Prezydent Szczecina wstrzymuje in vitro. "Prywatnie jestem przeciwnikiem tej metody"

Piotr Krzystek

Piotr Krzystek (Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta)

Prezydent Szczecina Piotr Krzystek przy wsparciu PiS próbuje zablokować przegłosowanie przez radnych ustawy o dofinansowaniu zabiegów in vitro. Szczecin to drugie po Częstochowie miasto, które zdecydowało się na takie wsparcie niepłodnych par. Prezydent przyznał jednak, że metoda sztucznego zapłodnienia budzi jego osobiste wątpliwości - pisze dzisiejsza "Gazeta Wyborcza".
Uchwała o dofinansowaniu zabiegów była inicjatywą opozycyjnego klubu szczecińskich radnych PO. Przeszła dzięki wsparciu i wyłamaniu się z koalicji radnych SLD, którzy współrządzą miastem razem z PiS i klubem prezydenta. To jednak nie spodobało się Piotrowi Krzystkowi, który uważa, że dofinansowanie in vitro to nie zadanie samorządu, ale NFZ czy resortu zdrowia - czytamy w dzisiejszej "GW".

Ponadto ta metoda budzi, jak przyznał prezydent, jego osobiste wątpliwości - zwłaszcza mrożenie zarodków, z którymi nie wiadomo, co się potem będzie działo. - Prywatnie jako Piotr Krzystek jestem przeciwnikiem tej metody. Ale jako prezydent podchodzę do sprawy merytorycznie - zapewniał w Radiu Szczecin, tłumacząc, że powodem, dla którego nie wysyła uchwały do Agencji Oceny Technologii Medycznych - od opinii której zależy, czy Krzystek będzie musiał dofinansowywać zabiegi in vitro - jest to, że nie ma jej autora.

Prezydenta w radzie miasta wspiera PiS. Przeciwni są oczywiście radni PO, którzy zagrozili, że jeżeli Krzystek nie określi się do poniedziałku, to oni u wojewody poskarżą się na jego bezczynność.

Czytaj więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Zobacz także
 • Luty. Przeciwnicy in vitro (w głębi) protestują podczas sesji rady miasta
Prezydent wstrzymuje in vitro. Będzie skarga do wojewody?
 • Ks. prof. F. Longchamp de Berier Ks. Longchamps de Berier odpowiada ojcu dziecka z in vitro. "Mam prawo uważać, że in vitro jest metodą niegodziwą"
Komentarze (206)
Prezydent Szczecina wstrzymuje in vitro. "Prywatnie jestem przeciwnikiem tej metody"
Zaloguj się
 • bog43

  Oceniono 1 raz 1

  Boi się , że zabraknie kasy na przeszczep włosów .

 • makabrecki

  0

  Jak widać Talibów w Polsce nie brakuje.

 • ayouseptim

  Oceniono 4 razy 4

  No i Szczecin ma prezydenta kłamczucha! Mówi, że są to jego prywatne poglądy a w rzeczywistości są to poglądy zbójeckiego kleru na czele z tak zwanym arcybiskupem Dzięgą.

 • m.arco

  Oceniono 2 razy -2

  Zrozumcie wreszcie ograniczone kapuściane głowy, zwolennicy in vitro,że żaden urzędnik państwowy na szczeblu lokalnym nie ma prawa wydawać pieniędzy z budżetu miasta na in vitro. Dlatego,że na budżet miasta składają się podatki i opłaty zarówno zwolenników jak i przeciwników tego zabiegu. Jeśli ja jestem przeciwnikiem tego zabiegu to mam prawo żądać jako mieszkaniec danej miejscowości by na ten cel nie wydano ani złotówki bo to są również moje pieniądze. A zakichanym obowiązkiem podatnika jest respektować i liczyć się z moim zdaniem.

 • dyrdy.mal

  Oceniono 2 razy 0

  Prywatnie to ty (pisownia zamierzona) możesz sobie w kiblu gazetki czytać. Jesteś przedstawicielem ludzi którzy Cię wybrali i piastujesz publiczny urząd - twoje osobiste sredniowieczne przemyślenia nikogo nie interesują.

 • macia-9

  Oceniono 1 raz 1

  Nie interesują mnie prywatne poglądy mniejszych i większych kacyków uważających się za klasę polityczną. Tylko się taki nauczy na zadnich łapach chodzić a już zapomina po co siedzi na swym stołku.Rozdęte ego prezydentów,burmistrzów i wójtów dorównuje ich głupawym organom przedstawicielskim,których uchwały wykonują wedle swego widzimisię.Trąd prywaty i głupoty toczy nie tylko polski parlamentaryzm ale i polski system samorządowy.Jedyna terapia to rozumne zachowanie się przy urnach wyborczych!

 • mateczek11

  Oceniono 2 razy -2

  Nie straszcie ludzi bo ja już pomyślałem że prezydent komorowski dorobił się własnego zdania :) a to o prezydenta szczecina chodzi :) proszę nie żartujcie sobie w tytułach wątków :)

 • jakub53

  Oceniono 2 razy 2

  Stettin - i wy wybieracie takiego gauleitera? Poglady bliskie oredownikom czystosci rasy aryjskiej. Nie dosc ze psim swedem dostaliscie sie do Polski a nie NRD, to teraz mamy psidupie i zenade ze Szczecina...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje