Bangladesz. W zawalonym budynku nadal są ludzie. Kobieta urodziła dziecko pod gruzami

27.04.2013 07:36
Strażacy, wojsko i mieszkańcy Dhaki szukają ludzi pod gruzami zawalonego budynku w Dhace, stolicy Bangladeszu

Strażacy, wojsko i mieszkańcy Dhaki szukają ludzi pod gruzami zawalonego budynku w Dhace, stolicy Bangladeszu (Fot. ANDREW BIRAJ REUTERS)

W budynku, który trzy dni temu zawalił się w Bangladeszu, nadal uwięzionych jest około 50 osób - donosi CNN. Wczoraj ratownikom udało się uratować kobietę, która pod gruzami urodziła dziecko.
Do tej pory spod gruzów wydobyto 324 ciała, ale wciąż nie wiadomo, jaki będzie ostateczny bilans katastrofy. Większość ofiar to kobiety, które były zatrudnione w szwalniach mieszczących się w ośmiokondygnacyjnym kompleksie przemysłowo-handlowym Rana Plaza na przedmieściach Dhaki. Według służb ratunkowych pod gruzami znajduje się jeszcze około 50 osób. Trwają próby ich uratowania. Na razie udało im się przekazać żywność oraz wodę. Wczoraj zaś służby uwolniły spod gruzów kobietę, która w zawalonym budynku urodziła dziecko.

Aresztowani właściciele fabryk odzieżowych znajdujących się w budynku

Nadzorujący operację ratunkową generał Mohammed Siddiqul Alam Shikder powiedział, że ogółem uratowano 2200 osób. Według spółki producenckiej zakłady odzieżowe w kompleksie zatrudniały ogółem 3 122 osoby, nie wiadomo jednak, jak wielu pracowników znajdowało się w budynku w chwili jego zawalenia się. Uratowani twierdzą, że w środę rano bali się wejść do budynku, ponieważ pojawiły się tam ogromne pęknięcia ścian. Dyrekcja jednak zignorowała ostrzeżenia.

Policja aresztowała dwóch właścicieli fabryk odzieżowych, które znajdowały się w zawalonym budynku. Do zatrzymania doszło w siedzibie zrzeszenia producentów branży tekstylnej w stolicy kraju, Dhace. Władze tego zrzeszenia już wcześniej zaapelowały do właścicieli firm, które miały swe fabryki w zawalonym budynku, by sami oddali się w ręce policji.

Starcia robotników z policją

Większość zakładów tekstylnych w Dhace i na jej przedmieściach wstrzymało w piątek produkcję. Stało się to po tym, jak tysiące robotników, rozwścieczonych tragedią, zaatakowały fabryki. Doszło do starć z policją.

Bangladesz, w którym działa około 4,5 tys. zakładów odzieżowych, jest największym po Chinach eksporterem ubrań. W listopadzie 112 osób zginęło na przedmieściach Dhaki w wyniku pożaru w jednej z fabryk tekstyliów.

Budynki w gęsto zaludnionej stolicy Bangladeszu powstają często bez pozwolenia; wiele z nich nie spełnia norm budowlanych.

Zobacz także
Komentarze (40)
Bangladesz. W zawalonym budynku nadal są ludzie. Kobieta urodziła dziecko pod gruzami
Zaloguj się
 • hare-hare

  Oceniono 2 razy -2

  dzięki urzędasom,którzy tak łatwo dają się skorumpować jak np sawicka,dzieją się takie katastrofy

 • ka-mi-la789

  Oceniono 7 razy 7

  Obejrzyjcie to zdjęcie uważnie. Tak właśnie będzie wyglądał bantustan wolski, jeżeli zostaną zniesione pozwolenia na budowę, nadzór i normy budowlane, jak sobie tego raczą życzyć szwindlarze zajmujący się budowlanką, popierani przez co durniejsze egzemplarze tutejszego gatunku.

 • spider78

  Oceniono 6 razy 6

  Chciwość korporacji nie ma granic. Mogłyby za produkcję zapłacić więcej, by ludzie godnie zarobili na życie, ale nie, bo słupki w excelu by się zmniejszyły. Dysproporcja w dystrybucji kapitału skończy się rewolucją, albo wojną, tak czy siak i kapitalizm w obecnym kształcie się w jakiś tam sposób skończy.

 • hare-hare

  Oceniono 3 razy -1

  ktoś podpiepszył cement z budowy,nasi tam byli?

 • antykkk

  Oceniono 4 razy 2

  Tak sobie czytam i w tv oglądam te niusy i dochodzę do wniosku że dziennikarstwo to tylko czytanie różnych doniesień wyłapywanie różnych głupot, tłumaczenie i podawanie ciemnemu ludowi.
  A tyle wokół się dzieje ale poco biegać po mieście i wiochach wystarczy czytać zagraniczne niusy i czekać na telefon od policji straży i innych donosicieli może np matka małej Madzi dostała okresu, pan papież pomacha łapką pan biskup coś beknie, Jarosław zbawiciel czy jego pomocnik opowie nowy sen jakiegoś wariata, rózne pierdoły i bzdety

 • firefoxos

  Oceniono 16 razy 16

  Skończy się na aresztowaniach, a powinno skończyć się na wielomilionowych karach dla korporacji, z czasowym zakazem brania udziału w przetargach itp. włącznie!

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 29 razy 29

  Z wdzięczności powinna nazwać dziecko na cześć wspaniałego pracodawcy - wielkiej firmy odzieżowej - który umożliwił jej pracę i rozwijanie się w komfortowych warunkach...

 • masta_of_dizasta

  Oceniono 177 razy 169

  Drugi raz, od czasu katastrofy, jest news o niej. Drugi raz. O Bostonie mieliśmy newsy co siedemnaście sekund. Ileż to zdjęć się tam narobiło.... A tu? Co tam,błahostka. Tylko sto razy więcej ludzi zgineło. W jakimś tam Bangladeszu.. Ot, nie zabanglałyim tam sciany, to i poginęli. Współcześni niewolnicy.

  Co za pos..ny świat, gdzie nie szanuje się wartości ludzkiego życia, potrzeb człowieka, tylko wykorzystuje się bliźnich, żeby zbić swoje własne, ociekające krwią, kochane kapitalistyczne miliardy...

 • tajlerdarden

  Oceniono 55 razy 47

  No to teraz pokrzepieni świeżą porcją nowin ze świata, ruszamy do marketów na weekendowy shopping.
  W końcu wiosna i nowy markowy tshirt za 199,99 z promocji będzie bardzo lansowny...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje