Oceniono 2 razy 0

  walic kunta kinte.

 • nedlog123

  Oceniono 5 razy 3

  Ta strona (gazeta.pl) to jest porażka.
  Pod TRZEMA najczęściej czytanymi artykułami stosuje się cenzurę prewencyjną i nie można komentować.
  Czego wy się w tej gazecie boicie? Dajcie ludziom się wypowiadać!
  Czy ktoś może zna jakąś normalną stronę z wiadomościami skierowaną do ludzi o poglądach centro-lewicowych? Na gazeta.pl niestety nawet wchodzić mi się już nie chce...

 • pismaki_klamia

  Oceniono 7 razy 1

  Czyście powariowali dzisiaj z blokowaniem możliwości komentowania? Ani o rzekomych szczątkach samolotów z 11.09.2001, ani o zabójstwie niemieckiego polityka przez agentów Izraela, ani o Dubaju, ani o dzielnej amerykańskiej żołnierce...?
  Prawda w oczy kole?
  A propos prawdy i zamachów 11 Września polecam:
  Informacje o zamachach 11.09.2001

 • kamyk39

  0

  "domniemaną próbę obalenia rządu w Pjongjangu. "
  GW ustali co obalic : rzad, ustroj, karj (KRLD)? - niby to samo?

  Zaczynam miec nadzieje, ze robicie to celowo, zdurnienei przez zamet czy jakos tak.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje