Wnętrze Ziemi cieplejsze niż sądzono. O 1000 stopni Celsjusza

27.04.2013 09:21
Przekrój Ziemi: skorupa ziemska, jądro Ziemi, płaszcz

Przekrój Ziemi: skorupa ziemska, jądro Ziemi, płaszcz (Rys. Wawrzyniec Święcicki / Agencja Gazeta)

Naukowcy ustalili, że temperatura wnętrza Ziemi wynosi 6000 stopni Celsjusza, czyli o 1000 stopni więcej niż wykazały pomiary sprzed 20 lat - informuje serwis Europejskiego Ośrodka Synchrotronu Atomowego w Grenoble. Wyniki badań oznaczają, że wnętrze Ziemi ma podobną temperaturę do powierzchni Słońca, która wynosi około 5500 stopni.
Naukowcy z CNRS (Francuskie Krajowe Centrum Naukowe), ESRF (Europejski Ośrodek Synchrotronu Atomowego w Grenoble) oraz CEA (Francuski Komisariat ds. Energii Jądrowej i Alternatywnych Źródeł Energii) ustalili w najnowszych badaniach, że temperatura wnętrza Ziemi wynosi 6000 stopni Celsjusza. Wykazali tym samym prawdziwość teoretycznych modeli geofizycznych, mówiących, że różnica temperatur między stałym jądrem wewnętrznym a znajdującym się powyżej płaszczem musi wynosić co najmniej 1500 stopni. Różnica ta wyjaśnia istnienie ziemskiego pola magnetycznego.

Kilka sekund na zbadanie próbki

Badania ustalające temperaturę wnętrza Ziemi są wykonywane w specjalnych komorach diamentowych zapewniających ciśnienie milionów atmosfer oraz przy użyciu laserów podgrzewających próbki żelaza do pożądanej temperatury. Na kilku sekund próbka osiąga ekstremalną temperaturę i ciśnienie panujące we wnętrzu Ziemi. - W tym czasie niezwykle trudno jest stwierdzić, czy próbka zaczęła się roztapiać, czy wciąż jest ciałem stałym - mówi Agnes Dewaele z CEA, która kierowała zespołem badaczy.

Naukowcom udało się jednak uporać z tym problemem. - Opracowaliśmy nową technikę, w której intensywna wiązka promieni X z synchrotronu może zbadać próbkę i dzięki procesowi zwanemu dyfrakcją w czasie krótszym niż sekunda poinformować nas, czy jest ona ciekła, stała, czy częściowo roztopiona. Czas badania jest na tyle krótki, że temperatura i ciśnienie są na stałym poziomie i jednocześnie jesteśmy w stanie zapobiec wszelkim reakcjom chemicznym - wyjaśnia Mohamed Mezouar z ESRF.

Błędne obserwacje sprzed 20 lat

Naukowcy wyliczyli, że przy ciśnieniu 3,3 miliona atmosfer, jakie panuje na granicy jądra stałego i płynnego Ziemi, panuje temperatura 6000 stopni Celsjusza. Ustalili również, dlaczego w 1993 roku naukowiec Reinhard Boehler ustalił tę temperaturę na 1000 stopni niższą.

Jak się okazało, już w temperaturze 2400 stopni na powierzchni próbek żelaza dochodzi do rekrystalizacji i w efekcie powoduje to dynamiczne zmiany w strukturze metalu. Boehler, wykorzystując techniki optyczne, najprawdopodobniej uznał w swojej obserwacji proces rekrystalizacji za topnienie.

Zobacz także
Komentarze (45)
Zaloguj się
 • mirek11768

  Oceniono 86 razy 70

  Teraz wiem dlaczego mam wypalone dziury w skarpetkach .

 • dziadekjam

  Oceniono 45 razy 29

  "Wnętrze Ziemi cieplejsze, niż sądzono. O 1000 stopni Celsjusza."
  ===================================================
  Czyli globalne ocieplenie wyjaśnione. Żadne "gazy cieplarniane". Po prostu jądro się grzeje :-(

 • trzeciekontozapasowe

  Oceniono 36 razy 24

  Co to za "płacz" znajdujący się powyżej stałego jądra. Piekło zlokalizowali?

  "i wrzucą ich w piec rozpalony; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów."

 • kozaczek3

  Oceniono 28 razy 22

  "Wykazali tym samym prawdziwość teoretycznych modeli geofizycznych, mówiących że różnica temperatur między stałym jądrem wewnętrznym a znajdującym się powyżej płaczem musi wynosić co najmniej 1500 stopni."
  Mniej więcej zrozumiałem artykuł.
  Nie wiem tylko kto płacze i dlaczego?

 • zetoxa

  Oceniono 22 razy 14

  a w tym roku i tak śnieg skrzypiał pod butami.

 • kalebas

  Oceniono 15 razy 13

  A może to diabli w oczekiwaniu na panów: K., M., R., B., H. i całą resztę spółki po prostu dorzucili do pieca ?

 • 2jajeczny

  Oceniono 16 razy 12

  "że różnica temperatur między stałym jądrem wewnętrznym a znajdującym się powyżej płaczem"

  Jak już kopiujecie z innych portali, to przynajmniej literówki poprawcie gamonie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje