Prezydent Szczecina wstrzymuje in vitro. "Prywatnie jestem przeciwnikiem tej metody"

27.04.2013 06:00
Piotr Krzystek

Piotr Krzystek (Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta)

Prezydent Szczecina Piotr Krzystek przy wsparciu PiS próbuje zablokować przegłosowanie przez radnych ustawy o dofinansowaniu zabiegów in vitro. Szczecin to drugie po Częstochowie miasto, które zdecydowało się na takie wsparcie niepłodnych par. Prezydent przyznał jednak, że metoda sztucznego zapłodnienia budzi jego osobiste wątpliwości - pisze dzisiejsza "Gazeta Wyborcza".
Uchwała o dofinansowaniu zabiegów była inicjatywą opozycyjnego klubu szczecińskich radnych PO. Przeszła dzięki wsparciu i wyłamaniu się z koalicji radnych SLD, którzy współrządzą miastem razem z PiS i klubem prezydenta. To jednak nie spodobało się Piotrowi Krzystkowi, który uważa, że dofinansowanie in vitro to nie zadanie samorządu, ale NFZ czy resortu zdrowia - czytamy w dzisiejszej "GW".

Ponadto ta metoda budzi, jak przyznał prezydent, jego osobiste wątpliwości - zwłaszcza mrożenie zarodków, z którymi nie wiadomo, co się potem będzie działo. - Prywatnie jako Piotr Krzystek jestem przeciwnikiem tej metody. Ale jako prezydent podchodzę do sprawy merytorycznie - zapewniał w Radiu Szczecin, tłumacząc, że powodem, dla którego nie wysyła uchwały do Agencji Oceny Technologii Medycznych - od opinii której zależy, czy Krzystek będzie musiał dofinansowywać zabiegi in vitro - jest to, że nie ma jej autora.

Prezydenta w radzie miasta wspiera PiS. Przeciwni są oczywiście radni PO, którzy zagrozili, że jeżeli Krzystek nie określi się do poniedziałku, to oni u wojewody poskarżą się na jego bezczynność.

Czytaj więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Zobacz także
Komentarze (206)
Zaloguj się
 • mirek11768

  Oceniono 327 razy 289

  A czy to jest twój prywatny folwark , że osobiste poglądy mają o in vitro decydować ?

 • harimau666

  Oceniono 256 razy 228

  a ja mam pytanie:
  w jakiej kwocie dofinansowywał zachcianki kleru w swoim mieście?
  bo,że brakuje pieniędzy na wiele inicjatyw społecznych to my wiemy ale wiemy też dlaczego...

 • chi_neng1

  Oceniono 190 razy 168

  "Prezydenta w radzie miasta wspiera PiS. Głos przeciwko in vitro zabierają także Klub Gazety Polskiej, Prawica Rzeczypospolitej, Solidarna Polska, Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana i metropolita szczecińsko-kamieński arcybiskup Andrzej Dzięga."

  Jezeli to jest prywatne zdanie prezydenta Szczecina, to dlaczego je glosi wszem i wobec? Jedznoczesnie twierdzi, ze podchodzi do sprawy merytorycznie, poprzez próbe zablokowania przegłosowania przez radnych ustawy o dofinansowaniu zabiegów in vitro, przy wsparciu PiS ?

  Wsparcie szalencow sekty amoku smolenskiego jak widac pelne !

  Jak to sie dzieje , ze "takie mozgi" jak Piotr Krzystek, staja sie "prezydentami" i maja swobode cofania rozwoju miast do epoki kamienia lupanego "w imie merytorycznego podejscia do sprawy z prywatnym pogladem (prywatna ciemnota !!!) , na owa sprawe " ?

  A wydawalo by sie, ze Polska chce byc krajem postepu ?!

 • pies_na_czarnych

  Oceniono 180 razy 164

  Prywatnie to ten pan może sobie z żoną porozmawiać. Wstyd mi za Szczecinian, że dopuścili, aby taki oszołom został prezydentem ich miasta.

 • r0b0l

  Oceniono 162 razy 138

  urzędnik mylący własne poglądy z pracą

  od 300 lat niereformowalny zaścianek Europy

 • dziadekjam

  Oceniono 156 razy 134

  Znacznie większe obiekcje niż in vitro budzi metoda zapłodnienia, której efektem są takie Piotry Krzystki.

 • siekier35

  Oceniono 118 razy 106

  spadaj do kruchty,na twoim przykładzie widać że nawet klasyczny sex pozwala na bezproblemowe stworzenie umysłowej paprotki.

 • jankbh

  Oceniono 78 razy 62

  No bo przecież nie można pozwolić, by niemiecki lekarz pluł nam w twarz i eksperymentował na polskich zarodkach!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje